Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Caine talie medie, rezistent, sanatos si curajos

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#73
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,498
  • Înscris: 21.03.2020

View Postunderb, on 22 august 2021 - 16:47, said:

Imi place dar e cam mare. Si destul de energic pt marimea lui.



Curtea e la o strada inchisa in forma de U, lunga in total de vreo 500m cu copii care se joaca pe strada (cam toti au caine) si asa mai departe. Nu va sta inchis non stop intr-o curte.

Din pacate vreau unul care poate sta afara si iarna cand nu e foarte frig.
Pentru frig si stat afara obligatoriu trebuie un padoc izolat termic...

Am vazut un boxer superb de rasa, lasat afara iarna, ii crescuse blana saracu si era ragusit de la latrat in frig. Om nebun stapanu ala!

#74
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,482
  • Înscris: 11.03.2006

View Postunderb, on 23 august 2021 - 12:21, said:

Tocmai de aia prefer unul care sa poata sta afara.
Eu, pentru mine, in cazul in care se va intampla vreodata ce zici (desi semnele sunt bune dar voi vedea) nu am nevoie de caine de casa.

Se va intampla 100%, sa nu te indoiesti de asta. Iar daca iei un caine cum ai vrea tu, nici n-o sa faca fata fizic copiii, mai mult de cateva luni, sa il plimbe si sa il ingrijeasca.
Fi-mea l-a putut plimba pana pe la 6 luni si din nou, dupa 10 ani.Posted Image  Intre 6 luni si 10 ani am fost numai eu.
Mai bine iei intai cainele ala mic si mai vezi dupa aia.

Edited by cumparator, 23 August 2021 - 17:31.


#75
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,498
  • Înscris: 21.03.2020
Mai bine sa nu-si ia deloc daca el crede ca un caine de rasa trebuie sa stea in curte. Pentru aia e bun un maidanez sau eventual un ciobanesc tomberonez...

#76
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postunderb, on 22 august 2021 - 11:30, said:

Ma gandeam la un husky (va avea unde sa stea la racoare vara) dar as vrea mai multe variante.
Un husky e un câine chinuit în România.
E un câine făcut să tragă la sanie, să alerge și să stea afară pe zăpadă. Nu prea ai cum să-i oferi condiții de viață cum are le nevoie în România.

View PostGlCA_Contras, on 23 august 2021 - 19:53, said:

Mai bine sa nu-si ia deloc daca el crede ca un caine de rasa trebuie sa stea in curte. Pentru aia e bun un maidanez sau eventual un ciobanesc tomberonez...
sunt rase și rase de câini.
Unii câini sunt anume făcuți să stea afară în curte. Husky de exemplu, ciobăneștii toți, alt exemplu.

#77
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,498
  • Înscris: 21.03.2020
Crezi tu ca Ciobanescul e facut sa stea in curte... poate daca ai o curte cat stadionul de fotbal :P

#78
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostDaculScoril0, on 23 august 2021 - 20:07, said:


Un husky e un câine chinuit în România.
E un câine făcut să tragă la sanie, să alerge și să stea afară pe zăpadă. Nu prea ai cum să-i oferi condiții de viață cum are le nevoie în România.


Asa este. Am mai citit despre husky si nu avem nevoie unul de celalalt.

Am mai cautat detalii despre el pt ca mi-a taiat-o fiica-me scurt cu schnauzerul (si nu am vrut sa fiu persuasiv din mai multe motive) si am zis ca poate totusi husky ar fi fost o varianta pt ca ii place. Din pacate nu e :)

Mi-a zis din nou de collie dintre aia cu par mai lung dar nu prea imi place. Prefer in casa un caine care imi place decat afara unul care nu-mi place desi ideal era afara unul care ne place si mie si fetei.


Cred ca topicul si-a pierdut scopul.

Dintre cei cu par scurt sau nepotrivititi traiului afara sunt destui caini agreabili si pe placul tuturor din casa. Sigur vom gasi unul pe care sa-l indragim toti tot timpul.

Multumesc tuturor celor care au incercat sau au reusit sa fie de ajutor.

Edited by underb, 23 August 2021 - 20:39.


#79
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postcumparator, on 23 august 2021 - 17:27, said:



Se va intampla 100%, sa nu te indoiesti de asta. Iar daca iei un caine cum ai vrea tu, nici n-o sa faca fata fizic copiii, mai mult de cateva luni, sa il plimbe si sa il ingrijeasca.
Fi-mea l-a putut plimba pana pe la 6 luni si din nou, dupa 10 ani.Posted Image  Intre 6 luni si 10 ani am fost numai eu.
Mai bine iei intai cainele ala mic si mai vezi dupa aia.

:D
De curiozitate, ce rasa?

#80
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,482
  • Înscris: 11.03.2006
Airedale terrier, cel din poza de avatar. Avion ii fac pe copii, mai ales cand se prind ca ei sunt mai puternici.Posted Image
Altfel, cei mai buni prieteni, de 14 ani. E foarte important pentru un copil sa aiba un caine, eu asa cred.

Edited by cumparator, 24 August 2021 - 08:15.


#81
antic

antic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 04.12.2004
Și eu mă alături celor care au sugerat adoptarea unui câine metis (maidanez).    Vorbesc din experiență.    Sunt excelenți pentru pază și foarte inteligenți.   Bagajul lor genetic corcit îi face rezistenți și mai puțin bolnăvicioși ca cei de rasă.    Recomand un câine de talie medie, cățea,  între 14 și maxim 20kg.     Cu blană medie ca lungime.   Un câine de pază este bun atunci când face hărmălaie, nu-i nevoie să atace intrusul.   Funcția de pază și-o face prin descurajare și gălăgie.

#82
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,498
  • Înscris: 21.03.2020
Pentru copii un maidanez e o loterie periculoasa...

#83
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,482
  • Înscris: 11.03.2006
@Antic.  Exact! Eu am luat-o in iunie pe ea. De fapt a intrat in curte si am pastrat-o.

Nu e loterie daca iei un pui si il cresti.

Attached Files


Edited by cumparator, 24 August 2021 - 10:40.


#84
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
ce liliac frumos! :)

#85
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,482
  • Înscris: 11.03.2006
Posted Image Ea a crescut si urechile nu, asa ca e OK acum.
Mie imi convenea oricum, as fi ras tot timpul. Adica gandeste-te ca am luat-o cand arata asa.Posted Image Mai extravagant decat atat...

Attached Files

  • Attached File  Imag.jpg   38.01K   33 downloads

Edited by cumparator, 24 August 2021 - 14:00.


#86
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Posted Image

#87
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020

View Postcumparator, on 24 august 2021 - 13:52, said:

Posted Image Ea a crescut si urechile nu, asa ca e OK acum.
Mie imi convenea oricum, as fi ras tot timpul. Adica gandeste-te ca am luat-o cand arata asa.Posted Image Mai extravagant decat atat...
Mama ce antene are, prinde hbo?

Edited by RangerBoy, 24 August 2021 - 21:00.


#88
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,482
  • Înscris: 11.03.2006
Saraca era parasita, nemancata si haituita de caini. Cred ca prindea de toate.
Acum urechile i s-au lasat in jos.

#89
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostGlCA_Contras, on 24 august 2021 - 10:30, said:

Pentru copii un maidanez e o loterie periculoasa...

Fix un maidanez matur nu e o loterie. Mai toate adăposturile au veterinari și oameni care lucrează mult cu câini, iar acei oameni își dau seama dacă un câine are potențial agresiv sau nu. Așa că poți găsi un câine foarte prietenos cu oamenii, cu șanse minime să muște. Șanse minime are absolut orice câine, nu cred că există șansă zero.

O loterie este să iei un câine pui, mai ales din rândul celor hiper activi (Malinois, Husky, Border Collie, JRT, Vișlă, Brac, etc), și să-ți imaginezi că e labrador, ba mai mult, să lași niște copii care n-au de unde să știe ce-i ăla un câine, să-l educe și să-l crească. Aia e o loterie. Pentru că poate fi un câine ok, dar șansele mari sunt să fie un câine bătut în cap pentru că mulți subestimează de câtă nevoie de interacțiune are un astfel de câine.

#90
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,658
  • Înscris: 24.10.2015

View Postunderb, on 22 august 2021 - 13:34, said:



Sunt constient ca toate rasele au diverse probleme de sanatate.
As vrea sa le evit pe cele cu probleme mai multe de sanatate, pe cele care tolereaza greu frigul sau se ascund dupa stapan daca li se pare ca ceva e in neregula. Nu vreau sa ma apere (desi n-ar fi rau sa aiba si ceva veleitati de paza) dar macar sa nu se ascunda dupa mine daca i se pare ceva in neregula.
Si, dupa cum am mai scris, incerc sa evit cainii cu aspect prea extravagant sau neobisnuit.


Pana acum ar fi husky si schnautzer(desi are un aspect usor neobisnuit dar nu e problema).




Asta e ultimul mesaj deplasat care nu va fi raportat.
Idem pt cele offtopic.

Nu ma deranjanza in mod deosebit dar deturneaza discutia in directii irelevante.

Nu am avut husky, am avut ciobanesti, pitbull si amstaff. Dar din ce cunosc eu nu cred ca vrei husky, sunt ceva mai independenti, genul de caine care iti scapa din curte si uita sa se mai intoarca. Sper sa nu te induc in eroare, vorbesc ce am am vazut pe la prieteni. Altfel eu as lua Amstaff, au un caracter de fier, sunt extrem de toleranti cu copiii, foarte rezistenti la durere, adica nu musca un copil ca la piscat un pic mai tare, au imunitate puternica, foarte inteligenti si frumosi. De curaj nici nu mai are rost sa pomenesc, daca amstafful nu e curajos atunci niciun alt caine nu e. Nativ e foarte prietenos cu toata lumea dar cu un pic de educatie poate fi si bun paznic. Printre dezavantaje ar fi: slabut la frig, foarte incapatanat => e nevoie de o mana ferma si caracter de otel pentru a-l stapani, poate fi agresiv cu alti caini si animale daca nu a crescut cu ele si are nevoie de foarte multa atentie.



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate