Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Clarificari Certificat Urbanism Informare Ilfov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
bogdus90

bogdus90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2019
Buna seara,

In primul rand felicitari acestei comunitati ca este inca activa si in viata. A devenit imposibil de gasit informatii relevante pe google, ne intoarcem usor usor la basics, forumurile.
Acum povestea, planuiesc sa construiesc o casa pe un teren de aproximativ 360mp care va rezulta din impartirea unui teren de 806 mp. Am cerut certificat de urbanism de la primarie dar nu reusesc sa imi dau seama cat ma obliga sa las ca latime drumul de servitute pentru parcela din spate. Este scris ceva de 7m dar mi se pare enorm. De asemenea din ce inteleg, pare ca sunt obligat sa imi fac fosa septica pana voi primi avis sa ma conectez la canalizarea orasului, lucru posibil abia cand se va da in folosinta o noua statie de epurare.

Atasez 2 link-uri catre 2 poze cu certificatul de urbanism.

[ https://i.postimg.cc/Lq1GRHxj/20210802-181836.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/Kkhw8dWw/20210802-181858.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Multumesc



#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mult, putin, scrie clar ca cel putin 7 m.

Edited by pasilla, 02 August 2021 - 19:49.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Certificatul de urbanism pt informare este total inutil!
Cere certificat de urbanism pt constructie si vei vedea ca pentru a construit pe bune iti vor cere PUD.

Acestea sunt conditiile clasice, pentru un teren mult mai mare decat cei 360mp despre care discutam.

Daca nu ai cumparat terenul, iti recomand sa stai linistit.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 bogdus90, on 02 august 2021 - 19:31, said:

Am cerut certificat de urbanism de la primarie dar nu reusesc sa imi dau seama cat ma obliga sa las ca latime drumul de servitute pentru parcela din spate. Este scris ceva de 7m dar mi se pare enorm. De asemenea din ce inteleg, pare ca sunt obligat sa imi fac fosa septica pana voi primi avis sa ma conectez la canalizarea orasului, lucru posibil abia cand se va da in folosinta o noua statie de epurare.

Dupa parerea ta,cat consideri ca ar trebui sa "dai" pentru drumul de servitute?
Acel CU este foarte clar,Trebuie respectat de la A la Z tot ce scrie acolo.Bonusurile vor aparea cand va fi nevoie de documentatia pentru DTAC.

#5
bogdus90

bogdus90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2019

mi s-ar parea suficient 3.5 - 4m. eu si fratele meu suntem proprietari pe tot terenul de 809 si il vom imparti. Eu imi voi face in spate si drumul de servitute ma va deservi doar pe mine. Cu cat e mai lat drumul cu atat pierdem din curte. Sunt drumuri publice in Otopeni care nu am 7 m latime....si ar trebui sa las pentru o singura curte un astfel de drum de acces de 7m...mi se pare putin cam mult. Ati vazut pe undeva drumuri de servitute pentru un singur imobil cu 2 benzi? eu in tot Otopeniul nu am vazut asa ceva

Edited by bogdus90, 02 August 2021 - 22:19.


#6
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Asta era pe vremuri de mult uitate, de haiducie, cand puteai lasa drum de servitute mai mic de 7 metri. Acum sunt f stricti pe asa ceva, au fost ceva experiente prin zona cu incendii la care nu s-a putut intra cu masina de pompieri.

#7
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Ti se pare enorm 7m pentru ca ai terenul relativ mic. Legat de fosa septica nu ti se pare normal sa fii obligat sa o faci? Altfel unde aveai de gand sa duci dejectiile?

Edited by mannyx92, 03 August 2021 - 02:14.


#8
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 bogdus90, on 02 august 2021 - 19:31, said:

Buna seara,

In primul rand felicitari acestei comunitati ca este inca activa si in viata. A devenit imposibil de gasit informatii relevante pe google, ne intoarcem usor usor la basics, forumurile.
Acum povestea, planuiesc sa construiesc o casa pe un teren de aproximativ 360mp care va rezulta din impartirea unui teren de 806 mp. Am cerut certificat de urbanism de la primarie dar nu reusesc sa imi dau seama cat ma obliga sa las ca latime drumul de servitute pentru parcela din spate. Este scris ceva de 7m dar mi se pare enorm.



Pastrati lotul intreg, construiti casele apoi dezmembrati cum vreti. La dezmembrare nu ai treaba cu primaria pentru ca imparti terenul doar in doua loturi. Daca pe drum vei avea doar tu acces nu este drum de servitute Posted Image

Edited by mircea812, 03 August 2021 - 07:05.


#9
bogdus90

bogdus90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2019

 mannyx92, on 03 august 2021 - 02:13, said:

Ti se pare enorm 7m pentru ca ai terenul relativ mic. Legat de fosa septica nu ti se pare normal sa fii obligat sa o faci? Altfel unde aveai de gand sa duci dejectiile?

Exista canalizare in oras...pe lot exista o casa batraneasca deja conectata la canalizare ca toate casele din jur. Mi se pare ciudat ca acum pentru o noua constructie sunt obligat sa investesc in plus in fosa desi exista canalizare functionala

#10
bogdus90

bogdus90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.05.2019

 mircea812, on 03 august 2021 - 07:04, said:



Pastrati lotul intreg, construiti casele apoi dezmembrati cum vreti. La dezmembrare nu ai treaba cu primaria pentru ca imparti terenul doar in doua loturi. Daca pe drum vei avea doar tu acces nu este drum de servitute Posted Image


sincer, nu este o idee rea...incep si eu sa ma gandesc la asta

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Adm, on 02 august 2021 - 22:06, said:

Cere certificat de urbanism pt constructie si vei vedea ca pentru a construit pe bune iti vor cere PUD.
Acestea sunt conditiile clasice, pentru un teren mult mai mare decat cei 360mp despre care discutam.
Cererea de PUD pentru un teren deja reglementat clar e doar felul funcționarului de a-și acoperi spatele. Reglementările date în CU sînt suficiente pentru a se merge direct la autorizație.

 edi10000, on 02 august 2021 - 22:20, said:

Asta era pe vremuri de mult uitate, de haiducie, cand puteai lasa drum de servitute mai mic de 7 metri. Acum sunt f stricti pe asa ceva, au fost ceva experiente prin zona cu incendii la care nu s-a putut intra cu masina de pompieri.
În situația inițiatorului nu e vorba de drum în sensul de stradă.
În general - nu există noțiunea de drum de servitute. Există servitutea de trecere care grevează o suprafață dintr-o proprietate, suprafață pe care este permisă trecerea celor care doar pe acolo pot avea acces la proprietatea lor.

Inițiator - menționarea din certificat se referă la drumuri de acces (străzi). Se poate rezolva în două moduri
1. încerci să faci lumină în capul funcționarului și îi spui că accesul la teren se face prin intermediul unei servituți de trecere și că nu creezi un drum.
2. aplici varianta propusă de mircea812 și nu te mai legi la cap cu funcționarul român...

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ce se da intr-un certiricat de urbanism sunt chestii generale pe care poti/nu poti, vrei/nu vrei sa le aplici.
Acelasi certificat il primesti si pentru teren 1000mp, doar ca aici vorbim de 360mp => nu poti sa aplici generalitatile de acolo => ti se va propune PUD.

 mircea812, on 03 august 2021 - 07:04, said:

Pastrati lotul intreg, construiti casele apoi dezmembrati cum vreti. La dezmembrare nu ai treaba cu primaria pentru ca imparti terenul doar in doua loturi. Daca pe drum vei avea doar tu acces nu este drum de servitute Posted Image

Fratii POT si CUT ce zic?
Recomand un duplex, dc a posibil.

#13
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
PUD-ul este o '''gangstereala'' :)    Niciodata nu am inteles de ce exista (PUD-ul). Daca prin PUD nu poti depasi anumite LIMITE stabilite deja de ce nu primim acele limite direct prin CU? Ca sa mai facem niste hartii? Ca sa mai platim ''niste unii'' care deseneaza niste planse si iau banii? Ca sa mai traiasca niste comisii?  Scuze pentru rant dar am trecut prin asa ceva si mi se pare o mizerie administrativa/birocratica.


Fratii respectivi din Certificatul de mai sus sunt generosi.  POT 40%  CUT la alegere :)

Nu recomand un duplex :)  Au teren suficient pentru case separate.

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 Adm, on 03 august 2021 - 18:36, said:

Ce se da intr-un certiricat de urbanism sunt chestii generale pe care poti/nu poti, vrei/nu vrei sa le aplici.
Acelasi certificat il primesti si pentru teren 1000mp, doar ca aici vorbim de 360mp => nu poti sa aplici generalitatile de acolo => ti se va propune PUD.
Chestiile alea "generale", cum le spui tu, nu sînt deloc generale. Aceia sînt indicatorii urbanistici maximali. Dacă se încadrează în ei nu există motiv să i se ceară PUD.
Are specificate retragerile pe toate laturile, POT, CUT și Hmax plus împrejmuirea și cerințele pentru accesul pe teren. E suficient să se facă un proiect autorizabil direct, fără alte documentații urbanistice.
Cererea de PUD e justificată atunci cînd ceva e neclar sau neprevăzut în planurile urbanistice existente. Nu e cazul lui.
În marea majoritate a cazurilor cererea de elaborare a unui PUZ sau PUD e doar felul funcționarului de a amîna o decizie sau de a pasa decizia altcuiva.

#15
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Daca dezmembrezi inainte, te vor obliga la 7m. Daca obtii autorizatie pentru 2 case, si dezmembrezi ulterior, e alta discutie.
Stiu asta, pentru ca am facut proiecte in Otopeni..
Referitor la canalizare, sfatul meu e sa te folosesti de bransamentul existent. Da, in momentul de fata nu se mai da voie sa bransezi casa la sistemul public, desi el exista, pe motiv ca e statia de epurare suprasolicitata. De ce nu se face (cand bani exista, fonduri exista, etc) e o discutie ce cade in politic, si mi-e sila (acceasi situatie si cu bazinul olimpic, edificat dar nefunctional pentru ca.. dezinteres).
Aici e stat in stat din punctul asta de vedere. Cea mai tare conditie impusa mi se pare cea cu 15 m, nu o mai gasesti in alta parte in tara.
Am intalnit o singura situatie similara, intr-o localitate de pe langa Timisoara, unde era specificat in certificatul de urbanism sa faci coama casei paralela cu drumul, nu se accepta altfel:D.
Cere CU de constuire, ala e de baza.
Altfel, toate bune :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate