Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cum e noul cod penal ? De ce nu se face pedeapsa la termen ?!

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Am inteles si ce zici tu, tu mergi mai mult le reeducare si nu pe pedeapsa, si rau n-ar fi de fapt, insa cum ii motivezi sa nu mai recidiveze ? Cum motivezi un criminal sa nu mai omoare ? Ca daca a facut-o odata, la nervi sau chiar premeditat o mai poate face inca odata.
Multi se prefac ca sunt cuminti, muncesc, etc ca sa iasa, dar nu ca devin ei asa, apoi recidiveaza.
Cuminti sunt 98 % ca acolo nu poti sa nu fi cuminte ca iei bataie de la mascati, iti face raport, mandat nou eventual, deci nu se pune.

Sau bun, la fapte minore si la nerecidivisti faci cum zici tu de ex ptr prima data furt, condus fara permis si altele de genul, dar la recidivisti si la fapte f grave nu, acolo mergi pe pedeapsa mai mult, ca altfel unde ajungi ? Iar aia care au fapte grave pe viata sau pedeapsa cu moartea, uite cum a fost Csampar, a omorat 5 oameni cu premeditare, si tu pe ala il eliberezi dupa 23 ani doar ca a muncit si a fost cuminte ? E normal ?
Sau pe Turnagiu, i-ai dat drumu ca si criminal, si dupa aia iti da foc unei fete, noroc ca s-a sinucis el apoi si am scapat de el.

Nu consuma deloc din resursele penitenciarului mai mult, ca mancarea fixa si pe aia o mananca, nu poate cere mai mult doar ca nu cumpara de la magazin.
Si recidivistii si fapte f grave ii pui fortat la  munca sa plateasca sederea acolo si mancarea special sa fie proasta, si sa mai dea si la stat, deci solutii sunt.

Plus ca dupa ce iese cine se ocupa sa aiba un rost un parnaias ? Nimeni, incurajezi recidiva, deci vezi doamne  vrei sa se reeduce in parnaie dar nu te ocupi ca apoi sa aiba munca conform a ce a muncit in parnaie sau conform a in ce s-a pregatit.

Edited by MinettoMatoi, 16 August 2021 - 19:41.


#20
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
De faptul ca sistemul de reeducare la noi nu functioneaza nici pe departe cum ar trebui, sunt perfect constient, eu doar am incercat sa-ti explic rolul eliberarii conditionate.
Tu-ti doresti pedepse aspre si conditii dure pt puscariasi dar se pare ca ceea ce-ti doresti tu nu este benefic societatii.
Statistic daca faci o comparatie intre tarile cu pedepse aspre si conditii dure in penitenciar vs tarile cu pedepse blande/moderate si conditii bune in penitenciar, s-ar putea sa constati ca rata de criminalitate si recidiva e mult mai mare in prima categorie de tari.
Sunt de acord cu faptul ca in unele cazuri la noi pedepsele sunt prea blande dar nu sunt deloc de acord cu conditiile dure care nu fac decat sa inraiasca oamenii.
Tu spui ca-ti doresti mancare proasta pt detinuti, dar gandeste-te ca un detinut care sta ani de zile cu mancare proasta inevitabil se va imbolnavi si va deveni o povara pt societate , ca sa nu mai vorbesc de efectul psihologic al infometarii...
In mintea mea, un sistem "ideal" ar fi unul in care detinutii sa munceasca pt a-si acoperi cheltuielile  ( hrana, asistenta medicala , cheltuieli cu personalul din sistemul penitenciar, etc) astfel incat sa nu consume din resursele contribuabilor cinstiti.
In practica se pare ca nu s-a gasit inca solutia functionarii unui astfel de sistem si din cate stiu eu pana acum cele mai eficiente sisteme s-au dovedit cele in care detinutii sunt tratati bine(mancare buna, acces la internet, tv, carti, cursuri etc) .
Daca esti curios cum e viata in penitenciarele din Ro acum poti afla usor, sunt mai multi fosti detinuti care au vloguri pe youtube, dar din pacate o data ajuns in penitenciar in Ro nu prea ai cum sa iesi mai bun, mai multe prostii inveti acolo....

#21
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Pai deja urmaresc vlog-ul lui Csampar, lui Petre Negreanu, Makaveli si Racosi de la calarasi, tocmai sa aflu cum e, si am aflat multe.
Dar pana nici in Norvegia unde e f bland sistemul penitenciar, nu au acces la net.
Bun, si de ce ii mai bagi acolo daca au de toate ? Ce rost mai are ? Ce ii incurajeaza sa nu mai repete ? Mai ales cei cu fapte grave, pe langa ca in Norvegia au ce au pe banii statului.
Si da, sa munceasca sa-si plateasca cheltuielile si sa dea la stat in plus.

Cu suferinta victimelor cum ramane ? Cum platesc ei ptr ea daca au de toate ?
Pai asa ies de acolo si fac iara, sa ma intorc inapoi sa am de toate pe banii statului, nu ?
Ce societate, ma doare pe mine in pix de ei dupa aia, pe strazi cu ei, si daca misca in front, impuscati direct, si nu ne mai afecteaza, nu devine nici o povara a societatii, si daca se imbolnaveste sa se chinuie asa fara nici o asistenta medicala pe banii statului. Nu concep unu care a violat si a distrus o femeie sau copil pe viata sa aiba de toate si sa te mai gandesti tu si la psihicul in urma infometarii, mi se rupe mie de psihicu lui si de foamea lui.
De fapt astia cu fapte grave trebuie eliminati, deci de ce te-ar mai interesa de ei ? Ori nu mai iese de acolo, ori doar cu picioarele inainte,  nu mai are ce cauta in societate,  nu merita sa mai aiba ce cauta.
Fapte grave fiind: talharie, batai, crima cu premeditare, omor deosebit de grav, si la cupla dar acolo depinde ce si cum, viol, viol asupra unui copil.

Cei cu infractiuni mici da, aia sa fie reabilitati, sunt deacord, sa se aiba grija ca dupa aia sa aiba de munca si sa se intretina, ca aia nu au de ce sa fie tratati asa rau, dar sa fie prima data, nu a patra recidiva de exemplu.

#22
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 MinettoMatoi, on 17 august 2021 - 14:37, said:

si daca misca in front, impuscati direct, si nu ne mai afecteaza,

Nu esti cu nimic diferit de astia pe care ii critici. Cu absolut nimic.

#23
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Pai de ce ? Eu n-am facut rau la cineva, e o fff mare diferenta ! Ei merita tot ce e mai rau. Hai ca esti culmea ca nu e nici o diferenta.

#24
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Vazui ca ziceau astia "m-am judecat ptr fapta mea 4 ani", era vb de fapta penala nu civila, vatamare corporala, de ce dureaza asa mult un proces ?! Am ramas masca. Probele s-au luat de la fata locului, martori si tot, gata, se poate rezolva repede.

#25
clara1

clara1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 07.12.2020

 zile_san, on 15 august 2021 - 18:05, said:

un exemplu in acest sens e "dosarul 10 august" pe care toate televizunile in goana de rating il promoveaza masiv ca fiind o eroare fatala a sistemului de justitie. obiectiv vorbind nu este asa, organele statului au intervenit pentru ca in cadrul manifestantilor, o parte dintre acestia au sarit calul si au incalcat legea. evident ca la multimi de oameni asa mari nu apuci sa intri intre ei sa ii extragi pe "cei rai", ci se pune in aplicare procedura de evacuare a zonei. din acest motiv, nu este trasa la raspundere nicio persoana, pentru simplul fapt ca politia si jandarmeria pot folosi forta atunci cand situatia o cere. - nu vreau sa incep o polemica cu acest dosar, pentru mine lucrurile sunt clare, ti l-am dat ca exemplu de ce nu e bine sa faci telejustitie

Dosarul din 10 august ar trebui să fie foarte complex dar invers - că nu s-a aplicat legea cum trebuie.

Trebuiau jandarmii să tragă o rafală în sus cu muniție de război și se elibera rapid toată piața.

Și era perfect legal.

#26
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Nu era nevoie sa traga in sus cu munitie de razboi, ca oricum nu te prindeai daca chiar e de razboi sau nu, era deajuns sa traga chiar si cu capse care doar sunau ca gloantele, sau cu gloante de cauciuc ca tot la fel suna.
Eu am vazut cum fortau aia poarta aia de intrare la guvern, deci hai sa fim seriosi, era normal ce au facut jandarmii, dar ce nu s-au prins oamenii, e ca aia a fost o mascarada ca sa denigreze PSD-ul, a fost provocata special ptr asta, ca apoi sa se zica vaaaai ce rau e statu cu oamenii.

Acuma ca s-au scumpit toate f mult de ce nu iese lumea in strada ?! Deci hai sa fim seriosi, atunci de ce au iesit ? Si de ce nu ies acuma, ca acuma chiar e cazul.

#27
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Iarasi te bagi in chestii care te depasesc si s-ar putea sa iesi cam sifonat daca mai sustii legitimitatea gazarii femeilor cu copii din piata.

#28
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,983
  • Înscris: 04.09.2018
Am voie sa spun o parere da ? E libera exprimare, cine le-a pus pe femei sa se duca cu copiii acolo ? Doar un inconstient face asta stiind ca la din astea poate iesi urat oricand, nu te duci acolo cu copilu, ce dracu.
Chiar si la o demonstratie pasnica poate iesi urat uneori, ca nu sti cum degenereaza, te duci singur ca adult.
Nu am zis ca a fost bine asa, eu am zis doar cum a fost, nu am sustinut asta, insa daca fortai poarta, ce era sa faca jandarmii ? De ce mai erau acolo ?
Daca nu vedeam ziceam, dar am vazut, fortau insistent poarta aia, stiu ce am vazut deci pot sa ma bag in subiect.

Nu am zis bine ca au dat aia cu gaze, insa nu trebuia sa iei copiii acolo, atata tot, nu zic ca poate jandarmii nu au mai si abuzat, or fi mai abuzat.
Insa cand au fost protestele alea la base ca au taiat sal, si se tragea cu gloante de cauciuc, n-a mai fost atata zarva, culmea.

Edited by MinettoMatoi, 26 August 2021 - 15:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate