Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Sfat achizitie discuri si placute frana Opel Astra J, 1.7cdti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
La Opel nu ai distribuitori de unde să cumperi piese OEM?

Am schimbat la Focus-ul 2 din familie de două ori discurile, de fiecare dată au fost OEM (marca OEM la focus e Motorcraft) și ele și plăcuțele. Și a doua pereche încă ține bine, fără scârțâit sau ovalizare. Pe forum-ul mărcii sunt discuții interminabile despre asta cu ATE (cred că sunt cele mai falsificate discuri), TRW, Bosch, Brembo etc.

#38
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca ai schimbat de 2 ori cu discuri OEM, poti sa stai jos ca ai nota 1, doar asa, de trecere, ca sa nu-ti dau zero si sa repeti anul. Pai daca sint OEM, cum suparare sa tina doar de la servis si pina casa ?
Pe mine discurile originale m-au tinut aproape 200.000km. Pe tine de ce discurile alea contrafacute vindute pe post de OEM te-au tinut asa de putin ?

#39
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007

View Postflorin71_skoda, on 06 septembrie 2021 - 20:21, said:

xmanyacs77, tu ai discuri Brembo XTRA pe masina ta ?
In topul cui or fi chinezismele astea ? Intreb pentru ca Brembo nu este o firma de top. Este foarte cunoscuta, dar din cite stiu eu, nu este de top (poate ca ma insel)

Brembo nu sunt de top? Chinezisme? Sunt discuri ieftine? Amuzante chestii se mai spun pe aici...

#40
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001

View Postflorin71_skoda, on 06 septembrie 2021 - 23:00, said:

Daca ai schimbat de 2 ori cu discuri OEM, poti sa stai jos ca ai nota 1, doar asa, de trecere, ca sa nu-ti dau zero si sa repeti anul.

Nu sari asa. Prima data le-am schimbat la 120.000 km, a doua oara pe la 220.000 km. N-am zis ca le-am schimbat in aceeasi zi, credeam ca se subintelege.

#41
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
OE - Original Equipment (Genuine)
OEM - Original Equipment Manufacturer

Atentie ca diferenta este, ca OE este piesa de origine autentica, iar OEM este piesa asemanatoare cu cea originala facuta tot de acelasi producator, dar care isi rezerva dreptul sa o imbunatateasca sau sa o dea in bara, pe pielea clientului. De regula se foloseste de sigla marcii dar, pentru ca licentele de caliatate si materia prima, sunt scumpe, prefera sa o produca la propriile sale standarde, care sunt mai slabe decat cele impuse de producatorul vehiculului.
Intre aftermarket si OEM de multe ori nu este mare diferenta.
On topic, cu ATE, TEXTAR, BREMBO, nu prea dai gres, daca ai discul de frana pereche, in sensul ca trebuie aliajele imperecheate. Un disc usor cu o placuta moale, se consuma ambele mai repede, dar franarea este impecabila. Un disc dur cu o placuta dura, cu metale grele, rezulta un scartait teribil si franare defectoasa. Placuta care lasa mult praf este mai eficienta si se lipeste bine cam pe orice disc, iar placuta dura pe disc moale este eficienta dar distruge discul. In general discurile dure, din aliaje grele sunt de evitat, sunt si mai ieftine si mai supuse deformarilor mecanice la diferente de temperatura. Daca la o marca, sa zicem TRW (care acum a devenit un produs ieftin si slab, dupa parerea mea) gasesti aceeasi piesa in 3 variante si evident 3 preturi, nu o alege pe cea mai ieftina.

View Postpaultt, on 07 septembrie 2021 - 07:27, said:


Brembo nu sunt de top? Chinezisme? Sunt discuri ieftine? Amuzante chestii se mai spun pe aici...

Brembo sunt chiar de top, depinde ce varianta a piesei cumperi tu.

#42
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Stiu, n-am scris OE. Pe ele scrie Motorcraft (asta scrie pe piesele "originale Ford", sunt facute de diversi - la un moment dat parca erau ATE discurile). Problema la discuri si placute e cum ai zis tu, cel mai sigur e sa iei de la acelasi producator si discul si placuta, altfel unul e mai moale si nu iese bine.
La fel si amortizoare - discutii interminabile despre gaz/ulei, care e mai tare, care e prea moale, cine a luat OEM avea acelasi comportament la masina ca pana acum si nu avea probleme. Mie mi s-a rupt un telescop, le-am inlocuit pe ambele cu pachet OEM (telescop/flansa/rulment/burduf) si masina mergea ca inainte.

De aceea am zis pentru initiator despre OEM, uneori alea sunt mai scumpe, poate nu ofera cea mai buna performanta de franare, dar tin bine si nu ai probleme de compatibilitate. Le pui si iti vezi de treaba.

#43
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Aproapte toate amortizoarele au si gaz si ulei. Gazul umple spatiul dintre cilindrii ce fac schimbul de ulei functie de forta de apasare. Practic contra presiunea uleiului este facuta de gazul din spatiul liber din interior. Gazul respectiv nu face condens si nu ataca garniturile.
Producatorii de vehicule impun standarde de calitate la piesele de prim montaj, dar si la cele de schimb , indiferent de producatorul lor efectiv. Daca vrei contract cu Ford, Renault, Mercedes, etc, trebuie sa ai echipamente si standarde care sa poata scoate pe piata un produs cerut de ei. Daca nu, scoti ce poti cu ce ai. Exemplu sunt Premiere Classe, Ashika, QWP, Comline, etc.

#44
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postdaemon, on 07 septembrie 2021 - 07:36, said:

Nu sari asa. Prima data le-am schimbat la 120.000 km, a doua oara pe la 220.000 km. N-am zis ca le-am schimbat in aceeasi zi, credeam ca se subintelege.

Scuze colegu. In cazul asta ai dreptate, daca au tinut 100.000. au tinut foarte bine (dupa parerea mea).
La mine combinatia de discuri ATE si placute TRW, se pare ca a tinut cam 60.000 km. Luna trecuta am schimbat placutele, care nu erau chiar terminate de tot si pe stand frinele au iesit foarte bune, exact cum spune colegul Costin. Fireste, nu a iesit suta la suta perfect, ca mai exista ceva dezechilibre intre roti, dar diferentele sint mici. Insa la viteze de peste 100km/h daca pun frina incet, se simte un pic de bataie in volan, ceea ce inseamna ca si discurile sint pe duca.

Edited by florin71_skoda, 07 September 2021 - 08:39.


#45
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Si apropo de preturi, am primit sfaturi si preturi bune la Targuldepise. Daca ai locatie fizica la tine in oras mergi la ei ca sunt documentati baietii, si la achizitie mai mare fac si reduceri pe loc. Eu am luat pentru un Megane 3 Grandtour din 2015, amortizoare cu flanse si rulmenti fata, bielete antiruliu si burdufuri amortizoare si capete de bara si am primit o reducere de 180 de lei. Unde mai pui ca aveau si preturi mai mici ca cei de la Autokarma. La Focus 3 Sport Tourer din 2016 la o achizitie de 1050 lei am platit 890.

Nu cumpara piese auto de orice fel de la magaziun din cartier, de la parterul blocului sau cine stie de unde, ca de acolo risti se te alegi cu piese contrafacute. Adevaratele piese Made in China, cu standarde impuse de producator de prestigiu sunt fara cusur. Eu am pus Brembo (made in China) pe Megane, fata si spate(frana de parcare electrica) si sunt exceptionale. Inainte au fost cele de origine si nu simt vreo diferenta.

Edited by costin001, 07 September 2021 - 08:58.


#46
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
https://www.clubopel...er=asc&start=60

Pentru initiator: aici ziceau ca GM sunt proaste si EBC sunt bune.

Edited by daemon, 07 September 2021 - 09:06.


#47
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
EBC au fost mereu bune, mai ales alea perforate.

#48
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

View Postoliviu41, on 06 septembrie 2021 - 18:52, said:

Din toate topicurile citite, nu ma hotarasc ce producator sa aleg pentru discurile si placutele de frana fata. Masina am luat o cu discuri si placute Bosch(inlocuite in Germania), au mers super bine, s au uzat dupa cca 120000 km si le am inlocuit cu TRW, atat placute cat si discuri. Dupa cca 5000km s au ovalizat si trebuie sa le inlocuiesc. Am vrut sa iau Bosch, dar facute in China si am renuntat. De TRW m am lamurit, ATE am inteles ca sunt de aceeasi calitate cu TRW.Cele de origine GM, sunt la fel de proaste. Ce ma sfatuiti sa cumpar? Nu stiu unde sa caut si sa si gasesc ceva de calitate, nu chinezisme sau Made in PRC. Ceva made in Germany. Mai exista ceva de calitate pe planeta asta? Mentionez ca imi trebuie discuri ventilate, de 300mm - cod GM 13502051(5 69 076) - pentru discuri si  13412810 (16 05 178) sau 95516193 (16 05 263) - pentru placute.
TRW sunt ok la discuri, am folosit pe doua masini fara probleme (Dacia si VW) . Lamureste-te prima data de magazinul de unde le-ai luat cu recomandarea sa-l schimbi daca nu e unul cunoscut (macar local) chiar daca iei alta marca de discuri.
Domeniul asta e pe primele locuri la piese contrafacute.

ATE sunt la fel ca TRW fc de ce discuri iei, e ATE cu 130 lei discul si ATE cu 200+ lei discul. Nu sunt marci de gunoi.
Cam toti producatorii iti dau o varianta de buget si una mai premium, ia alea mai scumpe pt ca f probabil sa aibe o reteta mai buna (continut mai ridicat de carbon etc )

As merge pe ATE doar pt ca ai avut experienta neplacuta cu TRW.

#49
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008
Am comandat pe original, GM, pret bun. Acum, ce o fi, o fi.

#50
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,664
  • Înscris: 24.10.2015

View Postoliviu41, on 06 septembrie 2021 - 18:52, said:

Din toate topicurile citite, nu ma hotarasc ce producator sa aleg pentru discurile si placutele de frana fata. Masina am luat o cu discuri si placute Bosch(inlocuite in Germania), au mers super bine, s au uzat dupa cca 120000 km si le am inlocuit cu TRW, atat placute cat si discuri. Dupa cca 5000km s au ovalizat si trebuie sa le inlocuiesc. Am vrut sa iau Bosch, dar facute in China si am renuntat. De TRW m am lamurit, ATE am inteles ca sunt de aceeasi calitate cu TRW.Cele de origine GM, sunt la fel de proaste. Ce ma sfatuiti sa cumpar? Nu stiu unde sa caut si sa si gasesc ceva de calitate, nu chinezisme sau Made in PRC. Ceva made in Germany. Mai exista ceva de calitate pe planeta asta? Mentionez ca imi trebuie discuri ventilate, de 300mm - cod GM 13502051(5 69 076) - pentru discuri si  13412810 (16 05 178) sau 95516193 (16 05 263) - pentru placute.

Oricare brand de renume: Ate, Trw, Bosch, Ferodo etc. Important e sa fie instalate corect, sa fie curatat foarte bine butucul, etrierii si tot ce e pe acolo inainte de a monta discurile si placutele noi. Apoi foarte important e ca primii vreo 200-300km sa nu fortezi, incerci la maxim sa eviti situatile in care sa fii nevoit sa franezi puternic sau foarte mult. Dupa vreo 300 km ar trebui sa aiba un rodaj corect si sa te tina. Dar chiar si asa, revizuieste-ti stilul de condus. Nu toate franele sunt compatibile mersului pe circuit.

O spun fiindca am schimbat si eu prematur cateva seturi de discuri plus placute si tot dadeam vina pe brand.

#51
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008
La un an si ceva de la inlocuire discuri fata(originale GM) si cca 10-12000km , din nou vibratii in volan la franare. Din nou discurile ovalizate. Am pus in decurs de 1an jumate, TRW si GM. Acum nu ma hotarasc intre ATE(cod 24.0126-0166.1), Bosch(cod 0 986 479 C56), Zimmermann(cod 430.2623.20). ATE si Bosch - made in EU, Zimmermann made in Germany. Ce parere aveti? Ce sa mai iau?
.....montajul discurilor GM s-a facut cu curatare temeinica a etrierelor, fuzeta, etc, cu placute noi(tot GM)....deci ovalizarea nu e din cauza montajului deficitar sau a placutelor de frana...

Edited by oliviu41, 02 December 2022 - 18:31.


#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
La fel ca data trecuta, nu e ovalizare. E depunere neuniforma de material. La fel ca data trecuta, daca le curati bine sunt ca noi, si daca le rodezi cum trebuie nu ajungi la problema asta.

#53
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

View Postsebulbus, on 03 decembrie 2022 - 19:27, said:

La fel ca data trecuta, nu e ovalizare. E depunere neuniforma de material. La fel ca data trecuta, daca le curati bine sunt ca noi, si daca le rodezi cum trebuie nu ajungi la problema asta.

Inainte de problemele cu cele doua seturi de disc fata, am avut un set Bosch cumparate si montate in Germania(cand am si cumparat masina). N-am avut nicio problema cu ele. Le-am inlocuit deoarece erau prea uzate, nicidecum bataie. A fost acelasi stil de condus. E problema de calitate, nu stil de condus.

#54
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postoliviu41, on 04 decembrie 2022 - 00:03, said:

E problema de calitate, nu stil de condus.


❤️

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate