Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 

Palnie scurgere care se se cupleaza bine cu jgheabul de pe casa

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am facut 2 poze si sper ca se intelege ce vreau sa zic. Palnia de la scurgerea de pe casa intr-o parte nu se cupleaza bine pe scurgerea de la casa.
Intr-o parte vine perfect si intr-o alta parte nu face priza perfect.

Acum eu ma gandesc cum sa fac sa izolez, hidroizolez acolo. In mod obisnuit nu pica apa pe langa cand ploua, poate doar torential sa dea pe langa, banuiesc ca asta o sa se intample. A plouat mai inainte si nu a dat apa pe langa dar nici nu a fost vreo ploaie torentiala.

Ma gandeam cum fac sa astup portiunea respectiva in care nu se imbina teava. Problema este ca abia acum am observat fanta respectiva.
Attached File  da.jpg   282.2K   90 downloads
Attached File  probleme teava.jpg   488.71K   84 downloads

Poate aveti vreo idee ce sa bag acolo? Silicon sanitar? M-am urcat si am incercat sa prind palnia mai bine si nu pot, este intinsa la maxim.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,747
  • Înscris: 01.12.2018
Confunzi burlanul cu teava de canalizare, dar vrei sa hidroizolezi imbinarea jgheab burlan.
https://forum.softpe...-mancat-de-apa/
aici era vorba despre burlan?????

Edited by tioopedi, 28 August 2021 - 18:48.


#3
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Subiecte si probleme separate.

Ma uitam la o banda hiroizolanta autoadeziva.
https://www.dedeman....75-mm/p/6021699
sau https://www.leroymer...mm-l-10-m/23117

Problema este ca nu stiu daca adezivul respectiv este rezistent la apa, cand incepe sa ploua sa nu se desfaca de la apa.

#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Racordul pe burlan este conic deci nu are nici un rost sa pui silicon sau alte porcarii la imbinarea dintre jgheab si racord. Este inutil !

Edited by BaXXXon, 28 August 2021 - 18:59.


#5
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Conic, conic, ete ca nu s-a prins bine pe jgheab si trebuie cumva sa astup portiunea respectiva sa nu sara apa cand vine cu presiune la o ploaie torentiala sau ploaie mai puternica.
Pe banda din dedeman observ ca apare in poza ca ar avea o utilizare si pentru ce vreau eu.
Sa vad maine cum reusesc sa ajung la dedeman.

Daca aveti si vreo alta idee, o parere, astept cu placere orice sfat.

#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Atunci astupa cu ce vrei ca oricum e inutil ce vrei tu sa faci . Pune sosete uzate...

#7
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Se vede in interior prin fanta respectiva si nu pot sa o las asa.
Crezi ca rezolva problema banda respectiva?

Si zic sa incerc sa rezolv acum pana nu intram in toamna sa inceapa sa ploua mai des.

#8
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 08.08.2018
Omu' a incercat sa-ti spuna ca debitul livrat de jgheaburi nu va ajunge la linia de "etansare". Daca ar ajunge acolo, ar umple si jgheaburile si ar da peste, asa ca nu te mai gandi la drobul de sare.

#9
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Indeasa niste mastic auto.

#10
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
Curata bine zona si da-i cu asta:  https://mathaus.ro/p...000000011105099. Este la culoare,umple zona si iti lasa impresia ca apa n-o sa iasa pe acolo.
Spor!

Edited by Bebeluka, 28 August 2021 - 23:55.


#11
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu zic sa-l prinzi cu 3-4 popnituri , va veni la loc . Inainte de al strange , pui ce vrei in fanta , silicon , banda adeziva , poxilina , etc .

#12
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 08.09.2019
Montatorii profesionisti folosesc masticuri bituminoase pentru asemenea etansari.

Burlanul, daca sistemul este dimensionat corect, are o capacitate de transport mai mare decat evacuarea jgheabului (bineinteles doar daca jos iesirea din burlan e libera si nu e restrictionata).

Deci la un sistem bine dimensionat nu o sa curga niciodata nimic pe-acolo.

Si cand o sa vina ploaia aia torentiala la care te gandesti, o sa umple jgheabul si o sa dea pe-afara pe deasupra (dar tot n-o sa curga pe la imbinarea aia).

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Exista un silicon special pt. burlane, care rezista la actiunea soarelui in timp.

#14
rosebowl

rosebowl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.06.2014
Salut, vreau sa montez la casa jgheaburi/burlane pentru a colecta apa de ploaie. Cu montarea o sa ma ocup eu, dar am nevoie de o palnie larga care sa o montez in coltul casei in burlan sub dolie ca sa capteze apa de ploaie. Intrebarea mea este cum se numeste chestia, palnie/palarie sau are alt nume si pe unde o pot gasii? Am gasit pe google ceva dar era stocul terminat si imi trebuiesc 2 astfel de palnii pentru 2 colturi ale casei.

#15
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Si ploua de o saptamana si cumva apa a inceput sa se prelinga spre partea dreapta si pica pe langa palnie.
La naiba, o sa trebuiasca sa astept sa se opreasca ploaia si apoi sa bag ceva silicon sanitar in locul respectiv.

Fix de ce aveam nevoie iarna. Si ploaia asta nu se mai opreste, de o saptamana ploua.
Sa vad cum naiba bag silicon sanitar fara sa pice in interior.

Si nu ploua pe langa, nu se prelingea apa, nu se scurgea pe langa, ce naiba i-a venit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate