Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Sfat achizitie discuri si placute frana Opel Astra J, 1.7cdti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008
Din toate topicurile citite, nu ma hotarasc ce producator sa aleg pentru discurile si placutele de frana fata. Masina am luat o cu discuri si placute Bosch(inlocuite in Germania), au mers super bine, s au uzat dupa cca 120000 km si le am inlocuit cu TRW, atat placute cat si discuri. Dupa cca 5000km s au ovalizat si trebuie sa le inlocuiesc. Am vrut sa iau Bosch, dar facute in China si am renuntat. De TRW m am lamurit, ATE am inteles ca sunt de aceeasi calitate cu TRW.Cele de origine GM, sunt la fel de proaste. Ce ma sfatuiti sa cumpar? Nu stiu unde sa caut si sa si gasesc ceva de calitate, nu chinezisme sau Made in PRC. Ceva made in Germany. Mai exista ceva de calitate pe planeta asta? Mentionez ca imi trebuie discuri ventilate, de 300mm - cod GM 13502051(5 69 076) - pentru discuri si  13412810 (16 05 178) sau 95516193 (16 05 263) - pentru placute.

Edited by oliviu41, 06 September 2021 - 19:05.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,126
  • Înscris: 10.07.2013
delete-nu este compatibil

Edited by xmanyacs77, 06 September 2021 - 19:11.


#3
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
Am avut Ferodo pe mașina mea pe față și am schimbat cu Delphi. Acum îmi pare rău că am făcut asta..scărțâit la relantiv când merg prin oraș la fel și la viteze mari a început să se simtă la volan...cred că mi s-au ovalizat și trebuie să le schimb. Brembo am auzit de la lume că sunt bune dar nu am avut niciodată. La fel am pățit și cu Delphi, mecanicul de la service a spus: "comandăm de la Delphi că sunt bune", regret asta acum. Nu mă mai iau după nimeni.  Recomand Ferodo sau GM ce au fost pe mașină.

#4
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

 xmanyacs77, on 06 septembrie 2021 - 19:04, said:

[ https://media.autodoc.de/360_photos/7477733/h-preview.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iti recomand discuri fata ventilate fabricate de Brembo cu 24 luni garantie: https://www.autodoc2...AyABEgK66vD_BwE

Si facute tot in China? Modelul nu se potriveste la mine . Nu tin neaparat sa fie perforate. Pot fi si normale.

 MrLion, on 06 septembrie 2021 - 19:07, said:

Am avut Ferodo pe mașina mea pe față și am schimbat cu Delphi. Acum îmi pare rău că am făcut asta..scărțâit la relantiv când merg prin oraș la fel și la viteze mari a început să se simtă la volan...cred că mi s-au ovalizat și trebuie să le schimb. Brembo am auzit de la lume că sunt bune dar nu am avut niciodată. La fel am pățit și cu Delphi, mecanicul de la service a spus: "comandăm de la Delphi că sunt bune", regret asta acum. Nu mă mai iau după nimeni.  Recomand Ferodo sau GM ce au fost pe mașină.

Am gasit pe GM, pret bun, dar toata lumea zice ca sunt f. proaste.

Edited by oliviu41, 06 September 2021 - 19:11.


#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Eu fac pariu ca nu ai rodat bine noile frane. Nu sunt o marca asa proasta cat sa nu se descurce pe o masina comuna.

#6
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

 sebulbus, on 06 septembrie 2021 - 19:14, said:

Eu fac pariu ca nu ai rodat bine noile frane. Nu sunt o marca asa proasta cat sa nu se descurce pe o masina comuna.

Hai sa fim seriosi, ce fel de rodaj le-ar trebui sau ce ar trebui sa le fac in afara de un mers normal. Balti nu au prea fost, dar oricum, am mai bagat piciorul prin alte masini, am mai mers prin ploaie, balti, frane incinse , etc, dar dupa nici 5000km, nu prea am intalnit. Marca o fi buna...sau a fost buna, dar daca nu se mai fac de calitate, cum am spus....Made in PRC....

Edited by oliviu41, 06 September 2021 - 19:19.


#7
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
După codul respectiv ai următoarele:
Discuri https://targuldepies.../?find=5 69 076
Plăcuțe https://targuldepies...?find=16 05 178

Acum alegi tu ce marcă vrei de la filtru sau cauți pe alte site-uri unde ți se pare mai ok. Totuși eu recomad Ferodo sau Bosch dacă spui că alea au mers 120.000km

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Tot la Opel, insa Corsa - pot sa-ti spun ca am incercat Bosch si TRW si n-am fost multumit. In momentul in care am pus ATE s-a schimbat radical (in bine)  franarea. Am pus si discuri si placute ATE.

Edit - referitor la ovalizare, mare atentie la montajul discurilor, suprafata fuzetei trebuie foarte bine curatata inainte de punerea discurilor noi.

Edited by florinel, 06 September 2021 - 19:27.


#9
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

 florinel, on 06 septembrie 2021 - 19:21, said:

Tot la Opel, insa Corsa - pot sa-ti spun ca am incercat Bosch si TRW si n-am fost multumit. In momentul in care am pus ATE s-a schimbat radical (in bine)  franarea. Am pus si discuri si placute ATE.

Unde erau fabricate ATE?

 MrLion, on 06 septembrie 2021 - 19:19, said:

După codul respectiv ai următoarele:
Discuri https://targuldepies.../?find=5 69 076
Plăcuțe https://targuldepies...?find=16 05 178

Acum alegi tu ce marcă vrei de la filtru sau cauți pe alte site-uri unde ți se pare mai ok. Totuși eu recomad Ferodo sau Bosch dacă spui că alea au mers 120.000km

Asta e problema!! Nu stiu ce sa aleg si nu vreau, chiar nu vreau facute in China!! Am gasit Bosch, dar Made in China si discurile si placutele.

Edited by oliviu41, 06 September 2021 - 19:27.


#10
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

 MrLion, on 06 septembrie 2021 - 19:07, said:

Am avut Ferodo pe mașina mea pe față și am schimbat cu Delphi. Acum îmi pare rău că am făcut asta..scărțâit la relantiv când merg prin oraș la fel și la viteze mari a început să se simtă la volan...cred că mi s-au ovalizat și trebuie să le schimb. Brembo am auzit de la lume că sunt bune dar nu am avut niciodată. La fel am pățit și cu Delphi, mecanicul de la service a spus: "comandăm de la Delphi că sunt bune", regret asta acum. Nu mă mai iau după nimeni.  Recomand Ferodo sau GM ce au fost pe mașină.
Eu am fost mulțumit de Delphi (discuri + plăcuțe). Pe Skoda m-au ținut 110000 km și acum le-am schimbat cu Trw. Aș fi luat tot Delphi dar erau scumpe atunci când am făcut schimbul plus că trebuia să mai aștept o zi pentru ele.

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

 oliviu41, on 06 septembrie 2021 - 19:25, said:

Unde erau fabricate ATE?

Nu stiu unde erau fabricate. Le-am montat acu` vreo 3 ani....



Asta e problema!! Nu stiu ce sa aleg si nu vreau, chiar nu vreau facute in China!! Am gasit Bosch, dar Made in China si discurile si placutele.


#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

 oliviu41, on 06 septembrie 2021 - 19:17, said:

Hai sa fim seriosi, ce fel de rodaj le-ar trebui sau ce ar trebui sa le fac in afara de un mers normal.

Niste franari puternice pana aproape de oprire, dar fara a opri, si cateva cicluri de cald-rece. Ce ai tu nu e ovalizare, ci ai franat pana la oprire pe discuri incinse cu noile placute si ai lasat o stampila din ele pe disc. Acum, de fiecare data cand franezi fortezi placutele sa sara peste transferul ala de material.

Ar putea fi salvate si alea, dar pare ca stii deja tot ce ai de facut. Succes.

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,126
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.bremboparts.com/ro/pages/images/1920-1920-fix/7f65d22e-717b-4b21-913e-7bc588f1d469 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vezi unde gasesti discuri si placute frana de la Brembo tip Xtra: https://www.brembopa...

#14
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu m-am axat pe discuri ATE si placute TRW, care cica sint mai moi si am sperat sa nu-mi uzezze asa de repede dicurile after marketing.
Am pus peste tot discuri noi prin 2017. In urma cu maxim, o luna am pus plecute TRW peste tot si mi-au murdarit jentile. Deci intradevar discurile TRW sint mai moi. Dar s pare ca nici disurile ATE nu au rezistat enorm de mult, ca simt ca am "bataie" in ele cind pun frina.

#15
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008

 florin71_skoda, on 06 septembrie 2021 - 19:55, said:

Eu m-am axat pe discuri ATE si placute TRW, care cica sint mai moi si am sperat sa nu-mi uzezze asa de repede dicurile after marketing.
Am pus peste tot discuri noi prin 2017. In urma cu maxim, o luna am pus plecute TRW peste tot si mi-au murdarit jentile. Deci intradevar discurile TRW sint mai moi. Dar s pare ca nici disurile ATE nu au rezistat enorm de mult, ca simt ca am "bataie" in ele cind pun frina.

M-as orienta catre Brembo, dar sa aflu unde-s facute. Apoi.....placute...de care?

#16
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai cum adica unde sint facute ?
Toate se fac in turcia sau china.

Eu nu as cumpara discuri Brembo.
Placute da, as cumpara ca sint ieftine. Dar discuri ieftine nu as cumpara niciodata (am cumparat o singra data si dupa 2-3 ami le-am schimbat pe tote. M-am zgircit si pina la urma am cheltuit mai mult).
Eu am cumparat discuri ATE, care cica ar fi de firma si sau dus in sub 5 ani. Ori eu am asteptari mari de la discuri si nu de la placute, care sint consumabile.

ATENTIE
Nu sint mecanic. Nu ma pricep la ce firma o fi mai buna in materie de discuri si placute. Recomandarile facute de mine sint din experienta personala si nu au nici o legatura cu mecanica auto. Este strict ce am simtit eu, adica nimic relevant din punctul de vedere al unui inginer auto. Este strict o parere personala..

Edited by florin71_skoda, 06 September 2021 - 20:16.


#17
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,126
  • Înscris: 10.07.2013

 oliviu41, on 06 septembrie 2021 - 20:03, said:

M-as orienta catre Brembo, dar sa aflu unde-s facute. Apoi.....placute...de care?

Discuri Brembo Xtra ventilate si placute Brembo Xtra sunt de top.

Edited by xmanyacs77, 06 September 2021 - 20:14.


#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
xmanyacs77, tu ai discuri Brembo XTRA pe masina ta ?
In topul cui or fi chinezismele astea ? Intreb pentru ca Brembo nu este o firma de top. Este foarte cunoscuta, dar din cite stiu eu, nu este de top (poate ca ma insel)

Edited by florin71_skoda, 06 September 2021 - 20:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate