Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Neoprotestantii, aer de superioritate.

* * * - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#19
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Lasa ca nici cu initiatorul nu mi-e rusine. Parca-l vad, cand cunoaste pe cineva. Prima intrebare: ''Matale ce religie ai?"
In afara de membrii familiei mele, sa mor daca stiu ce religie au prietenii si cunoscutii mei. Pot doar banui. Si in niciun caz nu e subiect de discutie intre noi.

In orice caz, de apreciat diversitatea de prieteni pe care o are. Cred ca numai budisti nu a enumerat. :)

Edited by mariovrs, 07 August 2021 - 16:10.


#20
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 mariovrs, on 07 august 2021 - 16:09, said:

Lasa ca nici cu initiatorul nu mi-e rusine. Parca-l vad, cand cunoaste pe cineva. Prima intrebare: ''Matale ce religie ai?"
In afara de membrii familiei mele, sa mor daca stiu ce religie au prietenii si cunoscutii mei. Pot doar banui. Si in niciun caz nu e subiect de discutie intre noi.

In orice caz, de apreciat diversitatea de prieteni pe care o are. Cred ca numai budisti nu a enumerat. :)
No dragul meu, nici ca nu ai ghicit.
Ma doare în cot de ce religie are oricine, atâta timp cât nu o afișează ostentativ.
Când mergeam cu trenul, de obicei ei țin predici pentru a atrage cât mai mulți adepți, prin negarea altor religii sau practici, ori ritualur, cu anumite pasaje din Biblie.
Atunci și doar atunci întrebam "domnu, da nu va supărați, ce religie aveți?"
Si sa vezi mirare, ca nu-și mai aminteau sau aveau retineri.
Cât de ipocrit sa fi, sa ajungi sa furi și să spui mai apoi " pacea domnului Iisus"?

 Bitterblue, on 07 august 2021 - 13:10, said:

Oare nu ei sunt soiul care crede că atunci când vine vremea numai ei, cei salvați, vor fi teleportați în rai („rapture”), iar restul lumii va rămâne în urmă să sufere?
Nu, aia sunt martori lui yehova.
Ăștia sunt mai stilați.
Nu își taie venele când trece vreo cometă.


#21
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Esti sigur ca din cauza religiei sunt aerele de superioritate? Am cunoscut penticostali romani si straini, n-am vazut chestia asta.

#22
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Am ajuns la concluzia asta, după ce am trăit peste 20 de ani printre ei.
Eu zic ca sunt sigur ca religia/cultul are o influenta asupra modului de viață.
Clar.



#23
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
O fi aia de pe sate. Am cunoscut penticostali care erau medici, ingineri, procurori chiar. Extrem de joviali, binedispusi si caldurosi.

#24
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

 edy_wheazel, on 07 august 2021 - 20:12, said:

O fi aia de pe sate. Am cunoscut penticostali care erau medici, ingineri, procurori chiar.  
Unul a ajuns chiar ministru Posted Image
https://crestintotal...ie-de-ministru/

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002

 edy_wheazel, on 07 august 2021 - 20:12, said:

O fi aia de pe sate. Am cunoscut penticostali care erau medici, ingineri, procurori chiar. Extrem de joviali, binedispusi si caldurosi.
Sunt mai rari fiindca cel putin pana nu de mult stilul lor de viata era sa faca multi copii si nu prea erau resurse de tinut copii prin scoli. Si astia care-s mai deschisi la minte nu sunt aia care fac caz de religia lor.

Edited by Fane, 07 August 2021 - 20:53.


#26
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Tin totusi sa precizez ca cei de care scriam sunt straini.

#27
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 claudiu1, on 07 august 2021 - 20:27, said:


Unul a ajuns chiar ministru Posted Image
https://crestintotal...ie-de-ministru/
Da de Mihai Gadea de la Antena 3?


#28
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Nu cumva Gadea asta insinua unui om sa se sinucidă?

#29
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Cred ca ar fi cazul sa va mai amintesc din cand in cand ceea ce a spus Isus: ''mântuirea vine de la iudei''  Ioan 4:22

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 redbotos, on 07 august 2021 - 22:01, said:

Nu cumva Gadea asta insinua unui om sa se sinucidă?
De ce folosești cuvinte pe care nu le înțelegi?
Nu insinua merge acolo, ci sugera, dar hei!
Tu ești de religie ortodox, nu creștin, și asta spune tot.

#31
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 ericmario, on 08 august 2021 - 06:23, said:


De ce folosești cuvinte pe care nu le înțelegi?
Nu insinua merge acolo, ci sugera, dar hei!
Tu ești de religie ortodox, nu creștin, și asta spune tot.
Deci Gadea penticostal sugera unui om sa se sinucidă?


#32
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 redbotos, on 07 august 2021 - 08:46, said:

.....
Eu cred ca penticostalii (e o părere personala) e un fel de club provenit din SUA, unde se nasc sute de culte, religii, secte, cluburi, etc.
Deci de ce au acest sentiment de superioritate și de ce te tratează ca și cum ei ar avea Adevărul Divin?
Penticostalii au apărut în SUA în urma unui experiment făcut de un preot catolic și câțiva tineri.
Este vorba despre povestea din Biblie legată de daruri, mai precis, este vorba despre vorbitul în limbi.
Acel grup a reușit într-un final să vorbească în limbi după ce au pus mâinile unul pe altul.
Penticostalii reprezintă cultul cu cei mai mulți posedați.
Aerul de superioritate vine din faptul că ei cunosc mai bine Biblia și teoriile legate de asta.
Vorbitul în limbi este un dar inutil în cazul în care toți vorbesc aceeași limbă dar, penticostalii îl consideră conformarea promisiunii din Biblie.
Aceste daruri se primesc doar când sunt necesare!

La ortodocși avem "Rugăciunea inimii". Această rugăciune este periculoasă pentru cei nepregătiți. Se poate zice această rugăciune doar când ești un sfânt. Dacă nu ești pregătit pentru o astfel de rugăciune, darul este posedarea de duhurile necurate.

Adventiștii au apărut tot în SUA din cultul baptist. Și aceștia au o poveste interesantă (comică), trasă de păr și adaptată rapid de grupul din care au apărut adventiștii.
O consideră pe EGW un fel de prooroc. Baptiștii, care cunoșteau totul legat de acea poveste, o consideră pe EGW nebună.
EGW a plagiat multe dintre cărțile Sfinților Părinți.

Penticostalii, adventiștii, martorii se judecă ei pe ei precum o făceau cărturarii și fariseii pe timpul Lui Isus!

Edited by barbu78, 08 August 2021 - 09:09.


#33
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 Elihu_66, on 08 august 2021 - 00:11, said:

Cred ca ar fi cazul sa va mai amintesc din cand in cand ceea ce a spus Isus: ''mântuirea vine de la iudei''  Ioan 4:22
Trebuie citat mai mult:
"19.Femeia I-a zis: Doamne, văd că Tu ești prooroc.
20.Părinții noștri s-au închinat pe acest munte, iar voi ziceți că în Ierusalim este locul unde trebuie să ne închinăm.
21.Și Iisus i-a zis: Femeie, crede-Mă că vine ceasul când nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim nu vă veți închina Tatălui.
22.Voi vă închinați căruia nu știți; noi ne închinăm Căruia știm, pentru că mântuirea din iudei este.
23.Dar vine ceasul și acum este, când adevărații închinători se vor închina Tatălui în duh și în adevăr, că și Tatăl astfel de închinători își dorește.
24.Duh este Dumnezeu și cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh și în adevăr."

Edited by barbu78, 08 August 2021 - 09:23.


#34
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 barbu78, on 08 august 2021 - 09:19, said:


Trebuie citat mai mult:
"19.Femeia I-a zis: Doamne, văd că Tu ești prooroc.
20.Părinții noștri s-au închinat pe acest munte, iar voi ziceți că în Ierusalim este locul unde trebuie să ne închinăm.
21.Și Iisus i-a zis: Femeie, crede-Mă că vine ceasul când nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim nu vă veți închina Tatălui.
22.Voi vă închinați căruia nu știți; noi ne închinăm Căruia știm, pentru că mântuirea din iudei este.
23.Dar vine ceasul și acum este, când adevărații închinători se vor închina Tatălui în duh și în adevăr, că și Tatăl astfel de închinători își dorește.
24.Duh este Dumnezeu și cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh și în adevăr."
Da, același lucru ca și femeia samarineanca, unii cred că trebuie să ne închinăm lui Dumnezeu în biserică ortodoxă, alții cred că trebuie să ne închinăm în biserică penticostală, și așa mai departe.
Adevărul este că sunt toți pe din afară.
Cine știe ce reprezintă muntele, înțelege mai bine.

#35
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 Elihu_66, on 08 august 2021 - 00:11, said:

Cred ca ar fi cazul sa va mai amintesc din cand in cand ceea ce a spus Isus: ''mântuirea vine de la iudei''  Ioan 4:22
isus era iudeu, si el de la iudei venea .

 redbotos, on 08 august 2021 - 08:27, said:

Deci Gadea penticostal sugera unui om sa se sinucidă?
Nu e penticostal ci ateu. Dar are in plan sa se infiltreze printre religiosi.
Nu sugera sa se sinucida ci il intreba ce parere are despre sinucidere si sinucigasi ? Si apoi il intreba "v-ati gandit vreodata sa va sinucideti ?"
E modul lor de a manipula o discutie in directia dorita.
Asta e ateu, iar tac-su e la adventisti.

#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 redbotos, on 07 august 2021 - 08:46, said:

Buna.
Vreau sa va spun de la început ca sunt de religie ortodox.
Nu am nimic împotriva altor religii, ba chiar le tolerez și respect.
Am prieteni foarte buni musulmani care au fost alături de mine la evenimente importante din viata, catolici, hinduși (Sri Lanka) și ceva din neoprotestanti.
Când vine în vizita prietenul turc la mine acasă, am grija sa nu intinez cu carne de porc mâncarea lui.
Iar la cei neoprotestanti, nu fac semnul Sf Cruci în fața lor în mod ostentativ.
Nu vreau sa supăr pe cineva, ca mai sunt unii dintre noi care cred ca dacă nu ești ortodox nu vei merge în rai.
Eu sunt și voi fi pana la moarte ortodox, pentru ca asta este identitatea mea.

Si acuma o problema pe care am observat-o dea lungul timpului.
Penticostali în general, ca sunt mai mulți decât ceilalți neoprotestanti, au un aer de superioritate, de narcisism, etc.
Am muncit într-o unitate service, unde conducerea, doar conducerea, erau penticostali.
Nu cumva sa muncească ei. Rar unde vezi penticostali murdari de munca.
Vor doar funcții de conducere, iar femeile sa stea acasă doar în menajerie și sa facă muti copii ca să ai e cu ce motiva timpul petrcut acasă.
Ca asa zice Domnul.
Mai nou, nu mai fac nici copii mulți, au dat de bine.
Dar dacă iau contact cu ortodocșii, se vede pe chipul lor o greață, un sentiment de repulsie și te tratează ca atare.
Chiar dacă sunt prinși în faptul rău al păcatului, se susțin unii pe alții, iar tot tu ești vinovat ca nu ești de al lor.
Vrei o funcție, un salariu mai mare, trebuie sa te convertești.
Eu cred ca penticostalii (e o părere personala) e un fel de club provenit din SUA, unde se nasc sute de culte, religii, secte, cluburi, etc.
Deci de ce au acest sentiment de superioritate și de ce te tratează ca și cum ei ar avea Adevărul Divin?

Roaga-te pentru ei:

Psalmii 119:21
Tu mustri pe cei îngâmfaţi, pe blestemaţii aceştia care se rătăcesc de la poruncile Tale.

Proverbele 18:12
Înainte de pieire, inima omului se îngâmfă, dar smerenia merge înaintea slavei.

Proverbele 21:4
Privirile trufaşe şi inima îngâmfată, această candelă a celor răi, nu sunt decât păcat.

Isaia 2:11
Omul va trebui să-şi plece privirea semeaţă şi îngâmfarea lui va fi smerită: numai Domnul va fi înălţat în ziua aceea.


Iar pentru tine, mediteaza la versetele acestea:

Ieremia 12:5
„Dacă, alergând cu cei ce aleargă pe picioare, ei te obosesc, cum vei putea să te iei la întrecere cu nişte cai? Şi dacă nu te crezi la adăpost decât într-o ţară liniştită, ce vei face pe malurile îngâmfate ale Iordanului?

Psalmii 119:69
Nişte îngâmfaţi urzesc neadevăruri împotriva mea; dar eu păzesc din toată inima mea poruncile Tale.

Edited by Dorel666, 08 August 2021 - 13:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate