Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Proiect casa P+1 langa Bucuresti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Cred ca a fost problema de punere in opera la Hyseal, eu si cu o droaie de oameni de pe forum am folosit si nu au fost probleme pana acum (5 ani de cand e turnat beciul).

#20
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Mulțumesc pentru răspunsuri.
O sa merg pe Hyseal. Deja l-am luat...

#21
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Bylly00,
Mai trebuie hidroizolata elevatia?
Afectează clasa betonului?( sper ca nu),
Mulțumesc

#22
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Posttdrc, on 21 februarie 2022 - 21:48, said:

Afectează clasa betonului?( sper ca nu),

Un alt aditiv de impermeabilizare, Kalmatron, crește clasa betonului. Despre Penetron nu știu, dar în principiu ar trebui să rămână cel puțin la fel...

#23
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.10.2019
tdrc, in ce stadiu esti cu constructia ? Poti pune niste poze ? Ne poti spune de ce probleme te-ai lovit pana acum ?

#24
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Posttdrc, on 21 februarie 2022 - 21:48, said:

Bylly00,
Mai trebuie hidroizolata elevatia?
Afectează clasa betonului?( sper ca nu),
Mulțumesc

Daca folosesti o solutie de impermeabilizare in masa nu mai trebuie sa faci hidroizolatie clasica.

#25
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Mulțumesc Bylly00.
Revin mâine cu detalii Razvan.

#26
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.10.2019

View Posttdrc, on 22 februarie 2022 - 21:04, said:

Revin mâine cu detalii Razvan.
Am zis sa iti reamintesc si de noi . Posted Image Nu de alta, dar sunt pregatit sa iau notite ( atat ideile bune, cat si lucrurile de care sa ma feresc ). Posted Image

#27
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Buna dimineata,

Ca un prim sfat pe care ti-l pot da este sa citesti jurnalul de constructie al unor membri care deja au terminat proiectul.
Sunt atat de multe persoane minunate care au avut bunatatea si daruirea sa impartaseasca experienta lor cu noi incat sigur o sa gasesti raspunsuri la majoritatea intrebarilor pe care le ai.
Le multumesc tuturor celor care raspund intrebarilor puse de "neajutoratii" de pe forum.

Legat de proiectul meu si de experienta acumulata pana acum pot spune urmatoarele:

Fa-ti bine temele inainte sa te apuci de treaba. Din momentul in care te-ai apucat o sa intri intr-un iures de probleme si cheltuieli mai mult sau mai putin prevazute.
Nu exista echipa perfecta de muncitori. Fie ca sunt "meseriasi" sau firme. La mine au respectat toate procedurile: trasare cu geotehnician, PV studiu geo dupa sapare, recomadare teste beton si fier, urmarit proiectul...DAR in momentul in care s-au apucat de treaba au inceput sa apara probleme:la spatura de fundatie au inceput sa apara diferente de adancime staga-dreapta pe care au incercat sa le remedieze cu fiecare etapa; fundatie si elevatie. Se pare ca nu au mai fost atenti la aspectul acesta.
Armare afundatiei si elevatiei putea fi asezata mai bine, in unele locuri fiind foarte aproape de marginea betonului.
Compactarea pamantului in casetele din elevatie s-a facut la insitentele mele la 40 cm si nu la mai mult de 75cm cat are inaltimea elevatia si la care voiau ei sa o faca fiindca incepusera sa se grabeasca
Acum, mai nou, mi-au spus ca pietrisul de rupere a capilaritatii nu trebuie compactat...

Atentie la golurile tehnice si traseele aferente. Eu am avut surpriza ca la finalul umplerii elevatiei sa constat ca excavatoristul mi-a strivit un traseu de scurgere... a trebuit sa sapat in pamantul compactat si sal inlocuiesc. Nu mai zic de balizele de marcare a axelor. Parca a avut ceva cu ele...doua au disparut desi erau la o distanta la care puteau fi evitate.

Atentie la preturi si la perioda in care construiesti. Poti avea surprize. Caramida am luat-o din trei locuri (Pororherm robust 30), fiindca in perioada aceasta este fabrica in revizie si nu gasesti decat resturi pe la diverse depozite.

Fa-ti un calcul cat mai exact al cheltuielilor. Vezi pe ce bani te poti baza. Incerca sa optimizezi totul.

Desi totul pare ok la inceput o sa constati ca fiecare echipa are plusurile si minusurile ei.
Documenteaza-te inainte de fiecare etapa ce urmeaza sa fie efectuata si urmareste executia ei.

Spor si Week-end placut!

Acum merg sa cumpar xps-ul ce va fi pus sub placa de la cota "0"...

#28
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Ai mai modificat planurile sau sunt tot cele originale?

#29
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
A disparut carport-ul și consola de la placa peste etaj.
In rest a ramas neschimbat.

#30
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.10.2019

View Posttdrc, on 27 februarie 2022 - 10:32, said:

Ca un prim sfat pe care ti-l pot da este sa citesti jurnalul de constructie al unor membri care deja au terminat proiectul.

Pana acum, cred ca am citit vreo 13-15 jurnale. Posted Image Dar tot timpul apar situatii si idei noi, la care nu te-ai fi gandit.

View Posttdrc, on 27 februarie 2022 - 10:32, said:

Documenteaza-te inainte de fiecare etapa ce urmeaza sa fie efectuata si urmareste executia ei.

De documentat, ma documentez eu, dar din toate jurnalele citite am dedus ca proiectul complet si alegerea unui diriginte de santier foarte bun ( care chiar sa se implice, nu doar sa faca figuratie  si sa ia banii ), sunt doua lucruri extrem de importante. Posted Image

#31
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Salut,
Cu ce se mai poate hidroizola sub zidarie in afara de clasicul carton asfaltat sau membrana bituminoasa?
Am turnat placa de la cota "0" joi, iar băieții vor sa de apuce de zidit luni (7 martie).
Mi-ar fi de ajutor o sugestie.
Dirigintele zicea ceva de un produs pe baza de mortar.
M-am uitat la Sika și am găsit "Sika Top Seal 107" doar ca pare rigid și mi-e frica sa nu crape :(
Ce alte variante mai sunt?


#32
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
Daca ai folosit solutia de impermeabilizare a betonului din elevatie, nu ar mai fi nevoie de acest strat.

Eventual poti folosi ceva pe baza de mortar.

Cartonul bituminos nu este recomandat de structuristi.



#33
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Mulțumesc Don Rafael,
Ma uitam si eu la ceva pe baza de mortar (Sika 1) dar cere ca betonul sa aiba cel putin 3 saptamani ��
Da-mi o speranță si spunemi ca 107 este ok. Dirigintele pe asta ar merge.


#34
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
Ai impermeabilizat betonul? Eu nu am pus acest strat, deci nu stiu ce sa-ti recomand.

Cred ca sunt alte persoane pe aici, care au folosit mortar si care iti pot raspunde.



#35
tdrc

tdrc

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.06.2020
Nu am mai pus aditiv de impermeabilizare in betonul din placa fiindcă a fost frig si am vorbit la stație sa pună accelerator de priza sa nu il prinda înghețul. Clasa betonului este C20-25.
O sa dau maine Sika 107 x 2 straturi.

#36
dadedon

dadedon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.02.2022
Exista Sika 109 pe baza de ciment.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate