Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Educația financiară a lui Dave Ramsey

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
Cristi008

Cristi008

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2021
Prea multe pareri pt lucuri simple e mai usor să spui  in România nu e ca in America  salarii mici etc De fapt este de ajuns sa te focalizezi pe cresterea veniturilor sa economisesti o mica parte  pe care sa o invstesti  in fonduri de investiti cu replica pasiva

#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,687
  • Înscris: 21.06.2016

View Postnowories, on 30 iulie 2021 - 19:00, said:

Ce cultură? Aici este în discuție familia, venit mediu, hai să fim serioși, creditele sunt de consum.

Gen familia x nu își permite un autoturism de 20.000 euro, pentru că nu are asemenea bani cash. Pe deasupra mai are și un credit ipotecar de plătit pe 25 de ani și două carduri de credit cu care achiziționează lucruri pe care nu și le permit.

Cu toate acestea nu ezită sa amaneteze de tot viitorul pentru o jucărie cu motor neesențială ce va costa la final mai mult de 20.000 euro.

Rezultă 2 credite babane care vor obliga această familie să trăiască de la salariu la salariu.


De aia am spus de conditii corecte. In exemplul tau au dreptate, fara indoiala.
Oricum un model mult mai interesabt decit DR daca te intereseaza subiectul e al lui MMM (Mr Money Mustache).

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pctele 5,6,7 sunt identice cu a fi mai degraba tanar, bogat si frumos. Bine, daca tinem cont ca americanii ca medie sunt varza la iq se justifica.

#40
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006
Anul acesta m-am motivat să pun partea financiară la punct, iar astăzi am ajuns la finalul propus. Trebuie sa recunosc că am fost motivat și de DR.

Conform planului pus la punct de DR sunt la punctul 7, astăzi am pus la punct ultima bucățică din puzzle, o datorie la o rudă apropiată.

Acum teoretic pot să incetez sa mai muncesc, dar banii nu ar fi suficienti pentru stilul de viață actual, ar trebui sa devin mai minimalist. Dar cu siguranță asi putea sa reduc drastic orele lucrate pe lună.

Dețin împreună cu soția, în afara locuinței, o garsoniera în București și un spatiu comercial în orașul în care locuiesc.

Totuși business-ul pe care îl am este și o plăcere iar fondul de investiții este abia la inceput.

Nu am primit nici o moștenire, deci pe viitor se va mai adauga ceva.

Edited by nowories, 04 August 2021 - 21:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate