Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

De ce le cumpara tinerilor motociclete parintii?

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Pai si fetele astea de 18-25 de ani care conduc masini scumpe: Range Rover, Jaguar, x5 etc. Crezi ca au muncit o zi in viata lor? Si sa le vezi ce tupeu au si ce pline de figuri sunt, pericol pe patru roti.

#20
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019

 Mohombi, on 09 august 2021 - 00:50, said:

Chiar in seara asta era sa palesc un motociclist si pasarica lui in giratoriu. Avand masina sport, iau curbele(inclusiv giratoriul la stanga)in viteza. Pentru asta, pe banda a2a cand intru in giratoriu, trag putin dreapta sa o iau mai larg ca sa-mi maresc unghiul si sa intru tare in curba. Cand am tras dreapta, puțoiul pe motocicleta a trecut repede printre masini crezand ca toti isi tin banda exact asa cum sunt. Era posibil sa aiba parte de o mare surpriza daca trageam dreapta un pic mai mult Posted Image

Am mai citit un comentariu de-al tău în aceeași notă, Fittipaldi. Continua asa și s-ar putea să ai parte de o mare surpriza când nu-ți va acorda prioritate în giratoriu UN CAMION.
Ontopic: Mi-aș dori eu ca parinții să le cumpere copiilor motociclete. Așa n-ar putea face - din cauză lipsei de experiență, teribilismului, hormonilor, substanțelor interzise - decât maxim două victime/ accident (conducător + pasager). Din păcate majoritatea părinților doresc să le asigure ceva siguranță progeniturilor și le iau BMW-uri sau SUV-uri...

#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 aaaa4567, on 09 august 2021 - 00:06, said:

Observ ca multicei tineri (18-25 de ani) care nu cred ca au avut banii lor de motocicleta, probabil ca le-au cumparat-o parintii or something...

De ce ar face asta?

De tampiti si inconstienti ce sunt .   La fel se intampla si cu odraslele de bani gata care capata masini puternice la 18-19 ani. Exemplu : Mario Iorgulescu. Baiatul avea Aston Martin DBS si ... a omorat un om. Nimica toata. E o masina pe care nu cred ca vreunul din forumisti si-o poate permite.

Edited by Bogotta, 09 August 2021 - 06:33.


#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Voi sunteti paraleli cu motociclismul. Nu intelegeti care e placerea si nu conteaza daca esti tanar sau batran. Am in familie motociclist trecut de 50 ani, e o pasiune. Nu stiti decat sa judecati. Daca era dupa voi, trebuia sa dea faliment firmele ce produc motociclete.

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 RangerBoy, on 09 august 2021 - 05:44, said:

Pai si fetele astea de 18-25 de ani care conduc masini scumpe: Range Rover, Jaguar, x5 etc. Crezi ca au muncit o zi in viata lor? Si sa le vezi ce tupeu au si ce pline de figuri sunt, pericol pe patru roti.


Cu alea e altceva. Au muncit cu gura pentru masinile alea. Deci tot respectul :D

#24
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010
Cand esti trist si singurele placeri sunt de a bea bere, a te uita la tv si a sta intins la soare, e greu sa intelegi.Unii oameni sunt activi, cauta adrenalina. Asa sunt facuti ei...
Da, e periculos, dar depinde si de om. Sunt si tineri cumpatati.

Da, e super pe motocicleta, mai ales sa ai ceva touring si sa mergi la drum intins. Ca sunt si descreierati care ambaleaza motocicletele in oras sa impresioneze, e altceva.

#25
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

 aaaa4567, on 09 august 2021 - 00:06, said:

Observ ca multicei tineri (18-25 de ani) care nu cred ca au avut banii lor de motocicleta, probabil ca le-au cumparat-o parintii or something...

De ce ar face asta? Fiind cunoscute pericolele, zic... Intreb si eu, oarecum naiv...

Mai general, de ce chiar un tanar si-ar cumpara motocicleta, din banii lui,
Tie ti se pare ca e greu de strans 3000 euro de un tanar fara obligati (nevasta, copii etc) sa isi cumpere motor second?
Te duci de 2 ori la mare lucrezi 2 veri si aduni peste 3000 euro daca nu ii cheltuiesti
Si ai luat motor.
Fiecare isi cumpara ce doreste din munca sau bani lui, mergi cu un motor si apoi o sa vezi cum e.

#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Faceti topic si pentru parasutism, ca nu e sigur si poti sa mori.

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Sunt unii care circula pe trenuri. Da, pe trenuri de mare viteza. Stau pe tampoane sau agatati de ce pot. Acolo adrenalima. Nu sa tureze motorul ca imbecilu' pentru a impresiona pitipoance la semafor. Si asta pe banii parintilor. Absolut penibil.

#28
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,966
  • Înscris: 06.04.2007
Da, penibil si revoltator cand vorbesti din postura unei varste trecute de prima tinerete.
Dar cum spunea un coleg mai sus, uitam repede ca am fost si noi tineri.
Normal ca agata pitipoance, normal ca-l tureaza pt impresie.
Probabil ca la unii o sa le treaca dupa ce mai trec anii peste ei.
Si pe mine ma deranjeaza si am ganduri de condamnare cand ii vad, dar imi dau reset pt ca am fost si eu taner.
Nu ma cuprins febra motocicletelor, dar desigur am avut alte fitze si impresii in cap.

Nu stiu ce as face daca fiu-meu ar avea chemare catre doua roti.

Oricum pt tinerii care au chemare e si un mod simplu de a agata gagici:))
Se vede, vad la lucru. Colegu la 35 de ani l-or apucat dandanalele si si-a luat motocicleta.
Asa prin coincidenta de la firma vecina am vazut niste gagici noi care nu le vazusem pana atunci
Cica au iesit la o tigara, treaba e ca si-au schimbat locu de fumat, doar asa sa vada cine e rockeru ala de la noi cu motoru :))

#29
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005

 Bogotta, on 09 august 2021 - 06:34, said:

Cu alea e altceva. Au muncit cu gura pentru masinile alea. Deci tot respectul Posted Image
Au ținut conferințe motivaționale? Posted Image

#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Bogotta, on 09 august 2021 - 07:06, said:

Sunt unii care circula pe trenuri. Da, pe trenuri de mare viteza. Stau pe tampoane sau agatati de ce pot. Acolo adrenalima. Nu sa tureze motorul ca imbecilu' pentru a impresiona pitipoance la semafor. Si asta pe banii parintilor. Absolut penibil.

Turezi motorul pentru ca iti place cum suna, mie imi place, nu e pentru a agata nimic. Si care-i problema ca parintii i-a cumparat motocicleta lui X sau Y ? Esti invidios ca nu ti-au cumparat si tie ?

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,485
  • Înscris: 30.08.2017

 Mohombi, on 09 august 2021 - 00:50, said:

Chiar in seara asta era sa palesc un motociclist si pasarica lui in giratoriu. Avand masina sport, iau curbele(inclusiv giratoriul la stanga)in viteza. Pentru asta, pe banda a2a cand intru in giratoriu, trag putin dreapta sa o iau mai larg ca sa-mi maresc unghiul si sa intru tare in curba. Cand am tras dreapta, puțoiul pe motocicleta a trecut repede printre masini crezand ca toti isi tin banda exact asa cum sunt. Era posibil sa aiba parte de o mare surpriza daca trageam dreapta un pic mai mult :D

Tu parcă aveai și un topic despre luat curba in viteza cu mașină sport :icecream:

#32
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Sportivii adevărați nu au nevoie decât de o anvelopă de tractor

#33
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Sub unele aspecte motocicleta este superioara automobilului .. senzatia de libertate, "simti" viteza mai bine si cand e frumos afara sa simti aerul pe langa tine ....

#34
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

 DarthBane, on 09 august 2021 - 01:37, said:

Tu ești la fel de fricos și acum, @neaceasca, doar ai trecut peste niste chestii, nu ești relevant în discuție.

In timp, incepi să conștientizezi riscurile și să ți adaptezi comportamentul. Mai capeți și niște responsabilități, altă piatră de moară.

Intr un fel analizezi saltul peste o trambulina la 20 de ani, in alt fel la 30 și tot așa.

Totuși, dacă un puștan nu experimentează nimic, stă doar în bula de siguranță, de unde experiență de viață la el ?
Doar din povești ale părinților care le au experimentat pe pielea lor ?
Asta da, corect. Si eu l-as fi invatat pe fi-miu de la 16 ani sa conduca etc.

#35
Perlembacher

Perlembacher

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.08.2021
Pt ca e cel mai folosit mijloc de transport cool pt tineret , Masina o poate avea oricine , dar cu masina stai in coloana mult si bine , blocat . Locuri de parcare pt masini - canci , la moto  gasesti imediat .Cu moto poti merge pe unde masina nu poate .

#36
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

 DarthBane, on 09 august 2021 - 01:09, said:

Ce de întrebări și răspunsuri aiurea...

Pt că s tineri, de aia, adrenalina curge gârlă iar pericolele sunt subestimate.
Așa e și normal.

Pt că nu i dor șalele ca pe voi și pt că e cool să trăiască senzația supremă de libertate pe care ți o da motocicleta.

Altă adunătură de moraliști pe aici care a uitat cât de rebelă era la 20 de ani și ce prostii făcea la vremea ei .

E stupid, nici o generație nu a respectat limitele de siguranță stabilite de părinți, de ce ar fi asta altfel ?
E pe dracu. Doar ca asa zici tu... Da, nu a respectat reguli stupide, dar nici nu si-a pus in asa hal, gratuit, viata in pericol. E adevarat ca nici nu erau posibilitati...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate