Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Preturi record pe litoralul romanesc

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Preturile sunt extrem de mari in comparattie cu anii trecuti. In statiunea Mamaia un sezlong poate ajunge si 100 lei pe zi, o ciorba ~20 lei, o bere la pahar de plastic de 400ml 20 lei, un cocktail ~40-50 lei, o sticla bere market ~20 lei etc. Cazarea la fel. Parcarea chiar si 100 lei pe zi.


La asemenea preturi mai bine te duci In Grecia/Turcia/Egipt/Spania etc si ai conditii si preturi mult mai bune. Eu nu am mai fost pe litoralul romanesc (la plaja) de ani buni. Prefer sa plec peste granita unde gasesc plaje mai curate, apa mai limpede (si curata), servicii superioare celor din Romania.



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ELr8pKPTIHg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
cum bine zicea bunica-miu: "tataie, poanta-i veche..prostu-i nou"...
lumea asta vrea, asta primeste...

Edited by Barboso, 06 August 2021 - 16:01.
NU mai citati Inutil !


#3
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
preturile la mancare si bautura sunt asa in cluj de vreo 3-4 ani la 85% din localuri. acolo esti in statiune, cat vreti sa fie ?
sezlongul e si 30 lei si 200 lei, depinde unde mergi.
nu militez pt mamaia dar prea se inflameaza lumea aiurea
adica pe mine nu ma socheaza ca sunt aceste preturi pentru ca sunt obisnuit cu ele

Edited by zile_san, 06 August 2021 - 15:28.


#4
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002
Exista si alte optiuni decat litoralul romanesc...

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Daca ar ramane terasele goale ar fii nevoiti sa scada preturile, dar daca gasesc clienti merg la rupere, acum ori niciodata. Daca ajung la o terasa si nu imi convin preturile caut alta. dar de obicei am locurile mele unde mananc bine si la preturi rezonabile, nu imi place sa joc ruleta ruseasca pe litoralul nostru cu locatiile unde pot manca, fara sa am vre-o recomandare de la cineva cunoscut, despre calitatea produselor de acolo.

Edited by baribalu, 06 August 2021 - 15:35.


#6
m-amintors

m-amintors

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 26.07.2021
p.s. am fost pe plaja la modern , apa sdestul de curata , nu gunoaie nu alge , deci depinde cat de figurant vrei sa fii. cine te pune sa dai 100 de lei pe sezlong? esti taran ca mergi cu cearcaful?

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Numai oamenii fara venituri se plang de preturi, cine nu are bani in Bulgaria. Cine e harnic si strangator in Romania, ca are de unde sa cheltuiasca. Foarte bine, asa se formeaza un mediu destinat elitelor. Citu unde isi face concediul ?

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Fix pix, elite pe litoralul romanesc.

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Pai daca e cererea mare si romanului ii e lene sa plece altundeva? Daca toti romanii stiu sa-si ia concediu doar in august si doar la mare? Daca romanii sunt mari amatori de cheltuit banii pe care nu-i au?
Duceti-va, fratilor, la mare in iunie sau in septembrie, cand nu e lume, si o sa traga de voi sa cumparati o bere.
Romanul de rand, de lene si din obisnuita, se duce la mare la noi, maxim la bulgari. Pentru ca stie ca altundeva nu se descurca.
Pune-l tu pe Gica, cu burta de bere, sa mearga in Grecia sau in Turcia la mare. Nu se duce ca stie ca smecheria lui de berar merge doar in Romania. Aici se descurca el cumva, dincolo e ca un copil ratacit de parinti.

Edited by bai3tzash, 06 August 2021 - 15:48.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 06 august 2021 - 15:14, said:

Preturile sunt extrem de mari in comparattie cu anii trecuti. In statiunea Mamaia un sezlong poate ajunge si 100 lei pe zi, o ciorba ~20 lei, o bere la pahar de plastic de 400ml 20 lei, un cocktail ~40-50 lei, o sticla bere market ~20 lei etc. Cazarea la fel. Parcarea chiar si 100 lei pe zi.
Normal, daca nu pleci organziat all inclusive Posted Image Preturile la liber sunt dupa cum vrea patronul si evident dupa cerere... daca lumea nu ia scade pretul. Dar e bataie pe ele asa ca e scump.

Edited by andreic, 06 August 2021 - 15:47.


#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Nu exista scump sau ieftin, exista cerere și oferta. Cat timp cererea e sus, preturile se ajustează corespunzător. E economia de piață, e stupid sa te ofuschezi ca ți se pare ție scump.
Ca fapt divers, anul trecut am fost pe litoralul nostru, am plătit 50 lei cazare care în momentul asta e 350 pe Booking. Sezlongul 10 lei. Asta fu, cererea prăbușita, preturile asemenea. Nu am deschis topic sa ma plâng ca e prea ieftin litoralul nostru.

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 Wotan, on 06 august 2021 - 15:29, said:

Exista si alte optiuni decat litoralul romanesc...
Pai tocmai ca situația e cam fierbinte prin alte locuri de asta e o aglomerație de necrezut la noi. În ultimele 4 zile am trecut granița cu Bulgaria  în fiecare zi dus întors ajungând pana la Nesebăr. E plin de mașini la granița noastră de oameni care și-au scurtat concediul în Grecia sau Turcia din cauza de covid sau incendii. Ieri noapte era un trafic pe DN39 pe care nu l-am întâlnit niciodată. De la Vama Veche pana în Constanța e lume peste tot  terase pline, stai la coada pentru orice.
In aste condiții pana în septembrie se vor mari preturile pana la vârful din 15 august.

Edited by Kokoshmare, 06 August 2021 - 15:48.


#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Sa nu mai zic de faptul ca majoritatea romanilor isi permit doar o vacanta pe an. Strang bani luni de zile sau se imprumuta ca sa mearga o saptamana la mare. Zici ca e scris in Constitutie ca daca nu mergi la mare in august si nu spargi toti banii acolo, nu esti roman. Cum sa nu mergi la mare, sa spargi si tu banii, daca asa face toata lumea? Si afaceristii profita. Ca daca nu iei tu sezlongul cu 100 lei, vine altul si-l ia, ca sunt destui.

#14
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

 MembruAnonim, on 06 august 2021 - 15:14, said:


La asemenea preturi mai bine te duci In Grecia/Turcia/Egipt/Spania etc si ai conditii si preturi mult mai bune. Eu nu am mai fost pe litoralul romanesc (la plaja) de ani buni. Prefer sa plec peste granita unde gasesc plaje mai curate, apa mai limpede (si curata), servicii superioare celor din Romania.


Vezi si preturi in Italia, Franta, etc. sunt locatii unde sunt preturi mai mari, atat timp cat este cerere este normal sa nu scada. Nu te obliga nimeni sa mergi pe litoralul romanesc, asa cum bine ai mentionat, nu ai mai fost de anii de zile, eu nu am mai fost din 2008 sau 2009. Cere si oferta, atat! (uneori poate fi si incompetenta, dar nu pare a fi cazul)

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 slai, on 06 august 2021 - 15:47, said:

Nu exista scump sau ieftin, exista cerere și oferta. Cat timp cererea e sus, preturile se ajustează corespunzător. E economia de piață, e stupid sa te ofuschezi ca ți se pare ție scump.
Corect... eu ma amuz cum este lumea e surprinsa... mai ales cei carora le pute la noi si merg la greci, turci, Maldive sau Tenerife... iar aia mai saraci la bulgari... si zic domne nu mai mergem la Mamaia, lasa sa falimenteze bla bla, realitatea este ca niciodata nu se va intampla asa ceva, Mamaia va fi full in sezon oricand, orice ar face pe acolo, doar o stare de urgenta sau carantina mai poate reduce numarul de turisti, in realitate romanii prefera acolo, din toate zonele tarii... si vorbesc de marea majoritate.
Ar trebui sa invete si bulgarii cum se fac bani ca la noi Posted Image

O sa vina vremea cand o sa spuna romanii.. sa vedem daca ne mai permitem la Mamaia... vorbesti de Mamaia ca de Canne Posted Image O sa fie un standard social si financiar.

Edited by andreic, 06 August 2021 - 16:00.


#16
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Sa le mai plangeti de mila cand ii inchid astia :)

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
In 2012 imi povestea cineva care detinea o shaormerie ca anii (2009/2010/2011) care au urmat dupa criza financiara din 2008 au fost niste ani foarte slabi.. lumea nu mai avea asa multi bani, litoralul era tot mai gol, nu mai era consumul ala de dinainte.

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
E normal, se numeste cerere vs oferta. Daca Grecia ar avea 60 km de plaja si 2 luni de sezon ar avea exaaaact aceleasi preturi. E full la noi deci de ce ar da un sezlong cu 10 lei ???

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate