Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Am hulit sau nu pe duhul sfant?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
120 replies to this topic

#109
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Nu chiar: musulmanii nu cred că Allah este trei persoane.  :no:

#110
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Pentru că ei nu-L cunosc îndeajuns de bine pe Allah.

#111
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postastf123, on 05 septembrie 2021 - 16:15, said:

Salut ve rog din tot sufletul sa ma ajutati sa inteleg daca am hulit sau nu.
Simt ca ma mustra constiinta.
1.)L am injurat pe duhul sfant.
2.)Am vorbit urat de Dumnezeu, ca nu a facut ce trebuie pentru noi ca nu a fost capabil.
3.)Aveam zile cand il respingeam pe Iisus, ma pocaiam, iar il respingeam si toate astea erau la interval de 2 sau 3 ore.
INSA:
-Nu am considerat niciodata ca minuniile lui Dumnezeu is facute cu magie satanica.
-Nu am atribuit niciodata Satanei meritul minuniilor lui Iisus.
-Nu l am recunoscut niciodata pe Satan ca stapan.
Am Hulit sau nu pe Duhul sfant?
Va rog din suflet sa mi spuneti.

Daca te mustra constiinta, inseamna ca ai pacatuit. Daca ai pacatuit, ai facut cel putin un pacat. Daca ai facut un pacat, le-ai facut pe toate. Deci, daca te mustra constiinta ca ai hulit pe Duhul Sfant, inseamna ca asa este.

View Postal-padrino, on 05 septembrie 2021 - 16:25, said:

Sa vedem ce parere are Dorel 3de6.


Multumit de raspuns?

#112
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019

View Postpenticostalul, on 12 ianuarie 2022 - 12:37, said:

Da, desigur!
Pentru a fi mântuit trebuie să fii de religie creștină și să aparții unei confesiuni creștine.
Pun si aici aceiasi intrebare adresata unui alt partener la discutii: Tu cum intelegi ce scrie aici?

Când va veni Fiul omului în slava Sa, cu toţi sfinţii îngeri, va şedea pe scaunul de domnie al slavei Sale.
Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;
şi va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui.
Atunci, Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: ‘Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, de moşteniţi Împărăţia, care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
Căci am fost flămând şi Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin şi M-aţi primit;
am fost gol* şi M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă şi aţi venit pe la Mine.
Atunci, cei neprihăniţi Îi vor răspunde: ‘Doamne, când Te-am văzut noi flămând şi Ţi-am dat să mănânci sau fiindu-Ţi sete şi Ţi-am dat de ai băut?
Când Te-am văzut noi străin şi Te-am primit sau gol şi Te-am îmbrăcat?
Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă şi am venit pe la Tine?’
Drept răspuns, Împăratul le va zice: ‘Adevărat vă spun că, ori de câte ori* aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut.'
– Matei 25:31-40

Deci e valabil la toate neamurile, Iar cerinta este sa actioneze si sa se framante in viata asta determinat de o anume chemarea interioara, aceea care ne face sa empatizam si sa actionam in spirit altruist. Caci asa cum a promis Dumnezeu in Vechiul Testament, avem in noi azi (pe langa egoismul care ne indeamna dimpotriva) o inima simtitoare si un cuget nou. Prin acestea, nu mai e nevoie de invatatori, pana si ateul are acces la cunoasterea a ceea ce este bine si ce este rau daca ia aminte la vocea constiintei sale, samanta cea buna pusa de Dumnezeu in om.  Astfel ca nimeni nu are scuza ca nu a auzit Cuvantul lui Dumnezeu.

"Religia curată şi neîntinată înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume." – Iacov 1:27

Un japonez, probabil doar daca a auzit de Hristos cum si Gheorghe de la tara a auzit ca exista un Buda. Insa traditionalismul si neinclinatia catre studiul religiilor ii determina pe ambii sa se increada in invataturile stramosesti. Constiinta si spiritul egoist insa, coexista in ambii ca sunt fii aceluiasi Dumnezeu si mostenitori ai aceluias blestem. Lupta intre cele doua firi este identica si la necrestini si la crestini. Ce au crestinii in plus? Eu zic ca Etalonul, Trimisul Tatalui, prin intruparea lunui Om curat precum primul (Adam) dar fara mostenirea semintei egocentrismului. Adam a fost si el initial, aflat in stare neintinata, dar nu a atins desavarsirea. El a esuat din start drumul catre identificarea in valorile si caracterul lui Dumnezeu (resursele/pomii Edenului ar fi putut aduce umanitatea la indumnezeire). Iisus insa, a venit trimis cu Har deplin, ca omul pacatos sa poata vedea in carne si oase Caracterul Divin manifestat intr-un Om neintinat. A fost trimis deci, nu doar ca Salvator ci si ca Etalon de compoortament, de vietuire.

Concluzia mea, deosebirea dintre crestini si cei care nu stiu invataturile lui Hristos, e ca ultimii au Cuvantul doar prin vocea constiintei de care asculta sau nu. Cel mult o pot amesteca putin datorita neputintelor sau slabiciunilor. Dar ce nu e cu putinta omului nu se tine in seama nu?
Mai e insa un castig la crestini (cei reali desigur). Crestinul nu asteapta in moarte judecata/cantarul alegerilor sale. Marturisirea si faptele credintei fiecarui crestin arata clar catre Modelul urmat, iar aceasta alegere (apartenenta) ii este (juridic vorbind in ochii Judecatorului si acuzatorului) proba suficienta pentru a fi dus sa preguste din binecuvantarile locului pregatit celor alesi. Ceilalti mantuiti care nu au Etalonul, vor trebui probati dupa incredintarile si faptele lor in ziua judecatii (eu in lumina asta vad lucrurile)

View Postpenticostalul, on 12 ianuarie 2022 - 12:37, said:

Bine ai venit, colegu', Domnul să te binecuvânteze!
Multumesc, Domnul sa te auda si sa-ti intoarca gandul bun!

Edited by Thepointer, 17 January 2022 - 11:31.


#113
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

View PostThepointer, on 17 ianuarie 2022 - 11:31, said:

o inima simtitoare si un cuget nou. Prin acestea, nu mai e nevoie de invatatori, pana si ateul are acces la cunoasterea a ceea ce este bine si ce este rau daca ia aminte la vocea constiintei sale, samanta cea buna pusa de Dumnezeu in om.  Astfel ca nimeni nu are scuza ca nu a auzit Cuvantul lui Dumnezeu.
Până la Hristos, oamenii nu aveau conștiință, voce interioară?

View PostThepointer, on 17 ianuarie 2022 - 11:31, said:

Ceilalti mantuiti care nu au Etalonul, vor trebui probati dupa incredintarile si faptele lor in ziua judecatii (eu in lumina asta vad lucrurile)
Toți morții vor fi judecați după faptele lor!

Si am vazut pe morti, mari si mici, stand in picioare inaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este Cartea Vietii. Si mortii au fost judecati dupa faptele lor, dupa cele ce erau scrise in cartile acelea. (Apoc.20:12)

View PostThepointer, on 17 ianuarie 2022 - 11:31, said:

Iisus insa, a venit trimis cu Har deplin, ca omul pacatos sa poata vedea in carne si oase Caracterul Divin manifestat intr-un Om neintinat.

OM?
Dar și Dumnezeu!
Isus a fost, în același timp, OM și Dumnezeu.

#114
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
Sigur că o aveau mulți dintre ei, nu toți însă. Gândește-te la cate barbarisme se preta umanitatea, la jertfele umane, etc. Atatea seminții care influențau negativ până și poporul în mijlocul caruia Dumnezeu se manifestase efectiv.

#115
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004
Chestii barbare au fost și după!
Spre exemplu, candidații la tronul Bizanțului obișnuiau să se mutileze între ei, fiindcă un candidat mutilat nu putea accede la tron! Ce zici de asta? Tăiau nasul, ori scoteau ochii rivalului!

#116
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019

View Postdark, on 17 ianuarie 2022 - 11:41, said:

Toți morții vor fi judecați după faptele lor!
Si am vazut pe morti, mari si mici, stand in picioare inaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este Cartea Vietii. Si mortii au fost judecati dupa faptele lor, dupa cele ce erau scrise in cartile acelea. (Apoc.20:12)
Cred ca scrie nu doar despre fapte, scrie despre adevaratele inentii, circumstante, slabiciuni, neputinte...
De multe ori faptele nu oglindesc incredintarea pe care o ai. Ce se intampla atunci? Vestea buna din Isaia ce spune? Apoi Iisus ce ii raspunde lui Petru cand intreaba cine intra in imparatia cerului daca faptele sunt si pacatoase?


Quote

OM?
Dar și Dumnezeu!
Isus a fost, în același timp, OM și Dumnezeu.
Contest eu cumva asta?

View Postdark, on 17 ianuarie 2022 - 11:48, said:

Chestii barbare au fost și după!
Spre exemplu, candidații la tronul Bizanțului obișnuiau să se mutileze între ei, fiindcă un candidat mutilat nu putea accede la tron! Ce zici de asta? Tăiau nasul, ori scoteau ochii rivalului!
Lucrarea lui Dumnezeu si a Acuzatorului Sau este deopotriva prezenta pe pamant inca de la inceput. Insa cat limiteaza Dumnezeu actiunile distructive ale lui Satan, cat intervine si cat permite, difera de-a lungul timpului, in functie de cresterea in priceperi, in cunoastere a omului (inca ignorant). Eu cred ca ceea ce numim azi civilizarea umanitatii este tocmai modul in care Gradinarul se ingrijeste de gradina S-a. Dar asta nu inseamna ca au disparut daunatorii, codita celui care amesteca valorile si produce amagiri inca. Vezi despre confundarea neghinei si a graului...

Edited by Thepointer, 17 January 2022 - 12:34.


#117
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostThepointer, on 17 ianuarie 2022 - 11:31, said:

Pun si aici aceiasi intrebare adresata unui alt partener la discutii: Tu cum intelegi ce scrie aici?

Când va veni Fiul omului în slava Sa, cu toţi sfinţii îngeri, va şedea pe scaunul de domnie al slavei Sale.
Toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui. El îi va despărţi pe unii de alţii cum desparte păstorul oile de capre;
şi va pune oile la dreapta, iar caprele la stânga Lui.
Atunci, Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: ‘Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, de moşteniţi Împărăţia, care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
Căci am fost flămând şi Mi-aţi dat de mâncat; Mi-a fost sete şi Mi-aţi dat de băut; am fost străin şi M-aţi primit;
am fost gol* şi M-aţi îmbrăcat; am fost bolnav şi aţi venit să Mă vedeţi; am fost în temniţă şi aţi venit pe la Mine.
Atunci, cei neprihăniţi Îi vor răspunde: ‘Doamne, când Te-am văzut noi flămând şi Ţi-am dat să mănânci sau fiindu-Ţi sete şi Ţi-am dat de ai băut?
Când Te-am văzut noi străin şi Te-am primit sau gol şi Te-am îmbrăcat?
Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniţă şi am venit pe la Tine?’
Drept răspuns, Împăratul le va zice: ‘Adevărat vă spun că, ori de câte ori* aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie Mi le-aţi făcut.'
– Matei 25:31-40

Deci e valabil la toate neamurile, Iar cerinta este sa actioneze si sa se framante in viata asta determinat de o anume chemarea interioara, aceea care ne face sa empatizam si sa actionam in spirit altruist. Caci asa cum a promis Dumnezeu in Vechiul Testament, avem in noi azi (pe langa egoismul care ne indeamna dimpotriva) o inima simtitoare si un cuget nou. Prin acestea, nu mai e nevoie de invatatori, pana si ateul are acces la cunoasterea a ceea ce este bine si ce este rau daca ia aminte la vocea constiintei sale, samanta cea buna pusa de Dumnezeu in om.  Astfel ca nimeni nu are scuza ca nu a auzit Cuvantul lui Dumnezeu.

"Religia curată şi neîntinată înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor şi să ne păzim neîntinaţi de lume." – Iacov 1:27

Un japonez, probabil doar daca a auzit de Hristos cum si Gheorghe de la tara a auzit ca exista un Buda. Insa traditionalismul si neinclinatia catre studiul religiilor ii determina pe ambii sa se increada in invataturile stramosesti. Constiinta si spiritul egoist insa, coexista in ambii ca sunt fii aceluiasi Dumnezeu si mostenitori ai aceluias blestem. Lupta intre cele doua firi este identica si la necrestini si la crestini. Ce au crestinii in plus? Eu zic ca Etalonul, Trimisul Tatalui, prin intruparea lunui Om curat precum primul (Adam) dar fara mostenirea semintei egocentrismului. Adam a fost si el initial, aflat in stare neintinata, dar nu a atins desavarsirea. El a esuat din start drumul catre identificarea in valorile si caracterul lui Dumnezeu (resursele/pomii Edenului ar fi putut aduce umanitatea la indumnezeire). Iisus insa, a venit trimis cu Har deplin, ca omul pacatos sa poata vedea in carne si oase Caracterul Divin manifestat intr-un Om neintinat. A fost trimis deci, nu doar ca Salvator ci si ca Etalon de compoortament, de vietuire.

Concluzia mea, deosebirea dintre crestini si cei care nu stiu invataturile lui Hristos, e ca ultimii au Cuvantul doar prin vocea constiintei de care asculta sau nu. Cel mult o pot amesteca putin datorita neputintelor sau slabiciunilor. Dar ce nu e cu putinta omului nu se tine in seama nu?
Mai e insa un castig la crestini (cei reali desigur). Crestinul nu asteapta in moarte judecata/cantarul alegerilor sale. Marturisirea si faptele credintei fiecarui crestin arata clar catre Modelul urmat, iar aceasta alegere (apartenenta) ii este (juridic vorbind in ochii Judecatorului si acuzatorului) proba suficienta pentru a fi dus sa preguste din binecuvantarile locului pregatit celor alesi. Ceilalti mantuiti care nu au Etalonul, vor trebui probati dupa incredintarile si faptele lor in ziua judecatii (eu in lumina asta vad lucrurile)


Hristos imparateste peste toate imparatiile  pamantului. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faca orice om, din orice colt al pamantului, este sa fie ”oaie”. Adica sa se supuna fara cracnire stapanirii din tara careia ii apartine.

#118
Lotusisrael

Lotusisrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,714
  • Înscris: 05.01.2020

View PostDorel666, on 17 ianuarie 2022 - 21:54, said:

Hristos imparateste peste toate imparatiile  pamantului. Singurul lucru pe care trebuie sa-l faca orice om, din orice colt al pamantului, este sa fie ”oaie”. Adica sa se supuna fara cracnire stapanirii din tara careia ii apartine.

Avem porunca de a da Cezarului cele ce sunt ale Cezarului și Lui Dumnezeu cele ale Lui Dumnezeu. Nu să-i dăm totul Cezarului, cu atât mai puțin cele ale Lui Dumnezeu. Dacă Cezarul cere ale Lui Dumnezeu, trebuie să luptăm.

#119
Thepointer

Thepointer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.03.2019
Exact

La subiect însă... Ce o fi hula împotriva Duhului Sfânt?

Edited by Thepointer, 18 January 2022 - 10:41.


#120
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostLotusisrael, on 17 ianuarie 2022 - 22:17, said:

Avem porunca de a da Cezarului cele ce sunt ale Cezarului și Lui Dumnezeu cele ale Lui Dumnezeu. Nu să-i dăm totul Cezarului, cu atât mai puțin cele ale Lui Dumnezeu. Dacă Cezarul cere ale Lui Dumnezeu, trebuie să luptăm.

Lui Dumnezeu trebuie sa dai ascultarea. Dumnezeu a zis sa te supui Cezarului si sa te temi de el ca nu degeaba poarta sabia. Sabia pe care tocmai Dumnezeu i-a dat-o. Asa ca ce spui, spui drept, dar aplici anapoda si cum iti place dumitale, nu cum cere Dumnezeu.

Edited by Dorel666, 19 January 2022 - 22:50.


#121
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,598
  • Înscris: 16.03.2004

 penticostalul, on 04 martie 2022 - 16:23, said:

Auzi bah Darkule, în criza asta a refugiaților se implică și jemetiștii/ ateiștii/ sataniștii tăi?

Recunosc că sunt jemetist trup și suflet, dar nu ateu și nici satanist.
Eu sunt chiar mai credincios decât tine, te rog să mă crezi.Posted Image

Nu știu ce fac alți jemetiști fiindcă nu-i cunosc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate