Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Proiect politie contra soferilor agresivi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#91
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdjl, on 06 august 2021 - 13:36, said:

Problema e că tot ce s-a propus e interpetabil.
multe chestii din legi sunt interpretabile, dar pt asta exista politist si peste el judecator, ca sa aplice legea in litera si spiritul ei, nu cum o interpreteaza fiecare.

#92
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdjl, on 06 august 2021 - 13:36, said:

De ce nu ar fi voie?
Pentru ca asa e legea. Punct.

View Postdjl, on 06 august 2021 - 13:36, said:

Maschezi camera şi gata. Sau pasagerul zice că vorbeşte la telefon şi filmează de fapt.
Doar 25K euro e amenda daca te prinde.

La Tesla dash-cam-ul e integrat in sistemele de self-driving si asistenta ale masinii (foloseste camerele masinii) si inregistreaza pe un stick USB din torpedou. Well ... sistemul e inactiv in Austria Posted Image ... cel putin la masinile pe care le cumperi acolo. Nu stiu daca se dezactiveaza automat cand conduci pe acolo.

Portugalia are legi similare.

https://www.which.co...ving-in-europe/

View Postdjl, on 06 august 2021 - 13:36, said:

Am văzut şi eu la Mircea Badea.
Se mai uita cineva la mascariciul ala ?

View Postdjl, on 06 august 2021 - 13:36, said:

Problema e că tot ce s-a propus e interpetabil.
Tot e s-a propus exista deja in tarile vestice.

Edited by ro_explorer, 06 August 2021 - 13:51.


#93
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mircea Badea, atât timp cât nu o dă în anumite chestii, e o.k. Începe cu prosteala, tai sonorul sau schimb postul.
Legea aia din Austria e lege, dar de ce asemenea aberaţie? Că nu e cam şi cum te-ai duce s-o filmezi fără acordul ei pe una care făce plajă fără sutien şi-şi expune sânii în văzul lumii. M-am uitat. E aberaţie. Paranoia. Şi acum 20 de ani nu era vreo problemă, dar am devenit paranoici, precum Americanii. Oare la tren o fi aberaţia asta? (că pe distanţe lungi pentru mine există doar calea ferată). Am ajuns la concluzia că România, aşa de anormală precum e, la unele aspecte e mai normală decât unele ţări la anumite aspecte.

#94
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003

View PostRavy, on 05 august 2021 - 20:53, said:

Există unii care au senzația că trăim într-o lume perfectă și nu arată înțelegere față de alții deși, dacă ei ar fi într-o astfel de postură, ar țipa și ar face semne "diverse" celor care nu au răbdare și nu-l înțeleg (și după aceea s-ar plânge de "România"). Ba mai mult nici nu-și asumă responsabilitatea acțiunilor făcute când ar depăși ca un idiot...

Da, ăia sunt ghertoi Posted Image

Nu domnule, am zis doar ca soferii lenti sunt cel putin la fel de periculosi ca vitezomanii. Atat am zis. Poate chiar mai periculosi. Daca ai alta parere sa fii sanatos dar nu exista nici o scuza ptr nesimtire. Drumul este al tuturor si trebuie folosit eficient de toata lumea, nu vine pelea pluii belite si-mi pune frana la deal, si ma blocheaza si merge incet ca sa-mi arate el ...ce anume? Colegule, lasa-ma sa ma duc in treaba mea, pe barba mea pe carnetu' meu nu-mi face tu mie educatia rutiera mkey? Drumul este ptr deplasare nu ptr plimbare, ai chef de plimbare te dai jos si te plimbi cat vrei fara sa incurci pe nimeni, nu dormi la volan ca te crezi tu pelea plii.
Si da, am fost si eu in situatia in care am fost nevoit sa merg incet, nu a fost o alegere ca a 99% din martalogi...dar am incercat sa nu incurc pe nimeni, am tinut drepta maxim unde nu se putea opri, am inlesnit depasirea dar mai ales am facut niste manevre ciudate si de neinteles: am oprit ori de cate ori s-a putut ptr a lasa coloana sa treaca, e absolut ceva necunoscut in tara asta, ce-i aia cum adica sa opresti 1 min sa treaca 50 masini cand poti sa-i tii pe toti in spate aratand cat de idiot poti fi?
Repet: nimeni nu va zice ceva cand aveti 59 pe ceas in localitate ci doar cand aveti 19 sau 29 si pe nimeni in fata. Sau 159.  Extremele, adica exact inversul unei deplasari eficiente, viteza constanta cat de cat sa placa la toata lumea.



View Postun huligan, on 06 august 2021 - 06:56, said:

Asta-i din seria de dume " fata a provocat violul ca avea fusta prea scurta.



Nici pe departe si este extrem de curios cum ai facut  legatura asta.

Edited by cristian_sen, 06 August 2021 - 23:54.


#95
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcristian_sen, on 06 august 2021 - 23:51, said:

ci doar cand aveti 19 sau 29 si pe nimeni in fata.
Este ilegal sa mergi cu 19 sau 29 Km/h in oras? Nu? Atunci pa ... vezi-ti de drum si lasa-i si pe cei care merg incet sa isi vada de drum. Cand ai loc sa depasesti, depasesti ... altfel stai si astepti cuminte si si civilizat.

#96
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,483
  • Înscris: 26.01.2014
bai baiatule... viata mea si timpul meu e pretioasa... (din toate punctele de vedere)
e cel mai pretios lucru din lume, pentru ca e limitat
drumul, soseaua, delpasarea, sunt mijloace, nu scopuri.
n-am sa-i permit unui prost sa-mi iroseasca secunde (uneori minute) pretioase din viata...
tu cu viata ta, cu timpul care ti-a fost harăzit, poti face ce vrei...

e fix ca in viata... toti au acelasi potential dar unii ajung mai departe...
daca nu esti in stare? daca atata poti? lasa-i pe altii! nu incurca inutil!

Edited by apocalipsul, 07 August 2021 - 06:24.


#97
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Corect. A ajunge cu 5 secunde mai tarziu la urmatorul semafor unde oricum nu vei trece din prima e o crima impotriva umanitatii.

Existenta postarii tale nu doar ca ii contrazice continutul dar il mai si influenteaza. Ai demonstrat recursivitatea fara sa vrei si fara sa stii probabil ce e.

PS. "viata mea si timpul meu e pretioasa"
inca din timpul scolii as zice.

View Postcristian_sen, on 06 august 2021 - 23:51, said:



Nu domnule, am zis doar ca soferii lenti sunt cel putin la fel de periculosi ca vitezomanii. Atat am zis. Poate chiar mai periculosi. Daca ai alta parere sa fii sanatos dar nu exista nici o scuza ptr nesimtire. Drumul este al tuturor si trebuie folosit eficient de toata lumea, nu vine pelea pluii belite si-mi pune frana la deal, si ma blocheaza si merge incet ca sa-mi arate el ...ce anume? Colegule, lasa-ma sa ma duc in treaba mea, pe barba mea pe carnetu' meu nu-mi face tu mie educatia rutiera mkey? Drumul este ptr deplasare nu ptr plimbare, ai chef de plimbare te dai jos si te plimbi cat vrei fara sa incurci pe nimeni, nu dormi la volan ca te crezi tu pelea plii.
Si da, am fost si eu in situatia in care am fost nevoit sa merg incet, nu a fost o alegere ca a 99% din martalogi...dar am incercat sa nu incurc pe nimeni, am tinut drepta maxim unde nu se putea opri, am inlesnit depasirea dar mai ales am facut niste manevre ciudate si de neinteles: am oprit ori de cate ori s-a putut ptr a lasa coloana sa treaca, e absolut ceva necunoscut in tara asta, ce-i aia cum adica sa opresti 1 min sa treaca 50 masini cand poti sa-i tii pe toti in spate aratand cat de idiot poti fi?
Repet: nimeni nu va zice ceva cand aveti 59 pe ceas in localitate ci doar cand aveti 19 sau 29 si pe nimeni in fata. Sau 159.  Extremele, adica exact inversul unei deplasari eficiente, viteza constanta cat de cat sa placa la toata lumea.




Nici pe departe si este extrem de curios cum ai facut  legatura asta.

E trist faptul ca scrii chiar TU asta.
Parca povesteai cum te-ai ales cu o dauna totala nedespagubita in urma unui brake check.

#98
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Unii de pe aici ar claxona si baba de pe trecere daca nu traverseaza in pas alergator.
Vedeti-va de treaba si depasiti cand puteti, veti avea o viata mai fericita si mai linistita. Cata vreme nu exista viteza minima obligatorie, 5 km/h e legal pe E85 (de exemplu).
Am venit ieri de la mare, A2 a fost oarecum OK, dar pe A1 m-au tampit grabitii care ma depaseau pe B1, cu toate ca aveam coloana in fata (130 km/h) si asteptam sa se elibereze drumul ca sa trec la 160 - viteza mea de croaziera pe autostrada. Sigur ca erau mirati apoi ca i-am ajuns din urma...
Vreo doi, inclusiv un Peugeot 206 rosu, faceau slalom la viteza aia. Cum naiba sa nu avem carambol pe autostrada cu prosti de-astia pe drum?

#99
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Abia aștept limita de 30 în oraș, că se va întâmpla, nu aveți grijă.

#100
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View Postcristian_sen, on 06 august 2021 - 23:51, said:

Nu domnule, am zis doar ca soferii lenti sunt cel putin la fel de periculosi ca vitezomanii. Atat am zis. Poate chiar mai periculosi.


Tampenii Posted Image

A merge incet este legal si, uneori, poate justificat (nu ai de unde sa stii motivul pentru care individul merge incet in zonele unde sunt localitati, de exemplu). A merge cu viteza peste limita legala este o contraventie (chiar daca multi o facem, nu e un drept sa mergi peste limita legala) iar un eventual accident este cauzat doar de prostia din capul autorului, nu poate fi pasata vina pe cei care merg incet. Cine nu e capabil sa mearga pe un drum pe care "merg altii incet", sa lase permisul pentru ca nu are nici o treaba cu condusul.

Am impresia ca multi au ramas din scoala de soferi doar cu tinutul de volan si apasat pedala de acceleratie. Condusul e mai mult de atat, inseamna sa intelegi traficul, sa anticipezi ce urmeaza sa faca alti soferi, sa poti circula in ritm cu ceilalti si sa depasesti cand ai oportunitatea, sa ai rabdare daca aceasta oportunitate nu apare imediat. Altfel, tinut volanul si apasat pedala de acceleratie poate si un copil suficient de inalt cat sa ajunga la pedale. Asta nu e condus. Cine nu poate, sa lase permisul la sectia de politie, pentru ca este incapabil pentru drumurile noastre.

Edited by george_alexandru, 07 August 2021 - 08:14.


#101
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
La el am o banuiala cum ca ar fi altceva.
A trecut printr-un incident mai neplacut pt care a mai si fost invinuit pe nedrept ramanand si cu paguba iar asta e probabil modul prin care incearca sa se impace cu situatia.

Sa zicem ca e scuzabil intr-o mica masura. Mai departe depinde de el.

Sa speram ca nu trece si la fapte si sa faca altora ce i-au facut altii lui.

#102
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,483
  • Înscris: 26.01.2014
eu sa stii ca nu doar injur... mai si blestem!

Quote

A merge incet este legal si, uneori, poate justificat
doar daca esti complet idiot, sau nesimtit... alte motive nu-s.
e adevarat ca si astea sunt justificari.
ce are legea cu prostia? e adevarat ca nu e ilegal sa fii prost.

Quote

Cine nu e capabil sa mearga pe un drum
capacitatea si vointa sunt lucruri diferite!
de ce ai face asa ceva?!?
cine nu e capabil sa circule cu viteza traficului sa stea acasa... sa lase pe altul, sa ia uber, etc
unii, destui, pur si simplu nu-s facuti pentru condus... sunt anti condus. nu-i pentru ei.

prin mersul incet si prost si fara nicio noima cauzeaza neplaceri, accidente, aglomerari de trafic, nervi, poluare, uzura masini aiurea si alte neajunsuri.

Edited by apocalipsul, 07 August 2021 - 08:26.


#103
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Daca pe drumuri ar trebui sa fie doar aia care știu să conducă, românii ar trebui sa predea toți permisele de conducere. De mâine.

Edited by Groot, 07 August 2021 - 08:22.


#104
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View Postapocalipsul, on 07 august 2021 - 08:16, said:

eu sa stii ca nu doar injur... mai si blestem!

doar daca esti complet idiot, sau nesimtit... alte motive nu-s.


Eh, daca te-ar duce capul ai gasi si alte motive:
-cauta o adresa
-urmeaza sa intre intr-o curte/incinta/parcare
-probleme tehnice
-nu cunoaste zona
-incepator

Repet, vorbeam de localitati, nu autostrada, nu drum in camp.

In schimb, imbecilii care nu stiu sa faca o depasire...aia sunt periculosi pentru intra fix in "fraierii" care circula regulamentar pe sensul opus. Apoi dau vina pe "ala care mergea incet"

Mai zic o data, cine nu poate conduce pentru ca "altii merg incet", nu au treaba cu condusul. Fie nu stiu sa faca o depasire, fie nu au rabdare, in ambele situatii, nu au ce cauta pe sosea.

Edited by george_alexandru, 07 August 2021 - 08:28.


#105
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-are legatura cu aia.
Are legatura cu asta
https://forum.softpe...rbanautostrada/

#106
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,483
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Eh, daca te-ar duce capul ai gasi si alte motive:
-cauta o adresa
-urmeaza sa intre intr-o curte/incinta/parcare
-probleme tehnice
-nu cunoaste zona
-incepator
exact ce am spus... idioti sau nesimtiti! (bine, pot fi si una si alta)

daca pentru tine sunt ok "soferii incurca lume"? iti respect parerea dar da-mi voie sa nu fiu de acord...

#107
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pe mine , de exemplu, ma doare drept in cantul cozorocului de la sapca de ceea ce cred sau vor sa faca ceilalti participanti la trafic. Cat timp respect legislatia in vigoare, totul e OK.

Cat timp nu e ilegal sa mergi incet, soarta ... stai si spumega daca nu esti capabil intelectual sa accepti faptul ca sunt oameni care au alt comportament decat al tau. La urma urmei educatia si civilizatia la asta se rezuma: toleranta si compromisuri.

Neandertalii intr-adevar .. nu stiu decat sa isi urmeze instinctele de baza, mai mult sau mai putin ca un animal ... astia mai avansati pot intelege ca lumea merge dupa principii complexe si diverse.

#108
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,483
  • Înscris: 26.01.2014
e lame sa iti ascunzi incapacitatile in umbra legii...
pe scurt dreptul tau se opreste cand incepi sa-l lesezi pe al meu
cumva tu ai dreptul (nu si obligatia) sa traiesti dar daca altii incep a se incurce de tine... nasol...
stand in curul fiecarui incurca lume, n-ar mai exista elite... ar fi toti niste mototoi... niste adormiti... niste nimeni...

Quote

Cat timp nu e ilegal sa mergi incet, soarta ...
exact... nici prostia nu e ilegala... soarta...

Edited by apocalipsul, 07 August 2021 - 12:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate