Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Educația financiară a lui Dave Ramsey

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Sfaturile alea SIGUR nu au nici o legătura cu oamenii de succes. Ele sint pentru analfabeți financiar, oameni care nu sint in stare sa se întindă cit e plapuma , sa facă investiții, la folosească creditele in avantajul lor, oameni care cheltuie mai mult decit cistiga, sint prinși in consumerism si afundați in datorii.

Sint un fel de sfaturi pentru alcoolici, in timp ce oamenii de succes sint ca colecționarii și cunoscătorii de vinuri scumpe.

#20
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ce e ala om de sugces?

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 nowories, on 28 iulie 2021 - 21:23, said:

 _Smiley_, on 28 iulie 2021 - 21:13, said:

 nowories, on 28 iulie 2021 - 19:52, said:

5.Economii pentru facultatea copilului / copiilor.
pasul 5 nu se aplica la noi (facultatile private nu sunt nici mai bune decat cele de stat, dar nici foarte scumpe)
La mine se aplică.
În orașul meu nu exista facultate, va trebui sa asigur copilului o locuință și un buget lunar pe perioada studiilor.
trebuie sa tii seama si de context, inainte de a "inghiti" pe nemestecate astfel de sfaturi.
asta e situatia in US: https://www.topunive...t-cost-study-us . adica de la 20k $/an  in sus
asta e situatia in RO: https://www.digi24.r...-la-stat-962818 . adica sub 10k lei/an taxa + costul vietii (considerand salariul minin pe economie => ~15k lei/an), deci ~6k $
din cauza asta nenea ala din america pune costul facultatii intre pensie si ipoteca(cam pe acolo sunt costurile), pe cand la noi poti sa ignori acel pas (cred ca fondul de urgenta l-ar acoperi lejer).

Edited by _Smiley_, 29 July 2021 - 07:06.


#22
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006

 _Smiley_, on 29 iulie 2021 - 07:05, said:

trebuie sa tii seama si de context, inainte de a "inghiti" pe nemestecate astfel de sfaturi.
asta e situatia in US: https://www.topunive...t-cost-study-us . adica de la 20k $/an  in sus
asta e situatia in RO: https://www.digi24.r...-la-stat-962818 . adica sub 10k lei/an taxa + costul vietii (considerand salariul minin pe economie => ~15k lei/an), deci ~6k $
din cauza asta nenea ala din america pune costul facultatii intre pensie si ipoteca(cam pe acolo sunt costurile), pe cand la noi poti sa ignori acel pas (cred ca fondul de urgenta l-ar acoperi lejer).

Conform planului, fondul de urgență este pentru urgențe, nu pentru cheltuielile cu educația copilului.

Clar că sunt alte sume în România, își calculează fiecare cât are nevoie.

Eu eram sceptic la pasul 4.

Până la urmă am deschis o participație la un fond de investiții (BRD Simfonia) unde este virat automat în fiecare lună 15% din venitul familiei.

#23
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 carturarulobosit, on 28 iulie 2021 - 21:10, said:



6. Plata anticipata ajuta mai mult mental. Financiar vorbind, sunt investitii cu randamente mai bune.


Din contra.
Uite aici! La un sold de 45000 Eu cu o perioada ramasa de 20 de ani, daca rambursezi anticipat 1000 Eu costul creditului scade cu ~900Eu.
Ce investitii mai bune cunosti?

#24
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Eu am un sfat mai bun - nu incercati sa faceti economii - incercati sa castigati mai mult. Nivelul de trai o sa va fie mai bun.
Tu castigi 2000 lei si economisesti 500 lunar (25%)
Eu castig 5000 si economisesc 500 ca si tine - dar procentual 10%. Cine traieste mai bine?
Dar daca economisesc si eu 25 % ca si tine?

#25
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006

 AztecWarrior, on 29 iulie 2021 - 07:54, said:

Eu am un sfat mai bun - nu incercati sa faceti economii - incercati sa castigati mai mult. Nivelul de trai o sa va fie mai bun.
Tu castigi 2000 lei si economisesti 500 lunar (25%)
Eu castig 5000 si economisesc 500 ca si tine - dar procentual 10%. Cine traieste mai bine?
Dar daca economisesc si eu 25 % ca si tine?

Normal că un venit mare este motor pentru prosperitate și bogăție, e logic.

Cu toate acestea, sunt câteva exemple pe canalul de Youtube a lui DR care arată un paradox. Familii care câștigă 300.000 $ net pe an, foarte mult chiar și pentru State și cu toate acestea sunt faliți. S-au băgat în credite pentru casa și mașini cu mult peste posibilitățile lor financiare.

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 SineNomine, on 29 iulie 2021 - 07:42, said:

Din contra.
Uite aici! La un sold de 45000 Eu cu o perioada ramasa de 20 de ani, daca rambursezi anticipat 1000 Eu costul creditului scade cu ~900Eu.
Ce investitii mai bune cunosti?

creditele ipotecare in euro au acum dobanzi de ~3%. titlurile de stat pe termen mediu (5 ani) au dobanzi de 5%.
ce crezi ca e mai eficient, sa platesti 3%  sau sa primesti 5%?
banii sunt ieftini(acum).

#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Ai socotit și inflația în procentele alea?

#28
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 _Smiley_, on 29 iulie 2021 - 08:52, said:


creditele ipotecare in euro au acum dobanzi de ~3%. titlurile de stat pe termen mediu (5 ani) au dobanzi de 5%.
ce crezi ca e mai eficient, sa platesti 3%  sau sa primesti 5%?
banii sunt ieftini(acum).

unde 5% ? ca maxim a fost 4.75% pe 5 ani in noiembrie 2020. acum sunt 3.85%.

http://www.posta-rom...26 iul 2021.pdf

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 radunic, on 29 iulie 2021 - 09:12, said:

Ai socotit și inflația în procentele alea?
mda. la noi in tara chiar e nevoie de educatie financiara in scoala Posted Image

stimabile, cum iti inchipui tu ca influenteaza inflatia comparatia respectiva?
raspunsul e simplu: in nici un fel.
uite, hai sa-ti explic babeste: ai de returnat un imprumut de 100 lei cu dobanda de 50% pe an, si poti face o investitie cu dobanda de 100% pe an. primesti de ziua ta cadou 100 lei.
- daca returnezi anticipat imprumutul, ramai pe zero (nu mai ai nici o datorie dar nici alti bani)
- daca investesti banii, la sfarsitul anului o sa ai 200 lei ( = 100 + 100 dobanda) in buzunar, din care o sa trebuiasca sa platesti 150 lei creditorului(100 principalul + 50 dobanda). deci ramai cu 50 lei (200-150)
poate sa fie inflatia si 3000% pe zi, la sfarsitul anului o sa ai tot cele 2 variante (0 lei sau 50 lei).


@Gbr_smt: m-am uitat in tabelul asta: https://www.mfinante...aur03062021.pdf
le: chiar si la 3.85%, matematic tot iesi mai bine (intrucat dobanzile la credite sunt sub 3%). dar deja diferenta e foarte mica (ajutata si de faptul ca investitia propusa are un risc foarte scazut), asa ca intervine ce a spus carturarulobosit ("Plata anticipata ajuta mai mult mental").

Edited by _Smiley_, 29 July 2021 - 09:33.


#30
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 nowories, on 29 iulie 2021 - 08:12, said:

Normal că un venit mare este motor pentru prosperitate și bogăție, e logic.

Cu toate acestea, sunt câteva exemple pe canalul de Youtube a lui DR care arată un paradox. Familii care câștigă 300.000 $ net pe an, foarte mult chiar și pentru State și cu toate acestea sunt faliți. S-au băgat în credite pentru casa și mașini cu mult peste posibilitățile lor financiare.

Problema e ca cheltuielile lunare pot creste proportional cu veniturile pana la un anumit prag. Si eu, la fiecare crestere salariale, ziceam "mama sa vezi, mentin cheltuielile lunare la fel si marirea de salariu o sa o pun toata in economi". Ei bine, mult timp acest lucru nu s-a intamplat; da, puneam mai multi bani in economii, dar nicioada nu toti obtinuiti din marirea salariala, ci doar un procent, pentru ca foloseam o parte din ei pentru a imi creste si nivelul de trai zilnic.

Asta s-a intamplat pana acum cam 3 ani in care am ajuns la un punct de echilibru in care sunt multumit cu nivelul de trai si cat cheltuiesc pentru a mentine acest nivel de trai. In acesti ultimi 3 ani orice marire salariala ajunge intotdeauna in economii/investitii. Acel nivel de echilibru se refera la cheltuielile uzuale intr-o luna (utilitati, rate, distractie, haine etc); Nu pun la calcul cheltuieli "de ocazie" gen concedii, schimbarea unui telefon (o data la 5 ani) etc.

#31
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006
https://adevarul.ro/...e7a7/index.html

În condițiile în care creditarea este în continuă creștere cred că planul este foarte util și pentru români.

O viață fără rate, exceptând locuința, în care cumperi doar ce îți permiți oferă beneficii substanțiale pe termen lung conform celor spuse de DR.

#32
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 SineNomine, on 29 iulie 2021 - 07:42, said:


Din contra.
Uite aici! La un sold de 45000 Eu cu o perioada ramasa de 20 de ani, daca rambursezi anticipat 1000 Eu costul creditului scade cu ~900Eu.
Ce investitii mai bune cunosti?

Daca ai dobanda de 3%, randamentul e de 3%. Asta daca platesti anticipat la inceputul creditului.

#33
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

 nowories, on 29 iulie 2021 - 13:53, said:

https://adevarul.ro/...e7a7/index.html
În condițiile în care creditarea este în continuă creștere cred că planul este foarte util și pentru români.
Faptul ca oamenii se imprumuta e un lucru bun pt economie. Castiga toata lumea, chiar si angajatorul, pt ca un om care are credit pe termen lung e mai constiincios la locul de munca.........


 nowories, on 29 iulie 2021 - 13:53, said:

O viață fără rate, exceptând locuința, în care cumperi doar ce îți permiți oferă beneficii substanțiale pe termen lung conform celor spuse de DR.
Eu mai am o vorba, nu e important cat castigi ci cat cheltui....

Edited by TheWarrior, 30 July 2021 - 06:18.


#34
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,452
  • Înscris: 12.02.2012

 _Smiley_, on 29 iulie 2021 - 08:52, said:


creditele ipotecare in euro au acum dobanzi de ~3%. titlurile de stat pe termen mediu (5 ani) au dobanzi de 5%.
ce crezi ca e mai eficient, sa platesti 3%  sau sa primesti 5%?
banii sunt ieftini(acum).

Sa nu uitam ca, rambursand anticipat, se micsoareaza si durata creditului.
In exemplul dat de tine, ala cu 100 de lei si 50% dobanda, daca rambursezi anticipat in luna a treia, nu vei mai plati dobanda pe celelalte 9 luni, astfel poti sa investesti toti banii de pe aceste luni cu dobanda de 100%.
Raman la parerea ca nu poti sa faci economii sau  investitii cu adevarat rentabile daca ai in derulare credite la care platesti dobanda.

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,710
  • Înscris: 21.06.2016
Realitatea e EXACT pe dos și arată lipsa unui minim de cultura financiară. Creditele - in condiții corecte - sint esențiale in construirea unei averi solide.

#36
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006

vrajitoruldinoz said:

1627662372[/url]' post='28083436']
Realitatea e EXACT pe dos și arată lipsa unui minim de cultura financiară. Creditele - in condiții corecte - sint esențiale in construirea unei averi solide.

Ce cultură? Aici este în discuție familia, venit mediu, hai să fim serioși, creditele sunt de consum.

Gen familia x nu își permite un autoturism de 20.000 euro, pentru că nu are asemenea bani cash. Pe deasupra mai are și un credit ipotecar de plătit pe 25 de ani și două carduri de credit cu care achiziționează lucruri pe care nu și le permit.

Cu toate acestea nu ezită sa amaneteze de tot viitorul pentru o jucărie cu motor neesențială ce va costa la final mai mult de 20.000 euro.

Rezultă 2 credite babane care vor obliga această familie să trăiască de la salariu la salariu.

Edited by nowories, 30 July 2021 - 19:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate