Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Proiect casa P+1 langa Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Salut Bylly00,

au trecut mai mult de 28 de zile de cand am turnat elevatia casei.
In betonul folosit (C16-20) am adaugat la statie Hyseal. In momentul turnarii, betonul a fost vibrat din ~ 80 cm in 80cm.
Acum am avut curiozitatea sa vad cat de impermeabil este betonul asa ca am luat un furtun si am udat elevatia. Spre surprinderea mea apa intra in beton fluierand Posted Image. Apa este absorbita ca si cum betonul ar fi insetat....
Poti sa-mi spui la tine cum s-a comportat betonul dupa aditivarea cu Hyseal?
Multumesc










#38
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Nu te aștepta ca betonul impermeabilizat să respingă apa precum precum suprafețele superhidrofobizate... în specificațiile tehnice există o grosime minimă de la care betonul devine impermeabil, de exemplu 5 centimetri.

#39
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Man, eu nu stiu cat penetra apa in cazul meu (ce grosime) dar iti spun sigur ca ramanea in beci ca in piscina. O lasam mult si bine si tot acolo o gaseam.

Cert este ca acum, dupa ceva ani, nu am avut niciodata infiltratii in beci, la elevatii nici atat.

Nu stiu cata relevanta are faptul ca se uda betonul. Adica noi nu avem cum sa stim cat anume se uda din el, impermeabilizarea in masa nu presupune ca betonul se comporta ca un obiect uns cu ulei, ci presupune ca apa nu iese pe partea cealalata.

#40
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Aveam impresia ca betonul o sa se impermeabilizeze complet in urma aditivarii Posted Image
Daca nu as fi turnat placa la inceput de martie cand a fost vrema cea mai rea as fi bagat si acolo ceva aditiv. Decat sa inghete betonul am preferat accelerator de priza si nu Hyseal :(

Ma gandesc sa folosesc Sika Igolflex N pentru prinderea extrudatului pe elevatie. In felul acesta sigilez si betonul...

Spor!

#41
mihaipetrisor

mihaipetrisor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.01.2021
Ti-am zis ca hyseal nu e ok :). Nici igolflex nu e. Cauta te rog mapelastic foundation (nu cel simplu). Sa polizezi betonul inainte de aplicare. Dai cu mapelastic 2 straturi, apoi plachezi extrudatul cu star contact white de la baumit. Peste extrudat iar masa de spaclu si iar mapelastic (simplu de data asta).

#42
_Dan12345_

_Dan12345_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 14.09.2020
In functie de clasa lui, betonul are de la mama lui o anumita "impermeabilizare" daca se respecta raportul apa ciment. La c16/20 e P4/10. Părerea mea este ca aruncatul unui praf in beton e o solutie da cred ca e cea mai proasta metoda de impermeabilizare suplimentara. Sunt forumisti care vand Hyseal. Cred ca solutiile gen Igolflex sunt mai bune pentru ca apa ramane la suprafață.

#43
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Sper/ imi doresc sa ai dreptate Bylly00.
La cat am dat pe aditiv, cresteam clasa betonului si cred ca era muuult mai bine. Am fost astazi sa vad cum arata constructia dupa ploaia de ieri. Statea apa pe placa (C 20/25) o frumusete....

O sa merg pe mana ta Mihai si o sa caut mapeplastic + star de la baumit.
Sa pun si plasa peste masa de spaclu sau mapeplastic?

Multumesc

#44
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Seara buna,

Am ajuns la etapa turnarii stalpilor de la etaj doar ca a aparut o problema.
Lungimea barelor de la stalpi trebuia sa fie de 285 cm ( informatie trimisa la fasonator) doar ca in momentul in care s-au legat stalpii s-a constatat ca este de doar 275 cm....
In felul acesta stalpii vor fi mai scurti decat armatura grinzii cu ~10 cm. ( h etrier grinda 35 cm, de la baza zidului si pana la ciocul stalpului ~ 25 cm))
Nelamurirea mea este daca ciocurile de la stalpi (cate 8 bucati de 14mm/stalp)  afecteaza cu ceva rezistenta acesteia. Are vreo importanta orientarea ciocurilor ( paralel cu grinda, in unghi de 45 sau 90?)
Constructorul impreuna cu dirigintele spun ca vor pune 'U"uri in capul stalpilor sa acopere grinda si ca totul o sa fie ok. In cazul acesta, latura "U" lui o sa fie prinsa in betonul din stalp cam 25 cm. Este suficient ca sa-i confere rezistenta?
Mai am si alta varianta?

#45
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Varianta corecta este sa discuti cu structuristul.

#46
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Mulțumesc
Am discutat cu structuristul și a aprobat varianta cu "U"-urile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate