Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19815 replies to this topic

#9109
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Graa, on 11 decembrie 2022 - 11:04, said:

Eu cred că mai degrabă este problematică incertitudinea furnizării energiei. Dacă intr-o zi se trezește vreun Dorel de la distribuitor să închidă alimentarea cu energie pe motivul facturii neplătite, cum se poate dovedi că de fapt nu ai primit facturi de la furnizor?
Da si eu cred asta, ca oamenii in general se tem de haos, de erori de sistem (de stat) si de dificultatea de a remedia ceva in caz de eroare.

Edited by Cr1spy, 11 December 2022 - 14:01.


#9110
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 Cr1spy, on 11 decembrie 2022 - 13:59, said:

Da si eu cred asta, ca oamenii in general se tem de haos, de erori de sistem (de stat) si de dificultatea de a remedia ceva in caz de eroare.

No problem, mergeti la privatul bisnitar cu preturi de 3 ori mai mari (plafonate, desigur, tot de statul ala "rau" care "da erori")...

#9111
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 danigoleman, on 11 decembrie 2022 - 14:04, said:



No problem, mergeti la privatul bisnitar cu preturi de 3 ori mai mari (plafonate, desigur, tot de statul ala "rau" care "da erori")...
Asta este fix ca lozincile de dupa revolutie. Hai, plecati afara, toti, daca nu va convine ceva. Asta venind de la unii care nu accepta nici ca pot gresi, nici ca erorile trebuiesc indreptate. Dar privatul este bun de tot cand da mita.

Edited by Cr1spy, 11 December 2022 - 14:39.


#9112
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Nu știu cât te poți bucura că nu ți s-a facturat, că doar știi că ai consumat, trebuie plătit. Nu ai cum să îi fraierești. Ideea e că e o problemă nesoluționată și nu are rost să continue la nesfârșit. Nu stau nopțile nedormit că nu mi-au trimis facturile, dar nu văd nici rostul să tot continue problema.
Îmi convine oferta lor, rămân la ei, dorm bine noaptea că am 8 luni fără factură, dar când apare o problemă soluția e să reclami ca să fie rezolvată, nu să întorci privirea și să rămâi indiferent.

#9113
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Era bine daca anuntau pe mail, nu sa trebuiasca sa tot intri sa vezi daca a aparut sirul de facturi. Cred ca era suficient, in multe cazuri.

Edited by Cr1spy, 11 December 2022 - 15:25.


#9114
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Eu am trimis în fiecare luna indexul la hidroelectrica. Tariful în cazul meu este la 0.71 bani/kwh pe care l-am înmulțit cu kwh consumați și i-am pus deoparte. Când vine factura, am banii pt plata facturii....

#9115
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 28.08.2019

 Cr1spy, on 11 decembrie 2022 - 14:37, said:


Asta este fix ca lozincile de dupa revolutie. Hai, plecati afara, toti, daca nu va convine ceva. Asta venind de la unii care nu accepta nici ca pot gresi, nici ca erorile trebuiesc indreptate. Dar privatul este bun de tot cand da mita.

Emigrarea se încurajează mai mult sau mai puțin tacit char și in ziua de azi pentru că diaspora este cel mai mare investitor în România. Este și asta o modalitate de a "atrage" investitori.

#9116
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 Graa, on 11 decembrie 2022 - 18:45, said:


Emigrarea se încurajează mai mult sau mai puțin tacit char și in ziua de azi pentru că diaspora este cel mai mare investitor în România. Este și asta o modalitate de a "atrage" investitori.

Ei este " investitor"... trimite niste bani care intra in consum, eventual stimuleaza putin inflatia, nu " investeste" nimic.

#9117
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 28.08.2019
Majoritatea lor sunt mult mai utili decât tine.

 danigoleman, on 11 decembrie 2022 - 19:13, said:



Ei este " investitor"... trimite niste bani care intra in consum, eventual stimuleaza putin inflatia, nu " investeste" nimic.


#9118
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Trimit bani care sunt tocati imediat de rude in consum, majoritatea tot pe produse de import.
Nu platesc taxe in Romania etc. Mai vezi ce inseamna termenul de " a investi".
A cheltui nu inseamna a investi.



#9119
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 28.08.2019

 danigoleman, on 11 decembrie 2022 - 19:54, said:

Trimit bani care sunt tocati imediat de rude in consum, majoritatea tot pe produse de import.
Nu platesc taxe in Romania etc. Mai vezi ce inseamna termenul de " a investi".
A cheltui nu inseamna a investi.
Investesc intr-o viața mai bună.  
Pe lângă asta mulți deschid și afaceri cu banii pe care ii câștiga dincolo.

Apropo de diaspora, prima hidrocentrala de mare anvergura din România, cea de la Bicaz, a fost construita după proiectul unui diasporean, un român școlit în Germania, poate ai auzit de el, se numește Dimitrie Leonida și fără el, nu am fi avut această discuție.

#9120
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Total off topic, dar merită clarificat.
https://dexonline.ro...nitie/diasporă
Diaspora, chiar dacă forțat, ar însemna grup etnic care s-a stabilit într-o alta țară, pentru o buna bucata de timp.
Acum vad ca deja se forțează "diasporean". Naiba știe ce o vrea sa însemne.
Dar Dimitrie Leonida a studiat în Germania. A stat acolo pe perioada unor studii și apoi a lucrat în România. Asta se numește "diasporean"?!!
Da casa ma duc la plajă în Grecia la vară, întru la "diasporei"??!
Întreb pentru un prieten, că eu mă duc în altă parte.

#9121
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Stau de 20 de minute la telefon, normal ca nu raspunde nimeni.
Am de facut o modificare de titular pentru contract, in vederea instalarii panourilor solare pentru care am castigat finantare ce sta sa se piarda in cateva luni.
Imi cer ultima factura.
De unde $@(#* sa le dau ultima factura, ca nici pe prima nu am primit-o??!?

#9122
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 oaspetele, on 12 decembrie 2022 - 12:18, said:

Stau de 20 de minute la telefon, normal ca nu raspunde nimeni.
Am de facut o modificare de titular pentru contract, in vederea instalarii panourilor solare pentru care am castigat finantare ce sta sa se piarda in cateva luni.
Imi cer ultima factura.
De unde $@(#* sa le dau ultima factura, ca nici pe prima nu am primit-o??!?
Mergi la sediu, sa-ti dea pe loc. Numai asa rezolvi. Am fost odata acolo si am vazut ca era cineva acolo cu un laptop, se statea la rand.

#9123
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

Cr1spy said:

1670842669[/url]' post='29589006']
Mergi la sediu, sa-ti dea pe loc. Numai asa rezolvi. Am fost odata acolo si am vazut ca era cineva acolo cu un laptop, se statea la rand.

Dar dacă nu ești bucureștean?


P.S. Sper să promulge odată legea aia nenorocită că probabil asta așteaptă HE ca să dea drumul la platformă!

Edited by Naoto, 12 December 2022 - 13:03.


#9124
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,560
  • Înscris: 27.04.2014

 Naoto, on 12 decembrie 2022 - 12:59, said:



Dar dacă nu ești bucureștean?
Sunt și câteva agenții prin tara

#9125
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 05.11.2009
Pentru Constanța, cea mai apropiată este la București.

#9126
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Naoto, on 12 decembrie 2022 - 12:59, said:



Dar dacă nu ești bucureștean?


P.S. Sper să promulge odată legea aia nenorocită că probabil asta așteaptă HE ca să dea drumul la platformă!
Cred ca si in tara, daca are noroc sa aiba un sediu in oras il rezolva cineva. Prin telefon/la distanta nu stiu daca are vreo sansa. Altfel nu ar mai fi fost rand acolo, iar tipul cu laptopul ar fi rezolvat cererile intr-un birou.

Nu ma pricep la legislatie, nici macar in domeniul digital.

Edited by Cr1spy, 12 December 2022 - 13:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

georgepopoiu

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate