Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Am hulit sau nu pe duhul sfant?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
120 replies to this topic

#73
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpenticostalul, on 10 septembrie 2021 - 17:09, said:

Pentru respectivul ipochimen morții de SIDA au eticheta: uciși în numele religiei

Poate te referi la acest text: "AIDS deaths in Africa largely due to opposition to condoms: 30,000,000".

Ăăăm, Penticostalul, tradus pe româneşte e aşa: "Morţi de SIDA în Africa, fenomen cauzat în mare măsură de opoziţia faţă de prezervative". Chiar, ştii de ce în Africa e această opoziţie a populaţiei...foarte "deştepte" analfabete ? Pentru că...kithan (în româneşte...circumcizie), tradiţia islamică ce spune că nu e voie să se atingă de...vârful pu..i, un obiect drăcesc (prezervativul). Posted Image


Penticostalul, ce crezi despre Martorii lui Iehova, care au interzis adepţilor lor să se vaccineze, încă din 1931 ?! Morţii de COVID în rândurile lor ar fi percepute ca fiind cauzate de vaccin, sau de...convingerea religioasă ? E ca în cazul cu SIDA şi populaţia islamică din Africa.

Edited by lupini, 10 September 2021 - 17:41.


#74
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlupini, on 10 septembrie 2021 - 16:57, said:

Că doar nu s-a inventat legea singură !
Stimabile, in legea aia inventata nu scrie sa-ti dau cu parul in cap daca nu crezi sau daca pacatuiesti. In NT scrie doar sa-ti propovaduiesc. Cine a facut d-astea a fost un bagabont. Crestinii nu-ti impun nimic, iti propovaduiesc dupa care-si iau vrajeala si pleaca, te lasa in pace. Egal de ce crezi tu ca au fost scrise cartile aleaa tocmai in cartile alea scrie sa nu te judec si sa-ti propovaduiesc Evanghelia. Sunt si prosti, care se dau crestini si au comis atrocitati, da. Maiestria ta ar fi sa faci diferenta intre oi si lupi in haine de oaie.

#75
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postlupini, on 10 septembrie 2021 - 17:39, said:

Poate te referi la acest text: "AIDS deaths in Africa largely due to opposition to condoms: 30,000,000".
Prostovanu' ăla i-a pus pe ăștia treij' de milioane la capitolul: "uciși în numele religiei"! :lol:

Tu îți poți imagina?
Mulți dintre ăia au făcut SIDA pentru că au crezut că restricțiile religioase sunt desuete iar arieratul zice că au fost uciși pentru că au respectat recomandările religioase.

Adică exact pe dos.
Pidosnicii de ei! :)

View Postlupini, on 10 septembrie 2021 - 17:39, said:

Penticostalul, ce crezi despre Martorii lui Iehova, care au interzis adepţilor lor să se vaccineze, încă din 1931 ?! Morţii de COVID în rândurile lor ar fi percepute ca fiind cauzate de vaccin, sau de...convingerea religioasă ? E ca în cazul cu SIDA şi populaţia islamică din Africa.
Da, ești depășit rău.
Trăiești in 1931.
Încă nu ai aflat că iehoviștii nu interzic vaccinurile :no:

Cam asa e si cu SIDA, ai dreptate!
Incă puțin și vei spune că SIDA e boală religioasă!

#76
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 10 septembrie 2021 - 18:49, said:

Crestinii nu-ti impun nimic, iti propovaduiesc dupa care-si iau vrajeala si pleaca, te lasa in pace.

Asta se întâmplă acum, de când cu drepturile omului, că înainte vreme, creştinu' impunea, şi impunea de îi lua mama dracului pe oameni. Creştinu-şef impunea, nu creştinu-ţăran, care era iobag.

În 313, împăratul Constantin cel Mare permite libertatea şi egalitatea religioasă între cultele creştine şi ne-creştine din Imperiul Roman. Împăratul avea puterea de a interveni în toate problemele religioase, în organizarea Bisericii şi, în a proclama el care idee este erezie şi care nu, dar mai ales, ce trebuie să cuprindă Biblia. Apoi, în anul 380, împăratul roman Teodosie cel Mare, prin decret instituie creştinismul ca religie de stat. Acest atribut al religiei a durat până în vremea Revoluţiei Franceze din secolul 18, când, religia şi Biserica au fost scoase din treburile publice.

Prin urmare, creştinismul şi cartea lui de căpătâi, Biblia, există acum, încă, pentru că a fost impus la nivel politic. Că de nu, păţea precum maniheismul, exterminat de Teodosie, cu ajutorul...creştinilor.

#77
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 10 septembrie 2021 - 18:49, said:

Maiestria ta ar fi sa faci diferenta intre oi si lupi in haine de oaie.

Sigur, o povestire poate conţine idei frumoase, pline de spirit, dar acestea nu sunt proprietatea exclusivă a unei doctrine religioase.

Dacă citim cele spuse de filosoful Socrate, care n-a scris niciodată nimic (precum Isus), gândurile lui fiind consemnate de...discipolii săi (precum apostolii lui Isus), şi a fost omorât de autorităţile ateniene din cauza ideilor lui, cu circa 440 de ani înainte de Isus....constatăm că ideile acestuia, ale lui Socrate, sunt exact despre iubirea propovăduită de evreu.

Dacă am citi cărţile lui Platon "legaţi la ochi" pentru a nu şti de cine sunt scrise Posted Image, n-am şti dacă sunt vorbele lui Isus sau ale lui Socrate, iniţial, că apoi ne-am dumiri deoarece grecul nu se considera fiul vreunui zeu, ci analiza totul raţional.

Edited by lupini, 11 September 2021 - 00:20.


#78
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlupini, on 11 septembrie 2021 - 00:18, said:

Sigur, o povestire poate conţine idei frumoase, pline de spirit, dar acestea nu sunt proprietatea exclusivă a unei doctrine religioase.

Dacă citim cele spuse de filosoful Socrate, care n-a scris niciodată nimic (precum Isus), gândurile lui fiind consemnate de...discipolii săi (precum apostolii lui Isus), şi a fost omorât de autorităţile ateniene din cauza ideilor lui, cu circa 440 de ani înainte de Isus....constatăm că ideile acestuia, ale lui Socrate, sunt exact despre iubirea propovăduită de evreu.

Dacă am citi cărţile lui Platon "legaţi la ochi" pentru a nu şti de cine sunt scrise Posted Image, n-am şti dacă sunt vorbele lui Isus sau ale lui Socrate, iniţial, că apoi ne-am dumiri deoarece grecul nu se considera fiul vreunui zeu, ci analiza totul raţional.
Deci la 440 ani dupa Socrate apare unul care are multi ucenici, si se apuca ucenicii lui sa scrie despre niste minuni, inmultirea pestilor si painilor, transformarea apei in vin, redarea vederii orbilor, vindecarea leprosilor, ologilor si multe alte boli, invieri . . . .  exista scrieri ale ucenicilor lui Socrate care sa fi relatat astfel de lucruri ?

#79
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlupini, on 11 septembrie 2021 - 00:02, said:

Prin urmare, creştinismul şi cartea lui de căpătâi, Biblia, există acum, încă, pentru că a fost impus la nivel politic. Că de nu, păţea precum maniheismul, exterminat de Teodosie, cu ajutorul...creştinilor.
Egal cum a rezistat, niciun crestin nu-ti impune nimic. Un fals crestin, iti las imaginatia sa-si inchipuie

View Postlupini, on 11 septembrie 2021 - 00:18, said:

Sigur, o povestire poate conţine idei frumoase, pline de spirit, dar acestea nu sunt proprietatea exclusivă a unei doctrine religioase.
Ca au sau nu au dreptate, crestinii te lasa in pace, stimabile. That's the idea.

Mai bine zii de perioada ta in biserica Posted Image  Sa radem umpic :lol:

#80
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 11 septembrie 2021 - 15:23, said:

Egal cum a rezistat, niciun crestin nu-ti impune nimic. Un fals crestin, iti las imaginatia sa-si inchipuie

Ştiu asta pentru că am fost şi eu credincios, cred că îţi aminteşti. Şi am fost credincios de-ăla "fără de Biserică", pe cont propriu. Iubeam înţelepciunea, şi o fac în continuare. Dar e ceva...care în cazul meu s-a întâmplat în anul 2019.

Creştinismul ca orice învăţătură, promovează ceva, însă învăţăturile înţelepte nu aparţin exclusiv unei ideologii. Să luăm de exemplu mila. Despre această latură a personalităţii omului, religia spune că vine de la zeu, iar psihologia contemporană, că vine de la...empatie. Aceasta, empatia, se poate educa încă din copilărie, sigur, pe fondul moştenirii genetice, dar se poate. Carevasăzică, mila/empatia nu e un atribuit al vreunei fiinţe transcendente, ci e un fenomen social, natural, supus investigaţiilor.

Religia nu spune asta, ci dimpotrivă, ascunde.




View Postzexelica, on 11 septembrie 2021 - 15:23, said:

Mai bine zii de perioada ta in biserica   Sa radem umpic

La 14 ani, în 1988, am devenit ateu, susţinut de un profesor din şcoala generală, şi de...un unchi al meu, ce activa pe atunci în studiul geologiei, şi faţă de care eram foarte ataşat intelectual. Adică, în comportament şi viziune şi acum semăn cu el. Ateismul meu a durat până în Aprilie 1994, după o perioadă de tranziţie ce a durat din Octombrie anul precedent (1993). După acel moment am citit şi răscitit Biblia, condiderând creştinimsul viitorul omenirii. În 2010 chiar am ajuns fan al ideii de simulism, care promova escatologia ştiinţifică, într-un fel. Apoi a venit finalul anului 2019 şi începutul lui 2020, când...s-a sfârşit totul.

N-am făcut niciodată parte din vreo biserică neo-protestantă, ci din cea ortodoxă, "by default", prin naştere, dar pe care nu o frecventam. Creştinismul meu a fost unul personal. E adevărat, frecventam în urmă cu 20 de ani adunările mai multor culte pentru a le studia.

Ai spus că vrei să râzi. N-am scris nicio glumă, dar dacă tu doreşti să râzi, poţi s-o faci. :)

Edited by lupini, 11 September 2021 - 17:38.


#81
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlupini, on 11 septembrie 2021 - 17:18, said:


Ştiu asta pentru că am fost şi eu credicnios, cred că îţi aminteşti. Şi am fost credincios de-ăla "fără de Biserică", pe cont propriu. Iubeam înţelepciunea, şi o fac în continuare. Dar e ceva...care în cazul meu s-a întâmplat în anul 2019.

Creştinismul ca orice învăţătură, promovează ceva, însă învăţăturile înţelepte nu aparţin exclusiv unei ideologii. Să luăm de exemplu mila. Despre această latură a personalităţii omului, religia spune că vine de la zeu, iar psihologia contemporană, că vine de la...empatie. Aceasta, empatia, se poate educa încă din copilărie, sigur, pe fondul moştenirii genetice, dar se poate. Carevasăzică, mila/empatia nu e un atribuit al vreunei fiinţe transcendente, ci e un fenomen social, natural, supus investigaţiilor.

Religia nu spune asta, ci dimpotrivă, ascunde.
Stimabile, poate sa fie cum zici tu, poate sa nu fie. In concluzie, un crestin nu a facut nimic si nu face nimic care sa deranjeze pe cineva. Sunt oameni care se declara crestini, se folosesc de principii crestine pentru a-si promova propria agenda. Ca populatia se crede crestina desi habar nu are de ce scrie prin Biblie. Ce scrie, daca e bine, daca nu e bine, scrie si sa-ti vezi de treaba ta. Un crestin are TOATA Scriptura ca baza in luarea deciziilor, astfel incat concluzia lui sa nu contrazica nimic altceva din Scriptura. Nu cum fac bisericile, care izoleaza cateva versuri si fac doctrina chiar daca restul Scripturii contrazice.

#82
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 11 septembrie 2021 - 17:29, said:

un crestin nu a facut nimic si nu face nimic care sa deranjeze pe cineva.

Zexelica, asta e adevărat, de aşa ceva e capabil doar un creştin precum eşti tu. Or, tu eşti un unicat, sau dacă nu, faci parte dintr-o minoritate extrem de mică. Ţi-am mai spus: de-asta eu apreciez felul tău de a fi !

#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlupini, on 11 septembrie 2021 - 17:41, said:

Zexelica, asta e adevărat, de aşa ceva e capabil doar un creştin precum eşti tu. Or, tu eşti un unicat, sau dacă nu, faci parte dintr-o minoritate extrem de mică. Ţi-am mai spus: de-asta eu apreciez felul tău de a fi !
Stimable, inseamna ca avem un dusman comun: falsii crestini.

17. Oamenii acestia sunt niste fantani fara apa, niste nori alungati de furtuna; lor le este pastrata negura intunericului.
18. Ei vorbesc cu trufie lucruri de nimic, momesc, cu poftele carnii si cu desfranari, pe cei ce de abia au scapat de cei ce traiesc in ratacire.
19. Le fagaduiesc slobozenia, in timp ce ei insisi sunt robi ai stricaciunii. Caci fiecare este robul lucrului de care este biruit.
20. In adevar, daca, dupa ce au scapat de intinaciunile lumii, prin cunoasterea Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos, se incurca iarasi si sunt biruiti de ele, starea lor de pe urma se face mai rea decat cea dintai.
21. Ar fi fost mai bine pentru ei sa nu fi cunoscut calea neprihanirii, decat, dupa ce au cunoscut-o, sa se intoarca de la porunca sfanta care le fusese data.
22. Cu ei s-a intamplat ce spune zicala adevarata: "Cainele s-a intors la ce varsase" si "scroafa spalata s-a intors sa se tavaleasca iarasi in mocirla."

Pacat ca nu le ai tu cu Scriptura, ca le inchizi gura in doua secunde. Ii intrebi de intelesul duhovnicesc, ca scrie ca cine il stie e crestin cine nu.....e bagabont. Si fug imediat.

12. Si noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca sa putem cunoaste lucrurile pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Sau.
13. Si vorbim despre ele nu cu vorbiri invatate de la intelepciunea omeneasca, ci cu vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti.
14. Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.
15. Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el insusi nu poate fi judecat de nimeni.

De exemplu:

22. Si, dupa Lege, aproape totul este curatat cu sange; si fara varsare de sange nu este iertare.

23. Dar, deoarece chipurile lucrurilor care sunt in ceruri au trebuit curatate in felul acesta, trebuia ca insesi lucrurile ceresti sa fie curatate cu jertfe mai bune decat acestea.

Adica, ca sa inchei o discutie imediat cu un fals crestin, il intrebi care e chipul ceresc al altarului, sau a tot ce scrie in VT ca se spala cu sange. Si nu-ti mai raspunde in viata lui la nimic Posted Image  Il faci si de cacao ca se da crestin si nu e.

Edited by zexelica, 11 September 2021 - 17:54.


#84
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 11 septembrie 2021 - 17:45, said:

Stimable, inseamna ca avem un dusman comun: falsii crestini.

Da, da, clar ! Asta-i spun şi lui Penticostalul: sunt împotriva pastorilor neo-protestanţi care au un singur ţel: se folosesc de povestea biblică pentru a câştiga bani. Eu îi numesc şarlatani. Şi la fel sunt şi împotriva preoţilor din "bisericile istorice", ortodocşi, catolici şi ce-or mai fi, pe care eu îi numesc escroci (pentru a-i deosebi de pastorii neo-protestanţi Posted Image).

Adevărul e că, între timp, eu iubind ştiinţa şi filosofia, iubesc o parte a învăţăturile religiilor, dar neg transcendentalismul, adică faptul că aceasta vine de la un personaj imaginar.

Îmi aduc aminte de ceva. În luna August a anului 1998, când eram în plină credinţă, am avut o scurtă cădere, şi, un prieten care şi el era sau mai e credincios "fără de Biserică", adică ce credea doar prin studiul lui unde nu-l vedea nimeni, fără a frecventa vreo adunare, mi-a spus aşa: "vezi că diavolul te minte". Analizând vorbele lui, am revenit la credinţă. A fost nevoie de un prieten ca să se întâmple asta !

Dar spiritul meu analitic, m-a convins în 2019 că înţelepciunea nu aparţine exclusiv condiţiei religioase.

Edited by lupini, 11 September 2021 - 18:01.


#85
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlupini, on 11 septembrie 2021 - 18:00, said:

Dar spiritul meu analitic, m-a convins în 2019 că înţelepciunea nu aparţine exclusiv condiţiei religioase.
Stimabile, egal ce crezi, macar te distrezi cand fug astia de raspunsuri pe care nu au de unde sa le copieze Posted Image  It's fun, man!

#86
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 11 septembrie 2021 - 17:45, said:

Pacat ca nu le ai tu cu Scriptura, ca le inchizi gura in doua secunde.

Le aveam până în urmă cu, să zic 10 ani, când ştiam tot ce scrie în Biblie, însă cu timpul, citind altceva şi mergându-mi mintea spre analiza altor lucruri, amintirea lucrurilor scrise în Scriptură, s-a tocit.

"Sper", spun asta în glumă, ca citind ce scrii tu, să nu aibă efectul asupra mea, precum cele spuse de prietenul meu din anul 1998. Posted Image

Edited by lupini, 11 September 2021 - 18:17.


#87
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlupini, on 11 septembrie 2021 - 18:14, said:

Le aveam până în urmă cu, să zic 10 ani, când ştiam tot ce scrie în Biblie, însă cu timpul, citind altceva şi mergându-mi mintea spre analiza altor lucruri, amintirea lucrurilor scrise în Scriptură, s-a tocit.

"Sper", spun asta în glumă, ca citind ce scrii tu, să nu aibă efectul asupra mea, precum cele spuse de prietenul meu din anul 1998. Posted Image
Mda, nu stiu ce sa zic. Mie mi s-ar parea fun sa-i pun o intrebare unuia care ma ia la modu' "buee, jegosule, pai io sunt bisericos si stiu" si sa se tireze in doua posturi Posted Image

Plus ca, adevarat sau nu ce scrie in Biblie, tu esti in pozitia corecta. Adica vrand, nevrand, te roade subiectul si nu te-ai asociat cu fo gasca de mincinosi.

4. Apoi am auzit din cer un alt glas, care zicea: "Iesiti din mijlocul ei, poporul Meu, ca sa nu fiti partasi la pacatele ei si sa nu fiti loviti cu urgiile ei!

M-as tavali pe mine de ras sa te scoli intr-o zi prost, cum mi s-a intamplat mie Posted Image

Edited by zexelica, 11 September 2021 - 18:31.


#88
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 11 septembrie 2021 - 18:30, said:

"Iesiti din mijlocul ei, poporul Meu, ca sa nu fiti partasi la pacatele ei si sa nu fiti loviti cu urgiile ei!

Câtă vreme eram credincios, asta era chintesenţa credinţei mele: să nu fac parte dintr-o biserică (să nu donez bani şarlatanilor sau escrocilor), ci să respect ceea ce e scris în Matei 6:3-4 "să nu ştie stânga ta ce face dreapta, pentru ca milostenia ta să fie făcută în ascuns; și Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti".

Uite că încă mai ştiu ce scrie în Scriptură ! :P

Edited by lupini, 11 September 2021 - 19:18.


#89
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postlupini, on 11 septembrie 2021 - 19:15, said:


Câtă vreme eram credincios, asta era chintesenţa credinţei mele: să nu fac parte dintr-o biserică, ci să respect ceea ce e scris în Matei 6:3-4 "să nu ştie stânga ta ce face dreapta, pentru ca milostenia ta să fie făcută în ascuns; și Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti".
Eh, intre noi fie vorba n-ai fost credincios, ca ai fi stiut intelesul duhovnicesc. Sa iesi din biserica intelegi doar asa, prin Daniel 12:11, cele 3 sarbatori, 3 tipuri de ploi, 3 tipuri de fructe. Dar ca te mananca si nu te-ai dus p-acolo......nush, nu sunt semne rele. Plus ca daca zici ca nu intelegi, e la fix, sa nu te vezi important :lol:

#90
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postzexelica, on 11 septembrie 2021 - 19:22, said:

Sa iesi din biserica intelegi doar asa, prin Daniel 12:11, cele 3 sarbatori, 3 tipuri de ploi, 3 tipuri de fructe.

Eeeeh, de-asta îţi spuneam eu că te pricepi ca nimeni altul la analiza biblică. Adevărul e că...eu n-am ajuns să analizez aşa profund treaba. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate