Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

scoatere bani din firma

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Salutare,

Cum pot scoate bani din firma pentru "nevoi persoanale" inainte de distribuirea dividendelor ?
Am nevoie de o suma de bani in luna Decembrie 2022 pentru a achita un bun.
Firma va inregistra profit iar suma necesara este mai mica decat profitul net prognozat pentru 2022. Probabil in luna februarie 2023 se poate face reglarea cu dividendele doar ca eu am nevoie de bani in Decembrie 2022.

#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Contabilul ce zice? Sau e de fațadă doar?

#21
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Am si eu urmatoarea speta daca ma poate ajuta cineva.
Am de incasat dividente in valoare,de  150 mii(ron).S-au tot adunat de-alungul a 10 ani si n-am vrut sa ii incasez.
Anul acesta m-am hotarat sa ii retrag.Contabila mi-a zis ca ii pot retrage in numerar prin dispozitie de plata(nu mai mult de 10 mii ron pe zi).Intrebarea este daca pot sa retrag toata suma in numerar prin plati de 10 mii sau numai prima transa poate fi in numerar si restul prin banca si daca pot sa ii retrag cand vreau eu(in functie de cum am incasari cu numerar mai fac in casa) sau am o anumita perioada cand ii pot lua?

#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Și de ce nu i-ai tranfera pe toți, o dată, din contul firmei, in contul personal?
Sunt atâtea bănci la care nu ai comision de retragere la ATM...

#23
dann778

dann778

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 28.06.2009
Nu ii am pe toti.De aceea as vrea sa ii iau pe bucati in funtie de cum se aduna incasarile de numerar in “casa”

#24
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
@dann778
Poti sa retragi de mai multe ori 10k lei prin dispozitie de plata. Doar sa anunti contabila sa faca actele necesare.

Oricum, in ultima luna au inceput controalele anaf pentru banii din casa - e foame mare la buget. Asa ca, daca aveti banii doar scriptic, luati masuri. Se poate lasa cu amenzi, etc.

#25
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postdann778, on 13 august 2022 - 07:33, said:

Nu ii am pe toti.De aceea as vrea sa ii iau pe bucati in funtie de cum se aduna incasarile de numerar in “casa”
Se pare ca i-ai "retras" deja din caserie.
Schimba contabilul ca nu te ajuta cu nimic, e apa de ploaie

#26
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
N-are treaba dacă i-a retras pe toți. Face hârtiile, plătește impozitul de 5% și la anul depune declarația unică.
Eu mă gândesc că acel contabil i-a zis ce și cum poate scoate bani din firmă legal. Au mai fost ceva portițe anii trecuți dar s-au mai închis.

Edited by petman, 13 August 2022 - 19:59.


#27
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postpetman, on 13 august 2022 - 19:57, said:

N-are treaba dacă i-a retras pe toți. Face hârtiile, plătește impozitul de 5% și la anul depune declarația unică.
Eu mă gândesc că acel contabil i-a zis ce și cum poate scoate bani din firmă legal. Au mai fost ceva portițe anii trecuți dar s-au mai închis.
N-are treaba dar contabilul ala trebuia sa-si dea singur demisia dintr-o firma cu lipsa in casa de 150.000 lei.
E total neprofesionist si ilegal sa inchizi ochii la asa ceva

#28
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Contabilul ala e de obicei o firma externa care da sfaturi (sau nu) si care se ocupa de documente. Daca iti zice ca nu e ok si iti zice si ce risti (tu, ca asociat) si pe tine nu te intereseaza si nu aplici... asta e. Ghinion.
Daca ai profit si dividende neincasate nu e nicio problema ca ai atatia bani in casa. Totul se rezolva din 2-3 hartii. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate