Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Deconectare HDD/SSD!

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Dețin un laptop Acer Aspire V3-571G. De vreo 2 luni, face figuri, când și când îmi deconectează HDD-ul. Inițial am crezut că este problemă cu plăcuța ram, deoarece a doua zi, când mi s-a blocat prima dată, mi s-a ars un slot de 4Gb ram. Am rămas apoi cu 4Gb ram. Ulterior, un amic mi-a împrumutat o plăcuța de 8 Gb, dar problema încă persistă. Am dus laptop-ul la curățat, desfăcut placa de bază, pare în regulă. Zis și facut, am cumpărat un SSD Kingston A400, am facut clona a OS de pe hdd pe ssd. După ce am copiat si datele de pe hdd pe ssd, mare mirarea mi-a fost că simptomul persistă, problema nu s-a rezolvat. În timp ce lucrez pe laptop, imi taie conexiunea la hdd, ledul se stinge, imaginea ingheață, in schimb conexiunile pe usb rămân active și la fel și unitatea optică. Câteodată mi s-a mai întâmplat să îmi taie si rețeaua wifi. De asemenea mi s-a întâmplat să nu booteze hard-ul, eroare absent, în ultimele 2 zile. Care ar putea fi cauza? ati mai intalnit această situație?

#2
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Problema ar putea fi de la Windows. Posibil  registrii corupti . Se poate incerca o reparare cu kitul de instalare sau la final o reinstalare. Daca persista problema, atunci e cauzata de hardware. Daca sistemul e pe SSD , scoate HDD din laptop si vezi ce se intimpla fara el .

Edited by silviuseal, 28 August 2021 - 16:37.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Placa de baza defecta. Se verifica in service.
Slabe șanse sa fie din Windows. De proba, pui hardul vechi și instalezi windowsul curat sa vezi dacă mai face.


Deși din simptome e din placa, probabil ceva pe alimentare ...

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010

 silviuseal, on 28 august 2021 - 16:33, said:

Problema ar putea fi de la Windows. Posibil  registrii corupti . Se poate incerca o reparare cu kitul de instalare sau la final o reinstalare. Daca persista problema, atunci e cauzata de hardware. Daca sistemul e pe SSD , scoate HDD din laptop si vezi ce se intimpla fara el .
Am scos hdd si am pus ssd in locul lui, cu gandul că scap de problema. In mers, se deconectează hdd/ssd, iar daca am ceva conectat pe usb, acela ramane activ. Ma gandeam sa cumpar un adaptor si sa renunt la unitatea optica si sa pun acolo ssd, ca poate nu il mai deconecteaza. Laptopul are in curand 9 ani, el ar mai fi bun, prea repede se strica toate in ultima perioada.

#5
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Daca poti incearca si un CD/DVD Live. Linux sau WIN PE. Daca se manifesta la fel, atunci sigur e un defect hardware. Ma gandesc ca daca ai avut probleme cu RAM-ul, e posibil ca Windowsul sa fi fost gata corupt cand ai clonat sistemul.

Edited by silviuseal, 28 August 2021 - 17:15.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce treaba are memoria ram cu coruperea windowsului?

Mai degrabă da un test de memorie ram de pe un stick live.
Poate ai noroc și nu e placa ci memoria ram,

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Memoria RAM este bună, am testat-o. O să conectez ssd prin rack pe usb, să văd ce rezulta.

#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,852
  • Înscris: 26.02.2010
Am reinstalat Windows-ul pe ssd, a crăpat la configurare, la setările personale. HDD-ul a fost testat cu hdtune, nu indica nimic în neregulă. Cel mai probabil s-a stricat placa de bază și este bun de aruncat la gunoi.

#9
silviuseal

silviuseal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 13.12.2013
Daca a functionat 9 ani fara probleme si-a scos banii. Nu cred ca e rentabil sa mai mergi in service cu el. Sant multe firme care vand laptopuri second-hand, daca nu vrei sa iei ceva nou .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate