Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Caine talie medie, rezistent, sanatos si curajos

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View Postunderb, on 22 august 2021 - 22:38, said:

Te referi la clima(t) sau la altceva?


Similar persoanelor care dezvoltă prieteni imaginari din pricina singurătăţii, schnauzeru' ar putea fi năpădit de cârtiţe fictive şi hârciogi închipuiţi de care se va descotorosi săpând săpând săpând, ca o strategie de coping dezadaptativ, simţindu-se abandonat dacă e lăsat de capu' lui un timp îndelungat.

E un câine de om, nu unul de bătătură, fiind în largul lui în curte, zburdalnic, pus pe şotii, doar dacă ştie că bipedu-i prin preajmă. Sau ia-i companion, câine pentru câine pentru câine pentru câine. Posted Image Mă rog, doi sunt de ajuns.

Lasă-l să doarmă-n casă, să aibă locul lui într-o cameră la parter, undeva, şi aia e, nu-i vreo grozăvie să-i găseşti un loc al lui în vreo odaie. Dacă vrei schnauzer, că sunt şi câini meniţi ogrăzii.

Edited by clasica, 23 August 2021 - 02:18.


#56
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postcumparator, on 22 august 2021 - 22:00, said:



Sunt imensi si initiatorul vrea un caine mediu. Dintre ciobanestii romanesti, as lua Corb.
Trebuie sa iei un caine pe care sa fii sigur ca il poti stapani. Saptamana trecuta eram la vet si au venit doi oameni mai in varsta cu un caucazian. Penibil. Avea botnita, dar nici asa nu as fi pariat care pe care, cand a inceput sa maraie, asa ca m-am tras usor langa o usa.

Eu am airedale terrier, care are vreo 28 kg, poate face si paza, daca-i lasi blana sa creasca se face ditamai ursul. Dar recunosc ca al meu, care acum are 14 ani, a avut ceva probleme de sanatate. Era si complet dement cand era tanar, nu te plictisesti nici o secunda, sunt neinfricati, asa ca s-a bagat in tot felul de belele si e putin cam dur pentru copiii mici.
Poate sa stea si in casa, nu naparleste.
Pai asa i-as fi recomandat malinois belgian, dar au o agresivitate innascuta fata de straini si caini, nu cred ca ar fi bun pt ce doreste dumnealui.

#57
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View PostRangerBoy, on 23 august 2021 - 04:30, said:

Pai asa i-as fi recomandat malinois belgian, dar au o agresivitate innascuta fata de straini si caini, nu cred ca ar fi bun pt ce doreste dumnealui.

M-am gandit si eu, dar de ala chiar trebuie sa te ocupi, ca altfel moare de plictiseala. E un caine incredibil de energic. In plus, are blana scurta.
Daca as vrea caine de curte as lua ori un ciobanesc ori un maidanez.
@Initiator. Cateii isi fac nevoile in casa cand sunt mici. Cand cresc, invata sa iasa afara. Sa nu crezi ca e usor cu un pui de caine in casa, ca nu e. In plus, se obisnuieste asa si e aiurea sa il dai afara cand mai creste.

LE. Sau ia un Collie. Daca ai  vazut Lassie, nu mai e nevoie de explicatii. E linistit, excelent cu copiii. Totusi, nici pe asta nu l-as tine afara la -20 de grade.

Edited by cumparator, 23 August 2021 - 08:13.


#58
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostBaXXXon, on 23 august 2021 - 00:59, said:


Pt ca il obisnuiesti cu un anume climat, ma refer la grade nu la atmosfera. E de porc sa-l cresti in casa si apoi sa-i dai un sut afara - daca asta te gandesti mai bine sa nu ai caine ca se vede ca esti paralel si cainele ala o sa fie chinuit .
Inainte de orice gand de achizitie ia si studiaza despre caini ca nu e ca la masina , azi o lasi afara ca tie-e lene s-o bagi in garaj chiar daca se anunta temperaturi negative .


Pai asta inseamna sa te ocupi de el sa-l inveti - exact ce opinai mai devreme . Sau te refereai la mangaiat si joaca pret de 5 min si apoi mars afara ?!

"Filmul" meu era sa fie caine de casa cat e mic, sa-l invat cu casa si pt a-l proteja si de frig daca va fi cazul si dupa ce invata cat de cat cum e cu casa, sa il scot treptat in curte.
Sau cand sa il invat cu casa? Tin mult la chestia asta.


View Postcumparator, on 23 august 2021 - 08:02, said:

@Initiator. Cateii isi fac nevoile in casa cand sunt mici. Cand cresc, invata sa iasa afara. Sa nu crezi ca e usor cu un pui de caine in casa, ca nu e.
...
LE. Sau ia un Collie. Daca ai  vazut Lassie, nu mai e nevoie de explicatii. E linistit, excelent cu copiii. Totusi, nici pe asta nu l-as tine afara la -20 de grade.

Ca si mai sus, la ce varsta te referi cand zici asta?
"Cand cresc, invata sa iasa afara."

Intreb pt ca probabil va influenta momentul cand voi lua cainele.


"Totusi, nici pe asta nu l-as tine afara la -20 de grade."
Asta e unul din motivele pt care tin neaparat sa il invat si cu casa, indiferent de ce rasa va fi.

#59
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postunderb, on 23 august 2021 - 08:36, said:

Asta e unul din motivele pt care tin neaparat sa il invat si cu casa, indiferent de ce rasa va fi.

Câinii sunt animale sociale, le place să stea lângă stăpânii lor. Dacă nu poți suferi câine în casă tot timul anului, mai bine îți iei unul de pluș. Nu le poți avea pe toate, ori stă doar în casă, ori doar afară. Așa funcționează câinii. Dacă jonglezi între cele două, vei avea probleme mereu. Câinele nu înțelege de ce îl tratezi așa, pentru el e o pedeapsă, nu poate raționaliza așa cum faci tu.


Husky, Border Collie, e cam aiurea când îți alegi câinii după poză... Sunt câini deosebit de energici, iar energia aia nu se consumă alergându-și coada, în curte. Copiii sunt destul de entuziasmați când le iei un câine, dar pe urmă încep să-și piardă entuziasmul, pentru că nu sunt la vârsta la care să le placă rutina. Nu o să scoată copilul câinele la plimbare două ore pe zi, timp în care să-i consume energia, încet-încet, o să prefere să facă altceva, mai potrivit vârstei, iar câinele va rămâne în grija ta.
Iar dacă spui "păi stai, eu stau la curte, de ce să plimb câinele?", discuția se poate opri.

#60
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postunderb, on 23 august 2021 - 08:36, said:

"Filmul" meu era sa fie caine de casa cat e mic, sa-l invat cu casa si pt a-l proteja si de frig daca va fi cazul si dupa ce invata cat de cat cum e cu casa, sa il scot treptat in curte.
Sau cand sa il invat cu casa? Tin mult la chestia asta.

Intelege un lucru , daca il obisnuiesti in casa trebuie sa ramana permanent in casa . Daca il vrei afara il cresti de mic afara .

View Postunderb, on 23 august 2021 - 08:36, said:

Ca si mai sus, la ce varsta te referi cand zici asta?
"Cand cresc, invata sa iasa afara."

Adica stie ca pisu si caca nu se face in casa , se cere singur afara daca usa e inchisa si el e inauntru.

#61
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,204
  • Înscris: 08.01.2021
Ciobănesc malinois (asta e rasa care l-a fugărit pe bin laden sau aleargă braconierii prin Africa). E isteț, jucăuș, talie medie, adaptat la clima din Europa.

#62
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pentru iarna ii faci o incalzire in cusca. Ori un bec cu infrarosii, ori un pad/covoras electric.

#63
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostBaXXXon, on 23 august 2021 - 08:58, said:


Intelege un lucru , daca il obisnuiesti in casa trebuie sa ramana permanent in casa . Daca il vrei afara il cresti de mic afara .

Adica stie ca pisu si caca nu se face in casa , se cere singur afara daca usa e inchisa si el e inauntru.
Ok.
Voi tine cont de asta.
E prea tarziu sa iau un pui anul asta daca va sta afara?
Si la ce te referi mai exact prin a-l creste de mic afara? Sa stea doar afara sau e ok si daca sta cateva ore pe zi in casa?

View PostFriskey, on 23 august 2021 - 09:09, said:

Pentru iarna ii faci o incalzire in cusca. Ori un bec cu infrarosii, ori un pad/covoras electric.
Cred ca voi baga o serpentina de cupru moale intr-un sandwich facut din 2 randuri de BCA de 10 si o voi lega la centrala. E mai stabil termic decat padul electric a carui temperatura poate varia destul de mult.
Nici becul IR nu mi se pare ok tot timpul. Daca incalzesc podeaua mai pun o folie reflectorizanta sus si va fi ok. Va simti si ceva radiatie de sus.

View PostKiloW, on 23 august 2021 - 09:00, said:

Ciobănesc malinois (asta e rasa care l-a fugărit pe bin laden sau aleargă braconierii prin Africa). E isteț, jucăuș, talie medie, adaptat la clima din Europa.
Mi se pare o raspundere prea mare pt un copil sa il plimbe singur.

Stiu ca nici schnauzerul nu e chiar jucarie dar nici nu sunt acelasi lucru.

Edited by underb, 23 August 2021 - 09:44.


#64
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Orice sfat constructiv poate chiar si putin offtopic dar care ar fi de ajutor pe directia stabilita inca de la inceput e binevenit si apreciat.

#65
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
Cocker sau caniche (mediu sau imperial)

#66
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postrzv74, on 23 august 2021 - 10:28, said:

Cocker sau caniche (mediu sau imperial)
Merci. Evit momentan cainii cu infatisarea sau cu caracteristici fizice sa zicem "extravagante". As vrea ca asta sa fie un caine cat de cat serios. Schnauzerul e sa zicem la limita dpdv al infatisarii.

Dupa cum am scris, daca totul merge bine cu copii si isi vor pastra interesul si implicarea in cresterea lui la fel ca si pana acum cu catelul de imprumut, al doilea va fi de genul asta.
Lor le plac toti cainii, mie doar unii. In caz ca voi fi eu stapanul, as vrea sa fie unul si pe placul meu si nu ma vad iesind zilnic la plimbare cu un cocker sau un caniche.

Edited by underb, 23 August 2021 - 10:53.


#67
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

View Postunderb, on 23 august 2021 - 09:54, said:

Si la ce te referi mai exact prin a-l creste de mic afara? Sa stea doar afara sau e ok si daca sta cateva ore pe zi in casa?
Ți s-a mai spus, dar ai ignorat cu grație: sau în casă, sau afară. Dacă faci cum vrei tu (cîteva ore pe zi în casă) cîinele nu va înțelege nimic din ce vrei de la el. Ori de cîte ori îl vei da afară din casă, el va înțelege că îl pedepsești și nu va înțelege ce a făcut greșit. Și uite-așa cîinele va începe să aibă un comportament care nu o să-ți placă.

View Postunderb, on 23 august 2021 - 10:42, said:

In caz ca voi fi eu stapanul, as vrea sa fie unul si pe placul meu si nu ma vad iesind zilnic la plimbare cu un cocker sau un caniche.
Ok, deci vrei un cîine care să-ți dea un aer macho și cu care să impresionezi. Asemenea rasă nu e pentru începători. Ia-ți unul de-ăla și după 2 ani n-o să mai știi cum să scapi de el.

Cîinii de rasă au fost făcuți pentru scopuri precise(pază, turmă, atac, vînătoare, muncă, decorativi etc). Pînă și în cadrul aceleiași rase apar diferențe între indivizi (mai activi, mai leneși, mai agresivi, mai protectori etc). Degeaba încerci să găsești unul care să combine doar calitățile pe care le dorești tu. Poate Elon Musk o să facă un cîine configurabil din software.

#68
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Prima parte am lamurit-o in privat cu cel pe care l-am intrebat.

A doua parte nu e decat un comentariu de prost gust pe o chestiune care nu te priveste.
Am scris ce prefer pt a primi recomandari relevante, nu pt a obtine feedback de genul ala.

As prefera sa nu mai postezi aici, asta nefiind singura ta postare deplasata.
@Iocan

Edited by underb, 23 August 2021 - 12:13.


#69
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View PostKiloW, on 23 august 2021 - 09:00, said:

Ciobănesc malinois (asta e rasa care l-a fugărit pe bin laden sau aleargă braconierii prin Africa). E isteț, jucăuș, talie medie, adaptat la clima din Europa.

Omul e chiar incepator. Un malin o sa-i sperie de nu-si mai revin. O sa ajunga sa il tina legat.

#70
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Am avut caini "rustici" in copilarie. Destul de mari si agresivi dar nu ieseam cu ei la plimbare.
Problema nu e ca ma sperii sau nu de el cat de posibilitatea ca niste mici greseli pe care le-as putea face sa il faca greu de stapanit de catre copii cand ies cu el la plimbare.

#71
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View Postunderb, on 23 august 2021 - 10:42, said:

Merci. Evit momentan cainii cu infatisarea sau cu caracteristici fizice sa zicem "extravagante". As vrea ca asta sa fie un caine cat de cat serios. Schnauzerul e sa zicem la limita dpdv al infatisarii.

Dupa cum am scris, daca totul merge bine cu copii si isi vor pastra interesul si implicarea in cresterea lui la fel ca si pana acum cu catelul de imprumut, al doilea va fi de genul asta.
Lor le plac toti cainii, mie doar unii. In caz ca voi fi eu stapanul, as vrea sa fie unul si pe placul meu si nu ma vad iesind zilnic la plimbare cu un cocker sau un caniche.

Ce inseamna infatisare extravaganta? Canicheul e foarte bun de tinut in casa, pentru ca nu naparleste. E un caine extraordinar, usor de dresat.

Cainele traieste peste 10 ani, copiii cresc si 100% nu vor avea timp si chef sa aiba grija de el. Va fi al tau, nu incape nici o indoiala aici.

Cand ziceam de iesit afara ma refeream ca un pui isi face nevoile in casa, daca il tii acolo, pana la o anumita varsta, cand intelege ca nu e bine asa. La terrierul meu, aceasta varsta a fost 8 luni. Cand facea pipi, ne inundam. Pur si simplu se abtinea afara si facea in casa. In general, la 5-6 luni sunt in stare sa inceapa sa se abtina, daca ii scoti des afara.

View Postunderb, on 23 august 2021 - 12:17, said:

Am avut caini "rustici" in copilarie. Destul de mari si agresivi dar nu ieseam cu ei la plimbare.
Problema nu e ca ma sperii sau nu de el cat de posibilitatea ca niste mici greseli pe care le-as putea face sa il faca greu de stapanit de catre copii cand ies cu el la plimbare.

Copiii nu pot sa iasa cu malinul la plimbare.
Am vazut unul care a alergat dupa minge 3 ore, pe o caldura de-ti dadeai duhul. Ma refer la faptul ca au nevoie de multa miscare, nu ca sunt agresivi.

Edited by cumparator, 23 August 2021 - 12:22.


#72
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Tocmai de aia prefer unul care sa poata sta afara.
Eu, pentru mine, in cazul in care se va intampla vreodata ce zici (desi semnele sunt bune dar voi vedea) nu am nevoie de caine de casa.

Edited by underb, 23 August 2021 - 12:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate