Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Teapa olx

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Ultraside21

Ultraside21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.09.2021
Salut. După multe tranzacții reușite pe olx uite ca a venit momentul sa imi iau și eu o teapa. Așadar, aveam un laptop gaming Acer aspire 7 destul de bun pentru un medium gaming dar am vrut sa il schimb pe un pc gaming (deoarece mi-e mai ușor sa il upgradez) am pus anunțul și am așteptat pana Luni 30.08 cand am primit o oferta buna în schimbul laptop-ului. Am stabilit cu persoana respectiva sa trimit laptopul prin sameday colet la schimb și când ajunge curierul sa ii predea Pc-ul. Mi a trimis poza la buletin și card (ca sa aflu apoi ca nu erau ale lui) zis și făcut. Ieri după ce a preluat coletul nu a mai răspuns nici la telefon nici la mesaje nimic, atunci mi am dat seama ca ceva e în neregula . Am cautat numele pe Facebook l-am găsit și când colo sa imi zica omul ca și el a fost tepuit de un tip cu aceasi adresa același număr de telefon doar ca desigur alt nume.Am facut sesizare la olx si am completat pe site-ul politiei o plângere având toate dovezile cu poze la toată conversația plus la colet . Întrebarea mea e ! Exista vreo sansa sa imi recuperez prejudiciul sau degeaba ma complic? Eu sunt din Suceava și tipul era din Vaslui!

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,810
  • Înscris: 30.08.2006
Nici OLX si nici curieratul nu se implica in asemenea tip de troc. Nu exista nici un fel de garantie ca tranzactia se va finaliza conform acordului. Pana la urma va fi prins dar de recuperat ceva in nici un caz.
De ce crezi ca e plin OLX-ul de anunturi in care se specifica ca nu se fac schimburi.

#3
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
Un schimb se face fata in fata.

#4
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
ce naiv ai fost frate... cum sa-i trimiti laptopul pe ideea ca iti da el banii dupa aia ???

De ce nu ai trimis cu ramburs cu verificare?

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Ai trimis cu colet la schimb sau nu? Din ce stiu, exista la curieri optiunea de a nu preda coletul daca nu se primeste ceva in schimb. Bine, nici asta nu e ceva ideal, ca pe curier nu-l intereseaza ce ii da la schimb destinatarul. Putea sa-i dea o carcasa de PC goala, curierul o ia si si-a facut datoria.
OLX are doar un numar de telefon si un nume de la respectivul. Nume care sigur e fals, un numar de telefon pe cartela cel mai probabil si ceva IP-uri. Daca a intrat cu VPN sau de la altcineva, deja e prea complicat pentru politia romana.
Fa plangere la politie, cam asta e singura sansa, o sansa mica.

#6
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View PostUltraside21, on 01 septembrie 2021 - 20:58, said:

Salut. După multe tranzacții reușite pe olx uite ca a venit momentul sa imi iau și eu o teapa. Așadar, aveam un laptop gaming Acer aspire 7 destul de bun pentru un medium gaming dar am vrut sa il schimb pe un pc gaming (deoarece mi-e mai ușor sa il upgradez) am pus anunțul și am așteptat pana Luni 30.08 cand am primit o oferta buna în schimbul laptop-ului. Am stabilit cu persoana respectiva sa trimit laptopul prin sameday colet la schimb și când ajunge curierul sa ii predea Pc-ul. Mi a trimis poza la buletin și card (ca sa aflu apoi ca nu erau ale lui) zis și făcut. Ieri după ce a preluat coletul nu a mai răspuns nici la telefon nici la mesaje nimic, atunci mi am dat seama ca ceva e în neregula . Am cautat numele pe Facebook l-am găsit și când colo sa imi zica omul ca și el a fost tepuit de un tip cu aceasi adresa același număr de telefon doar ca desigur alt nume.Am facut sesizare la olx si am completat pe site-ul politiei o plângere având toate dovezile cu poze la toată conversația plus la colet . Întrebarea mea e ! Exista vreo sansa sa imi recuperez prejudiciul sau degeaba ma complic? Eu sunt din Suceava și tipul era din Vaslui!


LOL ? LOL ? Cum sa faci o asemenea idiotenie? Scamatoria este foarte misto, buletin fals, adresa falsa, sansa de a recupera prejudiciul este foarte mica, extrem de mica

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009

View PostUltraside21, on 01 septembrie 2021 - 20:58, said:

Întrebarea mea e ! Exista vreo sansa sa imi recuperez prejudiciul sau degeaba ma complic? Eu sunt din Suceava și tipul era din Vaslui!
De recuperat prejudiciul ai sanse foarte mici, dar merita sa "te complici" pentru ca Politia il poate prinde destul de usor: a avut un numar de telefon (care la operator este asociat unui IMEI unic - adica Politia il vede usor daca a mai folosit pe acel device si alte cartele; poate verifica locatia aprox plus are de la curier o declaratie despre individ). Problema va fi ca il prinde pe ala, el nu are nimic pe numele lui si nu ai ce sa mai recuperezi de la el. Poate individul e oricum in puscarie si "un amic" a ridicat coletul de la curier.

...invatatura de minte pe viitor!

#8
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Stiu ca suna foartea aiurea.... dar colegule... cu sa iei asa teapa?

Sustin ceea ce a zis "Xman_ghio", daca il gasesti si nu are nimic pe el, e pa treaba.

Totusi de ce nu ai pus optiunea la curier ca si el trebuie sa trimita ceva, din cate stiu exista aceasta posibilitate.

#9
Ultraside21

Ultraside21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.09.2021
Am pățit-o fiindcă sunt prost mi am dat seama de asta! Eu am pus colet la schimb si am primit o cutie de la un procesor 🤣! Problema e ca am gasit pe baiatul cu buletinul si el mi a spus ca a fost tepuit de unul cu aceasi adresa din vaslui doar ca desigur folosea numele Ciocan Mihai si fiindcă a ridicat pachetul de la sediul fan curier ma gandesc ca asa il si cheamă! Eu cea ce vreau sa fac e sa ma duc in vaslui sa il caut la adresa

#10
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

View PostUltraside21, on 02 septembrie 2021 - 10:32, said:

Am pățit-o fiindcă sunt prost mi am dat seama de asta! Eu am pus colet la schimb si am primit o cutie de la un procesor ��! Problema e ca am gasit pe baiatul cu buletinul si el mi a spus ca a fost tepuit de unul cu aceasi adresa din vaslui doar ca desigur folosea numele Ciocan Mihai si fiindcă a ridicat pachetul de la sediul fan curier ma gandesc ca asa il si cheamă! Eu cea ce vreau sa fac e sa ma duc in vaslui sa il caut la adresa
Il cauti la adresa si ce sa-i faci? Stiu ca merita o bataie sora cu moartea ( vorba romanului ) dar daca i-o aplici, poate depune plangere... Daca-ti deschide usa de la casa, te vede ti-o inchide in fata nu poti intra peste el, tot asa, o plangere si e nasol... Poate mai dai si tu, dar mai da si el...

Fa o vizita la politie, prezinti problele pe care le ai tu, lasi si o plangere, vezi exact ce s-ar putea face

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Doar plângere la poliție
Dar nu îl vor găsi niciodată.
De ce? Pt că SIM-ul a fost aruncat. Telefonul folosit pt acel SIM a fost luat din talcioc și revândut acolo a doua zi.
Contul FB a fost fake.
Adios laptop. Adios schimb.
Îl treci la pierderi și aia e.
Nu e din Vaslui. Acolo doar a ridicat pachetul

Macar sa te fi sfătuit cu un vecin mai cu capul pe umeri înainte de tranzacție nu ai putut face?
Sau daca scriai aici INAINTE



View PostXman_ghio, on 02 septembrie 2021 - 09:37, said:

ca Politia il poate prinde destul de usor: a avut un numar de telefon (care la operator este asociat unui IMEI unic - adica Politia il vede usor daca a mai folosit pe acel device si alte cartele; poate verifica locatia aprox plus are de la curier o declaratie despre individ).
Fals.
Poliția nu îl poate localiza după SIM sau IMEI.
Acestea au fost distruse în secunda 2 și nu au fost folosite pt alte apeluri
E un prepay.
Curierul nu are ce declarație sa dea.
Are +100 stopuri pe zi
Nu ține minte pe toți


#12
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
e bine ca ai plangere la politie, peste 2 luni te suna unul ca i-ai dat teapa si tu nu stii cum sa explici ca nu e contul tau de olx dar sunt "datele tale"

Edited by solitaryman, 02 September 2021 - 20:03.


#13
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdorin_2k, on 02 septembrie 2021 - 18:48, said:

Doar plângere la poliție
Dar nu îl vor găsi niciodată.
De ce? Pt că SIM-ul a fost aruncat. Telefonul folosit pt acel SIM a fost luat din talcioc și revândut acolo a doua zi.
Contul FB a fost fake.
Adios laptop. Adios schimb.
Îl treci la pierderi și aia e.
Nu e din Vaslui. Acolo doar a ridicat pachetul

Macar sa te fi sfătuit cu un vecin mai cu capul pe umeri înainte de tranzacție nu ai putut face?
Sau daca scriai aici INAINTE




Fals.
Poliția nu îl poate localiza după SIM sau IMEI.
Acestea au fost distruse în secunda 2 și nu au fost folosite pt alte apeluri

E un prepay.
Curierul nu are ce declarație sa dea.
Are +100 stopuri pe zi
Nu ține minte pe toți
  De unde stiti asa de bine stimate domn?
nu ma puneti sa caut exemple, dar am observat ca anumite persoane recomanda insistent ca cei afectati de diverse fraude sa nu se adreseze politiei, pentru ca stiu ei (de unde?) ca ''nu se rezolva nimic''!
politia poate face multe si daca exista timpul necesar il pot gasi destul de usor pe individ!

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
@tytysor
Eu am recomandat să meargă la politie.
Nu înțelegi un text scris?
Primul rand
"Doar plângere la poliție".
Nu e clar?

In continuare am combătut ce a scris @xman

De unde știu? Experiența și vârsta.
Mulți nu au nici vârsta de când scriu eu pe acest forum.

Mulți cred doar filmele cu Bond. James Bond. ;)
Că îl localizează într-o secundă.
Să caute în cărțile cu Winnetou, ca-s mai reale. Știau aia după o urmă pe un smoc de iarbă câți cai au trecut. Cati albi și câți suri. ;)

Pe "aproape" e și organul de anchetă.


#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View PostUltraside21, on 01 septembrie 2021 - 20:58, said:

Ieri după ce a preluat coletul nu a mai răspuns nici la telefon nici la mesaje nimic, atunci mi am dat seama ca ceva e în neregula . Am cautat numele pe Facebook l-am găsit și când colo sa imi zica omul ca și el a fost tepuit de un tip cu aceasi adresa același număr de telefon doar ca desigur alt nume.


Nu puteai sa faci treburile astea inainte de efectuarea tranzactiei ??  Nu era mai simplu ?

#16
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

View Postdorin_2k, on 02 septembrie 2021 - 18:48, said:

Doar plângere la poliție
Dar nu îl vor găsi niciodată.
De ce? Pt că SIM-ul a fost aruncat. Telefonul folosit pt acel SIM a fost luat din talcioc și revândut acolo a doua zi.
Contul FB a fost fake.
Adios laptop. Adios schimb.
Îl treci la pierderi și aia e.
Nu e din Vaslui. Acolo doar a ridicat pachetul

Macar sa te fi sfătuit cu un vecin mai cu capul pe umeri înainte de tranzacție nu ai putut face?
Sau daca scriai aici INAINTE




Fals.
Poliția nu îl poate localiza după SIM sau IMEI.
Acestea au fost distruse în secunda 2 și nu au fost folosite pt alte apeluri
E un prepay.
Curierul nu are ce declarație sa dea.
Are +100 stopuri pe zi
Nu ține minte pe toți

De asta era foarte bine daca se adopta legea conform careia pentru a cumpara o cartela sim este necesar buletinul. Nu zic ca escrocii s-ar fi descurcat si asa dar era mai complicat pentru ei. Politia ii gasea pe cei care au cumparat cartela , aia trebuiau sa dea o declaratie .... Pe scurt o astfel de lege ii mai descuraja pe unii escroci . Si s-a pus in discutie cand a fost acel caz cu Dinca ...

#17
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Tot legat de "tepe" pe OLX, mi-am pus astazi la vanzare telefonul si deja am primit 2 mesaje dubioase pe WhatsApp in care mi se cere sa-mi introduc datele de pe card pe o pagina dubioasa (ca sa "primesc" banii pe card).

Am nr. de telefon si acel link ce duce catre o pagina de psihing ce imita OLX/FanCourier. Sunt date suficiente pentru a face o plangere? Sau imi pierd vremea aiurea?

Ma gandesc ca politia ar putea sa trackuie in ce cont se duc banii / cine foloseste acele date ulterior / etc, nu stiu.

Edited by althea, 17 February 2022 - 15:24.
editare la cerere


#18
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Esti unul din miile care primesc link-uri de genul. Greu de prins astia, cel mai siguri rusi, indieni. Deci sanse zero. Mai bine stergi link-ul, ca or fi destui ce citesc forumul asta si parca vad ca unul o sa-si introduca datele :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate