Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cat economisiti in functie de veniturile totale lunare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Salut!
In teorie, se spune ca ar trebui sa economisim minim 20% din veniturile realizate. Doar ca, in momentul in care dispui de niste venituri mari/ foarte mari, rata de economisire ar trebui sa creasca (daca iti pastrezi acelasi standard de viata?).
Voi cat considerati ca puteti economisi/cat economisiti in Romania zilelor noastre in functie de veniturile realizate? Am pus mai jos niste praguri mai mult sau mai putin orientative
- venituri: 8.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri: 15.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri 25.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)

#2
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
80% si 60%

Edited by morenno, 15 September 2021 - 10:02.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
De cand cu pandemia si cu estimarea unor perspective de pensionare candva, economisesc masiv. Desigur, este si efectul unor zeci de ani in care mi-am rezolvat 95% din bunurile pe termen lung, casa, mobila etc

#4
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
depinde de cat de mult poti absorbi imaginea de ansamblu

din punctul meu de vedere dupa o varsta cea mai importanta resursa e timpul

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

View PostGbr_smt, on 15 septembrie 2021 - 09:50, said:

Salut!
In teorie, se spune ca ar trebui sa economisim minim 20% din veniturile realizate. Doar ca, in momentul in care dispui de niste venituri mari/ foarte mari, rata de economisire ar trebui sa creasca (daca iti pastrezi acelasi standard de viata?).
Voi cat considerati ca puteti economisi/cat economisiti in Romania zilelor noastre in functie de veniturile realizate? Am pus mai jos niste praguri mai mult sau mai putin orientative
- venituri: 8.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri: 15.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri 25.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)

- venituri: 1.500 LEI -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri: 2.500 LEI -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri  4.000 LEI -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)

Pare mai realista lista aia,nu crezi?

#6
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 16.03.2008
In medie 45% cu plus minus 5% reusesc sa economisesc pe luna, mai putin in perioada concediului.

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Parerea mea e ca oricine ar trebui sa incerce sa economiseasca macar 10-15% indiferent de venit. Chiar si la un salariu minim pe economie.
Importanta e vointa si educatia financiara.
Degeaba ai 20.000 de lei pe luna daca esti obisnuit sa cheltui 21.000 lei intr-o luna...
Cred ca un 30-40% ar fi ok. Ideal as zice un 50%, dar e destul de greu, mai ales daca salariul nu este foarte mare, sau salariile sotilor impreuna.
Sunt o gramada de factori care contribuie direct sau indirect la economisire sau la absenta ei :
- ai/nu ai casa ta
- ai /nu ai rate
- cumparaturi in exces sau inutile
- masina ->cat de des repari la ea, revizii, combustibil
- copii -> cat de mari sunt, ce nevoi au, pregatiri, haine, incaltaminte, etc.
- vicii -> bei, fumezi, joci la pariuri / pacanele

Edited by Magicwisewolf, 15 September 2021 - 10:31.


#8
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,602
  • Înscris: 16.03.2008
Per familie procentul e mult mai mare in cazul meu dar nu este deloc reprezentativ pentru Romania.

#9
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Daca prin economisire se intelege o suma pusa deoparte pentru investitii, undeva la 60% in cazul meu. Daca vorbim de bani in cont, undeva la 5% sau mai putin. La ora actuala sa tii banii in banca e total ilogic in conditiile in care inflatia e mai mare decat dobanda primita.

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostAWE, on 15 septembrie 2021 - 10:31, said:

Daca prin economisire se intelege o suma pusa deoparte pentru investitii, undeva la 60% in cazul meu. Daca vorbim de bani in cont, undeva la 5% sau mai putin. La ora actuala sa tii banii in banca e total ilogic in conditiile in care inflatia e mai mare decat dobanda primita.

De acord, dar depinde si in ce investesti si in ce moment investesti.
Ca daca din banii economisiti cumperi un apartament de 40.000 eur, cand piata e sus si peste 3-5 ani, la un crash mai ajunge sa valoreze 25.000 de eur, mai bine ii tii la banca.
Pe acelasi principiu, la fel poate fi si daca ii bagi intr-o afacere si o administrezi prost, mai bine stai cu ei in banca...
La fel si in actiuni, daca cumperi doar cand piata e sus, nu faci nimic. Peste 10 ani, da, poate e bine, sau poate sunt in cap si actiunile sau unele firme nu vor mai exista.
Depinde cum "le joci" si pe astea, de aia sunt de parere ca trebuie educatie si informare inainte de a baga bani in ceva.

Edited by Magicwisewolf, 15 September 2021 - 10:48.


#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Nu stiu cat de realistic e procentul in conditiile in care ai o rata la credit ipotecar, un credit de nevoi personale  si un card de credit ( utilizat pt achizitia in rate) . In cazul meu procentul fluctueaza intre 5 si 20%.

Nu cred ca un nivel mai ridicat al venitului duce automat la o crestere echivalenta a economiilor, deoarece ti se modifica standardul: nu mai cumperi haine de la taraba din piata ci din mall, manaci mai des la restaurant, te duci la un salon care nu e la coltul blocului, calatoresti mai mult etc.

#12
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
si eu si sotia lucram in IT si avem salariile mult peste medie. Cheltuielile recurente (rata, utilitati, mancare, distractie etc) inseamna cam 33% din veniturile noastre lunare. restul de 66% ajung in conturi de economii si in diverse forme de investii (bursa, fonduri mutuale etc).

View Postunknown_35, on 15 septembrie 2021 - 10:36, said:

Nu cred ca un nivel mai ridicat al venitului duce automat la o crestere echivalenta a economiilor, deoarece ti se modifica standardul: nu mai cumperi haine de la taraba din piata ci din mall, manaci mai des la restaurant, te duci la un salon care nu e la coltul blocului, calatoresti mai mult etc.

La mine, pt o anumita perioada cresterea veniturilor a venit si cu o crestere a cheltuielilor, dar si ritmul de economisire a crescut au crescut. daca atunci cand aveam salariu 4000 de lei cheltuiam 2500 si economiseam 1500, can aveam 5000 de lei, cheltuiam 3000 de lei si economiseam 2000. raportul cheltuile/economii a ramas cam acelasi si cand au crescut veniturile au crescut amandoua in acelasi timp.

Acest trend s-a pastrat pana la un anumit punct (de inflexiune) cand cu venitul obtinut acopeream tot ce doream si aveam nevoie sa fac intr-o luna fara probleme. Dupa acel punct, orice marire salariala in plus ajungea invariabil in economii/investitii.

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View Postmirc2003, on 15 septembrie 2021 - 10:29, said:

Per familie procentul e mult mai mare in cazul meu dar nu este deloc reprezentativ pentru Romania.

Clar. Foarte putini reusesc in Romania sa economiseasca. Nu neaparat ca nu au cum, ci pentru ca nu stiu sa administreze banii, nu i-a interesat acest aspect.
Eu as fi multumit daca s-ar introduce in scoli o materie precum educatia financiara. Suntem in pom rau la treaba asta.
Cei mai multi dintre noi, invatam singuri sa economisim, de cele mai multe ori cand avem cate o problema si primim cate o palma dupa ceafa de la viata.
Personal, am avut si mi-am dezvoltat spiritul de economisire, a fost natural pt mine si sunt recunoscator pt asta, chiar daca, de multe ori, cei ca noi, par zgarciti in ochii altora. Eu as zice in schimb ca suntem chibzuiti.
Acum depinde de fiecare de la ce nevoi de baza se priveaza doar ca sa economiseasca sau daca economiile nu au un scop clar, acolo as zice ca e zgarcenie si e un stil de viata nesanatos.

#14
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

View Postadisz, on 15 septembrie 2021 - 10:22, said:

- venituri: 1.500 LEI -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri: 2.500 LEI -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri  4.000 LEI -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)

Pare mai realista lista aia,nu crezi?

Eu nu prea stiu pe nimeni cu veniturile alea pe familie, ca banuiesc ca la asta ne referim, in cazul ala ce economii sa mai faci, te bucuri daca iti ajung banii sa traiesti de pe o luna pe alta.

View PostMagicwisewolf, on 15 septembrie 2021 - 10:36, said:

De acord, dar depinde si in ce investesti si in ce moment investesti.
Ca daca din banii economisiti cumperi un apartament de 40.000 eur, cand piata e sus si peste 3-5 ani, la un crash mai ajunge sa valoreze 25.000 de eur, mai bine ii tii la banca.

De acord cu tine dar devalorizarea aia extrema la imobiliare nu se intampla in mod real niciodata, sunt doar vise umede ale unora care spera pe thread-urile de dedicate ca "se sparge bula, pica preturile la jumatate bla bla". In realitate eu n-am vazut sa piarda cineva din imobiliare, daca e sa stagneze piata astepti un pic si creste la loc. Sigur, depinde si in ce ghene investesti Posted Image

#15
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
venituri variabile, economisesc intre 50 și 90% din venituri.

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
33%

#17
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostGbr_smt, on 15 septembrie 2021 - 09:50, said:

,
- venituri: 8.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri: 15.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)
- venituri 25.000 RON -> cat economisesti si investesti? (% - procentual)

Tu impingi carucioare la Kaufland sau lucrezi in IT.Ca daca esti iteist sau doctor voi reprezentati cam 10% din populatia activa poate nici atat.In rest ailalti pe salarul minim sau un pic deasupra.
Cea scris @adisz e mai elocvent decat piedestalul vostru de 10%.

#18
Andrey_16

Andrey_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.09.2005
Eu 95%. Plateste sotia tot.Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate