Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accident - RCA City Insurance

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Cu aproximatie falimentul când se declară? Păgubiții așteaptă sa isi ia banii(printre care si eu)

#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Dacă trece ordonanța, și totul merge ca uns, săptămâna viitoare.
Dacă nu, din experienta falimentelor anterioare, un an, un an jumătate.

#39
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

View Postmynameismada, on 17 septembrie 2021 - 20:22, said:

Am si eu o problema cu City Insurance. Probabil ca nu sunt nici primu si nici ultimul, deci daca e deja un topic, rog moderatorii sa mute.

Am avut accident (acum vreo 2 luni), iar vinovatul avea asigurare la City Insurance. A venit politia, am dovada de la ei, am dus masina pe platforma la service auto. Am deschis dosar la City, deci am un numar de dosar, dar nu au venit sa faca efectiv constatarea si sa imi spuna cat e despagubirea, e dauna totala sau nu etc.

Avand in vedere situatia actuala, in care tocmai s-a inceput procedura de faliment, ce pot sa fac in afara de a astepta? Adica inteleg ca o sa fiu/fim despagubiti de fondul ala de garantare, dar in cazul meu, in care nu s-a facut constatarea aia, ce se face? Cum fac constatarea si sa mi se zica: primesti x sau primesti y, ca sa pot sa fiu despagubit de fond?


Stimate coleg.
Am să vă dau același răspuns ca și altui coleg aflat într-o situație similară.
Plecând de la premizele și datele prezentate în cererea dvs. vă voi face o recomandare concretă, deoarece consider că sunt multe opțiuni și în primul rând, într-o astfel de alegere, va conta mai ales convingerea personală existentă în subconștient și impulsul de moment.
Având în vedere că societatea City Insurance a fost declarată în stare de faliment, puteți să vă adresați :
3. Fondului de Garantare a Asiguraților - FGA (pentru informații suplimentare accesați site-ul „www.fgaromania.ro”) și să urmați procedura stabilită de acesta, sau
4. Instanței de judecată competente urmând a chema în judecată proprietarul autovehiculului vinovat și șoferul care l-a condus în momentul respectiv. Aceste 2 entități (persoane juridică + fizică sau doar persoane fizice) vor avea posibilitatea să solicite instanței ca daunele să fie achitate de asiguratorul lor (City Insurance reprezentată în prezent de FGA) sau să le plătească din surse proprii. Aceasta ar fi modalitatea de a cere orice fel de daune (materiale – inclusiv pentru lipsa de folosință a autovehiculului până la data reintrării în posesia lui în perfectă stare de funcționare, morale, medicale – survenite ulterior încheierii actului de constatare a accidentului, cheltuieli de judecată, etc.). Cu mențiunea că aceste daune vor trebui dovedite. Se poate solicita inclusiv ca plata daunelor să fie achitate direct reparatorului și dvs. personal într-un termen clar și exact stabilit de la data comunicării lor (exemplu : 2 zile calendaristice), în caz contrar stabilindu-se penalități concrete. Acceptarea unor asemenea solicitări de către instanța de judecată va depinde foarte mult de modul cum vă veți susține cauza personal sau prin interpuși (avocați). Totodată va trebui să luați în calcul durata de timp destul de mare care va trece până la obținerea unei hotărâri definitive și irevocabile.
Sper să vă fie de folos aceste informații.

#40
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006

 missionnad, on 23 septembrie 2021 - 09:07, said:

Cu aproximatie falimentul când se declară? Păgubiții așteaptă sa isi ia banii(printre care si eu)
Falimentul City Insurance, demarat astazi oficial în instanță: Toate polițele în vigoare vor înceta de drept în maxim 90 de zile:
https://economie.hot...te-imediate.htm

#41
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
E careva care a primit banii de la Fondul de Garantare a Asiguratilor, in urma falimentului City Insurance?

Sau stie careva pe unde gasesc cate plati au fost facute pana acum?

Eu am numarul de dosar 48xxx, status cerere: in asteptare. Au ajuns cu platile la 30xxx, 40xxx? Nu gasesc nimic oficial.

#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Dosar ACHITAT astăzi cu nr. 50896 / 25.11.2021
1. Accident 07/2021, depus anexa 10 pe 04.10.2021
2. După 2 luni de așteptare, am primit nr. de înregistrare de mai sus.
3. După alte 3 luni, am primit efectiv banii (regie proprie).
Timp de așteptare: 5 luni.
https://www.facebook...92337877452436/
postare din 02.03.2022

Edited by slai, 02 March 2022 - 08:28.


#43
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 05.09.2005
@slai Multumesc.

Si eu tot in iulie am avut accidentul, dar Anexa 10 a fost trimisa pe la inceputul lui decembrie

#44
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Accidentul a fost in noiembrie, am depus anexa 10 pe la mijlocul lui februarie. Inca nu am primit numar pt dosar.

#45
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
In conditiile astea ar trebui toti sa avem RCA cu decontare directa. Pentru 150-200 lei in plus castigi 5 luni de asteptare cu masina avariata ;-)

#46
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
In conditiile astea ar trebui sa nu ne mai facem toti RCA-uri la toate firmele de apartament. Probabil din cauza asta a si aparut treaba cu decontarea directa care pana la urma e o porcarie. Doar o manevra ca baietii astia simpatici sa mai faca un ban in plus. Deja platim o polita de asigurare, platim pentru serviciile alea.

E ca si cum vine seful la tine, care esti angajat cu acte in regula si iti spune... Gigele, uite vreau sa te ocupi de proiectul asta, uite iti dau un bonus de 100 lei daca te apuci acum. Pai nu pentru asta esti platit? Sa muncesti in timpul programului? La fel si firmele astea, deja primesc niste multi bani, s-au gandit cum sa faca si mai multi bani.

Daca as fi avut decont direct la city si ma loveste unu tot cu city? Ce am rezolvat? Presupunem ca celalatl este vinovat, eu am decont direct, deci... la ce ma ajuta? Eu am zis ca la urmatoarea reinnoire renunt la toate firmele astea dubioase, dau 100-200 lei in plus si fac asigurarea la o firma "normala". Fara city, fara euroins, fara asiroame si alte balarii dubioase. Chit ca nu-l fac pentru mine RCA-ul, daca dau faliment si mai am 4-6-8 luni de valabilitate si raman descoperit, ce am rezolvat? Pana denunti polita si iti dau banii (daca ti-or da) trec ani de zile. Si sa ii dai in judecata pentru 100-300 lei? Mai bine ii dai plus de la inceput.

Edited by Maskatu, 02 March 2022 - 11:30.


#47
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 27.09.2006

 Maskatu, on 02 martie 2022 - 11:28, said:

Doar o manevra ca baietii astia simpatici sa mai faca un ban in plus. Deja platim o polita de asigurare, platim pentru serviciile alea.
Se pare ca tu nu ai inteles foarte bine la ce foloseste decontarea directa ...
Daca tu ai asigurare RCA la o firma ok, si ai facut-o cu decontare directa, in caz ca ai accident cu alta masina (celalalt fiind vinovat), nu te intereseaza unde are celalalt asigurarea (City, Euroins sau mai stiu eu ce balarie) ... tu apelezi la asiguratorul tau, urmand ca asiguratorul tau sa se ocupe sa isi recupereze banii de la asiguratorul vinovatului.

#48
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
Stiu foarte bine ce presupune decontarea directa. Nu am folosit pentru ca merg pe CASCO (momentan). Am spus doar ca nu e corect. Am inteles ca poate EU am RCA cu decont la Allianz iar vasile care m-a lovit are la CITY... Eu am decont direct deci o fac pe RCA meu si mai departe allianz isi bate capu cu city. AM INTELES !

Mergand pe exemplul meu, nu mi se pare normal ca CITY sa stea 2-3-4 saptamani... 1-2 luni ca sa dea acceptu sa imi repar eu masina! De ce nu sunt impuse niste standarde? Daca nu respecti standardele alea, timpii de despagubire, esti OUT si gata, ca la S&P500. Daca o firma nu respecta normele impuse, e scoasa si e inlocuita cu alta, simplu.

Si am mai spus, cu te ajuta daca ai decont direct daca si tu si cel vinovat aveti RCA la acelasi asigurator? Si sa mai fie si un parazit ca euroins, city, etc ?

#49
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Ai inteles, dar nu ai inteles! Cine isi face RCA la City sau Euroins nu is face cu decontare directa!
Iar scopul pentru care City a supravietuit atatia ani a fost, pe langa sustinerea politica, si faptul ca a vandut la preturi nesustenabile, adica f ieftin. Iar ieftineala asta venea la pachet cu platile rare si proaste, servicii la fel, etc.

#50
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la urmatoarea intrebare? Am asigurare la City, inteleg ca e valabila pana in 10 mai, dar e vorba si de calatorii in strainatate? Sau doar in tara mai e valabila.

#51
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
oriunde, evident.

#52
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
Multumesc, asa credeam si eu dar am vrut sa fiu sigura.

#53
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,235
  • Înscris: 30.05.2006
Gata, oficial CITY e pa. Toate politele au fost valabile pana ieri inclusiv, asadar daca mai aveti la ei si mai aveati 2-3-4 luni, le puteti denunta (vezi in atasament formularul). Dar daca ati dat oricum putin pe ele gen astea 2-3 luni ramase mai valorau 100-200 de lei, nu stiu daca mai merita bataia de cap.

In orice caz trebuie reinnoit RCA cu altul la alta firma.

Attached Files



#54
xxl_cm

xxl_cm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 29.06.2007
eu mai am 1 luna de valabilitate la polita.
am gasit niste articole ca vroiau sa prelungeasca valabilitatea politelor de la 90 zile de la declararea falimentului pana la 120 zile de la declararea falimentului (adica extra 60 zile) dar se pare ca nu s-a aprobat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate