Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Neoprotestantii, aer de superioritate.

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#37
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 pacopaco1967, on 08 august 2021 - 11:25, said:


isus era iudeu, si el de la iudei venea
Da', merci pt. info, știam și eu asta. :)

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 barbu78, on 08 august 2021 - 09:00, said:


Penticostalii au apărut în SUA în urma unui experiment făcut de un preot catolic și câțiva tineri.
Este vorba despre povestea din Biblie legată de daruri, mai precis, este vorba despre vorbitul în limbi.
Acel grup a reușit într-un final să vorbească în limbi după ce au pus mâinile unul pe altul.
Penticostalii reprezintă cultul cu cei mai mulți posedați.
Aerul de superioritate vine din faptul că ei cunosc mai bine Biblia și teoriile legate de asta.
Vorbitul în limbi este un dar inutil în cazul în care toți vorbesc aceeași limbă dar, penticostalii îl consideră conformarea promisiunii din Biblie.
Aceste daruri se primesc doar când sunt necesare!

La ortodocși avem "Rugăciunea inimii". Această rugăciune este periculoasă pentru cei nepregătiți. Se poate zice această rugăciune doar când ești un sfânt. Dacă nu ești pregătit pentru o astfel de rugăciune, darul este posedarea de duhurile necurate.

Adventiștii au apărut tot în SUA din cultul baptist. Și aceștia au o poveste interesantă (comică), trasă de păr și adaptată rapid de grupul din care au apărut adventiștii.
O consideră pe EGW un fel de prooroc. Baptiștii, care cunoșteau totul legat de acea poveste, o consideră pe EGW nebună.
EGW a plagiat multe dintre cărțile Sfinților Părinți.

Penticostalii, adventiștii, martorii se judecă ei pe ei precum o făceau cărturarii și fariseii pe timpul Lui Isus!
Despre ce “limbi” e vorba ca eu n-am observat ca penticostalii sau alti neoprotestanti sa vosbeasca lumbi straine mai mult decat media, chiar din contra.

#39
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Faptele Apostolilor
Capitolul 2
1.Și când a sosit ziua Cincizecimii, erau toți împreună în același loc.
2.Și din cer, fără de veste, s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt ce vine repede, și a umplut toată casa unde ședeau ei.
3.Și li s-au arătat, împărțite, limbi ca de foc și au șezut pe fiecare dintre ei.
4.Și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și au început să vorbească în alte limbi, precum le dădea lor Duhul a grăi.
5.Și erau în Ierusalim locuitori iudei, bărbați cucernici, din toate neamurile care sunt sub cer.
6.Și iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulțimea și s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Cam cum pe vremuri la noi, cand slava era limba bisericeasca si in care se tineau slujbele, o gramada de popi care in fapt nu cunosteau slava boscorodeau (de aici vine si termenul) ceva in legea lor pe post de slujba in slava?

#41
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Uite de unde vine:
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 12
"28.Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29.Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30.Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?
31.Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate:"

Iată ce trebuie cerut:

Capitolul 13
"1.De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.
2.Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3.Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește.
4.Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
5.Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
6.Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7.Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
8.Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9.Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10.Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11.Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12.Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.
13.Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea."

Cred că încă Duhul Cel Bun este cu mine!

Edited by barbu78, 08 August 2021 - 15:49.


#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Asa. Intrebarea-i de fapt simpla si se poate raspunde la ea prin afirnativ sau negativ: sunt penticostalii poligloti?

#43
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Nu știu. Ei știu mai bine. Nu am auzit niciun penticostal vorbind în limbi străine dar, nu a fost cazul, eu și penticostalii vorbind în română. Pot spune că am văzut predicatori penticostali cu comportament de posedați demonic. La acestia am auzit cuvinte ciudate, cuvinte introduse haotic în vorbire.
Vorbirea în limbi se face când în jur sunt vorbitori ai altei limbi. Cei care audiau predica erau vorbitori de limbă română! Gesturile predicatorului erau de om posedat demonic.

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 barbu78, on 08 august 2021 - 17:33, said:

Vorbirea în limbi se face când în jur sunt vorbitori ai altei limbi.
sa inteleg ca un penticostal pios se poate duce la un eschimos si sa-i predice in limba lui?

Attached File  3NQst1K.jpeg   59.37K   3 downloads

#45
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 barbu78, on 08 august 2021 - 17:33, said:

Nu știu. Ei știu mai bine. Nu am auzit niciun penticostal vorbind în limbi străine dar, nu a fost cazul, eu și penticostalii vorbind în română. Pot spune că am văzut predicatori penticostali cu comportament de posedați demonic. La acestia am auzit cuvinte ciudate, cuvinte introduse haotic în vorbire.
Vorbirea în limbi se face când în jur sunt vorbitori ai altei limbi. Cei care audiau predica erau vorbitori de limbă română! Gesturile predicatorului erau de om posedat demonic.

Si eu vorbesc in limbi, desi sunt ortodox. Incep cand vreau si ma opresc atunci cand vreau, ceea ce inseamna ca nu-i o posedare demonica. Doar ca habar nu am ce spun sau daca spun ceva. Nu stiu daca vorbesc vreo limba ingereasca sau de alta natura sau spun cuvinte fara sens. Totusi, de cate ori am o problema mai grava, recurg la vorbirea in limbi in rugaciune si ma simt imediat usurat si problema se rezolva.

#46
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Fane, on 08 august 2021 - 19:23, said:

sa inteleg ca un penticostal pios se poate duce la un eschimos si sa-i predice in limba lui?
da

 redbotos, on 08 august 2021 - 08:27, said:

Deci Gadea penticostal sugera unui om sa se sinucidă?
nu

 redbotos, on 07 august 2021 - 08:46, said:

Eu cred ca penticostalii (e o părere personala) e un fel de club provenit din SUA, unde se nasc sute de culte, religii, secte, cluburi, etc.
Deci de ce au acest sentiment de superioritate și de ce te tratează ca și cum ei ar avea Adevărul Divin?
Pentru că au Adevărul Divin și îți sunt superiori.
E atât de simplu... :habarnam:

#47
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
superiori la ce penticostale? adevarul ala divin e in mintea voastra. poti sa-mi arati si mie o dovada concreta?

complex de superioritate se trateaza, nu trebuie sa suferiti in halul asta.... Posted Image

Edited by Fane, 08 August 2021 - 22:48.


#48
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Doar rătăciții se cred superiori în domeniul religiei.
Habar n-au ce zice Biblia!
Nimeni nu știe ce adevăr deține.
Doar fariseii se credeau cunoscători ai adevarului...

 Dorel666, on 08 august 2021 - 20:14, said:

Si eu vorbesc in limbi, desi sunt ortodox. Incep cand vreau si ma opresc atunci cand vreau, ceea ce inseamna ca nu-i o posedare demonica. Doar ca habar nu am ce spun sau daca spun ceva. Nu stiu daca vorbesc vreo limba ingereasca sau de alta natura sau spun cuvinte fara sens. Totusi, de cate ori am o problema mai grava, recurg la vorbirea in limbi in rugaciune si ma simt imediat usurat si problema se rezolva.
Pe tine te cred...

 Fane, on 08 august 2021 - 19:23, said:

sa inteleg ca un penticostal pios se poate duce la un eschimos si sa-i predice in limba lui?
Așa ar trebui dacă ar avea cu adevărat darul vorbirii în limbi.

Am auzit de două cazuri de vorbire în limbi și nu aveau treabă cu penticostalii sau religia: un prizonier a vorbit rusa perfect la interogatoriu și o femeie într-o situație limită a vorbit într-o anumită limbă și în continuare putea vorbi câteva zeci de limbi.

#49
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
deja cand te crezi superior ai cam pierdut matuirea... da' poate la ei e altfel, ca ei platesc bani grei pt asta si probabil le este asigurata.

#50
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 Fane, on 08 august 2021 - 23:32, said:

deja cand te crezi superior ai cam pierdut matuirea... da' poate la ei e altfel, ca ei platesc bani grei pt asta si probabil le este asigurata.
Nu cam, ci sigur a pierdut mântuirea.
Cuvântul jertfa de sine și smerenie, nu prea sunt în vocabularul lor.
Ci doar cuvântul de pocăință pe care și-l asuma. Pocăit ca pocăit, dar nu vad fapte de pocăință ci doar vorbe despre.
Cu cuvântul acesta, atrage și convertesc mulți care vor o schimbare în viata lor.
Convertiți fiind, ei cred ca au trecut de partea cea buna, se cred superiori, se uita de sus peste alții siii tratează cu indiferența.
Chiar astăzi dimineața, am venit de la tura de noapte și am dus pe mama și cele doua fetite la biserica.
Venind înapoi spre casa, mergeau și vecini mei penticostali la biserică.
Era sa întru în șanț pentru ca ei mergeau pe mijlocul drumului și sa ferit în ultim moment cu mașina.
Chiar am observat și o privire taioasa de " ce cauți tu pe drumul asta".
Știu sigur ca exista pastori penticostali pe forumul asta.
Pocaiti-va cu adevărat oameni buni.
Dacă nu înțelegeți cuvânt pocăință, atunci schimbați-vă mentalitatea.
Poate nu înțelegeți smerenia, la fel ca și cuvânt. Politețea, bunul simț, omenia, respectul...


#51
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Fane, on 08 august 2021 - 22:40, said:

Poti sa-mi arati si mie o dovada concreta?
Desigur.

 barbu78, on 08 august 2021 - 23:31, said:

Doar fariseii se credeau cunoscători ai adevarului...
Și chiar erau.
Așa-i că nu știi nimic bun despre farisei?

 redbotos, on 09 august 2021 - 01:31, said:

Cuvântul jertfa de sine și smerenie, nu prea sunt în vocabularul lor.
Intre superior și smerit NU este incompatibilitate.
Ideal este să fii superior și smerit.

A fi smerit nu înseamnă să fii un individ de proastă calitate.

 redbotos, on 09 august 2021 - 01:31, said:

Cu cuvântul acesta, atrage și convertesc mulți care vor o schimbare în viata lor.
Convertiți fiind, ei cred ca au trecut de partea cea buna, se cred superiori, se uita de sus peste alții siii tratează cu indiferența.
Prin convertire chiar au trecut de partea cea bună și chiar au devenit superiori... :habarnam:
Dar nu este adevărat că îi tratează pe oameni cu indiferență.
Dacă i-ar trata așa cum ar converti pe mulți?

 redbotos, on 09 august 2021 - 01:31, said:

Pocaiti-va cu adevărat oameni buni.
Dacă nu înțelegeți cuvânt pocăință, atunci schimbați-vă mentalitatea.
Poate nu înțelegeți smerenia, la fel ca și cuvânt. Politețea, bunul simț, omenia, respectul...
Vezi că ai cam început să semeni cu cineva din pilda lui Iisus cu vameșul și fariseul!
Dar nu cu vameșul :nonobad:

#52
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Penticostale, dai tu in scris ca la judecata de apoi n-o sa aveti de dat socoteala pt purtarea asta? Si totul se masiara in numarul de noi convertiti?

Edited by Fane, 09 August 2021 - 08:37.


#53
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

 pacopaco1967, on 08 august 2021 - 11:25, said:

isus era iudeu, si el de la iudei venea .

Nu e penticostal ci ateu. Dar are in plan sa se infiltreze printre religiosi.
Nu sugera sa se sinucida ci il intreba ce parere are despre sinucidere si sinucigasi ? Si apoi il intreba "v-ati gandit vreodata sa va sinucideti ?"
E modul lor de a manipula o discutie in directia dorita.
Asta e ateu, iar tac-su e la adventisti.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SSqPbwxVaE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

 Fane, on 09 august 2021 - 08:35, said:

Penticostale, dai tu in scris ca la judecata de apoi n-o sa aveti de dat socoteala pt purtarea asta? Si totul se masiara in numarul de noi convertiti?
Răspunsul corect la amândouă întrebări este un DA hotărât.
Altă întrebare! :)


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate