Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Accident - RCA City Insurance

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Am si eu o problema cu City Insurance. Probabil ca nu sunt nici primu si nici ultimul, deci daca e deja un topic, rog moderatorii sa mute.

Am avut accident (acum vreo 2 luni), iar vinovatul avea asigurare la City Insurance. A venit politia, am dovada de la ei, am dus masina pe platforma la service auto. Am deschis dosar la City, deci am un numar de dosar, dar nu au venit sa faca efectiv constatarea si sa imi spuna cat e despagubirea, e dauna totala sau nu etc.

Avand in vedere situatia actuala, in care tocmai s-a inceput procedura de faliment, ce pot sa fac in afara de a astepta? Adica inteleg ca o sa fiu/fim despagubiti de fondul ala de garantare, dar in cazul meu, in care nu s-a facut constatarea aia, ce se face? Cum fac constatarea si sa mi se zica: primesti x sau primesti y, ca sa pot sa fiu despagubit de fond?

#2
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu s-a inceput procedura de faliment. A pierdut doar licenta de functionare. Nu mai poate emite asigurari. Dar firma nu e in procedura de faliment.

#3
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
Dar o sa primesti banii de la ei in 2025...

#4
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Autoritatea de Supraveghere Financiară (A.S.F.) a decis vineri seara retragerea autorizației de funcționare a Societății Asigurare-Reasigurare City Insurance S.A., constatarea stării de insolvență a Societății Asigurare-Reasigurare City Insurance S.A. și promovarea cererii privind deschiderea procedurii falimentului împotriva societății
https://www.hotnews....y-insurance.htm

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Service a facut un deviz, macar?

Ca idee: la falimentul Carpatica am fost prins intr-o situatie similara.
Dupa un an am primit de la FGA jumatate din valoarea devizului intocmit de catre un service/reprezentanta auto.

Edited by crocko.dilul, 17 September 2021 - 20:47.


#6
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
Exact pentru situatii din astea mi-am facut RCA cu regres la o firma calumea. Platesc 200-250 lei in plus, dar nu stau cu emotii ca ma pocneste un din ala cu asigurare City care a vrut cel mai ieftin RCA si care se stia de multi ani ca despagubeste prost.

Acum nu ai decat sa astepti sa inceapa Fondul de Garantare platile. Macar bine ca s-a schimbat legea si nu mai astepti (ca in cazul Carpatica) sa intre in faliment. O sa inceapa Fondul platile, dar sigu mai dureaza cateva luni pana ti se lamureste problema. Daca masina nu e lovita rau ti-o poti repara pe costurile tale intr-un service calumea, cu acte si sa primesti banii ulterior. Daca nu astepti...

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View PostGroot, on 17 septembrie 2021 - 20:31, said:

Nu s-a inceput procedura de faliment. A pierdut doar licenta de functionare. Nu mai poate emite asigurari. Dar firma nu e in procedura de faliment.
adica pagubitii nu se mai adreseaza Societatii, se adreseaza FGA

#8
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Service-ul nu a făcut deviz. A zis ca trebuie sa vina întâi inspectorul de la City înainte sa poată umbla in ea. Inteleg ca o sa imi recuperez banii sau o sa mi se repare mașina, mai devreme sau mai tarziu.

Intrebarea era cum fac acum sa vina cineva (de la City, de la fond?) care sa se uite la masina si sa zica,: se repara sau e dauna totala sau valoareaza x, ca să meargă înainte proceaul.

#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Eu cred ca trebuie sa obtii un deviz de la service, neaparat.
LE: ca sa ai pe care baza sa discuti cu FGA. Nu va mai veni nimeni de la asigurator, cred.....

Edited by crocko.dilul, 17 September 2021 - 21:06.


#10
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
Mda, e posibil. Ma gândesc ca nu sunt singurul in situația asta. E vreo procedura legală , ceva?

Edited by mynameismada, 17 September 2021 - 21:14.


#11
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 18.03.2014
Vad ca inca apare in grafic cu cele mai bune preturi la polite!!!

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
acum doua luni nu era aceasta problema.de ce n-ai facut constatarea?

#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcrocko.dilul, on 17 septembrie 2021 - 21:05, said:

Eu cred ca trebuie sa obtii un deviz de la service, neaparat. LE: ca sa ai pe care baza sa discuti cu FGA. Nu va mai veni nimeni de la asigurator, cred.....
.
Si ce sa cuprinda acel deviz ? Un inspector constatator al societății asiguratoare trebuie sa stabilească ce piese prezintă dauna din accident  și ce metode de aduce a lor la starea inițială se impun.


Initiator, din păcate,  mai ai de așteptat.

#14
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View PostXman_ghio, on 17 septembrie 2021 - 20:43, said:

Platesc 200-250 lei in plus, dar nu stau cu emotii
Felicitari ca iti permiti, pentru unii aia 250 de lei sunt banii de mancare pe o saptamana. Daca ar avea si ei salariu 2000 de euro si-ar face probabil la Allianz sau Generali.

#15
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
^ a detine masina nu e un drept, nu iti permiti , nu cumperi. Ca sunt unii saraci fuduli, treaba lor, care or sa se buseasca acum va fi nasol, o sa le chioraie matzele de paine cu margarima

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMizu, on 18 septembrie 2021 - 00:25, said:

Felicitari ca iti permiti, pentru unii aia 250 de lei sunt banii de mancare pe o saptamana. Daca ar avea si ei salariu 2000 de euro si-ar face probabil la Allianz sau Generali.
si musai sa se plimbe cu masina prin targ cu telefonul scump la ureche,

#17
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Trebuiesc controale mai dese pe la service. Se fac niște invirteli pe acolo. Și toată lumea se face că nu vede.

#18
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Apeleaza la un expert independent de daune

Ce poate face un expert independent de daune :

Reprezinta clientii in fata companiilor de asigurari in scopul solutionarii favorabile a cererilor de despagubire;
Se ocupa de toate aspectele legate de procedurile de obtinere a despagubirii in caz de dauna, astfel incat sa aveti cat mai putina bataie de cap;
Un expert de daune cunoaste detaliile  proceselor de despagubire si vorbeste cu reprezentantii asiguratorilor in aceeasi limba;
Expertii de daune te pot ajuta chiar si atunci cand intampini probleme in recuperarea despagubirilor pentru un eveniment deja declarat si instrumentat de companiile de asigurare;
Reprezinta interesele in orice problema legatade daune provenite din riscuri asigurate;
Participa activ la efectuarea constatarilor pagubelor inregistrate pe contractele de asigurare incheiate in numele asiguratului;
Urmareste in detaliu procesul de intocmire a documentatiei dosarelor de dauna, avizate pentru politele emise pe numele asiguratului;
Negociaza cuantumul despagubirilor cuvenite, pentru fiecare dosar de dauna avizat, aferent portofoliului asiguratarului de contracte.

Extras de aici :ww.expert-daune.ro/ce-facem/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate