Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Panouri fotovoltaice - NU e nevoie de autorizatie de construire

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 23.01.2010
Cind iesi pe plus, ma anunti si pe mine, sa-mi fie ciuda pe imspiratia ta....

#38
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
nu o să ies pe plus că mâncă mult incălzireaPosted Image
mâncare tot la electric...

Edited by Alexandru2212, 28 October 2021 - 16:41.


#39
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cred ca vara am sa iau 3 lei pentru ca bag mult in rețea, si iarna am sa dau 9 lei pentru ce iau din rețea.
Așadar, am decis ca trebuie sa îmi iau si un Backup box, si o baterie de 5KW, îmi montez un smart meter cu care sa blochez ca intalatia sa imi bage in retea, si încerc sa vad daca mă descurc fără rețeaua publica....

Oricum, de cand mi-au schimbat contoarul am produs, 340kW, in condițiile date...... ziua scurta si poziția panourilor nu este ideala, adica nu este pe sud cum ar trebui....

Om mai vedea ce'o mai fi

#40
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
Mai citeste despre invertor si despre bateria aia sa vezi ce limitari nebanuite te asteapta si daca mai merita banii..

Edited by pexic, 05 November 2021 - 18:35.


#41
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Nu am ce sa mai citesc, atâta timp cat bateria este in drum spre mine.
Acum 5 zile mi-am montat si smart meter-ul, si mi-am dat seama ca eu consum in medie 10KW pe zi.
Cele 30 de panouri cam produc cei 10kw acum, la vara mă aștept sa producă de 6-7ori mai mult decât necesarul casei.
Bineînțeles, nu reușesc sa ii consum când am soarele pe cer, si de acea mă gândesc ca atunci când o veni bateria mă va ajuta sa nu mai am nevoie de rețea, si implicit sa obțin necesarul casei când am nevoie, din baterii...
Casa consuma când este in stand-by, intre 2  si 300w. Rezonabil daca mă întrebi pe mine având in vedere suprafața casei...

 pexic, on 05 noiembrie 2021 - 18:35, said:

Mai citeste despre invertor si despre bateria aia sa vezi ce limitari nebanuite te asteapta si daca mai merita banii..

Nu stiu de limitari, eu stiu ca bateria ma va ajuta sa nu mai bag in retea si sa il stochez pentru noapte.....noaptea casa consuma cam 2kw, bateria are 5kw... eu cred ca ar trebui sa acopere necesarul casei.

Acum om vedea ce si cum ....

Va tin la curent.

#42
dan1979b

dan1979b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.11.2007

 Courage, on 17 august 2021 - 21:42, said:

Am fost azi la PS1 pentru a depune instiintarea cf legii ca vreau sa imi montez panouri PV ca prosumator.

Am interpelat la receptii lucrari (cu care am probleme), iar ei cer autorizatie de constructie, ca sunt grele, pot fi luate de vant etc.

Le-am spus ca in lege zice clar ca NU se supun autorizarii, dar nu au parut sa ma creada. Au promis ca studiaza problema.

In fine, pentru cine mai cauta subiectul acesta, legea e clara.

Pe site-ul ISC:
https://isc.gov.ro/legislatie_2.html

Legea nr. 50 din 1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare in formatul la zi.

art. 11 alneatul (7) lit.f din Legea nr. 50/1991




Cf legii, primaria trebuie doar instiintata.
Atasez model de instiintare prealabila.
Oare Primaria cand citeste montarea PV-urilor pe sol, chiar are in vedere montarea la orizontala? Sau au putina minte si isi imagineaza ca trebuie o structura metalica pe care se monteaza PV-urile in unghi, structura ce va fi infipta in sol? Cat priveste structura, oare are importanta daca este mica (adica monajul PV-ului incepe de la 0,5 m de sol) sau mare (adica tip car-port unde PV-ul se monteaza la 3m de sol) ? In ambele cazuri exista o structura pe care se monteaza PV-urile si ambele structuri sunt infipte in sol.

 BodCasa, on 20 august 2021 - 12:23, said:

Nu este nevoie de nici o autorizatie de constructie.
Eu Acum 3 zile mi-am depus instiintarea in primarie, si nu au comentat nimic, ieri mi-am instalat panourile solare, si azi ma duc sa vad cum sa fac sa devin prosumator.
Appropo, contoarul meu de aseara pana acum a inregistrat 100KW, sper sa nu fie adevarat.
ai depus doar instiintarea fara niciun document in plus? Eu vreau sa le montez pe sol, si ma gandeam daca trebuie sa le dau si ceva schite cu structura.

#43
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Surse  "ce doresc sa isi pastreze anonimatul" mi-a spus ca haiducia cu punem panouri PV cum vrem noi (si pe cavouri) va fi limitata, pentru ca apar probleme:

1. In multe cazuri, pt a pune ceva pe sol, e totusi nevoie de avize.
Si asa sunt exceptate de la aceasta libertate anumite situatii:

Quote

b) lucrări de construire, reconstruire, extindere, reparare, consolidare,
protejare, restaurare, conservare, precum şi orice alte lucrări, indiferent de
valoarea lor, care urmează să fie efectuate la toate categoriile de monumente
istorice prevăzute de lege - monumente, ansambluri, situri
- inclusiv la anexele
acestora, identificate în acelaşi imobil - teren şi/sau construcţii, la construcţii
amplasate în zone de protecţie a monumentelor şi în zone construite protejate,
stabilite potrivit legii, ori la construcţii cu valoare arhitecturală sau istorică
deosebită, stabilite prin documentaţii de urbanism aprobate;
c) lucrări de construire, reconstruire, modificare, extind

2. Exista pericolul ca suportul (ex un acoperis foarte vechi) sa nu sustina real panourile, dar mai ales fortele rezultate de actiunea vantului asupra lor.

3. Fiecare fixeaza panourile cum ii duce capul (cost cuting la maxim).

E doar o problema de statistica/timp pana vor aparea primele acoperisuri cu panouri luate de vant sau pana cand va arde ceva si atunci vom ajunge fix in celalat spectru al legislatiei: autorizatie de constructie (si electrica), cu tot ce inseamna ea, adica costuri imense in bani si timp.

#44
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Pentru montarea a 8 panouri fotovoltaice pe o structură metalică, solar tracker, este nevoie de autorizație?

#45
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Nu iti cere nimeni.

#46
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Au inceput distractiile in Bucurersti, situatii de iti sta mintea in loc.

Pe terenul 1, cineva a plantat panouri PV la sol.
Pe terenul 2, adiacent, cineva a luat autorizatie de constructie pt un bloc => proces, cel cu blocul a pierdut procesul in prima faza, pt umbrire.

#47
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Ăla cu panourile are ceva pile, că legea prevede că trebuie să asiguri lumina naturală doar două ore pe zi în cea mai scurtă zi a anului, conform unui studiu de umbrire, cât timp respecți normele de urbanism. Dacă nu le respecți, ceri derogare prin PUD. Dar cine știe care o fi speta reală.

#48
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 Adm, on 03 iunie 2022 - 10:16, said:

Surse  "ce doresc sa isi pastreze anonimatul" mi-a spus ca haiducia cu punem panouri PV cum vrem noi (si pe cavouri) va fi limitata, pentru ca apar probleme:

1. In multe cazuri, pt a pune ceva pe sol, e totusi nevoie de avize.
Si asa sunt exceptate de la aceasta libertate anumite situatii:



2. Exista pericolul ca suportul (ex un acoperis foarte vechi) sa nu sustina real panourile, dar mai ales fortele rezultate de actiunea vantului asupra lor.

3. Fiecare fixeaza panourile cum ii duce capul (cost cuting la maxim).

E doar o problema de statistica/timp pana vor aparea primele acoperisuri cu panouri luate de vant sau pana cand va arde ceva si atunci vom ajunge fix in celalat spectru al legislatiei: autorizatie de constructie (si electrica), cu tot ce inseamna ea, adica costuri imense in bani si timp.

da, din pacate de asta ma tem si eu - atat pe panouri cat si pe instalatiile "DYI" . Daca te uiti cum arata discutiile pe grupuri te ia groaza. Toti isi leaga 2 fire si au curent in casa. Impamantare, protectii, proiect, dimensionare,baterie conectori - astea is glume.

recunosc- o parte din proiecutul meu e DYI insa totul dupa proiect/asistenta + om de meserie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate