Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Recomandare pomi fructiferi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Bună ziua!
Urmează în toamna sa plantam pomi fructiferi pe o suprafață de aproximativ 300 mp. Din calcule ies cam 24 buc, distanta între rânduri 4.5m, iar între pomi 4 m. E ok asa?
Ne am gândit la 6 ciresi, 2 vișini, 5 caisi/piersici/nectarini, 3 pruni, 4 meri, 4 peri. Nu ma întrebați de unde am scos numărul lor:)). Terenul e orientat sud - nord, ma gândeam ca merii/perii/prunii sa i pun spre nord. E ok asa?
Acum, din experienta voastră recomandați mi va rog niște soiuri din fiecare, ce credeți voi ca n ar trebui sa lipsească și se pretează climei noastre (terenul e în nordul Moldovei). Ca și teren în urma studiului geo a ieșit primul metru un teren vegetal cenușiu gălbui, după pana  la 5 m argila prafoasa. Nivelul pânzei freatice 1,5 - 2,5 m.
Va multumesc!

#2
Manjo

Manjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 14.09.2011
Ca unul trecut prin trei replantări succesive in urma luptei cu neamul iepuresc care îmi rodea iarna pomișorii recomand sa nu uitați daca plantați in toamna împrejmuirea fiecărui pomișor cu bucăți tăiate la 50 -60 cm plasa de rabitz (un sul ar trebui sa ajungă) iar ca distanta de plantare ultima opțiune a fost de 4m intre rânduri  si tot 4 intre pomișori,se vede mult mai frumos alinierea linii ,rânduri si mai ales diagonale.Soiurile cat mai adaptate la condițiile locale.
Succes

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
la așa suprafată mică poți pune și 3/3  și mai tai din coroane când cresc exagerat

#4
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Eu as reduce numarul ciresilor, daca nu vrei sa faci vanzare, si m-as orienta catre altceva.
Distanta intre randuri e data si de latimea terenului.

#5
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
In ce zona esti? Daca esti al deal/munte nu te gandi la caisi ca sunt sensibili la frig. Mai poti considera niste smochini s-au adaptat bine la clima noastra si dupa ce cresc nu mai trebuie inveliti ca rezista bine iarna

#6
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Parerea mea este sa mergi la o pepiniera locala si sa vezi cu cei de acolo ce soiuri se potrivesc pe microclimatul tau de acolo.Nu cred ca nectarinii sunt potriviti acolo la tine.

#7
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Lățimea terenului e de 16.5 m. Zona este de deal...am zis sa las 4m sa fie mai aerisita. Vreau sa pun printre copaci zmeura, mure, coacăze etc..

#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ciresii aia vor ocupa de trei ori mai mult decat crezi tu acum.

#9
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019

 legeamist, on 10 august 2021 - 13:02, said:

Urmează în toamna sa plantam pomi fructiferi pe o suprafață de aproximativ 300 mp. Din calcule ies cam 24 buc, distanta între rânduri 4.5m, iar între pomi 4 m. E ok asa?
Nu pot intra 24 de pomi pe latimea de 16,5 m si lungimea de 18 m, mai trebuie sa lasi si distanta fata de vecini.

#10
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 partenerul, on 10 august 2021 - 14:09, said:


Nu pot intra 24 de pomi pe latimea de 16,5 m si lungimea de 18 m, mai trebuie sa lasi si distanta fata de vecini.
Am lăsat 1.5m de la gard stg dreapta și am pus pe 13.5 m 3 rânduri. 4.5 m între rânduri și am pus 6 copaci pe rand. M am dus în 24 m pe 16.5.

#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

 unknown_35, on 10 august 2021 - 13:39, said:

In ce zona esti? Daca esti al deal/munte nu te gandi la caisi ca sunt sensibili la frig. Mai poti considera niste smochini s-au adaptat bine la clima noastra si dupa ce cresc nu mai trebuie inveliti ca rezista bine iarna

Scuze, acum am vazut ca terenul e in nordul Moldovei. Caisii nu cred ca merg acolo, la fel si pt smochini. Te poti distra cu meri, peri, ciresi, pruni, fara piersici/nectarini, migdali. Nu stiu de gutui, infloreste cam tarziu e posibil sa nu se coaca. 6 ciresi e mult. Dupa 5-6 ani va trebui sa tai 4 ca vei avea suraproductie, plus ca ocupa mult loc. Poti pune mai multi meri - sunt varietati cu coacere timpurie, sau mai tarzie,si se pot pastra bine si peste iarna, mai laes daca ai un beci.

Edited by unknown_35, 10 August 2021 - 14:50.


#12
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014

 legeamist, on 10 august 2021 - 13:02, said:

Bună ziua!
Urmează în toamna sa plantam pomi fructiferi pe o suprafață de aproximativ 300 mp. Din calcule ies cam 24 buc, distanta între rânduri 4.5m, iar între pomi 4 m. E ok asa?
Ne am gândit la 6 ciresi, 2 vișini, 5 caisi/piersici/nectarini, 3 pruni, 4 meri, 4 peri. Nu ma întrebați de unde am scos numărul lor:)). Terenul e orientat sud - nord, ma gândeam ca merii/perii/prunii sa i pun spre nord. E ok asa?
Acum, din experienta voastră recomandați mi va rog niște soiuri din fiecare, ce credeți voi ca n ar trebui sa lipsească și se pretează climei noastre (terenul e în nordul Moldovei). Ca și teren în urma studiului geo a ieșit primul metru un teren vegetal cenușiu gălbui, după pana  la 5 m argila prafoasa. Nivelul pânzei freatice 1,5 - 2,5 m.
Va multumesc!

Distantele de plantare depind foarte mult de portalatoiul ales! Ca principiu, ciresul va fi un arbore viguros, se recomanda distante de plantare de minim 5 m intre randuri si 4 intre pomi pe rand.
Prunii, merii, perii, se pot planta si la 1 m (pentru plantatii super intensive cu spalieri ), dar in cazul dumneavoastra recomand 3-4 metrii. Toate aceste informatii se gasesc in cartile de specialitate in functie de portaltoi (portaltoiul induce vigoarea altoiului).
Cum a spus si @Tonic Water, cel mai bine luati materialul de plantat de la o pepiniera cu conditii pedoclimatice si climatice asemanatoare sau identice cu zona de plantare!
Dupa ce identificati pepiniera respectiva, puteti sa alegeti si soiurile, apoi se poate discuta concret pentru distantele de plantare.

Aveti in vedere ca nu totate soiruile sunt autofertile! Mai ales la prun trebuie plantate cel putin doua soiuri diferite care se vor poleniza reciproc!

Succes!

#13
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019

 legeamist, on 10 august 2021 - 14:29, said:

Am lăsat 1.5m de la gard stg dreapta și am pus pe 13.5 m 3 rânduri. 4.5 m între rânduri și am pus 6 copaci pe rand. M am dus în 24 m pe 16.5.
Mai refa calculul, 5 pomi pe rand, in 18 m, cu 4 m intre ei, in total 20 de pomi.

#14
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017
Pana acu am înțeles urmatoarele:
-reduc nr de ciresi
-consult o pepiniera din zona sa vad ce merge
-sa aleg soiuri care se polenizeaza între ele


#15
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Intreaba daca rezista piersicul acolo. caisi cu inflorire tarzie. distanta intre pomi in functie de vigoare / portaltoi. cumparat de la pepiniere din zona sau cu clima apropiata de a ta.

#16
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://gradinamax.ro/uploads/catalog_products/super-oferta-afini-siberieni-set-de-3-soiuri_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intre randurile cu pomi fructiferi poti planta cativa afini siberieni. Posted Image

Faci si o afinata sau dulceata de calitate!

Edited by xmanyacs77, 10 August 2021 - 16:49.


#17
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Da nu gradinamax. ia de la pepiniere sau importatori mai seriosi. E un topic cu recomandari

#18
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 26.05.2017

 sorin_tps, on 10 august 2021 - 16:53, said:

Da nu gradinamax. ia de la pepiniere sau importatori mai seriosi. E un topic cu recomandari
Îmi puteți da un link. Am auzit și eu ca sunt multe persoane dezamăgite ce au luat de la gradina ax...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate