Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#5869
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
E doar un aparat si ceva obiective. Putem generaliza doar daca e singurul aparat din tara. Altfel e cam scump, de acolo merita (atentia) doar 50-ul f1.4.
Poate MB sa fie interesat, tot zicea el ca vrea sa incerce 645-ul..

Edited by crokodilu, 28 April 2017 - 18:52.


#5870
al_

al_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.02.2009
Salutare!
Am  un Pentax 200D cu cele 2 obiective 18-55 si 50-200.
Doresc sa trec la ceva mai calitativ in privinta obiectivelor. Ce-mi recomnadati?

1.  http://www.f64.ro/pe...50mm-f-1-8.html care e la 595 ron
2.  sigma sau tamron dar aici nu stiu ce sa aleg..
3.  am vazut si pe olx obiective manuale fixe. Ce-mi recomandati?

Bugetul ar fi de 500 +-

Edited by al_, 02 May 2017 - 18:47.


#5871
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Sunt bune si ale tale, dece nu iti plac?

#5872
al_

al_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.02.2009

View Postcrokodilu, on 02 mai 2017 - 19:18, said:

Sunt bune si ale tale, dece nu iti plac?

Doream ceva pentru portret. Sa aiba un bokeh mai bun..

#5873
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Mai e 35-ul, 50mm poate fi cam lung cateodata.

#5874
al_

al_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.02.2009

View Postcrokodilu, on 02 mai 2017 - 19:23, said:

Mai e 35-ul, 50mm poate fi cam lung cateodata.
E si 35 mm o varianta.
Multumesc

#5875
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postcrokodilu, on 02 mai 2017 - 19:23, said:

Mai e 35-ul, 50mm poate fi cam lung cateodata.

Si 35ul prea scurt cateodata ;) posibil si mai greu cu bokehul.

#5876
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postedri, on 03 mai 2017 - 11:14, said:

Si 35ul prea scurt cateodata
Pai d-aia eu nu am renuntat nici acum la 18-55 Posted Image. Deci ceva mai calitativ si mai ieftin si flexibil nu exista.

Edited by crokodilu, 03 May 2017 - 16:09.


#5877
dttw

dttw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 14.02.2015
18-55, mai bine un samsung galaxy. un geam de troileibuz

#5878
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pentax KP - scurt review:
http://thedigitalsto...al-verdict.html

#5879
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Ieftin si bun ar fi DA 35 f2.4, nu cred ca gasesti ceva mai bun ca raport calitate/pret. Nu am folosit DA 50 1.8, dar ma astept sa fie oarecum similar cu 35 in ce priveste calitatea imaginii. 35 mi se pare mai flexibil.

Pentru cei interesati sa vada ce se poate face cu DA 35, un album cu toate fotografiile mele realizate cu acest obiectiv il gasiti aici: https://flic.kr/s/aHsk7mZfCB

#5880
al_

al_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.02.2009

View PostHatti, on 09 mai 2017 - 11:32, said:

Ieftin si bun ar fi DA 35 f2.4, nu cred ca gasesti ceva mai bun ca raport calitate/pret. Nu am folosit DA 50 1.8, dar ma astept sa fie oarecum similar cu 35 in ce priveste calitatea imaginii. 35 mi se pare mai flexibil.

Pentru cei interesati sa vada ce se poate face cu DA 35, un album cu toate fotografiile mele realizate cu acest obiectiv il gasiti aici: https://flic.kr/s/aHsk7mZfCB


Multumesc de raspuns.
Am vazut pe olx diferite obiective vechi, fara AF. Merita investitia?

#5881
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ai mai folosit obiective non AF?
Ce obiective ai gasit si la ce pret? DA 35 f2.4 e 600 lei nou.
Obiective manuale iei doar daca vrei neaparat obiective manuale, ca daca doar vrei sa iesi ieftin s-ar putea sa nu fie o alegere tocmai buna (comoda).

Edited by crokodilu, 14 May 2017 - 13:51.


#5882
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
am 3 buc m42, un jupiter 9-2/85, un pentaflex 1,8/50 si un exactar 2,8/135 - foarte greu se lucreaza cu ele cu focusul, iar la sharp sunt mult sub cel de kit 18-55.
Fara inel original pe pentax nu poti face  focus la infinit ci doar pana la cativa metri.

Edited by c_anicai, 15 May 2017 - 00:14.


#5883
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postal_, on 14 mai 2017 - 13:30, said:

Multumesc de raspuns.
Am vazut pe olx diferite obiective vechi, fara AF. Merita investitia?

Sincer nu sunt un fan al obiectivelor vechi. Toate cu care am avut de a face lasa mult de dorit in ce priveste calitatea imaginii fata de obiectivele mai noi, ca sa nu mai vorbim de lipsa AF. Daca as achizitiona ceva obiective vechi, ar fi pentru un bokeh mai special de exemplu, in situatii in care sa am suficient timp sa lucrez la poza, sa am timp sa fac focus manual etc. Nu pentru uz zi de zi, in afara cazului in care esti extrem de rapid cu focusul manual (am cunoscut persoane care fac asta, dar nu e cazul meu). Daca totusi vrei sa incerci si iei ceva pe M42 si nu pe K-mount, recomand sa iti iei adaptorul original... cu cele third party am auzit de probleme (gen ca au ramas blocate pe body sau chestii de genul asta).

#5884
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Daca vrei sa cumperi un obiectiv vechi fara AF doar pentru ca are pret mai mic comparativ cu un obiectiv modern, atunci nu merita.

Exista anumite obiective vechi "sharp" care nu sunt cu nimic mai prejos fata de multe obiective noi, dar de obicei un obiectiv vechi merita cumparat daca stii de ce vrei acel obiectiv, pentru o anumita modalitate specifica de redare a imaginilor (lens character), imagini care nu prea pot fi obtinute cu obiectivele moderne.  Obiectivele vechi si ieftine nu prea ofera nimic deosebit, poate doar daca nimeresti ceva obiective de tip "hidden gems" despre care inca nu s-a publicat ceva pe internet.

Obiective vechi pentru Pentax nu inseamna doar M42 ci si K, M, A, dar legat de utilizarea obiectivelor M42 pe aparatele de fotografiat Pentax, sunt doua moduri distincte care permit focusul la infinit. Odata, cu adaptorul original (care in prezent nu este ieftin), aparatul se transforma intr-unul M42. Utilizand orice adaptor ieftin third-party, caruia i se demonteaza acel arc de tip lamela (operatie obligatorie pentru a evita intepenirea adaptorului in aparat), obiectivul se transforma din M42 in obiectiv K. Astea sunt adaptoare "ingropate" in montura. Mai sunt adaptoare cu flansa care nu ofera si focus la infinit ci pana la cativa (zeci de) metri, ok pentru close-up, portrete sau chiar peisaje daca se poate utiliza hiperfocala.

Intr-adevar nu se compara focalizarea manuala cu AF, dar utilizand lupa O-ME53 sau focus peaking pe ecran se pot obtine rezultate bune si consistente cu obiectivele MF.

Pretul obiectivelor vechi interesante a crescut in ultima vreme, pentru ca a crescut cererea datorita avantului pe care l-a luat piata de mirrorlessuri, fiind mai simplu de utilizat cand ai in focus peaking in vizor, plus ca orice obiectiv vechi se poate monta fara probleme pe orice mirrorless.

Edited by edri, 15 May 2017 - 11:58.


#5885
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Sînt totuși cîteva obiective manuale pe care le poți găsi la prețuri ridicole (Mir, Jupiter) și care oferă o calitate bună a imaginii, fie că vrei sharpness la diafragme deschise, fie că vrei un bokeh deosebit...
Mai sînt apoi pentacoane cu 16 petale :) , takumaruri cu smc

#5886
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La o selectie de obiectivele mai noi Pentax a aparut din nou diafragma circulara cu lamele care au curbura progresiva.
Desigur au fost alti nemultumiti ca au pierdut instelarea redarii surselor luminoase...
Si sunt si critici legate de faptul ca unele obiective noi au o redare cu un contrast exagerat absurd, artificial, cu umbre beznoase.

E un anume obiectiv pe m37 interesant....
Cele m42 in general au corespondent pe K (cu unele exceptii precum diafragmele...)
Si la cele pe baioneta fara AF sunt putine care mai pot prezenta interes, chiar si dintre cele sharp si cu bokeh bun, redare buna, etc..
Ar fi unul din generatia K care imi lipseste si care are o redare f. deosebita pt focala lui, insa astea doua la care ma gandesc sunt oricum exceptii iesite din comun. Desigur ar fi si 85-urile K85 f1.8, M f2, A* f1.4, pt ca FA* e rar (mie nu-mi place oricum redarea lui) si altul mai nou inca nu a aparut. Astept un 90 f1.7 de o gramada de ani, si Pentax nu scoate nici macar un 85 f 1.8, ce sa mai zic de 1.4.

Edited by loock, 15 May 2017 - 14:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate