Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Samsung A52s

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Ca semnal cum sta fara de redmi?

Edited by -ARA-, 07 November 2021 - 00:15.


#20
scooby

scooby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 19.07.2002

 mfmig200, on 05 noiembrie 2021 - 11:54, said:

Ia-ti Xiaomi Redmi Note 10 Pro si gata e mai ok calitate pret fata de A 52 sau asteapta Black Friday.
Acum sunt scumpe in draci - alternativa iti iei ceva ieftin dca nu mai ai telefon.
Acum pe buna merita sa faci rate pe un telefon, merita efortul financiar?

1680 d elei pe EMAG:

https://www.emag.ro/...e/pd/D4S5NPMBM/


4 zile  mai tarziu si deja este cu 300 de lei mai scump, ca sa aiba de unde scadea de BF !Posted Image

In alta ordine de idei, ce ziceti, la acest telefon merită să dai aprox 500 lei in plus pt versiunea 8/256 Gb fată de cea de baza 6/128 Gb.
Sigur, stocarea suplimentara te scuteste sa mai pui card, dar cei 2 gb de ram in plus or fi "vizibili" in realitate ?

#21
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
avand in vedere de ciclul prelungit de updateuri eu zic ca 8Gb sunt necesari daca ai de gand sa tii telefonul mai mult de 1-2ani

 -ARA-, on 07 noiembrie 2021 - 00:15, said:

Ca semnal cum sta fara de redmi?
definitiv mai bine mai ales ca vorbim de un modem mult mai potent si de plastic vs aluminiu

#22
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Am luat de la ALTEX A52s 5G, 128GB, 6GB RAM, dar trebuie sa cumpar husa si folie, am vazut ca nu are in pachet.
Stiti daca husa de A52 se potriveste pe A52s 5G?

#23
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 saimarica, on 14 noiembrie 2021 - 10:22, said:

Stiti daca husa de A52 se potriveste pe A52s 5G?
da, se potrivesc.

Edited by carmenclara1, 14 November 2021 - 17:16.


#24
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Mi-a ajuns și mie azi la amiază, l-am luat de la altex cu 1500 + galaxy buds2. Sunt satisfăcut, i-am făcut proba până acum și la poze seara. Destul de ok la fel și modul în care se mișcă.
Ce mă nemulțumește este că deși are gorila glass 5 tot nu se simte la mână cum ar trebui parcă..mai mult a plastic ieftin...de exemplu la maicămea care are un redmi note 8 2021. Cine l-a ținut în mână fără husă îmi poate da dreptate...este tot gorila glass 5 și deși este din plastic se simte ca și cum ar fi sticlă, la fel ca un telefon premium care costă doar 500-600 lei. La a52s asta nu suport...și să fim serioși este diferență de aproape 3 ori mai mult. Să o spun pe scurt, 75% sunt mulțumit de el, 25% nu doar pentru feeling-ul din mână.

Cine înțelege engleza îi poate da dreptate și la băiatul ăsta:
https://youtu.be/KUFWxjCXIFs?t=134

O să adaug altceva și anume căștile în schimb își fac treaba foarte bine. Acum 2 ore am fost la sală cu ele. Noice canceling foarte bun. Nu s-au întrerupt nici măcar odată, se conectează instant și se aud foarte bine. Bateria cred că o să mă țină la ele 2 săptămâni de mers la sală a câte 5 zile, poate chiar mai mult. Acum fără mișto, dacă știam că sunt așa bune le luam și separat:))

Era să uit, i-am pus o husă transparentă de pe gsmnet și o folie de sticlă flexibilă 3mk. Problema e și în spate la camere deoarece iasă mult înafară. Ce huse a-ți luat la el? Nu de alta dar mi-e cumva să nu zgâriu camerele când îl pun jos. Ce e drept și husa este chiar la nivel pe spate la camera....

#25
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Nu înțeleg care sunt telefoanele premium la 5-600 lei.
Malaezianul îl compară cu Xiaomi, Realme. Cu ce folos ai sticlă pe toate părțile dacă nu ai o interfață cum trebuie și nu ai o idee concretă despre suportul software?
Dacă scazi costul Buds2, ajungi cu telefonul pe la 1000-1100, fără talente gen precomandă. Eu zic că e OK.

#26
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

 addryanns, on 17 noiembrie 2021 - 07:49, said:

Nu înțeleg care sunt telefoanele premium la 5-600 lei.
Malaezianul îl compară cu Xiaomi, Realme. Cu ce folos ai sticlă pe toate părțile dacă nu ai o interfață cum trebuie și nu ai o idee concretă despre suportul software?
Dacă scazi costul Buds2, ajungi cu telefonul pe la 1000-1100, fără talente gen precomandă. Eu zic că e OK.

Păi asta e chestia man, nu sunt din sticlă, sunt din plastic, dar plasticul ăla de pe ele se simte ca și când ai avea sticlă. Mergi în showroom la emag sau în altex cu a52s și fă comparația cu un redmi note 8 2021 la 600 de lei.. îți garantez eu că se simte mult mai ok la mână.
Am avut samsung până acuma iar în prezent A52S. Nu-mi place să recunosc dar așa este, nu aveam pretenții evident la sticlă dar totuși un plastic mai de calitate...îl simt ca și când aș fi cumpărat un laptop la 800 de lei nou...

Edited by MrLion, 17 November 2021 - 10:14.


#27
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Nu le poți avea pe toate. Dacă iei un telefon să îl ții ceva timp, îi iei și o husă, oricum ai zis că ai luat deja. În cazul acesta poate fi și cu spatele roz :). Dacă vrei ceva premium în exterior te alegi cu componente interioare slabe, sau cu MIUI, ColorOS.... de astea.

#28
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 26.06.2013
@MrLion: La semnal cum ți se pare față de telefoanele anterioare? Mă bate puțin gândul și pe mine sa cumpăr un A52s.

#29
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

 Alexutzulro, on 17 noiembrie 2021 - 11:35, said:

@MrLion: La semnal cum ți se pare față de telefoanele anterioare? Mă bate puțin gândul și pe mine sa cumpăr un A52s.

De ieri până azi nu am avut probleme. Am și două cartele de orange în el. 4G la date mobile peste tot în zona mea. M-am portat duminica seara inainte sa expire oferta de black friday cu numărul principal pe digi. Peste 2-3 zile vine cartela nouă și am să văd și atunci, desi nu cred că o să fie probleme. Am prieteni în zona mea pe digi și au semnal prin zonă de munte unde orange-ul nu are. Acum să văd și datele mobile cum se mișcă :)

Nu ai cum să nu fi mulțumit de telefon, dacă ai buget și încă e valabilă oferta de la altex cu căștile la 1500 se merită întradevăr. Mai ales că ai 3 sau 4 ani de update-uri iar software-ul nu e încărcat cu aplicații preinstalate de alte companii de telefoane. Am dezinstalat doar netflix și spotify de pe el că nu le folosesc. Atât doar că mă așteptam sincer să fie un plastic mai de calitate pe spate..

#30
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007

 MrLion, on 16 noiembrie 2021 - 22:41, said:

Mi-a ajuns și mie azi la amiază, l-am luat de la altex cu 1500 + galaxy buds2. Sunt satisfăcut, i-am făcut proba până acum și la poze seara. Destul de ok la fel și modul în care se mișcă.
Ce mă nemulțumește este că deși are gorila glass 5 tot nu se simte la mână cum ar trebui parcă..mai mult a plastic ieftin...de exemplu la maicămea care are un redmi note 8 2021. Cine l-a ținut în mână fără husă îmi poate da dreptate...este tot gorila glass 5 și deși este din plastic se simte ca și cum ar fi sticlă, la fel ca un telefon premium care costă doar 500-600 lei. La a52s asta nu suport...și să fim serioși este diferență de aproape 3 ori mai mult. Să o spun pe scurt, 75% sunt mulțumit de el, 25% nu doar pentru feeling-ul din mână.

Cine înțelege engleza îi poate da dreptate și la băiatul ăsta:
https://youtu.be/KUFWxjCXIFs?t=134

O să adaug altceva și anume căștile în schimb își fac treaba foarte bine. Acum 2 ore am fost la sală cu ele. Noice canceling foarte bun. Nu s-au întrerupt nici măcar odată, se conectează instant și se aud foarte bine. Bateria cred că o să mă țină la ele 2 săptămâni de mers la sală a câte 5 zile, poate chiar mai mult. Acum fără mișto, dacă știam că sunt așa bune le luam și separat:))

Era să uit, i-am pus o husă transparentă de pe gsmnet și o folie de sticlă flexibilă 3mk. Problema e și în spate la camere deoarece iasă mult înafară. Ce huse a-ți luat la el? Nu de alta dar mi-e cumva să nu zgâriu camerele când îl pun jos. Ce e drept și husa este chiar la nivel pe spate la camera....
Cauta o husa mai inalta(vezi attach), iar pt camere poti sa folosesti folie din sticla.

Attached Files


Edited by saimarica, 17 November 2021 - 16:19.


#31
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020

 saimarica, on 17 noiembrie 2021 - 16:19, said:

Cauta o husa mai inalta(vezi attach), iar pt camere poti sa folosesti folie din sticla.

Husa aia am avut-o pe fostul a51, luata tot de pe gsmnet i zicea ceva de genul carbon tpu sau nu stiu cum. Nu e la fel de moale ca una din silicon simplă. Am ținut a51-le doar în husa aia și când l-am scos afară avea urme de uzură pe spate ca și când era zgâriat.

Edit: Am găsit comanda de atunci. Asta era

[ https://i.ibb.co/HPdtny3/husa.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.ibb.co/bKwdCBw/husa2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu v-o recomand dacă vreți să vindeți telefonul în viitor fără urme de uzură pe spate:)..eu am dat a51 cu 750 pe olx. Arăta impecabil la display. Probabil îl dădeam și cu mai mult dacă nu erau zgârieturile alea pe spate de la husă.

Edited by MrLion, 17 November 2021 - 16:36.


#32
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Depinde de unde o iei, nu toate au materialul tare, poate cele ieftine, eu am avut ceva asemanator pe un A50, care arata impecabil pe partea din spate.
Acum am pe asta pe un S10 Lite.

Attached Files


Edited by saimarica, 18 November 2021 - 13:11.


#33
Kennzo85

Kennzo85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2016
Va salut. Am un a52s iar la contacte in agenda am pus fotografii. Se poate seta ca si in istoric apeluri sa afiseze pozele?
Multumesc

#34
PCornel

PCornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2004
Salut, de BF am vanat si eu acest model. Putin dezamagit de gabarit daca ii mai pui si un bumper ca acesta  https://www.aliexpre....2a254c4d2PRLLP
Pe partea de recunoastere faciala mi se pare mie sau e cam slab la acest capitol, de 2-3 ori i-am refacut setarile la lumina ok/unghiuri diferite si tot da erori de recunoastere sau trece mai departe dupa cateva incercari. A mai intampinat cineva aceasta problema?

#35
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Daca ai fost obisnuit cu telefoane de dimensiuni mici, orice telefon de dimensiunile acestui model poate parea anormal. Am pus pe el o husa in genul ala (din silicon si nu e originala) si o folie de sticla. Ca protectie pare ok, pentru mine e ok la dimensiuni, am palmele mari si sunt obisnuit cu telefoane de marimi mari dar amprenta digitala e praf, daca o ia 1-2 din 10 incercari. daca esti ud/umed de apa sau esti transpirat pe deget nu o mai ia. La fel si daca ai carat ceva marfa si ai praf pe miini sau esti putin murdar. In cazul amprentei faciale, e cam la fel de praf, fac setare noua zilnic, pe lumina ambientala sau pe lumina naturala o mai ia 2-3 din 10 incercari, dar pe inserat sau pe intuneric nu o mai ia. Am patit in casa fiind seara cu becul aprins sa nu o mai ia,
Cred ca A52S e ok pentru cineva care nu are nevoie sa seteze amprenta faciala sau digitala. Eu am nevoie de amprenta digitala pentru plati cu telefonul, pentru managerul de parole, pentru deblocare ca e mai usor asa, dar cred ca il pasez in familie doar pentru problemele astea cu amprentele faciale si digitale ca in rest e ok.

 Kennzo85, on 19 noiembrie 2021 - 13:10, said:

Va salut. Am un a52s iar la contacte in agenda am pus fotografii. Se poate seta ca si in istoric apeluri sa afiseze pozele?
Multumesc
Am bagat 3 poze la contacte, in agenda apar. Am verificat acum, apar si in istoric apeluri, nu am facut nicio setare in mod special sa apara si cred ca asa ar trebui sa apara.

Edited by xew, 03 December 2021 - 15:52.


#36
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 PCornel, on 03 decembrie 2021 - 15:30, said:

Salut, de BF am vanat si eu acest model. Putin dezamagit de gabarit daca ii mai pui si un bumper ca acesta  https://www.aliexpre....2a254c4d2PRLLP
Pe partea de recunoastere faciala mi se pare mie sau e cam slab la acest capitol, de 2-3 ori i-am refacut setarile la lumina ok/unghiuri diferite si tot da erori de recunoastere sau trece mai departe dupa cateva incercari. A mai intampinat cineva aceasta problema?
Da la recunoasterea faciala este praf. Am crezut ca-i ceva bug la inceput dar asta este.
Sa speram ca se imbunatateste ceva OneUi 4.0
Pe Xioami recunoasterea faciala functioneaza mult mult mai bine, si nu este mai putin sigura decat pe Samsung. Bine pe A52s nici nu are rost sa o testez ca de cele mai multe ori nu ma recunoaste nici pe mine. Cred ca de 3 ori din 10 ma recunoaste.
Alta chestie foarte enervanta, nu are stabilizare electronica(EIS) cu filmarea la 4k/30 sau 1080p/60. Si asta 100% este intentionat ca A51 avea cica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate