Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Incident / Tamponare usoara.

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
lukyan_yeu

lukyan_yeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.01.2010

 waterman, on 30 septembrie 2021 - 08:59, said:

Poliția nu vine decât dacă sunt victime.
Se referea sa mearga la politie, la accidente usoare, nu sa cheme politia.

#20
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

 waterman, on 30 septembrie 2021 - 08:59, said:

Poliția nu vine decât dacă sunt victime.
Nu neaparat de venit, ci mers la politie!

Anul trecut am fost implicat intr-un incident minor. Unul a vrut sa iasa din parcare cu spatele, insa nu a anticipat bine distanta si mi-a atins/julit bara spate. Omul in prima faza a vrut sa.mi plateasca julitura cu 300lei si sa nu mai facem amiabila ca sa nu mai trebuiasca sa plateasca fransiza de 100e - ceva politica firmei. I-am ras in fata! Am pus mana pe telefon si mi-am sunat mecanicul unde imi fac mentenanta la masina, intrebandu-l pe speaker cat ma costa vopsitul barei, asta ca sa nu las loc de interpretari. 650 lei demontat/vopsit/montat. Bineinteles ca vinovatul nu a vrut si a spus ca prefera sa plateasca fransiza de 100e decat sa-mi dea mie 650lei. Bafta lui! In final, de la asiguratorul lui am primit 854 lei ca sa-mi repar singur masina.

Edited by pustiu_22, 30 September 2021 - 10:04.


#21
CosminCzc

CosminCzc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.09.2021

 pustiu_22, on 30 septembrie 2021 - 08:44, said:

Te-ai gandit ca poate ala cu opelul nu avea asigurare sau ITP-l la zi? A incercat si el "sa-ti faca o favoare", si tu ai halit-o! Acum si cu banii luati, si morcov in c_r cu permisul!
Sfat: la orice tamponare politie sau amiabila. Chiar daca te atinge careva si nu are pretentii materiale, tot faci amiabila, insa la observatii specifici ca nu ai niciun fel de pretentii materiale sau banoase! In acest fel amandoi stati linistiti!
Si trebuia doar scris acolo la observatii asta? + numele, adresa etc fara nr politei de asigurare? Sau trebuia asigurarea cu totul. Multumesc.
?

#22
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

 waterman, on 30 septembrie 2021 - 08:59, said:

Poliția nu vine decât dacă sunt victime.
Dar ei pot merge la politie. Amiabila se aplica doar daca ambii participanti sunt de acord. Daca unul nu este de acord, obligatoriu se merge la politie.

#23
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Eu as fi facut amiabila, asigurare si aia e. Ca pana la urma l-ai busit totusi. Nu inteleg de ce va grabiti sa sariti cu banul. Romanisme din aste nu fac bine.

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,317
  • Înscris: 24.02.2017

 dorin_2k, on 30 septembrie 2021 - 05:15, said:


De ce nu ați făcut amiabila pe loc? Doar completat foaia aia. Fara sa ii dai asigurarea?



Man, nu e totul alb sau negru. Si eu am avut un incident cu o doamna la ora 7 dimineata. Fiecare se ducea la birou. Am facut schimb de numere de telefon. I-am trimis femeii pe mail toate actele scanate (asigurare, talon, etc, etc) si ne-am intalnit a doua zi seara sa completam hartoagele.  Nu mereu ai timp pe loc sa faci toate astea..... crede-ma. Si nu, nu sunt ocupat ca Tiriac insa ....  ai altele in ziua aia.

Treaba cu banii in loc de asigurare si pentru mine e un mister. Habar nu am de ce ai face asa ceva .....

#25
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 10.10.2005

 Bogotta, on 30 septembrie 2021 - 11:18, said:


Treaba cu banii in loc de asigurare si pentru mine e un mister. Habar nu am de ce ai face asa ceva .....

Motive sunt multe: vrea doar banii fara sa faca reparatia, nu are el insusi RCA valabil, e baut. Mie de exemplu cand l-am pocnit pe unul nu a vrut sa facem amiabila, pe motiv ca e sofer de Uber si nu vrea sa tina masina pe bara o perioada. Am fost cu el la service, i-am platit eu reparatia cat a evaluat respectivul de acolo, cel de la service a vazut masinile ca sa se conviga ca nu au fost alte chestii mai grave , ca nu prea avea voie si aia a fost.

#26
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
pai, si era problema ta ca respectivul face Uber ? Nu vrea amiabila, mergi la politie, declari, si de acolo se ocupa ei. Faptul ca nu vrei sa-ti pierzi tu permisul, amenda + altele, este cu totul alta poveste si decizi daca merita banii pe care ii dai cash.

Trist este ca suntem in 2021 si oamenii nici acum nu inteleg cum functioneaza o asigurare. Nu-i problema ta ca ala e baut, nu are RCA, ITP, etc. Daca ai gresit, si recunosti, ii dai RCA si pa, mai departe nu e problema ta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate