Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1441 răspunsuri în acest subiect

#1351
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 20.06.2006
same, ultima pe august '22

#1352
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.217
  • Înscris: 23.02.2007
Mutati-va la Eon sau Cez Posted Image Eon mi-a emis primele facturi de prosumator cu 6 luni intarziere, si scadenta e mentionatata cu intarzierea inclusa. Acum sunt la zi.

Editat de bobitzaaa, 16 noiembrie 2023 - 15:24.


#1353
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 20.06.2006
tre sa fac un calcul temeinic sa stiu daca are sens sa ma mut ca nu mi convine in mod deosebit sa fiu taxat cu 1.3/kWh, plafonarea e prelungita oficial pana in 2025?

#1354
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.723
  • Înscris: 31.01.2010
Pai ce taxare daca e compensare, da, poate exista si asta daca produceti mai utin decit consumati, daca nu, e perfect si Eon.

#1355
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.723
  • Înscris: 31.01.2010

 Ion_Bumbu, on 15 noiembrie 2023 - 17:13, said:

In alta ordine de idei, la 1060MW putere instalata groso modo putem echivala cu o productie anuala de 1GWh din cei 50-60GWh total consum in Romania.
Scuze de gresala... am pierdut un multiplicator, este vorba de productie totala de 1TWh anual din foto ceea ce din cei 50-60GWh rezulta aproape 2% productie

Editat de Ion_Bumbu, 16 noiembrie 2023 - 18:24.


#1356
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 06.12.2006

 mihaicozac, on 13 octombrie 2023 - 10:31, said:

În Austria îți virează banii lunar pe injecție, și e și tarif variabil funcție de piață (nu e prea avantajos că toți bagă mare când bate soarele și PZU scade mult) așa că la sfârșitul verii se strânge destul mălai cât să poți plăti energia consumată peste iarnă. Așa trebuia făcut și la noi în țară, dacă nu erau incompetenți și/sau bandiți pe la ministere, ANRE și servicii (de furnizare energie, bineînțeles).

In formatul actual, produci 3kw si consumi unul, timp de 2 ani, vara - iarna ,up and down, mai ai o sansa sa cistigi ceva. In modelul OMV, vara e posibil sa ai un pret aproape de zero pe kw, deci orice numar inmultit cu zero=zero. Iarna , daca nu esti la hidroelectrica, ai pus-o. Inmultesti totul cu 1.3. Asta pina la E-LIBERARE.
Au fost sceptici care au (pre)simtit ca afacerea casa verde defapt iti inchiriaza acoperisul, scopul e sa salvam planeta nu sa devenim toti businessmen...

 kolfleading, on 16 noiembrie 2023 - 12:03, said:



Eu din asta inteleg ca se compenseaza financiar (1) in fiecare luna si (2) toata energia injectata in luna respectiva.

Nu mai apare limitarea ca se compenseaza in limita energiei consumate iar surplusul ne-compensat se reporteaza.
Deci dispare "reportarea" si plata la 2 ani a surplusului injectat care nu a fost consumat. Surplusul se plateste in luna in care a fost injectat.

Aici e de studiat, compensare lunara s-ar putea sa fie COOL, daca dispare reportarea... s-a cam incheiat frenezia PV

#1357
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 bonti, on 16 noiembrie 2023 - 20:19, said:

daca dispare reportarea... s-a cam incheiat frenezia PV
Dispare reportarea = iti da banii pe tot ce ai injectat, in luna in care ai injectat.

Deci...daca primesti banii "pe loc" si nu peste 2 ani, de ce s-a incheiat frenezia PV?

#1358
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.774
  • Înscris: 17.01.2014
Eu am primit de la Enel in Septembrie 2023, 12 facturi pentru lunile Mai si Iunie 2022 (facturi, anulari, refacturari, iar anulari samd.) cu scadenta in 2 ani de la data facturii :-)

Dupa atatia ani si discutii, as vrea doar sa fie naiba o metoda clara, aprobata si respectata de toata lumea !

#1359
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.723
  • Înscris: 31.01.2010
Se pare ca in textul cu modificari de la Senat nu mai dispare povestea cu 2 ani sau n-am inteles eu bine?

#1360
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 20.06.2006

 Ion_Bumbu, on 16 noiembrie 2023 - 18:01, said:

Pai ce taxare daca e compensare, da, poate exista si asta daca produceti mai utin decit consumati, daca nu, e perfect si Eon.

imi e frica de lipsa de stabilitate in cea mai mare parte. a durat 1 an sa se clarifice cum compenseaza si nu toti sunt in stare sa factureze inca. daca maine mai schimba un si/sau/nu prin textu de lege si anre/furnizorii interpreteaza in defavoarea noastra cum e de asteptat, imi e frica sa nu ma trezesc cu facturi de XXXX pe perioada de iarna pe care nu le compenseaza ca whatever ... asa macar la hidro e ca backup pretu de 0.28 + taxe. inca.

oricum, acu e inutil sa ma trec ca tot surplusu este la hidroelectrica, mai am timp pana in primavara sa vad ce se mai intampla. si sa mai iau niste baterii... pentru stabilitate Posted Image)

/le nu e rau nici la hidro, acum pot folosi din kWh "inmagazinati" la ei inca 2 ani de cand mi or emite factura, deci am aproape 3.5 ani de la productie and counting :P in ritmu asta o sa ma pot folosi de ei pe viata

Editat de at_b, 17 noiembrie 2023 - 10:38.


#1361
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 06.12.2006

 kolfleading, on 16 noiembrie 2023 - 21:24, said:

Dispare reportarea = iti da banii pe tot ce ai injectat, in luna in care ai injectat.

Deci...daca primesti banii "pe loc" si nu peste 2 ani, de ce s-a incheiat frenezia PV?

Eu nu sunt prosumator, deci ma recuz in speta asta.
Inainte de frenezia PV, din cit mi-aduc aminte, energia produsa in luna curenta ti se scadea in luna urmatoare
[
  • În 2019 românii vor vinde energia cu 0,216 lei/kWh, fiind prețul mediu PZU din 2018, scăzând de la 22.7 bani/kWh.
  • lunar, va apărea pe factură suma (cantității de energie injectată și înmultită cu prețul mediu PZU din anul precedent) cu semnul – (minus) , valoare nepurtătoare de TVA.
  • dacă prosumatorul va trebui să primească bani, aceștia vor fi raportați la următoarea factura, după 12 luni valoarea va fi plătită prosumatorului de către furnizor
  • pentru persoanele fizice, daca valoarea depășește 100 lei, aceasta nu se raportează și va fi plătită prosumatorului de către furnizor ]
Deci, daca inteleg eu bine, nu prea puteai folosi reteaua ca o imensa baterie, in care injectezi vara , aduni kwh pe care sa-i poti consuma iarna. Nu asta e visul oricarui prosumator?
Banuiesc ca si Romania, precum toata europa, in urma revolutiei verzi, se confrunta vara cu excedent energetic, cind PZU tinde spre zero, sau cind injectia e chiar penalizata...

[Producția unor capacități regenerabile din România a fost oprită acum două duminici, pe fondul prețurilor negative din piața spot și a prețurilor foarte mari din piața de echilibrare. Soluția este montarea de instalații de stocare

“Duminica trecută am oprit parcurile. Cum prețul a fost negativ, notificarea in piață a fost zero, pentru că toata energia noastră ar fi ajuns în dezechilibru pozitiv, iar acolo pretul pentru dezechilibrul pozitiv a ajuns la 2.000 euro/MWh. Daca am fi produs atunci, am fi platit 2.000 euro pentru fiecare MWh produs. De aceea, decizia logică a fost de a opri cetralelele”, a spus Martin Moise, vicepreședinte al PATRES, patronatul “regenerabililor” la evenimentul Solar Energy Bucharest Summit.

El a spus că situația probabil se va repeta (ceea ce se și întâmplă, după cum se vede), și de aceea a îndemnat investitorii să prevadă orice proiect din regenerabil cu stocare.

“Situația se va întâmpla din ce în ce mai des, se întâmplă deja destul de des în Germania, și nu ne va ocoli nici pe noi. Aproape în orice week-end când va fi mult vânt și soare riscăm să ajungem la prețuri negative. De aceea recomandarea mea este ca, atunci când gândiți orice proiect de parc, gândiți-l cu stocare!”, a afirmat Martin Moise.]

Excedentul de injectie vara fara consum pe masura e problema pe care ei vor s-o corecteze. Probabil vor introduce in curind plata injectiei la pretul PZU mediu din luna curenta. Abundenta=pret mic. La urma urmei , e CORECT asa. Dar va fi in dezavantajul prosumatorilor. Primul pas este compensarea lunara...

Editat de bonti, 18 noiembrie 2023 - 21:13.


#1362
at_b

at_b

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 847
  • Înscris: 20.06.2006
“ Deci, daca inteleg eu bine, nu prea puteai folosi reteaua ca o imensa baterie, in care injectezi vara , aduni kwh pe care sa-i poti consuma iarna. Nu asta e visul oricarui prosumator?”
nu stiu de oricare dar ar fi al meu cel putin. momentan compensarea cantitativa la noi este tot financiara. daca prin cine stie ce circumstante difera pretu din iarna cu cel din vara tot prost iesi chit ca ti dau banu lunar sau il tin ei 2 ani sa te compenseze.

le: nu stiu ce ai citat acolo dar nu este metodologia curenta

Editat de at_b, 18 noiembrie 2023 - 21:26.


#1363
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.585
  • Înscris: 28.11.2017
https://www.youtube....rts/3AeFGZelrBo

O chestie interesanta!
Acum nustiu daca o fi adevarata!

#1364
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

 bonti, on 18 noiembrie 2023 - 21:12, said:

Primul pas este compensarea lunara...
Compensarea lunara este tot la pretul din contract.

 bonti, on 18 noiembrie 2023 - 21:12, said:

Probabil vor introduce in curind plata injectiei la pretul PZU mediu din luna curenta. prosumatorilor.

PZU Iulie 2023 = 0.50 lei / kWh
PZU August = 0.54 lei / kWh
PZU Septembrie 2023 = 0.53 lei / kWh
PZU Octombrie 2023 = 0.56 lei / kWh

Nu e nici o conspiratie, se stie exact cand se va trece la PZU.
https://forum.softpe.../#entry30398565

Editat de kolfleading, 18 noiembrie 2023 - 21:50.


#1365
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 06.12.2006
https://www.economic...ine_671331.html

#1366
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013
PZU mai 2023: 0.44 lei / kWh

Pana in 2030 probabil o sa se adauge si capacitati de stocare ce vor ameliora aceste situatii.

#1367
bonti

bonti

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 590
  • Înscris: 06.12.2006
PZU = pretul zilei urmatoare
Defapt, pzu poate sa ajunga la zero sau minus in anumite intervale orare. Probabil un pret mediat pe luna, ca sa poate face compensarea lunara, va permite prosumatorilor sa adune ceva energie, totusi.
Mai apare si situatia in care, daca sunt mai multi prosumatori pe aceeasi retea , consum neglijabil , sa urce tensiunea local peste 250V, caz in care invertoarele opresc injectia.
Deci, n panouri vor sta in soare degeaba, datorita retelelor de distributie care nu vor putea ele insele injecta energia in sistemul national...
Deci, go for storage... pregatiti inca o mie, doua de euro.
Ar fi interesant de stiut o statistica : cite din invertoarele aflate momentan in folosinta au optiunea de a functiona hibrid/ cu acumulatori/ diverting .

#1368
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.349
  • Înscris: 29.05.2004
"Ar fi interesant de stiut o statistica : cite din invertoarele aflate momentan in folosinta au optiunea de a functiona hibrid/ cu acumulatori/ diverting ."

probabil sub 0.1% dar exista posibilitatea teoretica de a incarca peste zi un acumulator DIY de 400v si de a-l cupla seara la intrarea mppt a invertorui on-gtid.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate