Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cat economisiti in functie de veniturile totale lunare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
mariuss24

mariuss24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 28.07.2010

View PostGbr_smt, on 15 septembrie 2021 - 09:50, said:

- venituri: 8.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri: 15.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri 25.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
''Orientativ'' in familie sunt si doi care au salariul minim pe economie!

#20
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
cca 50%.  In afara tarii.  Ca fapt divers,am ,,luat pulsul,, la vata din Ro. pt putin si cu putin timp in urma.  Daca esti/santeti sub 40 ani fara 2500/5000 renunti la multe. Si daca mai ai si copil/copii esti pe creanga!   Sant preturi la alimente(anumite si de baza) mai mari in Ro. ULEIUL Floarea Soarelui, CA EXEMPLU.    Intre 7,0/8,5 lei vs 6 lei in Insula.La articole igiena la fel.

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
De economisit nu economisesc asa mult pentru ca e o idee proasta. In schimb, mai toate cheltuielile mele majore sunt investitii ajunse sau nu la maturiitate. Dar am equity ascuns in tot ce costa mai mult de un salariu sau doua, fie ca vorbim de casa, terenuri sau diverse bunuri mobile. Orice as dori sa lichidez s-a apreciat semnificativ fata de costurile mele de achizitie. I live free.

#22
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Intr-o economie pe cale sa se prabuseasca, orice economie ai face banii nu vor mai avea valoare. Singura smecherie e sa-i tii in euro sau alta moneda convertibila.
Tot ce-ai economisit se va duce pe facturile dublate la utilitati, benzina si mancare mai scumpa.

#23
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
E clar ca leii se devalorizeaza, dar nu asta e ideea aici. Ideea e cati bani pui deoparte pentru zile negre sau pentru investitii viitoare. Eu cu sotia cred ca punem deoparte undeva la 40%. Nu suntem genul risipitori, cumparam ce avem nevoie, mergem in city-breakuri, mergem la film, etc. Adica nu tragem de curea, cheltuim pentru ce ne trebuie. Avem niste idei, ce vrem sa facem cu banii economisiti.

Edited by bai3tzash, 15 September 2021 - 13:28.


#24
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,204
  • Înscris: 08.01.2021
O măsură interesanta a factorului de économisire e raportul dintre patrimoniul total (case, economii, acțiuni minus credite, toate la valoarea de moment) si veniturile totale active (salarii).


#25
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postbai3tzash, on 15 septembrie 2021 - 13:26, said:

E clar ca leii se devalorizeaza, dar nu asta e ideea aici. Ideea e cati bani pui deoparte pentru zile negre sau pentru investitii viitoare.
Pai tocmai ce spuneam, daca tot ce pui deoparte se devalorizeaza destul de rapid, economiile tale nu mai au valoare. Ideea economisirii este ca tot ce pui deoparte sa aiba aceeasi valoare si peste cativa ani. Daca tu strangi bani sa-ti iei casa sau masina dar moneda se devalorizeaza rapid, totul e in zadar. Noroc ca exista optiunea sa-i pastrezi in euro dar chiar si asa daca peste cativa ani in loc de 20.000 euro bunul respectiv va costa 24.000 euro  n-ai facut mare smecherie...

#26
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017

View Postbai3tzash, on 15 septembrie 2021 - 13:26, said:

E clar ca leii se devalorizeaza, dar nu asta e ideea aici. Ideea e cati bani pui deoparte pentru zile negre sau pentru investitii viitoare. Eu cu sotia cred ca punem deoparte undeva la 40%. Nu suntem genul risipitori, cumparam ce avem nevoie, mergem in city-breakuri, mergem la film, etc. Adica nu tragem de curea, cheltuim pentru ce ne trebuie. Avem niste idei, ce vrem sa facem cu banii economisiti.
copii ceva aveti/crescut? sau totul e doar pentru sufletul si placerea voastra?

#27
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 18.06.2009
Economisesc vreo 30-40% din salariu pe care ii plasez in actiuni, crypto, asigurari si altele. Cand am o urgenta sau alte nevoi, vand din active; pastrand banii in cont curent sau de economi ma faceau sa cheltui mai mult plus ca inflatia manca din ei.

#28
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Ce dracu să mai economisești că abia ajung banii ptr traiul de zi cu zi.
Da, dacă ai 15.000 lunar venit ,ai si de unde pune de-o parte ,dar știți că e vorba aia;cât ai atâta cheltui .

#29
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
păi asta încearcă unii să explice pe aici, că poți să ai "atâta" și să nu cheltui tot.

#30
emeral

emeral

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,492
  • Înscris: 16.09.2021
Din 4300 lei pe luna nu se poate pune deoparte niciun leu.

#31
bittrulz

bittrulz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.04.2019
88%, DAR sunt singur, nu am credite, nu am copii, nu am sotie/prietena, nu am masina, intentionat imi tin cheltuielile foarte mici. Ah, da, iar veniturile mele sunt mult, mult peste medie. Poate parea o lauda, dar nu prea imi traiesc viata. M-am nascut intr-o familie foarte saraca si am ramas cu niste probleme: am o teroare de a fi sarac - am vazut si simtit pe pielea mea ce inseamna sa fii sarac si nu mai vreau niciodata sa trec prin asta. Am tras de mine toata viata sa devin mai bun si mai apreciat. Se poate sa ajungi la nivelul asta, dar nu e usor si implica sacrificii pe care multi nu le vor/pot face. Nu as fi ajuns asa daca nu as fi avut copilaria pe care am avut-o.

#32
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006
Plus, minus 70%.

#33
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
- venituri: 8.000 RON -> ~20%
- venituri: 15.000 RON -> ~50%
- venituri 25.000 RON -> ~60%

#34
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pentru ce economisiti in draci, ca sa stati pe un purcoi de bani cind sinteti batrini, cu ateroscleroza, reumatism si dementa? :lol:

#35
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postbittrulz, on 16 septembrie 2021 - 09:58, said:

Poate parea o lauda, dar nu prea imi traiesc viata. M-am nascut intr-o familie foarte saraca si am ramas cu niste probleme: am o teroare de a fi sarac - am vazut si simtit pe pielea mea ce inseamna sa fii sarac si nu mai vreau niciodata sa trec prin asta. Am tras de mine toata viata sa devin mai bun si mai apreciat. Se poate sa ajungi la nivelul asta, dar nu e usor si implica sacrificii pe care multi nu le vor/pot face. Nu as fi ajuns asa daca nu as fi avut copilaria pe care am avut-o.
Definiția Romanului.

Edited by Catean, 22 September 2021 - 22:20.


#36
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostMosotti, on 22 septembrie 2021 - 21:33, said:

Pentru ce economisiti in draci, ca sa stati pe un purcoi de bani cind sinteti batrini, cu ateroscleroza, reumatism si dementa? Posted Image
Eu economisesc pentru două motive:
- să pot să le plătesc copiilor facultatea în străinătate ca să le dau o șansă să înceapă cu un job bun în afara țării
- să pot să mă las de muncă mai devreme de 65 ani, sau dacă muncesc să muncesc ce vreau eu și cum vreau eu, să nu stau la job că n-am bani să plătesc cardul de credit la final de lună

Aveam și alte două, dar n-am speranțe așa mari:
- să-mi permit să mă las de muncă și dacă se împute treaba în România să am o casă în altă țară din Vest.
- să-mi iau o mașină de fițe, doar așa pentru că pot.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate