Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Mercedes vs Bmw vs Audi vs Skoda

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
momentsuk

momentsuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2018
Salut, sunt intr-o mare dilema.
Locuiesc in UK intr-o zona cu zapada (iarna).
Vreau sa imi cumpar o masina comfortabila si practica in acelasi timp.
Gandul imi sta la 5 masini. Prima pe lista este BMW care contrat opiniei ca toti romanii care pleaca afara au BMW pentru mine singurul motiv pentru care imi doresc un BMW este comfortul.
Mercedes E Class cel cu navigatie incorporata in bord, BMW F31 sau BMW F30GT sau Audi A4 sau A6, pe mine toate aceste masini trebuie sa indeplineasca o singura conditie. Sa aibe scaune sport.
Singurul alt motiv pentru care ma uit la Skoda in speta Octavia a 3 generatie facelift ar fi faptul ca am mai avut una in trecut si am fost multumit overall. Singura deficienta la Skoda Octavia este ca nu are scaune sport. Ma mai uit si la Skoda Karoq Sportline care ar veni cu avantajul de 4x4. La fel si la Octavia as lua varianta VRS cu 4x4. Motivul pentru care am nevoie de scaune sport este unul medical, deoarece am o problema la un genunchi. Buget este pentru toate 5, toate ar fi diesel deoarece fac foarte multi km pe an. Stiu ca ar fi deficitar achizitia unui BMW sau Mercedes deoarece propulsiei spate. Stiu ca exista si 4matic si xdrive. Probabil VAG si BMW ar fi mai usor si de modificat/tuning.
Singurul motiv pentru care ma uit la Karoq este ca pozitia mea la volan este mai comfortabila dpdv al pozitiei genunchiului.
Probabil caut in acest versus, pareri despre comfortul acestor masini pe care anumiti utilizatori le-au avut in posesie sau le-au experimentat, si despre experientele in zapada, cu ele.

Multumesc.

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Scaunele astea ergonomice AGR nu sunt bune? https://www.skoda-st...al-of-approval/
Pe O4 ...

#3
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
inb4 saraci care iti vor forja pe Skoda ca d-asta au si ei si cumva o plaseaza pe ea (si pe ei) langa Mercedes si BMW :)).

#4
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Cel mai bun pe zapada este Audi Quattro. 4Matic si xDrive sunt glume.
Clipuri exista.

Edited by AdiTwism, 27 August 2021 - 00:07.


#5
momentsuk

momentsuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2018

 -catalin, on 26 august 2021 - 23:59, said:

inb4 saraci care iti vor forja pe Skoda ca d-asta au si ei si cumva o plaseaza pe ea (si pe ei) langa Mercedes si BMW Posted Image).

Numai tu stii ce ai scris, ca eu nu am inteles nimic

 utopium, on 26 august 2021 - 23:11, said:

Scaunele astea ergonomice AGR nu sunt bune? https://www.skoda-st...al-of-approval/
Pe O4 ...

Nu stiam de ele, multumesc de tip. Problema e ca nu imi place Skoda O4 cum arata din fata de nici o culoare. Pana si VRS mi se pare urat.

#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
treaba cu AGR e mai mult pt spate, practic pe tine ce te intereseaza, sezutul cat mai jos? la BMW mi se par mai joase, practic stai cu picioarele putin mai intinse.
skoda nu prea e in aceeasi poveste cu bmw si mb, e entry level pe cand celelalte sunt premium, iar asta se simte cap-coada.
zapada nu e problema atat de mare dar ai nevoie de anvelope de iarna bune, poti merge pe xdrive/4matic daca ai indoieli.
also E nu e in aceeasi clasa cu F30/1, e mai mare, la nivel de seria 5.
audi nu ma incanta din cauza fiabilitatii cutiilor dsg.

v-a-v de karoq cum mai exact e mai confortabila? fiind suv pozitia nu prea e sport.

Edited by _-livio-_, 27 August 2021 - 00:49.


#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

 momentsuk, on 27 august 2021 - 00:07, said:

Nu stiam de ele, multumesc de tip. Problema e ca nu imi place Skoda O4 cum arata din fata de nici o culoare. Pana si VRS mi se pare urat.
Eu am O3, dar imi place mai mult designul la O4 Posted Image Si scaunele alea sunt tentante, desi costa vreo 2.000 de euro (dar includ ventilatie, masaj, incalzire, reglaj scaune, piele, etc, pe langa ca sunt ergonomice)

Edited by utopium, 27 August 2021 - 01:06.


#8
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013

 AdiTwism, on 27 august 2021 - 00:05, said:

Cel mai bun pe zapada este Audi Quattro. 4Matic si xDrive sunt glume.
Clipuri exista.
Exista, dar ai avut/condus?
Eu am F31 LCI cu sasiu sport si Xdrive, zero probleme iarna pe gheata si zapada. Singurul comentariu este legat de comfort, un BMW Seria 3 nu este comfortabil, este axat pe sport. La fel si scaunele, sunt profilate pentru sustinere laterala, nu pentru comfort.

Strict pentru comfort as alege E-Klasse sau Volvo S80. Amandoua au cele mai comfortabile scaune pe care le-am folosit intr-o masina.

Pentru utilizare iarna nu ai nevoie de 4x4 pentru o masina cu tractiune fata. Cauciucuri de calitate sunt suficiente. In cazul BMW, unde ai tractiune spate, este important si aici XDrive are un ajantaj major comparat cu quattro (clasic, cel nou este acelasi principiu ca la xDrive): este proactiv, la plecarea de pe loc este 4x4 si apoi in functie de situatie variaza raport fata/spate.
Xdrive nu este facut pentru off-road, dar banuiesc ca nici nu vrei cu un Seria 3 sa faci asta.

Edited by HEX2FUN, 27 August 2021 - 09:53.


#9
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Scaun sport confortabil suna cam ca un vin alb de culoare rosie. Posted Image
Scaunele sport nu sunt construite pentru confort, sunt construite pentru protejarea suplimentara a celui care care sta pe ele.
Aaaa, ca unii baga ventilatii si masaj la butchi e altceva, dar scopul lor e departe de a fi facute confortabile.
Sigur, vor veni unii si vor spune cat de confortabile sunt scaunele lor sport - am avut si eu si stiu ca sunt bune, dar nu sunt cele mai bune la confort.
In plus, tu cauti pentru o problema medicala, deci un scaun sport de Ferrari, oricat de smecher ar fi, ti-ar distruge linistea genuchiului, cred.
Prin urmare, cred ca mai importanta in cazul tau e pozitia in care sta corpul decat sportivitatea scaunului.

Edited by Olteanul_sfios, 27 August 2021 - 10:21.


#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Cel AGR care e optional pe Octavia 4 insa e certificat din punct de vedere medical ... dar pentru probleme de spate, nu stiu la genunchi care e treaba.

#11
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007

 momentsuk, on 26 august 2021 - 22:55, said:

Locuiesc in UK intr-o zona cu zapada (iarna).
Vreau sa imi cumpar o masina comfortabila si practica in acelasi timp.
[...]
toate aceste masini trebuie sa indeplineasca o singura conditie. Sa aibe scaune sport.
Conditii obligatorii ar trebui sa fie 4x4 all-time si cauciucuri de iarna (nu all-season).
Iar daca nu vrei sau nu se poate 4x4, clar elimini MB si BMW ca au tractiune spate si chiar te chinui iarna.

Cat despre comfort, scaunele "sport" nu sunt mai comfortabile, mai ales pe distante lungi.  Sunt tari, fara multe reglaje, iar daca sunt ceva intermediar si au cumva reglaj lombar, nu e gandit spre comfort.
Dar banuiesc ca vrei "sport" pt. ca arata mai bine vizual.

In rest, depinde ce oferte ai concret la variantele cu volan pe dreapta, ca banuiesc ca sunt alte preturi decat stim noi pe plaiurile mioritice.

#12
momentsuk

momentsuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2018
Ok, multumesc pentru toate raspunsurile voastre. Ca sa lamuresc problema scaunelor sport, pe mine ma intereseaza extensia de la sezut, cu aceea extensie, genunchiul meu sta comfortabil si nu ma doare. V a V de Karoq chiar daca nu are extensia respectiva pozitia la volan fiind mai inalta nu imi solicita genunchiul in a sta in pozitii incomfortabile. Diferenta dintre un seria 3 normal si unul GT este ca la cel normal cobori in el, la gt te urci in el, garda la sol e diferita aproape 17 cm garda la sol pentru un GT.

#13
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Audi Quattro sau Karoq, 4x4 si cauciucuri vara-iarna.
Pentru scaun iti sugerez sa cauti firme de tuning (sunt destule in UK) sa-ti modifice un scaun sofer dupa cerintele tale.
Practic din cate inteleg ai nevoie de o "prelungire" a sezutului pentru a sustine genunchiul.
Nu-i tehnologie spatiala si sigur iesi mai ieftin decat sa cumperi un set de scaune sport care au alt scop, cum spuneau si colegii.

#14
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 AdiTwism, on 27 august 2021 - 00:05, said:

Cel mai bun pe zapada este Audi Quattro. 4Matic si xDrive sunt glume.
Clipuri exista.

Nu e chiar asa, ia uite ce zice un dealer BMW: "Audi Quattro offers a very balanced driving experience, BMW xDrive offers more of a sporty one, and Mercedes 4MATIC excels in slippery driving conditions."

Quote

Motivul pentru care am nevoie de scaune sport este unul medical, deoarece am o problema la un genunchi.

Ala e fix motivul pentru care nu vrei scaune sport, mai ales ca alea vin pe modele in general mai agresive, cu suspensii mai rigide etc.
Mercedes au unele din cele mai confortabile scaune pe care am stat ever, inclusiv extensia aia la scaunele din fata care chiar isi face treaba.

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 momentsuk, on 26 august 2021 - 22:55, said:

Probabil caut in acest versus, pareri despre comfortul acestor masini pe care anumiti utilizatori le-au avut in posesie sau le-au experimentat, si despre experientele in zapada, cu ele.

Multumesc.
Un Mini Countryman 4x4 (diesel sau benzina).
E destul de mica, are tractiune integrala, e un crossover, deci pozitia la volan e mai ridicata ... scaunele au acea extensie de sezut (si sunt si confortabile si sportive in acelasi timp) ... si e un icon in UK pe deasupra :D ...

#16
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

 ro_explorer, on 27 august 2021 - 12:11, said:

Un Mini Countryman 4x4 (diesel sau benzina).

Omul vorbeste de E class si tu recomanzi Mini? :D Pai asa poate ajungem la un Logan MCV, macar nu se strica asa de des.

#17
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 15.07.2013
Volvo XC70 este practica, confortabila și sigura.

Pentru zăpada nu este nevoie de 4x4 atâta timp cât mergi pe drumuri publice.

#18
freaka-da-disk

freaka-da-disk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 12.12.2018

 AWE, on 27 august 2021 - 12:10, said:

Ala e fix motivul pentru care nu vrei scaune sport, mai ales ca alea vin pe modele in general mai agresive, cu suspensii mai rigide etc.


yep…

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate