Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

scoatere bani din firma

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
alexius77

alexius77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013
probabil s-a mai pus intrebarea asta, dar sigur  raspunsul nu se potriveste cu nevoile mele. Va rog, un sfat..
Eu nu mai locuiesc in tara, am o firma in Ro care incaseaza lunar niste sume venite din inchierierea unor spatii comerciale. Toate darile catre stat sant la zi nu am alte datorii. Ideea e ca sumele sunt in lei si am pierderi prin devalorizare. As dori sa retrag ceva din sume sa le folosesc la alte lucruri decat sa stea in banca. Ca sa ajung la cash, trebuie sa fac un transfer ,dar problema e ca eu nu am alt cont in tara si as dori sa-i transfer in contul sotiei mele.  Cu este legal sa fac asta,  sotia neavand nici o treaba cu SRL-ul. Contabila ma amana cu raspunsul......

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Pai nu prea poti.
Ar trebui sa fi inteles pana acum cum functioneaza o Societate Comerciala....

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. cum scoti banii din firma?
- dividende
- returnare imprumut asociat

2. contul trepuie sa fie pe numele asociatului (tu).

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Singurul mod in care poti scoate banii din firma este sa ii investesti in ceva...

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
In 2021 poti (la anumite banci, ca sa nu mai zic de Revolut) sa iti faci cont si online. Daca scoti banii sub forma de dividende le incasezi in contul personal si de acolo faci ce vrei cu ei.

#6
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Daca ai profit, impozitele platite, atunci retragi pe dividende, platesti 5% impozit si poti sa trimiti banii unde vrea muschii tai. Adica suma poate fi remisa sotiei direct. Contabila va inregistra suma ca dividende. Va trebui sa emiti o hotarare ca anume suma din profit se repartizeaza pentru dividende.

#7
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Oarecum offtopic, vreau sa atrag atentia ca multi confunda retragerea banilor din contul bancar de firma cu cheltuirea lor. Ii poti scoate linistit din banca, chiar de la bancomat (in limita plafonului de casa de 10000 lei/zi), legea nu spune ca trebuie sa-i tii musai acolo, ei pot sta in "casieria firmei". Altfel spus, la un eventual control ANAF trebuie sa poti prezenta suma retrasa cash.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 l_dan, on 01 septembrie 2021 - 21:47, said:

Oarecum offtopic, vreau sa atrag atentia ca multi confunda retragerea banilor din contul bancar de firma cu cheltuirea lor. Ii poti scoate linistit din banca, chiar de la bancomat (in limita plafonului de casa de 10000 lei/zi), legea nu spune ca trebuie sa-i tii musai acolo, ei pot sta in "casieria firmei". Altfel spus, la un eventual control ANAF trebuie sa poti prezenta suma retrasa cash.
dar  poti avea mai mult de 5000 cash in casa?

casa este in Romania si el in strainatate

este ca si cum i-ar tine la banca si asta nu vrea

Edited by EMPP, 01 September 2021 - 22:11.


#9
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Nu exista plafon pentru cash in casierie, ci doar plafon la incasarile zilnice cash. Stiu ca nu i se aplica initiatorului (de aia am zis ca sunt nitel offtopic).

#10
alexius77

alexius77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 08.06.2013

 lucianburjuiul, on 01 septembrie 2021 - 21:43, said:

Daca ai profit, impozitele platite, atunci retragi pe dividende, platesti 5% impozit si poti sa trimiti banii unde vrea muschii tai. Adica suma poate fi remisa sotiei direct. Contabila va inregistra suma ca dividende. Va trebui sa emiti o hotarare ca anume suma din profit se repartizeaza pentru dividende.


Multumesc!  Am sa discut cu contabila

Multumesc tuturor!

#11
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
Numa' informații, una și una...
Transferă-ți banii în orice cont de-al tău, scrie ”Organizare protocol afaceri” pe OP și fă-ți treaba liniștit. Contabila îi trece ca numerar la tine în buzunar și e bine așa. Sau fă un contract cu soția care verifică zilnic starea spațiilor (că n-are ce face și se plimbă/sau dă telefon, în fiecare zi să vadă dacă sunt probleme la spațiile respective.). Valoarea contractului = suma din cont. Plata în avans, pentru 36 de luni. Sau 60. Sau 120...
P.S. Limitarea la 5000 de lei numerar este per tranzacție, nu pe zi sau sold în casierie.

#12
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Si cand vine ANAF-ul si-ti ia cheltuielile de protocol la puricat si tu n-ai cum sa prezinti maldaru' de documente justificative necesare operatiunii, sa-i trimiti rezultatul raportului de inspectie fiscala colegului de mai sus.

Edited by Alecsandru010, 04 September 2021 - 07:27.


#13
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Daca problema este devalorizarea banilor, de ce nu iti faci tot pe firma un cont in euro sau dolari?

#14
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
ANAF-ul vine să te controleze pentru banii datorați lor! Cum îți desfășori tu activitatea și unde îți ții banii, e fix treaba ta. Codul Fiscal îți impune niște obligații și ANAF-ul se asigură că le respecți. Nu merge vrăjeala că ”n-ai șapcă”!!! (adică obligația să-ți plătești dările către stat și când le plătești să vină să zică. ”Bah, da' ce-ai făcut cu ce ți-a rămas?”
Astea-s povești...
Aaah, dacă simulezi cheltuieli CA SĂ NU PLĂTEȘTI TAXELE, aia e altă discuție, dar nu despre asta se vorbea aici.

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
Tu probabil nu ai avut niciodata de-a face cu o inspectoe ANAF daca sustii prostii din astea! Banii firmei NU sunt banii administratorului/asociatilor. Nu poti sa scoti 80-90% din venituri pe cheltuieli protocol; ai niste reguli de respectat. Nu il mai invata prostii ca vin aia si pe langa ca ii dau amenda ii mai calculeaza si penalitati de vorbeste singur…

Edited by Xman_ghio, 04 September 2021 - 22:55.


#16
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 Xman_ghio, on 04 septembrie 2021 - 22:55, said:

Tu probabil nu ai avut niciodata de-a face cu o inspectoe ANAF daca sustii prostii din astea! Banii firmei NU sunt banii administratorului/asociatilor. Nu poti sa scoti 80-90% din venituri pe cheltuieli protocol; ai niste reguli de respectat. Nu il mai invata prostii ca vin aia si pe langa ca ii dau amenda ii mai calculeaza si penalitati de vorbeste singur…


Normal ca nu sunt banii administratorului, pentru ca in viziunea statului firma a muncit singura, a investit singura, ma si mir ca antreprenorii accepta mizeria asta...........

#17
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020

 Xman_ghio, on 04 septembrie 2021 - 22:55, said:

Tu probabil nu ai avut niciodata de-a face cu o inspectoe ANAF daca sustii prostii din astea! Banii firmei NU sunt banii administratorului/asociatilor. Nu poti sa scoti 80-90% din venituri pe cheltuieli protocol; ai niste reguli de respectat. Nu il mai invata prostii ca vin aia si pe langa ca ii dau amenda ii mai calculeaza si penalitati de vorbeste singur…
Deci te rog frumos! Ce învârt acum e deja a doua firmă, în transporturi, deci nu-mi spune mie de inspecții ANAF. Le servesc deja de 2 ori pe an, cel puțin. Și repet: banii NU DISPAR! Banii sunt folosiți pentru generarea de profit (singurul principiu care TREBUIE RESPECTAT dealtfel).
Nu mai inventați reguli și nu mai perpetuați legende din fața blocului, Codul Fiscal e limpede și clar. Nu facem afaceri ”după ureche”.
Eu știu bine unde bat unii cu ideile astea, sau ce vor alții de fapt să facă (respectiv ”păcălirea” statului cu privire la taxele datorate, că așa înțelege românul să facă afaceri), dar subiectul acestui post nu se referea la așa ceva. ANAF-ul nici nu se uită la tine dacă ți-ai plătit taxele către stat, în mod corect. Ce-i doare pe ei capu' ce faci tu cu banii și cum îți realizezi tu obiectul de activitate?
Eh... când îi zici lu' ANAFu' că nu mai dai taxe că ai avut cheltuieli mari, ANAFU' zice: ”Ia să văd!” Și ghici ce... dacă's reale, te lasă-n pace, dacă nu... mai bine să fie reale.

#18
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,210
  • Înscris: 26.06.2009
Si tu asa faci la tine la firma? Banii incasati ii treci la “protocol” si faci ce vrei cu ei?!? In ritmul asta o sa fii la a 2-a firma de transporturi in fiecare an :-)

Ca sa scoata banii din firma, legal, ii raman pe profit (impozabili) pe care apoi ii distribuie ca dividende (impozabile). Alea se plateac in contul personal si de acolo devin banii lui (nu ai firmei) si face ce vrea cu ei.

 sammydo, on 04 septembrie 2021 - 22:57, said:

Normal ca nu sunt banii administratorului, pentru ca in viziunea statului firma a muncit singura, a investit singura, ma si mir ca antreprenorii accepta mizeria asta...........
Da este normal ca profitul sa fie al “ownerului”, dar pana la profit firma aia fiinteaza intr-o economie si trebuie sa plateasca niste taxe. Pana banii nu sunt distribuiti ca dividende “pa persoana fizica” banii sunt ai firmei! Fie au fost imprumutati de actionari, fie generat profit si reinvestit, etc dar banii firmei (din conturi si casa) nu este egal cu portofelul administratorului/ actionarilor. De aia ii zice EBITDA - veniturile inainte de orice taxe, amortizari, etc. Dar multi patronu din Romanika echivaleaza portofelul lor cu al firmei, cheltuiesc atat bani care le reveneau lor, dar si bani de taxe, salarii angajati si alti terti pentru ca asa cred ei ca inseamna capitalism…

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate