Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema cu administrația blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
La 2 garsoniere alaturate s-au băgat cate 1.000 lei, toată lucrarea a fost 2.000 de lei. In una din ele nu au lucrat nimic în cealaltă nu știu.

Edited by Remicade, 22 October 2021 - 19:44.


#20
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Singura soluție asta e - când plătește întreținerea cel care are garsoniera va primi 2 chitanțe.

- una cu 92 lei întreținerea

- una cu 1000 lei pe care să scrie ce reprezintă suma

După aia va vedea ce are de făcut și de la cine va recupera suma.

Acum nu are de unde să știe ce reprezintă suma aia și nu contează nici ce spune administratorul.

Contează doar ce scrie pe chitanță.

Edited by emeral, 22 October 2021 - 19:54.


#21
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020
Pe lumea asta exista trei tipuri de oameni: (1) deștepți, (2) proști si (3) administratori de asociații de proprietari.

#22
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View PostRemicade, on 22 octombrie 2021 - 19:43, said:

La 2 garsoniere alaturate s-au băgat cate 1.000 lei, toată lucrarea a fost 2.000 de lei. In una din ele nu au lucrat nimic în cealaltă nu știu.

Pai si ce treaba ai tu, daca suma aia de 2.000 lei o vor plati cele 2 garsonire ? Cu ce esti tu afectat ? Ca eu unul nu inteleg care-i probema ta, atita timp cit tu nu platesti absolut nimic.

Aia din alea 2 garsoniere au dreptul sa fie revoltati.

Edited by florin71_skoda, 22 October 2021 - 20:50.


#23
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Eu sunt unul din proprietari, la aia din dreapta 😁.

#24
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Și tu nu observi nimic schimbat în afară de țevile care trec prin garsonieră ?

Ia uită-te de la țevile care trec prin garsonieră și teava de care este legat caloriferul tău.

Poate ai un robinet nou pus la calorifer.

Poate te trezești că plătești robinet de 50 lei cu 1000 lei.

Edited by emeral, 22 October 2021 - 21:15.


#25
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai daca tu esti unul dintre proprietar, nu stii ce sa lucrat la tine in casa ? Ne intrebi pe noi ce sa lucrat la tine in casa Posted Image ?
Iar daca imparti bani cu vecinul la care nu sa lucrat, nu te bucuri  Posted Image ?

Cine este dreapta si cine este stinga ?  Este prima data cind sui de dreapta, care nu inseamna absolut nimic. ( Cica tu esti acum ala din dreapta, adica fix pix ca nu stie nimeni ce inseamna dreapta Posted Image )

Nu era mai simplu sa spui din start, ca sa lucrat intr-o singura garsoniera ce are acelasi traseu vertical cu tine si ca acum tu esti pus la plata ?
Ce va mai place sa imbirligati lucrurile si sa nu spuneti nimic concret Posted Image
Teava verticala la cine este ? La tine sau la vecinul ?

Edited by florin71_skoda, 22 October 2021 - 21:14.


#26
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

View PostRemicade, on 22 octombrie 2021 - 19:23, said:

Instalatorul spune că a lucrat pe verticala și a fost uimit de suma, a mai lucrat in acel bloc in trecut de mai multe ori.
Ati sarit cu totii peste partea asta. Subliniez: a fost uimit de suma. Adica instalatorul, cel care a facut lucrarea si a perceput pretul aferent lucrarii.
Mie imi pare ca administratoarea aia a cam manarit cheltuiala si a bagat un pret umflat, din moment ce instalatorul e surprins. Poate nici nu mai iasa din spital, cel putin nu curand. Dar ti-a lasat un cadou. Acum trebuie sa umbli dupa ei, sa ii cauti, sa alea alea. Si iti vor zice cu nonsalanta sa ii dai in judecata. Daca nu esti nici vaccinat, nu poti intra la judecatorie... Nasoala belea!

Edited by Mike1alike, 22 October 2021 - 22:44.


#27
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

View Postemeral, on 22 octombrie 2021 - 19:52, said:

Singura soluție asta e - când plătește întreținerea cel care are garsoniera va primi 2 chitanțe.

- una cu 92 lei întreținerea

- una cu 1000 lei pe care să scrie ce reprezintă suma

După aia va vedea ce are de făcut și de la cine va recupera suma.

Acum nu are de unde să știe ce reprezintă suma aia și nu contează nici ce spune administratorul.

Contează doar ce scrie pe chitanță.
Cum sa nu conteze ce spune administratorul ? Cine socotește cheltuielile ? Preafericitul ?
Tu stai în chirie , nu ?

#28
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View Postcristobob, on 23 octombrie 2021 - 07:24, said:

Cum sa nu conteze ce spune administratorul ? Cine socotește cheltuielile ? Preafericitul ?

Nu contează dragule ce spune administratorul acum.

El poate să îi spună acum așa - i-am dat să bea instalatorului de 1000 de lei cât a reparat în garsoniera ta.

View Postcristobob, on 23 octombrie 2021 - 07:24, said:

Tu stai în chirie , nu ?

Stau pe o bancă în parc.

Edited by emeral, 23 October 2021 - 07:41.


#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
La mine nu s-a lucrat absolut  nimic, doar au intrat sa vada daca curge apa. Instalatorul a spus ca a lucrat pe coloana VERTICALA si a fost surprins ca suma de 2.000 de lei s-a impartit la 2 garsoniere si nu la 100 cat are blocul.
Lucrarile pe coloana se impart la cei care au coloana comuna sau la tot blocul ?

#30
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Dupa logica mea, ar fi trebuit sa se imparta la tot blocul.

#31
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Referitor la suma in sine:
In plus fata de cat costa instalatorul (materiale+manopera) este de plata si pentru golirea coloanei/ instalatiei care nu stiu cat costa dar e o suma destul de piperata. Ca se justifica sa ajunga totalul la 2.000LEI, nu am de unde sa stiu.

Referitor la cine trebuia sa plateasca lucrarea:
Ca principiu, daca e lucrare la partea comuna trebuia achitata din fondul de reparatii la care contribuie toti proprietarii proprotional cu cota indiviza. Daca lucrarea e la partea in proprietate privata a unui locatar, atunci acela plateste. Mai trebuia avuta in vedere si situatiua ca un prorpietar a taiat/desfiintat niste tevi de la partea comuna ca i se parea lui ca sunt inutile dar ii stricau feng-shui-ul renovarii. Ulterior, s-a constatat ca fara acele tevi nu se poate umple/aerisi instalatia sau nu circula apa cum trebuie si unii raman fara caldura. In acest caz evident cel ce a taiat/modificat tevile trebuie sa suporte costul refacerii instalatiei; si sa zica mersi ca nu s-a ales cu dosar penal pentru distrugere.

#32
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021

View PostRemicade, on 23 octombrie 2021 - 09:08, said:

La mine nu s-a lucrat absolut  nimic, doar au intrat sa vada daca curge apa.

Atunci nu mai aștepta nici o chitanță.

Vorbește cu administratorul să refacă lista de întreținere și să bage suma la toți.

#33
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ce masuri legale se pot lua daca nu vrea ? Oricum o sa contactez avocatul daca nu vrea sa stea la discutie.

#34
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
In primul rand ai dreptul de a cere si obtine detalii legate de modul cum a fost calculat exact - justificarea sumelor si a modului de impartire, sa vezi daca nu cumva iti scapa ceva si de fapt ce au facut e justificat. Apoi cerere in scris catre Comitetul Executiv al asociatiei sa modifice/corecteze. Daca nu se rezolva, ca sa nu treci direct ‘mai sus’, eventuala plangere la Primarie serviciul de indrumare si control al asociatiilor de proprietari. Asta ar trebui sa rezolve. In caz contrar cred ca situatia e de competenta ANPC, sau poate ANAF (din Legea asociatiilor de proprietari <http://legislatie.ju...Document/203233> nu mi-e clar). Bineinteles exista totdeauna posibilitatea sa te adresezi justitiei, dar e de evitat ca dureaza foarte mult si pana una alta pe tine te costa (chiar daca la final iti recuperezi cheltuielile de judecata).

#35
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Doar să plătească datoria și după aia să recupereze suma de la asociatie poate să facă el.

#36
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Mai domnu' eu te-am mai intrebat ce-i cu coloana aia, dar vad ca tu refuzi sa explici clar ce-i acolo.
Ce banuiesc eu (ca tu vad ca nu vrei sa spui)
- exista o coloana verticala care trece prin garsoniera vecina cu a ta
- din coloana aia pleaca 2 tevi in stinga si ajung la caloriferul garsonierei in care sa lucrat
- dar la aceasi coloana, mai sint sudate 2 tevi care o iau in dreapta, trec prin perete si ajung la caloriferul de la tine din casa.
- deci atit caloriferul tau, cit si al vecinului, sint legate la aceasi coloana, chiar daca coloana este in garsoniera vecina
- daca sa lucrat la partea unde se inteapa tevile celor 2 calorifere in coloana, inseamna ca sa lucrat si la tine.
- deci chiar daca nu au intrat deloc la tine in casa, au lucrat si la tine pentru ca au taiat si refacut tevile ce ajung la caloriferul tau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate