Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandare pomi fructiferi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
ai grijă să grupezi sâmburoase la sâmburoase, semințoase la semințoase
deoarece ele se tratează diferit dar și-n perioade diferite

apropo, poți începe, de pe acum, să te educi cu privire la tratamentele necesare în cursul unui an

nu-ți recomand să bagi între pomi ce ziceai: zmeură și alte bâzdâgănii! te vor încurca teribil, în plus vor aduce-n zonă dăunători specifici și vei lupta cu ei și cu bolile lor :(

1,5 metri de la gard este foarte puțin: vei avea 35% din coroană peste gard, deci greu de tuns și tratat

ca și soiuri: 2 caiși (unul de iunie și unul de iulie) idem 2 piersici, 2 cireși (mai/iunie), restul meri și pruni din care să faci țuică

io aș zice că nu va mânca nimeni toată grămada de fructe pe care ți-o dau 24 de pomi... (sau ai tarabă-n piață? :P )

îți zice unul care are peste 40 de pomi...

#20
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Clar n-ai cum sa mananci atatea fructe.
Eu din 3 ciresi, 2 caisi si 2 visini, (anul asta a fost productie buna) am dat tuturor cunoscutilor, am facut si gem dar si 2 butoaie de borhot pt tuica.

Efectiv n-ai ce face cu atatea fructe. Recomand axarea pe pere/prune si restul 2 buc din fiecare soi.

#21
partenerul

partenerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 23.12.2019
Prunul ramane cel mai folositor pom fructifer.

#22
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017
Mulțumesc pt sfaturi! O sa mai reduc, de vândut la piața n am de gand:)))

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
ia-ți de pe acum: foarfecă de mână, foarfecă telescopică, vermorel de 16 litri, măsuri gradate (10/20/50 ml) pt dozare otrăvuri, cositoare (de umăr sau poate mașină de tuns iarba - io așa țin sub livadă buruiana-n frâu)
pt orientare tratamente pe următorul site ai un program (cam excesiv, dar alegi)

https://www.glissand...me-tehnologice/

PS: iar peste 3 ani investești într-un cazan de țuică :P

#24
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014

View Postgushpi, on 12 august 2021 - 07:50, said:

ia-ți de pe acum: foarfecă de mână, foarfecă telescopică, vermorel de 16 litri, măsuri gradate (10/20/50 ml) pt dozare otrăvuri, cositoare (de umăr sau poate mașină de tuns iarba - io așa țin sub livadă buruiana-n frâu)
pt orientare tratamente pe următorul site ai un program (cam excesiv, dar alegi)

https://www.glissand...me-tehnologice/

PS: iar peste 3 ani investești într-un cazan de țuică Posted Image
9 tratamente intr-un an nu mi se pare excesiv, este la medie, acuma depinde foarte mult de temperaturi si precipitatii. Sunt scheme de tratament cu 15 tratamente.
Din pacate asta este realitatea, daca vrei productie trebuie sa folosesti pesticide.
In anii trecuti, la fiecare inceput de primavara faceam tratament unui visin, iar anul acesta am uitat de el,  dupa 2-3 saptamani de la infrunzit a fost atacat de monilioza, toate florile au cazut si acuma e chel, are 2-3 frunze ici colo.
Deci, da, mare atentie la avertizari si la perioada de efectuare a tratamentelor!

#25
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Avertizările sunt fix degeaba în 90% din cazuri.
Adică ei trimit o avertizare în funcție de fenofaza, singura variație este data, pracric se uita la evoluția unei specii și când începe fenofaza x trimit avertizarea, fie ca sunt sau nu condiții pt o boala sau un dăunător...
Rar tin cont de factorul vreme   când sunt perioade foarte ploioase în general mai adaugă un tratament antifungic...
Si mai rar când e semnalata 9 problema foarte grava de exemu apare un atac sever al unui dăunător pe arii extinse, mai adaugă aveți are...
A este doua situații sunt rare însă, regula e ca ai a un calendar standard dowr ca. Il adapteaza dpdv al perioadelor în fu ctie de vremea. Din acel an....

Anul asta pomii au inflorit târziu. Cu 2 săptămâni mai tarziu... Aveți, arile sunt aceleași cu alea de anul trecut sau de la anul doar ca difera data.

Acest lucru îl poți face bine merci și tu dacă te uiți la pomi...

Ideea 3 ca aveți, arile sunt un ghid lax și minimal, nu difera cu nimic fata de ce poți face tu cu o minima informare. Dimpotrivă, e mai puțin eficienta pt ca tu vezi cel mai bine și momentul și problema.
Te ajuta puțin însă cu substanțele utile la acel moment dat, acestea se tot schimba și prin ghidurile mai vechi găsești soluții ptmrezvarea unor problema care sunt diferite și faptul ca azi ai la dispoziție altele schimba uneori complet datele..

Ca. 3xemplu: dacă acum 2 ani aveai o substanță. Pe baza de thiametoxam, sau imidacloprid, substanțe cu remanenta mare, asta facea ca un tratament sa acopere o perioada critica de 3 saptamani sa spunem....
Azi nu mai ai substanțele alea, ești nevoit sa Folosești altele și implicit pt ca acestea au eficienta pe 9 perioada mai scurta, trebuie sa. Faci 2 tratamente...
Implicit dând un tratament azi și unul peste 3 săptămâni cu ce ai la dispozitie azi, nu faci nimic.. Ești nevoit sa faci 2 la 7-10 zile cand dăunător ul sau boala sunt în toi ca să ții lucrurile sub control.

Asadwr, avertizările sunt utile, ele pot sa Lipsească daca fsci minimul efort sa te educi in domeniu, rămân însă utile dacă nu ești pasionat și nu ramai la curent cu evoluția substantelor permise.


#26
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postgushpi, on 12 august 2021 - 07:50, said:

ia-ți de pe acum: foarfecă de mână, foarfecă telescopică, vermorel de 16 litri, măsuri gradate (10/20/50 ml) pt dozare otrăvuri, cositoare (de umăr sau poate mașină de tuns iarba - io așa țin sub livadă buruiana-n frâu)
pt orientare tratamente pe următorul site ai un program (cam excesiv, dar alegi)

https://www.glissand...me-tehnologice/

PS: iar peste 3 ani investești într-un cazan de țuică Posted Image

As spune ca foarfeca telescopica este inutila, altfel plecam de la premisa ca pomii se vor face prea mari si nu-i vom putea taia de pe o scara de dimensiuni rezonabile si implicit nu vom putea culege fructele cu mana, fie ca ne vom folosi de o scara cu cateva trepte.

La schema aia de tratament cel putin ultimul tratament de la insecticide este total inutil si astia mai si instiga la utilizarea unui pesticid fara respectarea timpului de pauza pana la consum.
Dupa aia pe fungicide baga n tratamente cu Folpan, Captan, Merpan de le sar capacele alora care le vor folosi si vor ajunge mai imbibati cu pesticide cancerigene decat daca ar cumpara fructele de pe piata tratate prin 15 aplicari de pesticide pe parcursul perioadei de vegetatie.

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
io am ținut livada la înălțimea la care puteam ajunge cu o foarfecă cu mânere telescopice de 1 metru
după 8 ani m-am răzgândit, am vrut pomi mai înalți
așa am ajuns la foarfeca telescopică, adicătelea pomii sunt acum cu 1,5 metri mai înalți
livada arată mult mai frumos
când erau pomii pitici ziceai că-s din filmele cu orci, gnomi și alte creaturi imaginare :P

#28
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu am zis sa fie pomi pitici, ca daca te urci pe o scara cu cateva trepte si tai de pe ea, atunci pomii vor fi suficient de inalti si poti sa controlezi de pe scara exact inaltimea pana la care vrei sa lasi pomii si pana unde ti-ar fi usor sa culegi fructele cu mana.
Plus ca taierile sunt facute cu mai mare exactitate atunci cand esti langa formatiunile pe care vrei sa le tai, pentru ca poti sa inspectezi mai bine zona si ai vizibilitate mult mai buna asupra mugurilor din zona, vezi daca sunt ceva probleme si poti sa faci taierile cu o acuratete mai mare inclusiv in ceea ce priveste rezultatele pe care le vei obtine in urma taierii in privinta cresterilor noi.
Astfel, pomii ar putea fi tinuti la o inaltime de 3-3,5 m maxim, referitor la inaltimea lor la finalul taierilor din uscat, de fapt cam 3,5 m deja e destul de mult si ideal ar fi cam pana pe la 3 m, altfel daca vor fi mai inalti, dupa aia partea superioara a coroanei va umbri partea de jos de unde ai vrea sa culegi mai multe fructe, iar rezultatul va fi migrarea rodului catre inaltimi mai mari, ceea ce nu are niciun avantaj din niciun punct de vedere.
Oricum, in afara de taierile de pe scara se mai pot face apoi si taieri direct din pom, pentru ca dupa cativa ani pomii vor avea un schelet suficient de puternic care sa sustina greutatea unui om si o buna parte din taieri vor putea fi facute chiar urcandu-te in pom, in unele cazuri aproape in totalitate vor putea fi facute taierile de la inaltimi mai mari unde nu poti ajunge de pe sol, fara sa mai fie nevoie de vreo scara.

Edited by Vincentiu_1981, 12 August 2021 - 13:23.


#29
legeamist

legeamist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 26.05.2017
Am multe de învățat despre pomi. Pana la urma cu altoiu la nord sau la sud?
La tratamente îmi prind urechile momentan. O sa studiez f atent.

Edited by legeamist, 12 August 2021 - 16:08.


#30
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
La pompa de stropit as sfătui sa se cumpere de 10/12l, nu mai mult. Cea de 16 are următoarele probleme.
- este mai mare, deci mai grea, mai ales daca o umpli.
- majoritatea plicurilor/fiolelor sunt pentru 10l, daca iei cantitate mare e alta treabă, dozezi cat vrei.
- ca să faci presiune într-o pompa cu volum mai mare trebuie sa dai mai mult la manivelă.

Pe scurt, cu pompa mai mică eu mă simt mai puțin obosit, la același volum de lucru.

#31
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
presiunea nu o faci in tot rezervoru decat la alea de 3-5l.

#32
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Mai bine luati pompe electrice cu baterie, la care nu mai aveti nevoie de dat la manivela ca sa cadeti pe jos de oboseala, iar cu o incarcarea a bateriei se fac stropiri fara numar.

#33
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012

View Postsorin_tps, on 12 august 2021 - 17:55, said:

presiunea nu o faci in tot rezervoru decat la alea de 3-5l.
Asta nu o știam, dar uneori când nu închideam bine capacul auzeam fâsâit. Chiar o să fac proba cu el deschis sa văd dacă se face presiune.

#34
TibiBZG

TibiBZG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 17.09.2014

View PostVincentiu_1981, on 12 august 2021 - 21:54, said:

Mai bine luati pompe electrice cu baterie, la care nu mai aveti nevoie de dat la manivela ca sa cadeti pe jos de oboseala, iar cu o incarcarea a bateriei se fac stropiri fara numar.
DA!
Eu folosesc asa ceva din primavara, sunt foarte multumit de ea.
Sincer nu am testat "anduranta" bateriei, stropesc cu ea aproximativ 30 pomi, legume si vita de vie, vreo 30 de ari odata, si baterie nu zice nimica.
Persoanl sunt foarte multumit de ea, presiunea pe care o face nu se compara cu porcaria aia de vermorel la care dai la manivela de-ti vine acru.
https://www.cshop.ro...YhoCrJEQAvD_BwE

#35
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Bateria tine cam 100-120 litri în general..

#36
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
io am luat de 16 litri, că 15 îmi trebe pt o trecere de colo-colo
apoi, într-un bidon de 16 poți face 10 litri, dar invers ... :(
alt aspect: dacă am 80% gol, pot amesteca mai simplu prin agitarea bidonului
apoi, ați văzut câtă spumă fac otrăvurile alea? mă-nervează să aștept 2 minute să pot completa apă

PS: la vermorelele normale presiunea se face în cilindrul pompei, nu în bazinul cu otravă (dar ți s-a mai zis :P )
PPS: acum îmi dau seama - am luat bidon mare pt că-s forțos, nu ca alții care se plâng de spate :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate