Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 

Digi Romania lanseaza internetul de 10 Gbps - Fiberlink 10G

* * * * - 18 votes
  • Please log in to reply
4177 replies to this topic

Poll: Digi Romania lanseaza internetul de 10 Gbps - Fiberlink 10G (756 member(s) have cast votes)

Veti trece la abonamentul Digi 10 Gbps cand va fi disponibil?

  1. Voted Da (431 votes [57.01%] - View)

    Percentage of vote: 57.01%

  2. Voted Nu (325 votes [42.99%] - View)

    Percentage of vote: 42.99%

Vote Guests cannot vote

#4033
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 11.04.2013

Vizualizare mesajmirel3003, pe 24 februarie 2024 - 23:52, a scris:

Eu platesc 300 taxa de instalare... platesc si 500 RON... promit si ca nu plec 2 ani de la ei...


Nu conteaza ce vreau eu sau tu atat timp cat suntem minoritari sub 3% la nivel national.

#4034
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,047
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajflorini78, pe 25 februarie 2024 - 00:01, a scris:


Nu conteaza ce vreau eu sau tu atat timp cat suntem minoritari sub 3% la nivel national.
Dar ne-a intrebat cineva? poate suntem peste 3%

#4035
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,270
  • Înscris: 24.02.2007
E usor de analizat volumul actual de trafic al fiecaruia pentru a putea trage concluzii.

#4036
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 mirel3003, on 25 februarie 2024 - 10:53, said:


Dar ne-a intrebat cineva? poate suntem peste 3%
Normal ca au intrebat. La inceput cand au dat posibilitatea de precomandă s-au înscris o grămadă apoi cand au vazut ca trebuie plătită taxă de instalare sa-au răzgândit. Au mai ramas 2-3 entuziasti si gata.

#4037
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017

View PostNikoroB, on 25 februarie 2024 - 17:37, said:

Normal ca au intrebat. La inceput cand au dat posibilitatea de precomandă s-au înscris o grămadă apoi cand au vazut ca trebuie plătită taxă de instalare sa-au răzgândit. Au mai ramas 2-3 entuziasti si gata.

A fost precomanda doar in Bucuresti. Daca nu ma insel doar sector 1. Si nu la toti din sector 1 le-a aparut precomanda.

Edited by alex342, 25 February 2024 - 17:40.


#4038
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Ala o fi fost esantionul lor reprezentativ. Doar n-or fi dat la vascautii din deal...

#4039
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 18.01.2020
Cand o sa priceapa toti ca principalul scop al unei afaceri este profitul o sa inteleaga si de ce intarzie disponibilitatea 2.5G/10G, toti sunt darnici... dar pe banii altora, daca le arunci in fata o lista de preturi incepand cu un banal linecard de OLT o sa inteleaga de ce DIGI nu upgradeaza echipamente foarte scumpe pentru... sa zicem... 10 cereri in resedintele de judet? Sa bagi sute de mii de euro in echipamente pe care sa fie sub 10 clienti sau chiar mai putin, cine stie, nu e rentabil deloc, nu isi scot nici investitia. Au vazut si ei in urma precomenzilor din Bucuresti si a primelor date ca nu e rentabil in capitala tarii... atunci ce asteptari sa mai aiba restul tarii? Singura lor greseala este anuntarea acelui roadmap, daca dadeau un banal comunicat in care spuneau ca TESTEAZA XGS-PONul nu mai era circul de azi, dar, ei s-au aruncat ca fac de toate si acum, liniste.
Cat despre nevoia vitezelor superioare 1 Gb/s, nu cred ca trebuie sa justifice cineva de ce are sau nu nevoie de o asa conexiune, discutiile in care unii se intreaba pe acest topic "dar ce faceti domne' cu viteza aia? Ca mie imi merge YouTube si cu 10 Mbps" sunt inutile, daca cineva vrea si are bani pentru echipamente si abonament, de ce nu? Cati aveau nevoie de 1 Gb/s in 2013? Ca si atunci mergea YouTube bine pe 100 Mbps.

Edited by Rares95, 25 February 2024 - 18:04.


#4040
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,004
  • Înscris: 06.09.2004

Vizualizare mesajNikoroB, pe 25 februarie 2024 - 17:37, a scris:

.... La inceput cand au dat posibilitatea de precomandă s-au înscris o grămadă apoi cand au vazut ca trebuie plătită taxă de instalare sa-au răzgândit. Au mai ramas 2-3 entuziasti si gata.
Aberezi. La precomanda scria clar ca e taxa de 300 lei. Cum adica "cand au vazut ca trebuie plătită taxă de instalare sa-au răzgândit"? De unde tot o scoateti pe asta cu "s-au razgandit"? Eu am precomanda de 2 ani. Nu m-a contactat nimeni sa ma intrebe daca vine la montaj. I-am contactat eu si mi-au spus ca inca nu sunt conditii tehnice in zona.
Stii tu pe cineva care a fost contactat si s-a razgandit?

Edited by isr2002, 25 February 2024 - 18:28.


#4041
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017

Vizualizare mesajRares95, pe 25 februarie 2024 - 18:00, a scris:

Au vazut si ei in urma precomenzilor din Bucuresti si a primelor date ca nu e rentabil in capitala tarii... atunci ce asteptari sa mai aiba restul tarii? S

Da' tu crezi ca noi din Bucuresti suntem buricul pamantului, gaura din gogoasa, miezul ? Chiar asa scazuta aveti stima de sine voi cei din provincie? Posted image
Stai linistit ca sunt orase din tara care dau clasa Bucurestiului la multe capitole... Cluj, Tmisoara, Brasov, Iasi, Sibiu etc.

Edited by alex342, 25 February 2024 - 18:33.


#4042
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 11.04.2013

Vizualizare mesajmirel3003, pe 25 februarie 2024 - 10:53, a scris:

Dar ne-a intrebat cineva? poate suntem peste 3%

Te prefaci sau esti?
Digi a dat drumul la precomenzi. Aia a fost intrebarea.
Apropo precomanda a fost disponibila si in rural Neamt cateva minute, Nu am apucat sa apas butonul.
Cred ca au pus 10G peste Tot unde s-a putut fara modificari majore.
Si legat de cat ai sau nu nevoie, problema e daca faci bani mi se pare aiurea sa faci galagie aici si probabil si Digi si-au dat seama ca isi saboteaza abonamentele business si de asta s-a inmuiat treaba.
Daca cei care fac bani din 10G se duc la business sigur s-ar misca treaba si la casnic. Acum toti asteapta Mocca si Digi nu da gratis cand poate face bani frumosi la extern.

Vizualizare mesajisr2002, pe 25 februarie 2024 - 18:27, a scris:

Aberezi. La precomanda scria clar ca e taxa de 300 lei. Cum adica "cand au vazut ca trebuie plătită taxă de instalare sa-au răzgândit"? De unde tot o scoateti pe asta cu "s-au razgandit"? Eu am precomanda de 2 ani. Nu m-a contactat nimeni sa ma intrebe daca vine la montaj. I-am contactat eu si mi-au spus ca inca nu sunt conditii tehnice in zona.
Stii tu pe cineva care a fost contactat si s-a razgandit?
Digi a facut reclama la multigigabit dar nu a zis nimic de taxa de 300 si cand au dat drumul la precomenzi lumea s-a razgandit cand a vazut taxa si nu a mai dat nici precomanda.

Edited by florini78, 25 February 2024 - 18:44.


#4043
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 18.01.2020

Vizualizare mesajalex342, pe 25 februarie 2024 - 18:32, a scris:

Da' tu crezi ca noi din Bucuresti suntem buricul pamantului, gaura din gogoasa, miezul ? Chiar asa scazuta aveti stima de sine voi cei din provincie?
Stai linistit ca sunt orase din tara care dau clasa Bucurestiului la multe capitole... Cluj, Tmisoara, Brasov, Iasi, Sibiu etc.

Pai daca doar acolo au dat in folosinta XGS-PON de unde altundeva sa isi faca o statistica? Daca nici in capitala nu le-au iesit "socotelile" crezi ca se apucau sa mai experimenteze si prin alte orase?

#4044
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Da chiar de unde ati tras uni concluzia ca nu a fost cerere si de aia au renuntat la dezvoltarea retelei in RO ... ? Mi-se pare o mare aberatie bazata pe nimic. Decizia sunt convins ca nu a avut nici o legatura cu cererea din RO care sigur a fost suficient de mare pe cele câteva strazi din sect. 1 unde s-a desfasurat experimentul mutligigabit dar problema a fost ca intre timp a aparut oportunitatea cu ES si tot bugetul a fost virat acolo pentru ca profit mai mare, logic.

Edited by MD, 25 February 2024 - 18:46.


#4045
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 isr2002, on 25 februarie 2024 - 18:27, said:


Aberezi. La precomanda scria clar ca e taxa de 300 lei. Cum adica "cand au vazut ca trebuie plătită taxă de instalare sa-au răzgândit"? De unde tot o scoateti pe asta cu "s-au razgandit"? Eu am precomanda de 2 ani. Nu m-a contactat nimeni sa ma intrebe daca vine la montaj. I-am contactat eu si mi-au spus ca inca nu sunt conditii tehnice in zona.
Stii tu pe cineva care a fost contactat si s-a razgandit?
Daca citesti un pic la începutul topucului vei vedea daca am avut dreptate sau nu.

#4046
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,004
  • Înscris: 06.09.2004

View Postflorini78, on 25 februarie 2024 - 18:35, said:

...

Digi a facut reclama la multigigabit dar nu a zis nimic de taxa de 300 si cand au dat drumul la precomenzi lumea s-a razgandit cand a vazut taxa si nu a mai dat nici precomanda.
Omul a spus ca s-au razgandit dupa ce au facut precomanda.

View PostNikoroB, on 25 februarie 2024 - 17:37, said:

...La inceput cand au dat posibilitatea de precomandă s-au înscris o grămadă apoi cand au vazut ca trebuie plătită taxă ....

View PostNikoroB, on 25 februarie 2024 - 19:07, said:

Daca citesti un pic la începutul topucului vei vedea daca am avut dreptate sau nu.
Aaaaa, vrei sa spui ca s-au inscris aici, pe Softpedia, nu pe precomanda. Asta e altceva.

Edited by isr2002, 25 February 2024 - 19:24.


#4047
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 18.02.2004

View Postflorini78, on 25 februarie 2024 - 18:35, said:

Digi a dat drumul la precomenzi. Aia a fost intrebarea.
Apropo precomanda a fost disponibila si in rural Neamt cateva minute, Nu am apucat sa apas butonul.

Si pe Ilfov a fost 2.5Gbps pentru  o zi doua la precomanda acum 1 an si ceva. Am apasat butonul si pana acum nu s-a intamplat nimic.

#4048
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 23.09.2017

View PostRares95, on 25 februarie 2024 - 18:00, said:

Cand o sa priceapa toti ca principalul scop al unei afaceri este profitul o sa inteleaga si de ce intarzie disponibilitatea 2.5G/10G

Daca vrei sa fii profitabil, trebuie sa faci investitii. Fara investitii totul este egal cu zero. Si totusi sa nu plangem de mila RDS-ul.. are profit baban.

Edited by alex342, 25 February 2024 - 21:03.


#4049
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,179
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajRares95, pe 25 februarie 2024 - 18:00, a scris:

Cand o sa priceapa toti ca principalul scop al unei afaceri este profitul o sa inteleaga si de ce intarzie disponibilitatea 2.5G/10G, toti sunt darnici... dar pe banii altora, daca le arunci in fata o lista de preturi incepand cu un banal linecard de OLT o sa inteleaga de ce DIGI nu upgradeaza echipamente foarte scumpe pentru... sa zicem... 10 cereri in resedintele de judet? Sa bagi sute de mii de euro in echipamente pe care sa fie sub 10 clienti sau chiar mai putin, cine stie, nu e rentabil deloc, nu isi scot nici investitia. Au vazut si ei in urma precomenzilor din Bucuresti si a primelor date ca nu e rentabil in capitala tarii... atunci ce asteptari sa mai aiba restul tarii? Singura lor greseala este anuntarea acelui roadmap, daca dadeau un banal comunicat in care spuneau ca TESTEAZA XGS-PONul nu mai era circul de azi, dar, ei s-au aruncat ca fac de toate si acum, liniste.
Cat despre nevoia vitezelor superioare 1 Gb/s, nu cred ca trebuie sa justifice cineva de ce are sau nu nevoie de o asa conexiune, discutiile in care unii se intreaba pe acest topic "dar ce faceti domne' cu viteza aia? Ca mie imi merge YouTube si cu 10 Mbps" sunt inutile, daca cineva vrea si are bani pentru echipamente si abonament, de ce nu? Cati aveau nevoie de 1 Gb/s in 2013? Ca si atunci mergea YouTube bine pe 100 Mbps.
Eu as zice ca a scazut nevoia de torrente din cauza serviciilor de streaming si implicit cu mai putine torrente, nu mai e asa nevoie nici de 1 Gbps, adica 1 Gbps e arhisuficient sau inca overkill in majoritatea cazurilor.

Serviciile de streaming nu necesita deloc atata bandwidth cum necesita torrentele si ratiile care trebuiesc facute acolo. Era cat pe ce sa se inchida si file list dar s-au razgandit in ultima clipa.

Da, RDS a gresit anuntand cu surle si cu trambite 10 Gbps, puteau sa faca precum a fost la IPTV, doar teste si beta testeri. Posted image

Edited by Neaceasca85, 25 February 2024 - 21:13.


#4050
DelPino

DelPino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 16.10.2010

View PostNeaceasca85, on 25 februarie 2024 - 21:14, said:

Eu as zice ca a scazut nevoia de torrente din cauza serviciilor de streaming si implicit cu mai putine torrente, nu mai e asa nevoie nici de 1 Gbps, adica 1 Gbps e arhisuficient sau inca overkill in majoritatea cazurilor.

Serviciile de streaming nu necesita deloc atata bandwidth cum necesita torrentele si ratiile care trebuiesc facute acolo. Era cat pe ce sa se inchida si file list dar s-au razgandit in ultima clipa.

Da, RDS a gresit anuntand cu surle si cu trambite 10 Gbps, puteau sa faca precum a fost la IPTV, doar teste si beta testeri. Posted Image

Eu as intelege argumentele de genul "nu este o nevoie reala pentru 10 Gbps" sau "RDS nu scot suficient profit pentru 10 Gbps" daca nu as observa ca, in ultimii doi ani, RDS a bagat 10 Gbps in toata Spania.
Pai ce, e vreo nevoie speciala in Spania, se uita aia la Real Madrid in rezolutie 15360 × 8640?
Si diferenta de pret nu e chiar asa de mare, raportata la puterea de cumparare, 10 euro la noi versus 25 euro in Spania. Daca exista bunavointa, s-ar fi putut si la noi, chiar si daca abonamentele erau mai apropiate ca pret de cele spaniole.

Edited by DelPino, 25 February 2024 - 21:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate