Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
19756 replies to this topic

#9091
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 22.05.2019

 Vaccinatu, on 09 decembrie 2022 - 15:28, said:

Băi frate, eu chiar nu inteleg: la unii le expiră banii? Chiar au boală sa nu rămână nimic de la o leafă la alta?
Dar dacă sunt (sunt sigur !) persoane care nu le ajung banii de la o leafă la alta ?
Trăim într-o țară , unde foarte mulți copii se culcă nemâncați , iar părinții lor , nu au nici educația necesară..... , nu este în regulă să gândim asa , sau poate te referi la câțiva 😁

Edited by Printdivision, 09 December 2022 - 16:15.


#9092
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

 Printdivision, on 09 decembrie 2022 - 16:14, said:

Dar dacă sunt (sunt sigur !) persoane care nu le ajung banii de la o leafă la alta ?
Trăim într-o țară , unde foarte mulți copii se culcă nemâncați , iar părinții lor , nu au nici educația necesară..... , nu este în regulă să gândim asa , sau poate te referi la câțiva ��
Nu cred ca vorbim de același lucru. Cei la care faci tu referire, sunt sigur ca nu se lamentează pe SP, pe topicul hidroelectrica, că nu le vin facturile la timp. Iar eu la ăștia le-am scris.
Cât despre rolul statului, despre protecție socială, educație, educație economică etc e o discuție luuunga, interminabila și fără aplicabilitate practică în spațiul geto dac.
Sper ca acum m-am făcut înțeles unde bat și de ce.

Edited by Vaccinatu, 09 December 2022 - 16:33.


#9093
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,547
  • Înscris: 13.09.2022

 ceanu1980, on 09 decembrie 2022 - 10:11, said:

Daca ati avea lunar facturi inteleg ca nu ar fi problema sa le platiiti,asa daca nu vin facturile nu mai aveti bani pt ele cand or veni,acum curiozitatea mea. Ce faceti cu banii ramasi,bagati in plus la mat,va intindeti pana ramaneti fara un ban,nu e rautate de nici un fel,doar simplu, ce faceti cu acei bani si apoi peste 6 luni nu aveti de unde?

Din pacate asa fac multi...si apoi se plang. Nu au gandire pe termen lung.
Ei merg pe principiu "azi sa ma simt bine" nu se gandesc la ce-o fi maine.
E o vorba "a nu te intinde mai mult decat ti-e plapuma".

Edited by danigoleman, 09 December 2022 - 18:36.


#9094
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 22.05.2019

 Vaccinatu, on 09 decembrie 2022 - 16:27, said:


Sper ca acum m-am făcut înțeles unde bat și de ce.
Am înțeles 👍

#9095
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Nu știu de ce, dar am impresia că mâine dacă ai pleca de la hidro s-ar face sistemul de facturare instant 🤣😂 special pentru tine 🤣😂

#9096
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,153
  • Înscris: 15.05.2008
Eu cred ca cei la care nu le ajung banii de la o luna pe alta nici macar nu sunt clienti hidro.

#9097
Nickey

Nickey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 13.12.2004

 mitza97, on 09 decembrie 2022 - 14:35, said:

Sa speram ca asa va fii. Eu am prins momentul implinirii a 12 luni de contract pe 29.11.2022 iar in platforma POSF apare ca si incetat, insa tot acolo ar trebui sa apara orice contract nou incheiat dar dupa cum se vede din screenshot-ul atasat nu exista momentan unul nou incheiat.
Avand in vedere suprapunerea cu perioada de upgrade a platformei Hidroelectrica, sper sa nu ma trezesc fara un furnizor datorita faptului ca nu s-a prelungit contractul...
[ https://i.ibb.co/yPpFBZW/Capture.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si la mine e la fel si poate la toti ceilalti. N-au raportat ei corect, dar contractul s-a prelungit cu siguranta sau urmeaza. N-au cum sa te arunce la FUI fara preaviz.

Edited by Nickey, 09 December 2022 - 21:46.


#9098
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Vaccinatu, on 09 decembrie 2022 - 15:28, said:

Băi frate, eu chiar nu inteleg: la unii le expiră banii? Chiar au boală sa nu rămână nimic de la o leafă la alta? Impozitele nu vin o dată pe an?!! Când umbli la priză, nu știi ca nu-i gratis??!
Unii au multe apartamente si chiriasi. Cred ca de-asta vor facturi. Are sens?

 danigoleman, on 08 decembrie 2022 - 21:37, said:



Nu vad ce e asa de greu sa faca un soft amarat care preia indexul si emite factura. Cred ca si niste pusti de liceu mai bun daca ii pui iti fac asa un soft
Pana una alta, am primit niste facturi aiurea. Una la mana, ultima factura primita a fost pentru luna mai parca, de atunci nimic
La un moment dat imi pusesera multi kwh in plus,ajunsesem la un index, in luna urmatoare au regularizat cumva mi-au dat o factura cu minus vreo 200 lei, dar dupa inca o luna  au inceput  sa o ia iar de la un index mai mic si sa ma puna iar la plata, si nu au tinut cont de stornarea aia...cred ca au probleme grave cu baza de date ceva de au blocat emiterea facturilor si tot intarzie
Eu cand am facut contractul, actele mele au ajuns la altcineva si la mine ale altuia. Asa ca eu am amanat un an aproape sa fiu sigura ca as vrea la ei.

#9099
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

 Cr1spy, on 09 decembrie 2022 - 21:48, said:

Unii au multe apartamente si chiriasi. Cred ca de-asta vor facturi. Are sens?


Eu cand am facut contractul, actele mele au ajuns la altcineva si la mine ale altuia. Asa ca eu am amanat un an aproape sa fiu sigura ca as vrea la ei.
Are. Ca nu mă pun eu în calea fericirii lor. Dar aia e afacere și nu cred ca aia se plâng aici ca rămân fără bani, lucru la care am făcut referire. Nu ca n-au facturi. Ci ca rămân fără bani când vine factura. Ai înțeles altfel din postare?
Și btw, ai vreun exemplu de postare a cuiva din care sa reiasă cumva ca are o afacere din apartamente închiriate și tipa după facturi întârziate și falimentează??

#9100
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Habar n-am. Nu am citit atat de atent, fiindca ma preocupa preponderent interesele personale :lol: si nici nu asum ca lumea spune intotdeauna adevarul. In plus sunt obisnuita cu bogatasi care fac pe saracii. :lol:
M-am bazat doar pe o motivatie consistenta si logica, nu pasarele pe campii...

Edited by Cr1spy, 09 December 2022 - 23:35.


#9101
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Mai e pana pe 01.12.2022 ? Astia nu sunt in stare sa schimbe o data pe site si avem pretentia de la ei sa faca un sistem informatic ? Pfff
Legat de latifundiarii care nu stiu cum sa ia banii chiriasilor, e complicat de calculat pe baza ultimei facturi si a consumului lunar cat face factura ? Calculezi , iei banu si te reglezi cand vin facturile, daca pleaca chiriasul cat pierzi ? 2-3 lei din calculul inexact ?


#9102
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

 M0su, on 09 decembrie 2022 - 23:53, said:

Mai e pana pe 01.12.2022 ? Astia nu sunt in stare sa schimbe o data pe site si avem pretentia de la ei sa faca un sistem informatic ? Pfff
Legat de latifundiarii care nu stiu cum sa ia banii chiriasilor, e complicat de calculat pe baza ultimei facturi si a consumului lunar cat face factura ? Calculezi , iei banu si te reglezi cand vin facturile, daca pleaca chiriasul cat pierzi ? 2-3 lei din calculul inexact ?
Moșule, dacă îți pui mintea cu ce e pe SP...
Zice lumea ce vrea. Unii mai și înțeleg ;)

#9103
x3mzone

x3mzone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.11.2011
Bun. M-am hotarat si am completat online datele si trimis toate actele.
Dupa cat timp de la completarea formularului ati primit pe email contractul?

Edited by x3mzone, 10 December 2022 - 01:50.


#9104
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 27.04.2014

 x3mzone, on 10 decembrie 2022 - 01:49, said:

Bun. M-am hotarat si am completat online datele si trimis toate actele.
Dupa cat timp de la completarea formularului ati primit pe email contractul?
In luna aprilie am primit contractul  după cateva secunde de la completarea și trimiterea cererii mele

#9105
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 05.02.2002
Cum se poate face un nou contract acum in decembrie pe un alt titular pe acelasi loc de consum?

#9106
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 M0su, on 09 decembrie 2022 - 23:53, said:

Mai e pana pe 01.12.2022 ? Astia nu sunt in stare sa schimbe o data pe site si avem pretentia de la ei sa faca un sistem informatic ? Pfff
Legat de latifundiarii care nu stiu cum sa ia banii chiriasilor, e complicat de calculat pe baza ultimei facturi si a consumului lunar cat face factura ? Calculezi , iei banu si te reglezi cand vin facturile, daca pleaca chiriasul cat pierzi ? 2-3 lei din calculul inexact ?
Depinde. In Bucuresti de exemplu, cei pe termoficare au avut multe avarii, banuiesc ca se incalzesc pe electric ocazional sau au si boilere. Sunt multe cazuri, nu numai de latifundiari, sa zicem.
Multi nu-si pot imagina alte cazuri pur si simplu, desi ele exista. Eu doar ma indoiesc ca cineva vrea facturi de nebun.

Edited by Cr1spy, 10 December 2022 - 17:47.


#9107
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 28.08.2019
Eu cred că mai degrabă este problematică incertitudinea furnizării energiei. Dacă intr-o zi se trezește vreun Dorel de la distribuitor să închidă alimentarea cu energie pe motivul facturii neplătite, cum se poate dovedi că de fapt nu ai primit facturi de la furnizor?

#9108
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,604
  • Înscris: 07.02.2003
Distribuitorul nu are de ce sa intervina cel putin pe client final pentru ca nu e energia lui, el isi primeste de la furnizor tarifele de distributie si trebuie doar sa distribuie.

Edited by andreic, 11 December 2022 - 11:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

petrepescarul

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate