Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Teapa olx

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Am si eu o curiozitate: de ce va puneti numarul de telefon in anunt si de ce acceptati mesaje de la necunoscuti pe WhatsApp?

Eu am 16 anunturi pe olx. Sunt nimicuri, nu telefoane sau bijuterii. Nu se ingramadeste lumea sa le cumpere, dar nici nu ma sacaie necunoscuti la telefon cu negocieri nesimtite.

#20
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Nu mai poti face nimic prin care sa-ti recuperezi prejudiciul.

#21
Ultraside21

Ultraside21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.09.2021
Am recuperat laptopul! A fost gasit de politie si a venit cu laptopul asa cum  l-am dat eu. Totul ok. M-am invatat minte nu mai fac chestii din astea!!

#22
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018

View PostBaXXXon, on 17 februarie 2022 - 13:47, said:

Nu mai poti face nimic prin care sa-ti recuperezi prejudiciul.

esti sigur?

View PostUltraside21, on 17 februarie 2022 - 16:36, said:

Am recuperat laptopul! A fost gasit de politie si a venit cu laptopul asa cum  l-am dat eu. Totul ok. M-am invatat minte nu mai fac chestii din astea!!

Ma bucur pentru tine, invatatura de minte sigur a fost!

#23
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
wow, ce veste buna si neasteptata. Da mai multe detalii, unde l-au gasit? cum? l-au saltat pe tepar ?

#24
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 11.04.2007

View PostUltraside21, on 17 februarie 2022 - 16:36, said:

Am recuperat laptopul! A fost gasit de politie si a venit cu laptopul asa cum  l-am dat eu. Totul ok. M-am invatat minte nu mai fac chestii din astea!!

Cum l-ai recuperat ? Da și tu mai multe detalii te rog !

#25
Ultraside21

Ultraside21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 01.09.2021
Deci dupa ce mi-am luat teapa am facut o plangere la politie cu toate dovezile ce le aveam. Dupa vreo luna am fost sunat de un domn de la politie si mi a spus sa trec sa dau o declaratie. Am fost am dat iar declaratie si mi-a spus ca va incerca sa faca ceva dar e foarte greu,(asta se intampla prin octombrie) prin noiembrie m-a sunat iar sa merg la polite iar pentru declaratie( nu inteleg de ce ).Apoi in data de 10/1/2022 .M-au sunat cum ca l-au gasit sa trec sa imi iau laptopul a 2a zi. La cateva minute m-a sunat si baiatul ce mi-a dat teapa ca sa imi explice de ce a facut-o. El isi luase o teapa asemanatoare acum vreun an si polita inca nu a gasit pe cel ce la tepuit, pana la urma totul s-a terminat cu bine.Laptopul l-am primit exact asa cum l-am trimis nici nu a desfacut cutia. Mi-au zis daca vreau sa il dau in judecata pentru alte daune dar ca un om bun(prost) am zis sa nu atat timp cat am primit laptopul ok. O zi buna

#26
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 05.07.2018
Important e ca ti-ai recuperat paguba. Si, mai ales, ca este o invatatura de minte. Sper ca ai invatat ceva din asta. O zi buna si tie!

Edited by Puferiu_, 20 February 2022 - 22:02.


#27
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 05.02.2007
Trebuia dat in judecata, pentru ca ala o sa mai faca si ramanea inregistrat. Nu mai facea a doua oara. Era timpul tau stiu, dar acum pasezi la altul pe prost.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPuferiu_, on 17 februarie 2022 - 13:44, said:

Am si eu o curiozitate: de ce va puneti numarul de telefon in anunt si de ce acceptati mesaje de la necunoscuti pe WhatsApp? Eu am 16 anunturi pe olx. Sunt nimicuri, nu telefoane sau bijuterii. Nu se ingramadeste lumea sa le cumpere, dar nici nu ma sacaie necunoscuti la telefon cu negocieri nesimtite.

Tu ai zis-o,  eu doar ti-am ingrosat, exact de aia nu se ingramadeste lumea ca nu pui telefon in anunt!
Eu daca vreau sa cumpar ceva, dau telefon la ala:  1) intreb daca mai e valabil. 2) detalii, 3) negociat...

View PostUltraside21, on 17 februarie 2022 - 16:36, said:

Am recuperat laptopul! A fost gasit de politie si a venit cu laptopul asa cum l-am dat eu. Totul ok. M-am invatat minte nu mai fac chestii din astea!!
Asta e alt tip de inselatorie - asta se mai poate recupera.


Dar la inselatoria cu "primesti banii direct pe card", ei cand au datele cardului, numele tau, tot, cumpara un alt produs cu cardul tau / sau transfera banii in conturi temporare.  
Nu mai vine nici un curier pentru  ce vrei sa vinzi tu,  banii recuperezi mai greu.

Edited by MembruAnonim, 20 February 2022 - 23:42.


#29
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 26.09.2005
Am luat-o și eu pe olx cu o replica de telefon . Un martor a văzut hoțul care a fugit și a urcat intr-o mașina și  care a fost identificată ulterior de poliție pe camere de luat vederi . Polițistul zice ca e din alt oraș și ca ii e greu să-l aducă la declarații etc. , nu știi exact care este procedura dar eu vreau să-mi recuperez prejudiciul . Cum trebuie sa procedez mai exact , nu cunosc nici un avocat să-mi dea niște sfaturi , am impresia ca poliția nu prea are chef și n-am mai primit nici un răspuns de vrei luna de zile.

#30
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 11.04.2007

View PostMembruAnonim, on 20 februarie 2022 - 23:40, said:

Tu ai zis-o,  eu doar ti-am ingrosat, exact de aia nu se ingramadeste lumea ca nu pui telefon in anunt!
Eu daca vreau sa cumpar ceva, dau telefon la ala:  1) intreb daca mai e valabil. 2) detalii, 3) negociat...


Asta e alt tip de inselatorie - asta se mai poate recupera.


Dar la inselatoria cu "primesti banii direct pe card", ei cand au datele cardului, numele tau, tot, cumpara un alt produs cu cardul tau / sau transfera banii in conturi temporare.  
Nu mai vine nici un curier pentru  ce vrei sa vinzi tu,  banii recuperezi mai greu.

Asta daca mai poti sa ii recuperezi. Ca de cele mai multe ori nu mai pot fi recuperati.

View PostDoggfather, on 21 februarie 2022 - 19:40, said:

Am luat-o și eu pe olx cu o replica de telefon . Un martor a văzut hoțul care a fugit și a urcat intr-o mașina și  care a fost identificată ulterior de poliție pe camere de luat vederi . Polițistul zice ca e din alt oraș și ca ii e greu să-l aducă la declarații etc. , nu știi exact care este procedura dar eu vreau să-mi recuperez prejudiciul . Cum trebuie sa procedez mai exact , nu cunosc nici un avocat să-mi dea niște sfaturi , am impresia ca poliția nu prea are chef și n-am mai primit nici un răspuns de vrei luna de zile.

Pai ce fel de politist e ala care spune ca ii e greu sa-l aduca la audieri ??? Cum vine asta.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

View PostDoggfather, on 21 februarie 2022 - 19:40, said:

Cum trebuie sa procedez mai exact , nu cunosc nici un avocat să-mi dea niște sfaturi
Ai facut plangere in scris la politie?

#32
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 26.09.2005
Am făcut plângere de 3 foi scrise cu amănunt , dovezi , martori prin care a fost identificată mașina  . Fapta s-a produs in Buzău și mașina are nr de Bucuresti . Polițistul așa mi-a zis ca ii e greu sa se deplaseze la Bucuresti să-i cheme la audieri sau să-i cheme la Buzău . Mi-a dat impresia ca nu prea are chef ,  in timpul declarațiilor ii dădeam eu idei cum să-l identifice ( de fapt așa a si găsit mașina ) . Sincer intr-o săptămâna trebuia sa fie totul clar mă așteptam sa mă cheme să-l identific pe autor dar n-am mai primit nici un semn . De asta vreau un sfat sau sa vb cu un avocat sa se duca sa faca presiuni ?

Edited by Doggfather, 21 February 2022 - 21:27.


#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Avocatul crezi că se ocupa cu "presiuni"?
S-a terminat cercetarea în dosar?

#34
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
E un specimen pe  olx care mă contacta și pe mine. Dacă vreau schimb cu un pc gaming știu eu de care, și că vrea schimb cu  produsul meu + diferență din partea mea. De două ori, același produs nume diferite (am blocat ambele conturi). Odată Marius a doua dată Costel. Nu aveau niciun produs la vânzare, în plus erau pe olx de puțin timp. S-a aruncat direct că vrea să trimit urgent...i-am dat report la olx și l-am blocat. Ce a făcut olx mai departe, nu știu. Evident că spera că ia și produsul meu, și bani de la mine...dar nu a găsit fraierul. Cât despre mesaje agramate pe whatsapp, cu  băgat datele cardului, deja e fumată. Odată am băgat de plictiseală datele unui card de masă la care oricum renunțam pe care erau 2 lei. Și era ofticat, că îi dau țeapă, că anunță poliția. Pozele de whatsapp sunt de regulă fete frumoase, mamă sau tată cu un copil, bunic cu nepoți, etc. Cel mai sigur, sunați înainte, dacă nu are apel vocal, atunci HALT. Și de multe ori, cont de întreprindere. Oricum am și scos numărul de pe olx. Ca să nu îmi mai pierd timpul cu inutilitățile societății.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate