Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Preturi record pe litoralul romanesc

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Nu se poate nici în România. Adică se poate, dar în extrasezon. Momentan gradul de ocupare pe litoral e 100%. Deci, ce sa eviți? Soluția e cea veșnică, cobori mai la sud.

#92
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nici nu trebuie sa cobori neaparat nicaieri.
Ai suficiente plaje libere si curate (cateva chiar interesante) in nordul litoralulului, cazare ok (cu putin noroc chiar langa plaja) si tot ce vrei.


Treaba cu gradul de ocupare e discutabila.

#93
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013

View PostMembruAnonim, on 09 august 2021 - 19:15, said:

Clasificarea hotelurilor se face in functie de numarul de stele. Din ce stiam, nu poti sa pui tu dupa bunul plac x stele. Totul este reglementat dupa anumite norme bine stabilite. Daca ai o maghernita si tu l-ai cotat de la sine putere cu 4 stele, sa ti se inchida unitatea un anumit numar de zile, sa vedem daca mai face cineva manevra. Multi turisti vad pe booking sau alt site hotel de 4 stele, insa cand ajunge fizic la hotel, conditii de 2 stele, poate nici alea. In cazul asta o amenda babana si inchiderea unitatii.

Da ai dreptate. Cu toate astea, fix asa era. Rezervarile se faceau direct la hotel, nu prin booking sau prin altceva. Se aleg anumite hoteluri pt amplasament, care este prioritar pentru grupurile de turisti.

View Postunderb, on 09 august 2021 - 21:31, said:

Treaba cu gradul de ocupare e discutabila.

Statisticile privind gradul de ocupare sunt bazate pe nopti de cazare fiscalizate, adica la hoteluri si prin booking / airbnb probabil. Insa daca te cazezi la o gazda pe care o cunosti si o suni ca vii sau la cei care stau cu cheia in gara, astea nu sunt contorizate de nimeni.

#94
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E discutabila in oricare din situatii.
De unde crezi tu ca scoate cineva date oficiale in timp real zi de zi in Romania? :)
Grad de ocupare +/- 10% e mai aproape de adevar as zice. Asa, in mod empiric...

Edited by underb, 09 August 2021 - 23:11.


#95
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Apropo de cerere și ofertă.... am văzut de multe ori următorul fenomen: tipu care închiriază skyjet - are pe plaja 5 bucăți și langa plaja încă vreo 8 dar el are cate un client la doua ore și asta nu doar într-o zi ci in toate 10-15 zile cât sunt eu in zona...
Dacă ar scădea prețul la jumate m-ar avea client zilnic... de ce n-o face?

Edited by dansysro, 12 August 2021 - 01:50.


#96
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdansysro, on 12 august 2021 - 01:49, said:

Dacă ar scădea prețul la jumate m-ar avea client zilnic... de ce n-o face?
Pentru ca e un dobitoc sinistru... Sau pentru ca il costa mentenanta echipamentelor? De ce ti-ar inchiria doar de dragul de a inchira?

Tu de ce nu inchiriezi la juma' de pret, incat sa ai ai clienti ca tine, non-stop?

#97
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005

View Postdexterash, on 12 august 2021 - 02:53, said:

Sau pentru ca il costa mentenanta echipamentelor?

oare?
o masina se inchiriaza cu 30/40 pe zi, o barca cu 70-80 pe zi, dar astia cu 20euro / 15 min s-ar ruina cu mentenanta???

#98
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdansysro, on 12 august 2021 - 03:03, said:

oare?
o masina se inchiriaza cu 30/40 pe zi, o barca cu 70-80 pe zi, dar astia cu 20euro / 15 min s-ar ruina cu mentenanta???
Din nou, nu inteleg ce te opreste sa faci o afacere care sa'ti aduca profit la preturi mai mici. Serios, ce te opreste?! Mie-mi pare ca ai deja reteta succesului.

Sau doar te plangi pe aici a #sarak?

#99
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postslai, on 06 august 2021 - 19:32, said:



io's adeptul vacantelor ieftine si dese. decat una scumpa, dar odata pe an, prefer iesiri saptamanale, daca nu, macar 2 pe luna. din viata, am ajuns la concluzia ca excursiile sunt cele care iti aduc multumire si ramai cu ceva.
Si eu sunt adeptul iesirilor de weekend, am avantajul ca mai am un apartament aproape de mijlocul tarii, dorm acolo si dimineata pot pleca in orice parte vreau.

Apropo de Mamaia, nu inteleg de ce se duc si apoi se plang? peste tot sunt informatii cum ca raportul calitate/pret e naspa, de ce plm te duci atunci? Ca sa ai ce carai after?

#100
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdansysro, on 12 august 2021 - 01:49, said:

Dacă ar scădea prețul la jumate m-ar avea client zilnic... de ce n-o face?
Nu neaparat, cine are cu adevarat chef de asa distractii arunca cu bani oricum. De ce n-o face ? Ca sa nu strice piata si sa nu faca uzura.

#101
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

View PostdaniMMM, on 12 august 2021 - 05:47, said:

Si eu sunt adeptul iesirilor de weekend, am avantajul ca mai am un apartament aproape de mijlocul tarii, dorm acolo si dimineata pot pleca in orice parte vreau.

Apropo de Mamaia, nu inteleg de ce se duc si apoi se plang? peste tot sunt informatii cum ca raportul calitate/pret e naspa, de ce plm te duci atunci? Ca sa ai ce carai after?

in general romanul e plangacios si smiorcait. de multe ori dincolo de absurd. si in general el nu gandeste raportul cost/beneficiu, si ala cu cazare de 200 de euro e la fel de pretentios ca ala de la 2000 de euro.
unele reviewuri se vad de la o posta ca sunt stupide, si in mare parte sunt ale romanilor.
la o cazare la bulgari in septembrie, ma uitam peste reviewuri. unul i-a dat nota proasta, ca e curat, ca sunt draguti, dar la masa, desi erau 17 feluri de mancare, nu variau felurile de la o zi la alta, in fiecare zi erau aceleasi 17 feluri...

#102
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postdansysro, on 12 august 2021 - 01:49, said:

Apropo de cerere și ofertă.... am văzut de multe ori următorul fenomen: tipu care închiriază skyjet - are pe plaja 5 bucăți și langa plaja încă vreo 8 dar el are cate un client la doua ore și asta nu doar într-o zi ci in toate 10-15 zile cât sunt eu in zona...
Dacă ar scădea prețul la jumate m-ar avea client zilnic... de ce n-o face?

Pentru ca romanii sunt cei mai prosti afaceristi, el prin afacere intelege tun.
Am un fost coleg de liceu care avea o franciza de mobilier de birou, ii mergea foarte bine cu niste scaune directoriale din Cehia. Unul cu fabrica de pe langa Suceava, parca, le-a copiat identic si le-a bagat in magazin la acelasi pret. Cehul cand a vazut ca vanzarea merge bine, a ieftinit putin si a inceput sa vanda mai mult, romanul a scumpit si s-a oprit cu vanzarea.

#103
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postdansysro, on 12 august 2021 - 01:49, said:

Apropo de cerere și ofertă.... am văzut de multe ori următorul fenomen: tipu care închiriază skyjet - are pe plaja 5 bucăți și langa plaja încă vreo 8 dar el are cate un client la doua ore și asta nu doar într-o zi ci in toate 10-15 zile cât sunt eu in zona...
Dacă ar scădea prețul la jumate m-ar avea client zilnic... de ce n-o face?
N-o face pt ca durata de viata a unui skyjet e de vreo 300 de ore. Dupa aia mai mult repari la el si toate piesele sunt scumpe.
E o resursa finita pe care n-o poti da ieftin. Unul mediu spre mic te costa cam 30 euro ora de functionare (considerand ca il dai cu cateva mii cand nu mai e cine stie ce de capul lui) si asta fara a lua in calcul intretinerea si consumul orar de camion in regim de inchiriere adica mers blana.

Pe scurt, la jumatate de pret ar insemna sa te plateasca el pe tine ca sa te plimbi, nu tu pe el.

Si, fie vorba intre noi, e f bine ca e asa din mai multe motive.

Edited by underb, 02 September 2021 - 09:12.


#104
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postdexterash, on 12 august 2021 - 03:20, said:

Din nou, nu inteleg ce te opreste sa faci o afacere care sa'ti aduca profit la preturi mai mici. Serios, ce te opreste?! Mie-mi pare ca ai deja reteta succesului.

Sau doar te plangi pe aici a #sarak?
Ca nu are nici o șansă. A încercat un amic de-al meu din Constanța sa se bage. Trebuie sa dai spaga enorma. Nu ai nici o șansă sa intri pe litoral cu ski jeturi fără spaga enorma!

View Postdansysro, on 12 august 2021 - 03:03, said:

oare?
o masina se inchiriaza cu 30/40 pe zi, o barca cu 70-80 pe zi, dar astia cu 20euro / 15 min s-ar ruina cu mentenanta???
Trebuie sa își scoată si spaga data. Care e enorma!

#105
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cand asta? Si ce inseamna enorma?

N-auzi ca nu se da nimeni cu ele? Ce treaba ar avea cu spaga? Ca pe aia ar amortiza-o mai repede din rulaj daca ar si duce utilaju'.
Doar ca nu duce prea mult si aia e buba de fapt.
Ori ca ii ramanea lui banii ori ca amortiza mai repede spaga tot aia era daca cea mai profitabila abordare era rulajul cat mai mare.

Spaga aia "imensa" e ca sa tina strainii departe, sa nu creasca concurenta pe o nisa si asa ingusta.

Anyway, treaba cu spaga imensa, daca nu e doar o snoava cum probabil e, e unul dintre putinele lucruri defecte pe lumea asta de care ma bucur ca e asa cum e. Skyjeturi ieftine mai lipseau...

Edited by underb, 02 September 2021 - 22:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate