Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Incident / Tamponare usoara.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
CosminCzc

CosminCzc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2021
Salut, eram la semafor si din neatentie am luat piciorul de pe frana. Am intrat in spatele altei masini dar cu o viteza foarte mica 2-3 km/h. Voi atasa 2 poze cu daunele. Am cazut de comun acord sa ii trimit o suma de bani si sa nu ii dau asigurarea. Au trecut cele 24 de ore si niciunul dintre noi nu au declarat accidentul. Respectivul a cerut 1000 de lei pentru bara si haion. Masina lui fiind un Opel astra G din 2008. Dar tin se mentionez ca unde este crapatura aia din bara ( ultima poza ) a spus ca nu este facuta de mine. Acum eu i-am trimis 500 ron cu plata reparatie accident pentru Y de la X. Acum daca acesta va declara accidentul, voi ramane si eu si el fara permis? Dupa cat timp poate deveni "nul" acest eveniment nefericit? Eu am poza cu dovada platii. O pot arata la politie in caz ca acesta este nemultumit si declara accidentul.

Attached Files



#2
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu nu inteleg la ce dracu faceti asigurari? Folositi-le si evitati situatii din astea..  Iti crestea asigurarea cu 100 de lei la anul. Ti-a convenit sa dai 500 sau 1000?
Aveai treaba si te grabeai. Ai castigat 1000 de lei in ora aia pe care o pierdeai completand amiabila?
Bagati la cap. Orice element de vopsit e minim 500 de lei. Sa nu mai zic de o bara complicata de pe o masina de lux, unde sunt 10 elemente de desfacut si vopsit separat + 1000 de surubele,senzori si pe dracu sa le ia.  Aia e 1000 ca popa.

Edited by mariovrs, 30 September 2021 - 04:59.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostCosminCzc, on 29 septembrie 2021 - 23:43, said:

Acum daca acesta va declara accidentul, voi ramane si eu si el fara permis?.
Da. Fara permis.
30 zile.
De ce nu ați făcut amiabila pe loc? Doar completat foaia aia. Fara sa ii dai asigurarea?
Și îi plăteai cash tu cat voia el
Dar chiar? De ce sa plătești din buzunar daca tot ai RCA? Creste cu 2 clase Malus/bonus.
E f puțin.




#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
A zis omul ca face o afacere. A facut-o, dar proasta!Posted Image

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postdorin_2k, on 30 septembrie 2021 - 05:15, said:

Dar chiar? De ce sa plătești din buzunar daca tot ai RCA? Creste cu 2 clase Malus/bonus.
E f puțin.

Scade cu 2 clase :)

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Malus creste.
Bonus scade.
Dacă are acum M2 creste la M4

#7
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Păi v-ați înțeles la 1000 și i-ai trimis doar 500 sau n-am priceput eu? Nu contează ce mașină are, de vopsit un element tot pe la 500 lei bate. Să fiu în locul lui, mai că m-aș duce la poliție, chit că stau și eu pe bară o lună (dacă chiar nu ai trimis suma la care ați convenit).

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
S-a intalnit hotul cu prostul, apoi s-au razgandit.
Ajuns acasa, prostul s-a simtit tepuit.

Ala cu Astra a zis ca face super afacere si castiga 1000 lei, ca nu il intereseaza bara la cazatura.
Asta nu stiu ce a gandit, de nu i-a dat RCA-ul si gata.

Edited by Courage, 30 September 2021 - 06:51.


#9
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
LOL. Ce vorbesti. Ii dadeam o bataie pe umar sau RCA-ul. In niciun caz 1000 lei cash pentru mizeria aia.

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View Postmannyx92, on 30 septembrie 2021 - 06:55, said:

LOL. Ce vorbesti. Ii dadeam o bataie pe umar sau RCA-ul. In niciun caz 1000 lei cash pentru mizeria aia.

LOL.. Poate te tamponeaza unul cu City si iti da o bataie pe umar si RCA-ul sa te bucuri.

Edited by Argv, 30 September 2021 - 07:16.


#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdorin_2k, on 30 septembrie 2021 - 06:08, said:

Malus creste.
Bonus scade.
Dacă are acum M2 creste la M4
nu-i adevărat.exact așa am pățit eu cu cineva și am vrut să-i dau 1000 dar am sunat brokerul de asigurare și mi-a spus să-mi văd de treabă și să fac amiabilă.am făcut-o și nu s-a schimbat absolut nimic la taxe

#12
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007

View PostEMPP, on 30 septembrie 2021 - 08:08, said:

nu-i adevărat.exact așa am pățit eu cu cineva și am vrut să-i dau 1000 dar am sunat brokerul de asigurare și mi-a spus să-mi văd de treabă și să fac amiabilă.am făcut-o și nu s-a schimbat absolut nimic la taxe

Nu prea are cum, daca tu esti vinovatul.
Doar daca nu platesti ceva optiune sa iti ramana aceeasi prima de asigurare. Groupama are asa ceva cel putin la Casco. Se numeste "clauza pentru protectia primei de asigurare la reinnoire", costa in jur de 10 eur

Edited by Argv, 30 September 2021 - 08:14.


#13
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostArgv, on 30 septembrie 2021 - 07:15, said:

LOL.. Poate te tamponeaza unul cu City si iti da o bataie pe umar si RCA-ul sa te bucuri.
Nu inteleg relevanta comentariului...Ai RCA foloseste-l. V-ati invatat cu romanisme proaste.
Si la City daca are, asta e; se rezolva cumva. Nu e vina omului ca traim intr-o tara corupta. City era companie acreditata, ura si la gara; e dreptul lui sa aiba asigurare la ei.

Edited by mannyx92, 30 September 2021 - 08:17.


#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View PostArgv, on 30 septembrie 2021 - 08:12, said:

Nu prea are cum, daca tu esti vinovatul.
Doar daca nu platesti ceva optiune sa iti ramana aceeasi prima de asigurare. Groupama are asa ceva cel putin la Casco. Se numeste "clauza pentru protectia primei de asigurare la reinnoire", costa in jur de 10 eur
Se schimba doar daca reparatia trece de o anumita suma (nu stiu exact care e, cred ca depinde de la asigurator la asigurator). Acum vreo 6 ani l-am atins pe unul (prostul era parcat in curba intr-o zona foarte ingusta si fara vizibilitate, era noapte si nici lumini nu erau pe stalpi). I-am lasat numarul de telefon, am fost la asigurari, era o nimica toata la tigaie dar a vrut totusi sa mearga, practic nu i-a vopsit nimic doar i-a dat putin polish la coltul din spate, nu era indoit nimic. Anul urmator nu s-a schimbat la mine clasa bonus-malus cu nimic (eu am maxim clasa de foarte multi ani).

Edited by jm2010, 30 September 2021 - 08:21.


#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostEMPP, on 30 septembrie 2021 - 08:08, said:


nu-i adevărat.exact așa am pățit eu cu cineva și am vrut să-i dau 1000 dar am sunat brokerul de asigurare și mi-a spus să-mi văd de treabă și să fac amiabilă.am făcut-o și nu s-a schimbat absolut nimic la taxe
Se schimbă după un an. De abia în decembrie a anului cu dauna se înregistrează creșterea Malus.
Dacă ai dauna in ianuarie 2021 și RCA valabil până în decembrie 2021  nu îți crește în acel an. Ci în următorul. Deci în decembrie 2022 vei avea RCA mărit.
Vei vedea la următorul RCA din anul ulterior daunei.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Acum, dacă e să fim corecți, 1000 de lei e costul reparației la ce daune ai făcut, adică bară și haion.
Pare a fi și ceva îndoit pe acolo pe haion, aia e reparația.
Nu are relevanță marca mașinii, anul, mai ales că nu e el vinovat.

Dacă tot ai apucat să faci afaceri, acum mergi până la capăt.
Bucură-te că n-a fost unul cu vreo mașină scumpă că ăla te și bătea.

Zilele trecute eram în coloană la semafor și-au dat unii cu un Open din ăla Caravan mai vechi, muncitori săracii, că erau în salopete deja la 7:30, au dat într-un Q7 cam nou.
Au fost și proști, coloana mergea lent, nu știu ce naiba au făcut de l-au pocnit pe ăla, dar au dat bine că s-a auzit de la distanță.
Când s-a dat ăla jos din Q7 am crezut că mușcă din ei.

#17
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Te-ai gandit ca poate ala cu opelul nu avea asigurare sau ITP-l la zi? A incercat si el "sa-ti faca o favoare", si tu ai halit-o! Acum si cu banii luati, si morcov in c_r cu permisul!
Sfat: la orice tamponare politie sau amiabila. Chiar daca te atinge careva si nu are pretentii materiale, tot faci amiabila, insa la observatii specifici ca nu ai niciun fel de pretentii materiale sau banoase! In acest fel amandoi stati linistiti!

Edited by pustiu_22, 30 September 2021 - 08:45.


#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postpustiu_22, on 30 septembrie 2021 - 08:44, said:

Sfat: la orice tamponare politie sau amiabila.

Poliția nu vine decât dacă sunt victime.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate