Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Codul Numeric Personal. Are nevoie de un nou design? Ar trebui schimbat cu un alt tip de cheie?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Unul din elementele care a fost introdus pentru a simplifica interacțiunea unui cetățean cu diverse sisteme informatice sau de gestiune este Codul Numeric Personal, cunoscut și ca CNP.

CNP-ul a fost introdus în 1978, și ca majoritatea lucrurilor făcute în „comunism”, lasă de dorit.

Este un cod de 13 cifre, care are doar 2 cifre rezervate pentru anul nașterii, problemă sesizată încă de la început, când cei câțiva oameni care aveau mai mult de 78 de ani, născuți în secolul XIX, au primit ca primă cifră: 3 - pentru sexul masculin și 4 - pentru sexul feminin.

Dacă la acel moment codurile care conțineau alte simboluri decât cele dorite pentru rubrica sex (1 și 2) erau câteva excepții, astăzi toți tinerii născuți din 2000 și până astăzi au simbolurile 5 și 6 în dreptul sexului, simboluri care bulversează, nu sunt intuitive, regula de formare a codului este inutil de complicată și nu mai avem niciun simbol disponibil pentru secolul XXII, pentru că cifrele 7 și 8 sunt rezervate pentru persoanele care dobândesc cetățenia română.

Cred că Statul Român are două opțiuni:
1. Să păstreze CNP, dar să îl revizuiască,
- cIfra pentru sex ar trebui să fie 0 pentru feminin și 1 pentru masculin,
- ar trebui folosite 4 cifre pentru an,
- ar trebui adăugate (cel puțin) 2 cifre pentru ora aproximativă a nașterii, în locul câmpului NNN (numărul acela arbitrar).
2. Să fie introdus un nou identificator, inspirat de actualul „IDROU” de pe cărțile de identitate, și care să fie alcătuit de un algoritm (o funcție) pe baza mai multor informații:
- Cetățenie (ROU),
- Județul/Sectorul în care s-a născut persoana în cauză,
- Numele și Prenumele persoanei,
- Data nașterii (8 cifre) și ora aproximativă a nașterii (2 sau 4 numere), folosind eventual formatul ISO pentru timp,

Înafară de aceste date codul poate fi completat și cu o serie și un număr al actului de identitate.


Este schimbarea formatului buletinului ocazia pentru a schimba un cod de identificare personal cu un altul?

.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Personal nu simt nevoia schimbarii CNP.
Ora nasterii? WTF, nu vrei si ascendentul astral?
Chiar nu am simtit pana acum ca CNP-ul lasa de dorit...

Al meu incepe cu 2, deci sunt baba.

Inca nu inteleg la ce mai foloseste in deceniul asta o informatie precum locul nasterii (oras), dar probabil unii vor gasi niste motive obscure.

Eu propun sa ne genereze o suma HASH la nastere si gata.

#3
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Nu esti la zi cu evolutia progresista.
In momentul de fata exista 64 (si in crestere)  "genders":
https://www.healthli...ent-genders#i-p
Deci, primii trei digiti ar trebui sa fie rezervati identitatii de gen, sa satisfaci atat actualele cat si viitoarele cerinte de gen.
Ar putea incepe cu 000 - masculin si 001- feminin, apoi avem restul turmei.

Bine, pe net parerile difera:
https://www.womenshe...-identity-list/
https://www.medicaln...gender-identity
https://abcnews.go.c...-facebook-users

Banuiesc ca ar fi necesar inca un digit care sa identifice persoanele non-umane, cum ar fi delfinii sau plosnitele de pat.
Altfel se supara Cernea si nu se mai rade pe picioare.
https://adevarul.ro/...afc9/index.html
https://www.timesnew...c-pipi-in-mare/
Iar daca ai impresia ca fac misto, citeste aici:
https://ecology.md/m...ot-sta-in-custi

Edited by FatCat33, 09 August 2021 - 22:11.


#4
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Aceste schimbări, chiar dacă ar fi necesare, ceea ce nu prea este cazul momentan, se fac în baza unor studii de impact. Dacă rezultă că necesită eforturi considerabile și presupune costuri semnificative, o astfel de inițiativă este imediat respinsă, de obicei.

Pentru secolul următor vor putea fi refolosite cifrele 3 și 4... sau se renunță la cifre distincte pentru cei care au dobândit cetățenia.

Nu văd de ce ar trebui inclusă și ora nașterii, că doar nu se apucă statul de întocmit horoscoape de precizie :)

Probabil că pentru interacțiuni complexe cu instituțiile statului se va trece la semnătura electronică și la alte metode moderne, deoarece CNP-ul nu este un element de siguranță, ci un simplu identificator.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKoal, on 09 august 2021 - 21:46, said:

CNP-ul a fost introdus în 1978, și ca majoritatea lucrurilor făcute în „comunism”, lasă de dorit.

Este un cod de 13 cifre, care are doar 2 cifre rezervate pentru anul nașterii, problemă sesizată încă de la început, când cei câțiva oameni care aveau mai mult de 78 de ani, născuți în secolul XIX, au primit ca primă cifră: 3 - pentru sexul masculin și 4 - pentru sexul feminin.
Tocmai ce ai demonstrat ca nu lasa de dorit.

#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Pe mine nu ma deranjeaza CNP-ul in sine, ci faptul ca nu e folosit cat de mult trebuie. De exemplu am gasit pe multe cereri rubrica pentru CNP SI pentru data nasterii. Cat de handicapat poti fi sa nu poti afla data nasterii privind CNP-ul? :ciocan:

Daca statul roman ar fi intr-adevar eficient. CNP-ul ar trebui folosit peste tot, in toate interactiunile cu statul: de la verificarea prezentei la vot pana la amenzile de circulatie. Statul ar trebui sa aiba o baza de date unica, unde sa gaseasca orice cetatean dupa CNP. Iar tu, ca cetatean, sa te poti autentifica cu CNP-ul plus o parola pe orice site sau aplicatie gestionatad e institutiile statului. (Numarul CI mi se pare absolut irelevant, atata timp cat acesta se schimba la 10 ani sau mai repede).

Stiu ca in tarile cu apa calda deja exista acest sistem (in Italia se cheama Spid), dar la noi mai e mult pana departe. Poate fac astia ceva cu banii din PNRR, dar ma indoiesc ca ju va iesi cu scandal.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postpufonel, on 09 august 2021 - 22:07, said:

Pe mine nu ma deranjeaza CNP-ul in sine, ci faptul ca nu e folosit cat de mult trebuie.
Subsemnatul [Nume Prenume], domiciliat in [Adresa] fiul lui [ tata- mama] CI [serie- numar], etc. etc. si obligatoriu CNP [care -teoretic- contine toate informatile] Posted Image

Edited by pasilla, 09 August 2021 - 22:12.


#8
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAdm, on 09 august 2021 - 21:58, said:



Eu propun sa ne genereze o suma HASH la nastere si gata.

Ai dreptate, daca nu un cod de bare, macar unul QR.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vrem, nu vrem, reprezentam doar un numar pentru statul roman.

Atata timp cat Serial Number este unic, statul stie cui apartine. Nu e nevoie de o codificare usor de descifrat.

Edited by pasilla, 09 August 2021 - 22:20.


#10
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postvalirex, on 09 august 2021 - 22:12, said:

Ai dreptate, daca nu un cod de bare, macar unul QR.

QR, clar. Incap toate datele necesare.
Tatuat cu laser pe antebrat, e mai protejat.
Conspirationistii vorbesc prostii, n-ai cum sa-l pui pe frunte decat daca esti chel.
Aia cu plete ce fac, cum mai intra la mall nescanati?

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
E posibil sa se doreasca schimbarea lui din cauza ca asta comunist nu tine cont de diferentele de gen. Prima cifra adica, dar asta mai aduce si schimbarea cifrei de control.
1-gay, 2-lezby, 3-cuck, 4-trans, 5 femeie, 6-negru, 7 barbat, 8 - queer, 9 -altele

#12
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View Postpasilla, on 09 august 2021 - 22:11, said:

Subsemnatul [Nume Prenume], domiciliat in [Adresa] fiul lui [ tata- mama] CI [serie- numar], etc. etc. si obligatoriu CNP [care -teoretic- contine toate informatile] Posted Image

Eu am o slabiciune pentru islandezi, aia n-au nume de familie.
Sufixul -son pentru baieti si -dottir pentru fete.
Bine , o sa aiba o problema cand o sa le pice genderismu-n freza.
Vor trebui sa inventeze 64+ sufixe. Exact ce le mai lipseste la limba aia imposibila.

View Postmaccip, on 09 august 2021 - 22:29, said:

E posibil sa se doreasca schimbarea lui din cauza ca asta comunist nu tine cont de diferentele de gen. Prima cifra adica, dar asta mai aduce si schimbarea cifrei de control.
1-gay, 2-lezby, 3-cuck, 4-trans, 5 femeie, 6-negru, 7 barbat, 8 - queer, 9 -altele

Cand imi iau bolentinu nou cu cip, ma trec la sex fluid. Ca sa acopar toate posibilitatile.
Mai stii ce dor m-apuca peste 6 luni?
De mic am fost invidios pe raioanele cu cosmetice pentru duamne.

Edited by FatCat33, 09 August 2021 - 22:34.


#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
De fluid inca n-am auzit, dar daca exista, atunci trebuie sa trecem si la CNPul cu 14-15 cifre.

#14
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@maccip

Aberezi.

E drept că mai avem 79 de ani în care putem folosi fără probleme actualul cod, însă am putea adopta mai bine o soluție nouă, aliniată la standardele internaționale!

.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKoal, on 09 august 2021 - 22:41, said:

însă am putea adopta mai bine o soluție nouă, aliniată la standardele internaționale!

Pe la americani cum e standardul cu SSN ?

#16
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
@Adm feminin,

Locul nașterii face parte din identitatea persoanei, la fel ca data nașterii.
Chiar și CNP-ul conține un cod pentru județ, deci o componentă a locului nașterii.


.

#17
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
CNP ul românesc este foarte bine structurat.
Cuprinde sexul persoanei, impar pt bărbați, par pt femei, anul, luna, ziua nașterii, codul județului în care te ai născut și încă 4 cifre, acoperind astfel lejer toate nașterile dintr o singură zi.

Codul județului folosește pt a ști unde să soliciti cazierul judiciar, de ex, datele alea se stochează in județul de naștere.

Nu văd nici un motiv pt care ar fi mai folositor un număr generat aleator.

#18
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008

View Postpasilla, on 09 august 2021 - 22:44, said:

Pe la americani cum e standardul cu SSN ?

SSN - Social security number - nu este un identificator unic, formează cheia împreună cu numele persoanei care îl deține.

Și nu este un standard internațional!

Într-adevăr este tot un cod demodat, și are o logică asemănătoare cu cea a cardurilor de debit/credit.

Inițial primele 3 cifre desemnau statul și departamentul în care s-a născut persoana.
Următoarele 2 erau alocate conform unui algoritm menit să securizeze codul.
Ultimele 4 erau alocate aleator.

Din 2011 toate codurile sunt alocate aleator.

.

Cred că și americanii au nevoie de un alt cod.

.

View PostDarthBane, on 09 august 2021 - 22:59, said:

CNP ul românesc este foarte bine structurat.
Cuprinde sexul persoanei, impar pt bărbați, par pt femei, anul, luna, ziua nașterii, codul județului în care te ai născut și încă 4 cifre, acoperind astfel lejer toate nașterile dintr o singură zi.

Codul județului folosește pt a ști unde să soliciti cazierul judiciar, de ex, datele alea se stochează in județul de naștere.

Nu văd nici un motiv pt care ar fi mai folositor un număr generat aleator.

Eu nu propun un număr aleator.

Ai menționat corect majoritatea cifrelor,mai puțin ultimele.

Există 3 cifre aleatoare și o cifră de control.

Cifrele aleatoare ar trebui înlocuite cu alte date cu semnificație, date care să asigure unicitatea codului.
O astfel de dată este ora nașterii.

.

Edited by Koal, 09 August 2021 - 23:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate