Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cum e noul cod penal ? De ce nu se face pedeapsa la termen ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Eram curios asa ca idee cand a fost scos noul cod penal si cum e ?
S-au marit pedepsele sau s-au micsorat ? Daca s-au marit, ptr ce infractiuni s-au marit, si daca s-au micsorat unele, ptr ce pedepse s-au micsorat.
Ma refer furt, talharie, viol, pedofilie, crima, tentativa de omor, vatamare corporala prin bataie sau altele, trafic de droguri si condus fara permis, nu le mai bag pe alea economice, trafic de influenta si altele, ci doar asta principale.
Dupa mine, normal era sa mareasca, nu sa ii tinem pe astia cu infractiuni grave cat mai putin la parnaie si sa le dam conditii din ce in ce mai bune acolo, ca altfel ce pedeapsa e asta.

Dar de ex ptr un furt prima data nu-l bagi acolo, il pui la munca in folosul comunitatii, sa scoata banu pe produsele furate si in plus sa dea la stat, nu are sens sa-l tii ani de zile acolo in parnaie pe banii publici.

Plus ca de ce nu se fac pedepsele la termen ? De ce se face 66 % doar ? Ce e aia ca daca munceste ia zile castig ? Daca munceste, sa munceasca ca sa aiba ce face si sa ia ceva bani, ca e in interesu lui, nu altele.
De ex am vazut sambata la "condamnatii" pe B1TV (de la ora 19 la 20) un criminal care in 2018 a omorat-o pe barmanita aia in Satu mare, i-a dat 21 ani dar face 15, pai de ce ?! Si a mai avut o condamnare de 8,5 ani ptr tentativa de omor sau omor acum 16 ani.

I-ai dat 21, pai 21 sa stea orice ar face.
Altfel da-i direct 15 si gata.

De ce au dreptu la cumparaturi si altele ? Pe perioada condamnarii toate drepturile civile ar trebui sa se suspende, tocmai sa suferi, nu sa stai ca la hotel acolo doar ca ai tu bani.

De ce pe timp ce trece, infractorii sunt tratati din ce in ce mai bine ?! Ca ce chestie ? Care e interesul ? Sa se inmulteasca infractiunile, sau ? De ce UE e asa blanda cu infractorii ?!
Nu ma duce mintea sa pricep asta.

#2
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Tu vrei sa discutam tratate de drept penal si procedura ce ocupa jumate de biblioteca intr-un topic pe forum?

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
El vrea multe. Dar nu stie nici el ce vrea. Asa ca umple baza de date a forumului.

 MinettoMatoi, on 15 august 2021 - 10:56, said:

I-ai dat 21, pai 21 sa stea orice ar face.
Altfel da-i direct 15 si gata.

Si ce te recomanda sa-ti luam in calcul parerea? Ai ceva studii/lucrari publicate in Drept?

#4
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 MinettoMatoi, on 15 august 2021 - 10:56, said:

Eram curios asa ca idee cand a fost scos noul cod penal si cum e ?
.........................

De ce au dreptu la cumparaturi si altele ? Pe perioada condamnarii toate drepturile civile ar trebui sa se suspende, tocmai sa suferi, nu sa stai ca la hotel acolo doar ca ai tu bani.

De ce pe timp ce trece, infractorii sunt tratati din ce in ce mai bine ?! Ca ce chestie ? Care e interesul ? Sa se inmulteasca infractiunile, sau ? De ce UE e asa blanda cu infractorii ?!
Nu ma duce mintea sa pricep asta.
Deoarece se pare ca aveti foarte mult timp liber si nu aveti la ce sa-l folositi, puteti lua cele doua coduri penale (nou si vechi) precum si legislatia in domeniu si face comparatii!

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
Vrei sa-ti citm?

#6
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 24.11.2020

 MinettoMatoi, on 15 august 2021 - 10:56, said:

Eram curios asa ca idee cand a fost scos noul cod penal si cum e ?
S-au marit pedepsele sau s-au micsorat ? Daca s-au marit, ptr ce infractiuni s-au marit, si daca s-au micsorat unele, ptr ce pedepse s-au micsorat.


Păi ia vechiul Cod Penal, ia-l şi pe ăla nou şi pune-te pe treabă. Ce astepţi?

#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 edy_wheazel, on 15 august 2021 - 11:00, said:

Tu vrei sa discutam tratate de drept penal si procedura ce ocupa jumate de biblioteca intr-un topic pe forum?
Dar cine a zis sa discutam tratate ce ocupa juma de biblioteca, cine stie poate spune pe scurt "da, s-au marit pedepsele ptr cutare, s-au micsorat ptr cutare, au ramas la fel ptr cutare", si gata treaba, nu mai mult.
Cine stie nu are vreo problema sa scrie in 2-3 randuri astea. CIne stie si vrea raspunde, cine nu nu, nu sa fiu intrebat de ce am pus intrebarea, e culmea, am pus-o ca asa am dorit eu, ptr cine stie, atata tot. Cui nu ii place intrebarea de ce raspunde ? Sa treaca mai departe unde ii place. Pe aria sanatate asa e regula, nu se admit raspunsuri din astea acolo, altfel iese cu pedeapsa.

Iar cu de ce se face la termen si de ce sunt tratati asa bland parnaiasii din ce in ce, iar se pot da pareri nu prea lungi, nu sa dezbati juma de biblioteca.
Nu vad ce e deplasat in ce am intrebat ?

 Ann0nyym0us, on 15 august 2021 - 11:04, said:

El vrea multe. Dar nu stie nici el ce vrea. Asa ca umple baza de date a forumului.



Si ce te recomanda sa-ti luam in calcul parerea? Ai ceva studii/lucrari publicate in Drept?
Nu ai inteles nimic, eu am intrebat sa aud pareri, am dreptu sa pun ce topic doresc care are legatura cu aria si sa intreb decent ce doresc atat timp cat nu incalc regulile forumului.
Nu am nevoie de nici un studiu in drept ca sa intreb ce parere aveti de ce sunt tratati asa si pe dincolo puscariasii, de ce nu se face la termen pedeapsa.
Asa ca ai dat un raspuns pe langa subiect.
Sunt gramada care au parerea mea, si mai putini parerea opusa cu a ispasi pedeapsa la termen de ex, parerea mea era ca sa se ispaseasca la termen, doream si alte pareri, mai ales ca nu stiu de ce s-a gandit asa, de ce atata clementa la cineva care iti da in cap. Nu trebuie sa am studii in drept sa dau o parere.

VOC, cine se pricepe daca vrea, va da raspunsul in 3 randuri la ce am intrebat fara sa ma puna sa citesc tot codu penal, asa ca aia e, cine nu stie se eschiveaza si ma pune sa iau codurile penale, sau nu va da nici un raspuns ala care se pricepe daca nu doreste, dar in nici un caz nu zice ce zici tu.

Edited by MinettoMatoi, 15 August 2021 - 12:28.


#8
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 MinettoMatoi, on 15 august 2021 - 12:18, said:

Dar cine a zis sa discutam tratate ce ocupa juma de biblioteca, cine stie poate spune pe scurt "da, s-au marit pedepsele ptr cutare, s-au micsorat ptr cutare, au ramas la fel ptr cutare", si gata treaba, nu mai mult.

Pentru ca astea poti sa le gasesti singur si sunt oricum irelevante.

#9
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Zi la subiect ce fapta vrei sa comiti si-ti spunem concret ce pedeapsa te asteapta.

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 MinettoMatoi, on 15 august 2021 - 12:18, said:

VOC, cine se pricepe daca vrea, va da raspunsul in 3 randuri la ce am intrebat fara sa ma puna sa citesc tot codu penal, asa ca aia e, cine nu stie se eschiveaza si ma pune sa iau codurile penale, sau nu va da nici un raspuns ala care se pricepe daca nu doreste, dar in nici un caz nu zice ce zici tu.

Cine se pricepe nu da sfaturi pe gratis, pentru ca de-aia Facultatea de Drept nu-i asa usoara. Dar tu n-ai de unde sa stii asta, tu esti cetatean european cu drepturi.

#11
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Ai uitat si de nepurtarea mastii, ca si pentru asta mai nou faci inchisoare

#12
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Tine de drepturile omului. Nu poti sa-i iei demnitatea si speranta indreptarii.
Poate ca te lamuresc chiar cei in cauza pentru ca multi au cont.
Stiu asta de la un var care l-a batut pe-un fraier si a facut 2 ani. Avea cont pe forum si posta. Ce sa faca cu atata timp liber :).
Muti studiaza acolo dreptul si il baga in buzunar pe orice avocat.

#13
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
de groenlanda ce zici?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n3pTFNPHqq4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 greenlife, on 15 august 2021 - 13:05, said:

Muti studiaza acolo dreptul si il baga in buzunar pe orice avocat.

Am tot auzit chestia asta si sincer am serioase indoieli ca-i asa.

#15
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 21.09.2020
Și când ți-o da 4 ani cu executare pentru vătămare corporală din culpă, că ai trântit pe unu' beat pe marginea drumului, să vezi ce-o să plângi după ăia 66%. Și după dreptul la cumpărături! Vorba domnilor de mai sus, du-te și țipă la copii în fața blocului, lasă codul penal în pace. Are el rostul lui.

#16
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
"noul" cod penal a fost introdus in februarie 2014. cel de procedura penala la fel. din punctul meu de vedere este mult mai prost ca cel din 1968, facut in plina era sovietica.
toate tarile de la vest au conditii mai bune ca in Romania in penitenciare si infractionalitatea e in scadere.
daca iei un caine rau si il bagi in cusca si il bati non stop, rezultatul e un animal salbaticit.
daca te ocupi si lucrezi cu el, ai sanse sa scoti ceva bun. cam asa e si cu sistemul penitenciar. pentru a fi propozabil pentru liberare conditionata sunt de indeplinit mai multe conditii printre care si cea referitoare la fractia de pedeapsa, care in cele mai multe situatii e de 2/3. indeplinirea fractiei nu inseamna automat si admiterea liberarii.
"furt, talharie, viol,  pedofilie, crima,  tentativa de omor, vatamare corporala prin bataie sau altele, trafic de droguri si condus  fara permis"
infractiunile astea nu exista colegu' Posted Image
in general in noul cod penal pedepsele s-au micsorat la unele fapte, dar de exemplu e mai aspru sanctionat omul care comite mai multe infractiuni. pe vechiul cod penal era mai "usor" pentru cei care aveau mai multe fapte comise.
in esenta, trebuie sa intelegi ca justitia nu se face la televizor cu toti retardatii semi-docti de la absolut toate televiziunile ( inca nu am vazut niciunul care sa stie despre ce vorbeste ) , iar sanctionarea persoanelor nu se face din spatele tastaturii sau in urma consiliului suprem de la birt. pentru asta sunt oameni cu scoala si experienta care sunt pusi acolo sa judece. in general nu fac tampenii, dar exista si situatii cand mai dau cu bota in balta.

un exemplu in acest sens e "dosarul 10 august" pe care toate televizunile in goana de rating il promoveaza masiv ca fiind o eroare fatala a sistemului de justitie. obiectiv vorbind nu este asa, organele statului au intervenit pentru ca in cadrul manifestantilor, o parte dintre acestia au sarit calul si au incalcat legea. evident ca la multimi de oameni asa mari nu apuci sa intri intre ei sa ii extragi pe "cei rai", ci se pune in aplicare procedura de evacuare a zonei. din acest motiv, nu este trasa la raspundere nicio persoana, pentru simplul fapt ca politia si jandarmeria pot folosi forta atunci cand situatia o cere. - nu vreau sa incep o polemica cu acest dosar, pentru mine lucrurile sunt clare, ti l-am dat ca exemplu de ce nu e bine sa faci telejustitie

Edited by zile_san, 15 August 2021 - 18:09.


#17
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 Ann0nyym0us, on 15 august 2021 - 12:47, said:

Cine se pricepe nu da sfaturi pe gratis, pentru ca de-aia Facultatea de Drept nu-i asa usoara. Dar tu n-ai de unde sa stii asta, tu esti cetatean european cu drepturi.
Lasa-i ma dracu ca si asa is full de bani, nu ii dor degetele sa scrie trei randuri, sa nu mai fie asa calici sa nu scrie trei randuri, uite colegul zile_san cum raspunde frumos ? Deci se poate !

 cristian_puscasu, on 15 august 2021 - 13:52, said:

Și când ți-o da 4 ani cu executare pentru vătămare corporală din culpă, că ai trântit pe unu' beat pe marginea drumului, să vezi ce-o să plângi după ăia 66%. Și după dreptul la cumpărături! Vorba domnilor de mai sus, du-te și țipă la copii în fața blocului, lasă codul penal în pace. Are el rostul lui.
Nu te pune nimeni ca impingi pe nimeni pe maginea drumului.
Insa sa depinda si de fapta, evident, nu asa oricum, daca a fost premeditare si altele, pedeapsa la termen sa fie facuta, in alte situatii, se poate reduce, dar si asa, da-i direct 66 %, nu-i mai da 100 % din care face 66, ce rost are ?
Da-i 1 ani si 2 luni in loc de 2 daca fapta e mai usoara, si aia e, dar faci cat ti s-a dat, atunci de ce s-a dat atat daca nu se face atat ?! E aiurea.
Sau da-i 8 luni, dar sa-i faca pe aia.

 greenlife, on 15 august 2021 - 13:05, said:

Tine de drepturile omului. Nu poti sa-i iei demnitatea si speranta indreptarii.
Poate ca te lamuresc chiar cei in cauza pentru ca multi au cont.
Stiu asta de la un var care l-a batut pe-un fraier si a facut 2 ani. Avea cont pe forum si posta. Ce sa faca cu atata timp liber Posted Image.
Muti studiaza acolo dreptul si il baga in buzunar pe orice avocat.
Depinde si de fapta, ca daca ai omorat cu premeditare, ce demintate sa-ti respect ? Adu-l pe ala inapoi si apoi da, iti dau o sansa de indreptate, altfel nu meriti. Normal ca dai drept la indreptare daca a facut ceva mai usor si fara sa vrea.
De ex cum am zis, ptr un furt nu-l bagi la parnaie, il pui la munca si atat o perioada, deci nu-s absurd.

zile_san, mersi de raspuns, ai dat un raspuns okey spre deosebire de altii care-s offtopic rau de tot.
Cum adica nu exista infractiunea de furt ?! Sau omor (crima) ? Ca si la crima e incadrare, omor din cupla, omor calificat, omor deosebit de grav, etc.
Viol, etc.

Edited by MinettoMatoi, 15 August 2021 - 19:37.


#18
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

da-i direct 66 %, nu-i mai da 100 % din care face 66, ce rost are ?
Daca-i dai pedeapsa fixa nu mai are nici un interes sa se imbunatateasca (munca, cursuri etc). Daca stie ca poate face doar 66% in loc de 100% indeplinind niste conditii, se va stradui sa indeplineasca acele conditii(benefice societatii).
Interesul tau ca cetatean corect, platitor de taxe nu ar trebui sa fie ca infractorii sa putrezeasca in inchisoare in conditii mizere ci ca infractorii sa fie reeducati si reintegrati in societate.
Faptul ca pot face cumparaturi e un avantaj pt tine, consuma mai putin din resursele penitenciarului, adica din banii tai si platesc taxe contribuind alaturi de tine la bugetul tarii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate