Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Proiect: compensarea cantitativa curent prosumatori

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
1438 replies to this topic

#1153
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postoxbridge, on 31 ianuarie 2023 - 07:12, said:

O analiza a pașilor următori in saga legală a compensării

https://www.economic...and_644067.html

Din articol:

"Cu alte cuvinte, dacă prosumatorul a produs 100 kWh și a consumat 150, iar legea în va da dreptul să plătescă în final doar cei 50 kWh diferență la prețul final din contract, cineva va trebui să plătească taxele și tarifele pentru cei 100 care inițial au fost produși și injectați, dar au și fost apoi consumați din rețea. "

Bineinteles ca platesc cei care il consuma, daca asta e greu de inteles...halal logica.

#1154
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014
tocmai am primit mail de la ANPC... speta cu Enel a fost trimisa la CRPC. Timis... se pare ca mai nou ei se ocupa de toate reclamatiile ce sunt despre ENEL (prin ordin de presedinte ANRE)
dar ca tot aveam tensiune cam mare, am transmis si la ANAF o petitie pentru factura emisa in Decembrie cu scadenta in Mai... hai sa vedem ei ce au de zis...

#1155
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

View Poststoianalin, on 31 ianuarie 2023 - 12:32, said:

...
Tu ai facut o investitie sperand la profit, este foarte ok, am toata stima pentru cei care cheltuiesc bani "reali' adica bani munciti in scopul de a obtine profit respectand toate "legile" economiei de piata, adica cererea si oferta, insa sunt total impotriva celor care vor sa obtina profit pe seama altora, aici intrand persoana fizica, juridica, banul public, etc....
Aceasta chestie "sa ne scuteasca, guvernul, companiile de transport, distributie etc." de costuri pentru ca " noi suntem mai speciali ...", sa ia "putin de la multi", ca "e putin si nu conteaza" din punctul meu de vedere ii pune pe toti care au aceasta conceptie in aceeasi oala .... ca sa ma exprim elegant .... de pesoane care vor sa castige pe seama altora ....

#1156
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004

View PostIon_Bumbu, on 31 ianuarie 2023 - 13:18, said:

Bineinteles ca platesc cei care il consuma, daca asta e greu de inteles...halal logica.

Il platesc cei care il consuma, dar cand consuma prosumatorul (energia produsa de centrale care nu le deține) nu plateste => energia injectata nu este taxata la consum.

Edited by topcat36, 31 January 2023 - 13:40.


#1157
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Asta este doar politica, toata tara este "speciala" deoarece pentru energie sint subventii.
A renunta la acele taxe nu inseamna decit a incerca sa cresti productia de energie electrica, sper ca asa a fost gindita legea, in acele comisii
probabail ca sint si oameni de specialitate.
Daca va uitati la comunicatul ANRE din 02/2022 exact asa si este stipulat, compensare cantitativa, ca sa vii dupa asta sa intorci foaia cind multi au instalat sisteme oare cum este?
Nimeni nu cere beneficii speciale dar sa ajungi sa platesti si TVA pentru energia ce ai "stocat-o" pare cam jumuleala.
Cum ar fi ca atunci cind va retrageti banul din banca v-ar lua statul 19% ??

Edited by Ion_Bumbu, 31 January 2023 - 13:42.


#1158
topcat36

topcat36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 20.05.2004
De comisioanele bancii ai auzit ?

#1159
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Nu, de 19% TVA ati auzit, de dobinda ? de impozit pe profit adica dobinda?
Le incilcim ca sa iasa ce?
Sidaca tot spuneti, oare ce valoare au alea si cit sint cheltuielile de transport si distributie raportat la valoarea kWh, vedeti la Hidroelectrica...
Si daca tot imi amintesc desi e minuscula, ca ce chestie sa plateasca prosumatorul si taxa verde???

Edited by Ion_Bumbu, 31 January 2023 - 13:46.


#1160
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

View PostIon_Bumbu, on 31 ianuarie 2023 - 13:44, said:

.... ca ce chestie sa plateasca prosumatorul si taxa verde???
poate pentru ca energia consumata de el numa verde nu e ...... si sa primeasca pe energia injectata in retea taxa verde, da , probabil asta ar fi o modalitate de a rasplati efortul instalarii de sistem solar ... dar costuri de retea, exploatare, transport sau ce o mai fi mi se pare de porc sa ceri sa ti se compenseze .....

Edited by nik1965, 31 January 2023 - 13:56.


#1161
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postnik1965, on 31 ianuarie 2023 - 13:50, said:

poate pentru ca energia consumata de el numa verde nu e ......

Doar ca cea produsa de el si introdusa in retea a fost platita de altcineva si ala a mai platit o data taxa de energie verde...
Oare nu suna a dubla taxare?
Deci pe 2kW, unu verde unu nu eu iau 2 taxe verzi...

Edited by Ion_Bumbu, 31 January 2023 - 13:58.


#1162
loed1002

loed1002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 31.07.2020

View Postnik1965, on 31 ianuarie 2023 - 13:32, said:

Tu ai facut o investitie sperand la profit, este foarte ok, am toata stima pentru cei care cheltuiesc bani "reali' adica bani munciti in scopul de a obtine profit respectand toate "legile" economiei de piata, adica cererea si oferta, insa sunt total impotriva celor care vor sa obtina profit pe seama altora, aici intrand persoana fizica, juridica, banul public, etc....
Aceasta chestie "sa ne scuteasca, guvernul, companiile de transport, distributie etc." de costuri pentru ca " noi suntem mai speciali ...", sa ia "putin de la multi", ca "e putin si nu conteaza" din punctul meu de vedere ii pune pe toti care au aceasta conceptie in aceeasi oala .... ca sa ma exprim elegant .... de pesoane care vor sa castige pe seama altora ....

Dar cu cei care isi cumpara masini electrice cu 10000 Eur subventionati de stat (bani care sunt adunati in punga statului de la mine si de la tine) cum e? Ei de ce profita de pe urma taxelor mele si ale tale? Sistemul e facut de asa natura incat nu pot sa tragi linie dreapta intre cel ce plateste si cel ce primeste in urma a ceea ce a platit. Sa nu mai vorbim de sistemul de sanatate in care am bagat bani de ani de zile si nu am "scos" nici 10%... Deci, intr-un astfel de sistem, in care unii compenseaza pentru altii in vederea obtinerii unor deziderate (vezi politica verde pe care statele o sustin tot mai mult), nu este deloc incorect ca toti ceilalti consumatori sa plateasca 1 ban / kw pentru ca prosumatorii sa fie incurajati sa existe si sa isi mareasca numarul

#1163
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
In fapt nu se plateste nimic, singura cheltuiala pentru distributie este montarea unui contot inteligent, lucru care trebuia facut demult.
A auzit cineva sa faca distribuitorul o lucrare deoarece s-a plins prosumatorul ca intra in avarie invertorul deoarece linia este slaba?
S-a schimbat cumva un transformator? imbunatatit linia? pentru ce apar cheltuieli suplimentare?
Hai sa fim seriosi cu ce trebuie sa plateasca in plus ceilalti, ce? eventual citirea contorului.
In fapt este o sursa suplimentara de venit pentru distribuitor, furnizor si stat la care n-au contribuit cu NIMIC!
Adica belitul de prosumator produce curent ziua in amiaza mare cind este cel mai scump si ia din retea noaptea cind se mai si vinde fiind surplus dar tot el este blamat de "opinia publica" ca destabilizeaza SEN.

Edited by Ion_Bumbu, 31 January 2023 - 14:07.


#1164
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

View Postloed1002, on 31 ianuarie 2023 - 13:55, said:

Dar cu cei care isi cumpara masini electrice cu 10000 Eur subventionati de stat (bani care sunt adunati in punga statului de la mine si de la tine) cum e? Ei de ce profita de pe urma taxelor mele si ale tale?
Aici cam are rost, e cam acelasi lucru cu prima de casare pentru cumpararea de masini noi, de poluarea care ne afecteaza pe toti ai auzit? ai mers vreo data in spatele unuia cu un disel non euro sau mai stiu eu ce norma cu ITP-ul luat pe spaga?, si da sunt de acord ca din taxele si impozitele platite de mine statul foloseste o parte care sa scoata de pe sosele cat mai multe "cazane" ...

View Postloed1002, on 31 ianuarie 2023 - 13:55, said:

. Sa nu mai vorbim de sistemul de sanatate in care am bagat bani de ani de zile si nu am "scos" nici 10%...
Multumesc, nu, sper sa nici nu am nevoie .....pacat ca banii nu ajung la cei in nevoie ci tot la hoti si spagari .....

#1165
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014

View Postnik1965, on 31 ianuarie 2023 - 13:32, said:

Tu ai facut o investitie sperand la profit...

Complet gresit !

Oare poti compilezi dorinta de a fi independent si verde? dar investitia in confort? dar dorinta de minimiza (daca nu elimina) efectul asupra mediului in care vor putea creste sanatosi si cat mai independenti atat copii mei cat si urmasii lor?

Am stat "aproape" offgrid cativa ani (am stat cateva veri fara fir intre general si invertor - puneam firul doar iarna ca sa nu omor bateriile) si am inteles ca fotovoltaice pierdeau foarte multa energie pentru ca nu avem stocare suficienta si nici nu puteam consuma 100% cand se producea, cu toate automatizarile si diverterele pe care le-am facut/achizitionat. Era o pierdere pentru toata lumea...

Am schimbat solutia am vandut bateriile si invertorul si am trecut pe ongrid cu injectare si am extins suprafata panourilor (cu o noua investitie majora) si mi sa confirmat ... produc mult mai mult decat inainte. Mai tarziu am realizat ca am distrus ideea de independenta, noaptea fiind 100% dependent de grid... Am luat inca un offgrid/hibrid cu baterie si inca 9 panouri si am incercat si am construit si un suport reglabil pe o axa (iar investitie...) si mai urmeaza: deja am luat al doilea invertor hibrid achizitionat si in curand o sa fac rost si de un acoperis mai mare unde o sa mai pun panouri. Odata cu noul acoperis o sa vina si o pompa de caldura, deja a venit si al doilea diverter si trebuie sa planific o "acumulare de apa mai mare" odata cu PDCul

... unde este profitul?!?

Daca ma intrebi pe mine, eu unul am fost printre primii care a blamat aceasta "compensare 1:1"... informatia e disponibila in istorie... cauta pe forum la de sisteme ongrid si nu numai.
As fi ramas fericit la varianta de pana in Mai 2022, pentru mine era predictibila si clara... ce consumi platesti, ce injectezi platesc ei. Mai devreme sau mai tarziu o sa ajung full offgrid... trebuie doar sa ma ajute putin tehnologia bateriilor si vad ca masinile electrice se duc exact in aceasta directie.

Oricum, sa dai o lege, urmata de o lege secundara pe care nu o aplica nimeni si dupa 8-9 luni sa o anuleze instanta... deja e prea mult pana si pentru tara noastra... si cum de la leguitorul nostru nu ma mai astept sa rezolve ceva, sunt chiar curios cand va ajunge o petitie pe la CJEU si cine o va face... (nu mi-a venit sa cred ca cineva din AUR a initiat procesul in RO !!!)

#1166
loed1002

loed1002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 31.07.2020

View Postnik1965, on 31 ianuarie 2023 - 14:18, said:

Aici cam are rost, e cam acelasi lucru cu prima de casare pentru cumpararea de masini noi, de poluarea care ne afecteaza pe toti ai auzit? ai mers vreo data in spatele unuia cu un disel non euro sau mai stiu eu ce norma cu ITP-ul luat pe spaga?, si da sunt de acord ca din taxele si impozitele platite de mine statul foloseste o parte care sa scoata de pe sosele cat mai multe "cazane" ...


Multumesc, nu, sper sa nici nu am nevoie .....pacat ca banii nu ajung la cei in nevoie ci tot la hoti si spagari .....

Total de acord, si cu scosul din circulatie a masinilor poluante si cu tot felul de investitii in diferite domeni menite sa duca societatea, sa speram,  mai departe. Insa doar vroiam sa subliniez cauneori sunt cheltuieli pe care unii le vor acoperi pentru ca "altii sa beneficieze" de ele. Dar, cum spunea si colegul Ion_Bumbu, se pare ca banii pe distributie, servicii sistem si ce-or mai fie ele nu se duc prea mult pe ce ar trebui, ci tot in profit pt firmele de distribuitie se transforma :(

#1167
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

View PostIon_Bumbu, on 31 ianuarie 2023 - 13:55, said:

Doar ca cea produsa de el si introdusa in retea a fost platita de altcineva si ala a mai platit o data taxa de energie verde...
Oare nu suna a dubla taxare?
Deci pe 2kW, unu verde unu nu eu iau 2 taxe verzi...
Ai postat prea repede, citeste tot postul, am zis ca mi se pare Ok ca prosumatorul sa primeasca taxa verde pentru energia injectata ....

Sunt intru totul de acord ca fiecare sa fie rasplatit pe masura muncii lui, dar nu sunt de acord absolut deloc sa repari o hotie cu alta hotie!
Fie ea si doar de 1 ban!

View Poststoianalin, on 31 ianuarie 2023 - 15:08, said:


....
Pai ce zici tu aici nu tot profit se numeste? Sub orice forma ar fi tot profit se numeste ....

Edited by nik1965, 31 January 2023 - 15:21.


#1168
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Deci sa inteleg ca si instalatiile prin AFM sint o hotie?
Cam asa reiese din ce spuneti.
Eu zic ca este doar incurajarea pentru a pune cit mai multi panouri, la fel ca si compensarea 1:1, daca cercetati evolutia nr de PV pus in 2022
veti vedea ca a crescut foarte mult numarul celor care au instalat datorita pretului energiei precum si a acelei compensari care este reglementata pina in 2030.
Mie mi s-a parut o initiativa de incurajare a productiei de energie verde deloc hotie, hotie este sa intorci legea asa cum vrea ANRE in folosul companiilor, statul nu este decit avantajat cu numar mare de prosumatori.

#1169
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 17.01.2014

View Postnik1965, on 31 ianuarie 2023 - 15:25, said:

Pai ce zici tu aici nu tot profit se numeste? Sub orice forma ar fi tot profit se numeste ....

Imi cer scuze ca mi-am pierdut timpul sa incerc sa fac lumina si tu insisti sa ramai in intuneric.

#1170
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006

View PostIon_Bumbu, on 31 ianuarie 2023 - 16:00, said:

Deci sa inteleg ca si instalatiile prin AFM sint o hotie?

nu a zis nimeni nimic de AFM ...da daca tot ai adus vorba, chiar este hotie, da nu a prosumatorului, el chiar e pagubit, beneficiarii reali sunt vanzatorii de echipament acreditat si instalatorii acreditati, de altfel clientele de partid in mare parte ...

View Poststoianalin, on 31 ianuarie 2023 - 17:01, said:


Imi cer scuze ca mi-am pierdut timpul sa incerc sa fac lumina si tu insisti sa ramai in intuneric.
nu te supara, dar amesteci lucrurile, oricum actiunile personagiilor politice nu este decat populism .....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate