Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

De ce le cumpara tinerilor motociclete parintii?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Observ ca multicei tineri (18-25 de ani) care nu cred ca au avut banii lor de motocicleta, probabil ca le-au cumparat-o parintii or something...

De ce ar face asta? Fiind cunoscute pericolele, zic... Intreb si eu, oarecum naiv...

Mai general, de ce chiar un tanar si-ar cumpara motocicleta, din banii lui, tinand cont ca probabilitatea de accident este uriasa, si deci riscul de dizabilitate temporara sau chiar permanenta? Nu cred ca e o bagatela sa stai 3 luni in gips, zic...

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Le cumpara parintii, poate ca au mai avut motociclist in familie.Sau poate ca copilul a devenit rocker și i-a luat parintii moto.


#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sincer: de prosti !!!
eu am un amic pe care l-a parasit prietena/logodnica/viitoarea nevasta (adica au stabilit ca fac nunta dar i-a dat papucii) si care in plus sufera de criza varstei mijlocii. s-a apucat de diverse chestii ca sa isi umple timpul si sa uite de p**da: mers la sala in fiecare zi, mers cu bicicleta, karting, zbor cu parapanta etc. de fiecare data cand il vad e cam la fel de distrust.
recent l-am auzit ca vrea sa isi ia permis de motocicleta. i-am zis ca daca isi ia asa ceva il astept seara si ii rup picioarele in multiple locuri de sta in spital minim 3 luni. macar in felul asta nu o sa mai poata conduce motocicleta urmatorii ani. i-am spus ca fac asta ptr ca tin la el: picioarele se vindeca repede, dar dupa un accident de motocicleta s-ar putea sa nu mai scape deloc.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
de ce le cumpara parintii nu stiu sa-ti raspund, ca intr-adevar e un pericol.

dar de ce-si iau tinerii moto nu mi se pare o enigma: sunt la varsta la care cred ca sunt facuti din magie si cauciuc, e vorba de un life style, adrenalina, libertate, prieteni, imagine macho pt ca faci o chestie care multora le e frica sa o faca si asta doar de placere...

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Copilul cere, daca nu-i dai se tavaleste pe jos :D

#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Probabilitatea aia depinde foarte mult si de persoana care conduce.

#7
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Chiar in seara asta era sa palesc un motociclist si pasarica lui in giratoriu. Avand masina sport, iau curbele(inclusiv giratoriul la stanga)in viteza. Pentru asta, pe banda a2a cand intru in giratoriu, trag putin dreapta sa o iau mai larg ca sa-mi maresc unghiul si sa intru tare in curba. Cand am tras dreapta, puțoiul pe motocicleta a trecut repede printre masini crezand ca toti isi tin banda exact asa cum sunt. Era posibil sa aiba parte de o mare surpriza daca trageam dreapta un pic mai mult :D

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,812
  • Înscris: 14.10.2008
Ca sa-si faca gagici. Eu am un unchi matern care a fost motociclist doar in tinerete, pana si-a cucerit femeia si s-a insurat.

Daca nu faci motociclism, pitipoancele mai pot fi agatate cu BMW-uri sau si alte masini, cu conditia sa faci liniute, plecari cu scart, burnout si frane bruste sau viraje scartaite. Posted Image

#9
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Și eu am avut motocicletă, luată prin credit fără acordul părinților. Așa cred că procedează mulți, din păcate. Am dat-o când am realizat că nu depinde de mine chiar dacă merg perfect regulamentar și preventiv.

#10
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ce de întrebări și răspunsuri aiurea...

Pt că s tineri, de aia, adrenalina curge gârlă iar pericolele sunt subestimate.
Așa e și normal.

Pt că nu i dor șalele ca pe voi și pt că e cool să trăiască senzația supremă de libertate pe care ți o da motocicleta.

Altă adunătură de moraliști pe aici care a uitat cât de rebelă era la 20 de ani și ce prostii făcea la vremea ei .

E stupid, nici o generație nu a respectat limitele de siguranță stabilite de părinți, de ce ar fi asta altfel ?

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,812
  • Înscris: 14.10.2008
Uite ca eu am fost mult mai fricos cand eram tanar decat acum. Abia m-am invatat cu masina la 30 de ani, desi am permis de la 19 cand imi era prea frica sa conduc. Si mi se parea greu.

Dar pe bicla sau motobicla tot nu as merge. Logic, cine nu a mers cu bicicleta nu cred ca poate merge cu motocicleta.

Mi se pare si incomod cu casca aia pe cap, e necesara dar incomoda.

Plus de asta eu cred ca si AC-ul ar fi un motiv pentru care nu as prefera motorul fara caroserie. Am suferit mult din lipsa AC pe Dacie. Atunci da, cred ca era mai bine pe motor.

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMohombi, on 09 august 2021 - 00:50, said:

Avand masina sport, iau curbele(inclusiv giratoriul la stanga)in viteza.
Ce ai tu ma? Masina sport? Posted Image

#13
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Tu ești la fel de fricos și acum, @neaceasca, doar ai trecut peste niste chestii, nu ești relevant în discuție.

In timp, incepi să conștientizezi riscurile și să ți adaptezi comportamentul. Mai capeți și niște responsabilități, altă piatră de moară.

Intr un fel analizezi saltul peste o trambulina la 20 de ani, in alt fel la 30 și tot așa.

Totuși, dacă un puștan nu experimentează nimic, stă doar în bula de siguranță, de unde experiență de viață la el ?
Doar din povești ale părinților care le au experimentat pe pielea lor ?

Edited by DarthBane, 09 August 2021 - 01:38.


#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postaaaa4567, on 09 august 2021 - 00:06, said:

De ce ar face asta? Fiind cunoscute pericolele, zic... Intreb si eu, oarecum naiv...
De ce nu? Eu i-am luat lui fi 'miu scooter . Are 16 ani. La 18 o sa isi ia motor daca vrea .... Macar o sa stie cum e in trafic pe 2 roti.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,812
  • Înscris: 14.10.2008
La mine s-au inmultit trotinetele electrice, care ma enerveaza si mi se par caraghioase.

Insa intr-un oras aglomerat atat motocicleta cat si trotineta pot fi mult mai usor de parcat.

#16
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View PostNeaceasca85, on 09 august 2021 - 00:53, said:

Daca nu faci motociclism, pitipoancele mai pot fi agatate cu BMW-uri sau si alte masini, cu conditia sa faci liniute, plecari cu scart, burnout si frane bruste sau viraje scartaite. Posted Image

pffff, ce noutate

#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

View Postaaaa4567, on 09 august 2021 - 00:06, said:

Observ ca multicei tineri (18-25 de ani) care nu cred ca au avut banii lor de motocicleta, probabil ca le-au cumparat-o parintii or something...

De ce ar face asta? Fiind cunoscute pericolele, zic... Intreb si eu, oarecum naiv...

Mai general, de ce chiar un tanar si-ar cumpara motocicleta, din banii lui, tinand cont ca probabilitatea de accident este uriasa, si deci riscul de dizabilitate temporara sau chiar permanenta? Nu cred ca e o bagatela sa stai 3 luni in gips, zic...
Pentru că asta vor copii

#18
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
Observ o frustrare mare in enuntul initiatorului. Daca el nu a avut sa nu aibe nimeni atunci.
Ce nu e periculos în ziua de azi?si așteptatul autobuzului in statie te poate duce pe lumea cealaltă, apropo stiai ca procentul motocicletelor in Romania e mult mai scazut decat in vest?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate