Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Amorteala degete pe ghidon

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
La sfarsit de saptamana obisnuiesc sa fac tururi cu bicicleta pe la vreo 40km.Dupa aproximativ 10km de mers imi simt degetele de la mana dreapta ca incep sa amorteasca.Citisem undeva ca ar fi cu apasarea unui nerv din palma etc.Aveti si voi asemenea simptome si cum scapati de el?

#2
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sigur trebuie sa le faci mai des ca asa mai castigi in sanatate,circulatie,colesterol...ori ai o pozitie deficitara pe bicicleta,ce iti solicita prea mult bratele..

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Care degete, toate?
Dacă doar unele amorțesc, se poate face diagnostic diferențial între sindromul de compresiune a nervului median și a cel al nervului ulnar.
Mergi la medicul de familie, îți va face niste teste și dacă e nevoie îți va da trimitere pt examen ENMG (eventual RMN de coloană cervicală dacă in urma examenului clinic apare mai evidentă o patologie la nivelul respectiv).

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
nu ai pozitia corecta si nu ai forta necesara la muschi si atunci apar aceste suprasolicitari.

#5
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020
Ai mansoane de cauciuc la ghidon? Schimba cu burete.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Diabet
Persoanele cu diabet resimt amorteli
La fel si cele cu spondiloza cervicala

#7
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Si lipsa de calciu iti poate da acest efect.

#8
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostKarhu, on 24 iulie 2021 - 14:30, said:

Care degete, toate?
Dacă doar unele amorțesc, se poate face diagnostic diferențial între sindromul de compresiune a nervului median și a cel al nervului ulnar.
Mergi la medicul de familie, îți va face niste teste și dacă e nevoie îți va da trimitere pt examen ENMG (eventual RMN de coloană cervicală dacă in urma examenului clinic apare mai evidentă o patologie la nivelul respectiv).

Cam 4 degete in afara de degetul policel.Aici la mine in Austria nici un medic nu-ti va da trimitere la examen ENMG sau RMN pentru ca iti amortesc degetele pe ghidon.Iti vor zice sa nu mai mergi pe bicicleta,cam ca-n Romanica.Metoda cea mai simpla.Medicul meu de familie o sarboaica si-a luat liber deja aproape de 2 luni cica pe motive familiale.Nu o mai schimb ca mai stau vreo 8 luni aici si ma car in Ro.

View Postzile_san, on 24 iulie 2021 - 14:33, said:

nu ai pozitia corecta si nu ai forta necesara la muschi si atunci apar aceste suprasolicitari.

La care muschi,la brate sau picioare?Io zic ca pentru un bosorog de 65 de ani ma tin bine,scot medie de 20km/h

Edited by Kean, 24 July 2021 - 15:02.


#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Ai 65 de ani? Multi inainte si fara reparatii!

#10
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
La 65 de ani as fi mai intelegator cu anumite simptome...

#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 08.10.2004
pozitie deficitara. probabil pui prea multa presiune pe maini. incearca o pozitie mai verticala, lasa saua mai jos, adu ghidonu mai aproape de tine, muta saua inainte sau inapoi daca iti permite....sunt mai multe reglaje unde poti lucra.  scapa de presiunea de pe maini si nu mai ai probleme.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

Kean said:

1627131653[/url]' post='28064839']
Cam 4 degete in afara de degetul policel.Aici la mine in Austria nici un medic nu-ti va da trimitere la examen ENMG sau RMN pentru ca iti amortesc degetele pe ghidon.Iti vor zice sa nu mai mergi pe bicicleta,cam ca-n Romanica.
Credeam că-s mai avansați austriecii.
După cum am zis, trebuie un examen clinic făcut ca lumea și în baza lui trimitere pt investigatii ulterioare. Dacă zici că policele nu amorțește probabil ca nu-i vorba de sindromul de canal carpian, cum mă gândisem inițial.
Greu de spus fără o minimă examinare.
Cum nu ai medic de familie accesibil, aș zice să mergi la un fizioterapeut, să vezi ce zice el.

Edited by Karhu, 24 July 2021 - 15:25.


#13
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postsmoke, on 24 iulie 2021 - 15:23, said:

pozitie deficitara. probabil pui prea multa presiune pe maini. incearca o pozitie mai verticala, lasa saua mai jos, ,

Pai de ce numai la mana dreapta nu si la stanga,ca am acceasi presiune pe ambele.Saua nu se lasa mai jos decat sa ai piciorul intins.Altfel faci artroza daca genunchiul e indoit.

View PostKarhu, on 24 iulie 2021 - 15:24, said:

Credeam că-s mai avansați austriecii.
,

Singura diferenta fata de romani e dotarea mai avansata si curatenia din saloane (dar si asa sunt cazuri izolate de nozocomiale).

#14
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Incepi sa ma dezamagesti,semnul intrebarii lipseste.Si era mai firesc sa zici ca doar ai auzit de treaba cu artroza,ca ulterior sa ti-o dezmint eu sau altul.Incearca daca vrei sa pedalezi cu piciorul indoit un minim,e mai sigur decat sa faci forta la pedalat cu membrul extins complet,se solicita ceva mult la spinare.Tine de medicina efortului,nu e de pe net,e din spatele unei diplome afirmatia.

#15
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Cum spuneau mai sus colegi, pozitia pe bicicleta nu e corecta.
Ce bicicleta e?
Pune  o poza cu tine pe bicicleta cam cum stai pe ea si sterge blureaza capul daca vrei.
Poate fi de la mansoane, de la ghidonul prea lat sau prea ingust, pipa scuta sau prea lunga etc.
Si mie mai imi amortesc palmele si tot asa de cele mai multe ori numai la o singura mana.
Azi am bagat 90km si nu am avut nimic.
In alte zile mai imi amorteste un pic.
Pe mtb imi amortesc mai des, pe cursiera foarte rar


Poate fi si din cauza ca nu iesi mai des.

99% e din pozitia pe bicicleta, singura solutie e sa incerci alte mansoane mai calitative, apoi alta pipa, apoi alt ghidon daca nu se rezolva.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Deci poate fi: o compresie de nerv, o problemă cervicală, posibil și o artroză de încheietura mâinii. Aici in Fi un medic bun de familie te-ar putea diagnostica și până la un punct și trata. Plus că și kinetofizioterapeuții sunt foarte bine pregătiți.

#17
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postmcd2020, on 24 iulie 2021 - 16:17, said:

,.Incearca daca vrei sa pedalezi cu piciorul indoit un minim,e mai sigur ,

Exact asa fac "amu".

View PostVaronul, on 24 iulie 2021 - 16:22, said:

Cum spuneau mai sus colegi, pozitia pe bicicleta nu e corecta.
Ce bicicleta e?
,

E un jaf de 60€ Sh,ca am avut un MTB de 1000e si mi-l-au furat din beciul blocului si m-am enervat.Poate ar trebui sa pun un ghidon din ala cu 2 prize jos,sus si poate asa nu mai amortesc.

Attached Files



#18
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Pe o cursiera peugeot din aia vitage de otel nu aveam nici o problema.
Am zis sa iau si una moderna noua. Jale mare imi amorteau umeri si muschi trapezi ingrozitor dupa 3-4km eram praf
Am schimbat in magazin cu alt model la fel imi amorteau umeri rau.
Am avut noroc ca am putut returna bicicletele.
Pe la urma am avut noroc chior, am luat un trek second care mi s-a potrivit la fix.
Conteaza enorm geometria cadrului si pozitia pe bicicleta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate