Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Amorteala degete pe ghidon

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostVaronul, on 24 iulie 2021 - 16:37, said:

,
Conteaza enorm geometria cadrului si pozitia pe bicicleta.

Acuma pozitia ca orice om normal.Poate numarul cadrului sa fie prea mic,ca l-am luat dupa ochi.

#20
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostKean, on 24 iulie 2021 - 16:45, said:

Acuma pozitia ca orice om normal.Poate numarul cadrului sa fie prea mic,ca l-am luat dupa ochi.
Mare greseala, cadrul nu se alege as dupa ochii.
Atinge bara de sus OO -le? sau cam ce distanta e?

Ghidonul din ce vad din poza mie mi se pare prea mare
Daca ti ghidonul de lateralele simti ca stai prea intins?
As schimba ghidonul ala cu unul normal si as pune massoane ergonomice
https://freerider.ro...-benficii-38114

Pune o poza cu tine pe bicicleta si blurezi capul.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKean, on 24 iulie 2021 - 16:11, said:

Singura diferenta fata de romani e dotarea mai avansata si curatenia din saloane (dar si asa sunt cazuri izolate de nozocomiale).
Aș zice totuși să încerci sa te diagnostichezi acolo, în Ro risti să nu-și dea seama ce ai, chiar dacă dai o căciulă de bani ciubuc.

#22
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Din ce am studiat ghidonul ala as zice ca 99% amorteala vine din pozitia aiurea + mansonul ala din burete e foarte prost, nu e bun de nimic, nu amortizeaza nimic.

#23
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Stai mai fratilor,ghidonul care-l am acum e unul normal,ziceam de ala din poza sa cumpar ceva asemanator sa pot avea o priza mai inalta sa nu ma sprijin cu asa greutate pe ghidon.Poza e numai de exemplu, cum ar fi daca as lua unul din ala.

View PostKarhu, on 24 iulie 2021 - 16:57, said:

Aș zice totuși să încerci sa te diagnostichezi acolo, în Ro risti să nu-și dea seama ce ai, chiar dacă dai o căciulă de bani ciubuc.

Aleg alta varianta.Imi construiesc o bicicleta ca asta si stau cu curu pe scaun normal fara sa-mi comprim oole.Experienta in materiale compozite am,mecanic lacatus sunt deci nu mi-e teama.Fac parte din leatul old school care a invatat sa bata un cui in perete.

Attached Files



#24
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostNaijax, on 24 iulie 2021 - 14:43, said:

Diabet
Persoanele cu diabet resimt amorteli
La fel si cele cu spondiloza cervicala

Fixed!

#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9pvLQGAeCog?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E o treabă comună tuturor cicliștilor.

#26
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Amortelile apar de la pozitia incomoda, depui prea mult efort in sprijinirea in brate. Chiar si asa, daca iesi des, o sa dispara de la sine, te obisnuiesti cu efortul sau cauti o bicicleta care sa iti fie mai comoda.

#27
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostDigix, on 24 iulie 2021 - 18:34, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9pvLQGAeCog?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E o treabă comună tuturor cicliștilor.

Deci am avut dreptate cu apasarea nervului.Cred ca voi cumpara un ghidon mai inalt sa nu ma apas cu asa greutate pe ghidon.

#28
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostKean, on 24 iulie 2021 - 14:14, said:

La sfarsit de saptamana obisnuiesc sa fac tururi cu bicicleta pe la vreo 40km.Dupa aproximativ 10km de mers imi simt degetele de la mana dreapta ca incep sa amorteasca.Citisem undeva ca ar fi cu apasarea unui nerv din palma etc.Aveti si voi asemenea simptome si cum scapati de el?
cel mai probail poziție defectuasă pe biciletă, te sprijini prea mult pe brațe.

Schimbi poziția, reglezi șaua și ghidonul să nu trebuiască să te sprijini așa mult pe mâini.

Chiar și așa, în timp ce mergi mai schimbă poziția mâinilor pe ghidon, mai fă niște flexiuni de degete, chestii din astea. Dacă strângi gidonul încontinuu îți vor amorți mâinile.

#29
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Pentru atatia km prima chestie la care m-aș gândi ar fi stresul oxidativ, sprijinirea producției de colagen.
Deci trebuie vit C în buzunar, câte 500-1000 mg/oră, eventual MSM  6 g/zi - în 2 reprize.
Adiacent mai pot fi avute în vedere și altele, inflamația latentă de ex. Iar pentru asta sunt mai multe care pot fi discutate.

#30
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostDaculScoril0, on 24 iulie 2021 - 23:20, said:

cel mai probail poziție defectuasă pe biciletă, te sprijini prea mult pe brațe.

,

Pai in ce sa ma sprijin daca nu pe brate.ca fara maini nu mai pot mere ca in tinerete.Cum am spus voi adapta un ghidon mai inalt ca ala din fotografie sa scad greutatea apasarii din brate.

#31
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Depinde de mai multe chestii si nu mereu le descoperi. Eu pot merge 60-70 km pe bicla - MTB, si nu am nimic, apoi pe aceeasi bicla, in alta zi, dupa 10 km imi amortesc mainile. Mai schimb pozitia, le mai scutur, trece.

#32
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postspooky51, on 25 iulie 2021 - 07:43, said:

, Eu pot merge 60-70 km pe bicla - MTB, si nu am nimic, apoi pe aceeasi bicla, in alta zi, dupa 10 km imi amortesc mainile. Mai schimb pozitia, le mai scutur, trece.

Curios ca pe MTB care mi l-au furat puteam merge tot asa si eu fara sa-mi amorteasca mainile dar avea 2 prize pe ghidon,mai inalta si mai joasa si le schimbam.

#33
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
https://forum.softpe...nusi-bicicleta/

Edited by sirgoofy, 25 July 2021 - 10:28.


#34
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View PostKean, on 24 iulie 2021 - 22:50, said:

Deci am avut dreptate cu apasarea nervului.Cred ca voi cumpara un ghidon mai inalt sa nu ma apas cu asa greutate pe ghidon.
Nu trebuie să cumperi nici un alt ghidon. Ia, fii atent la schema asta miraculoasă: ridică ghidonul 5-10 centimetri. Cu plăcere.
Mănuși de ciclism porți la turele astea? Dacă nu, nici nu mă mir.
Altă chestie foarte importantă: poziția manetelor de frână. Îți vine cursiv să frânezi din poziție relaxată a mâinilor pe manșoane? Frânele trebuie să vină în continuarea degetelor, să ajungi la ele în mod firesc. Adică ai întins degetele, ai ajuns la manetă lejer fără să trebuiască să-ți „sucești” mâinile.

Edited by onisifor12, 31 July 2021 - 03:12.


#35
radinel

radinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.09.2014
eu aveam aceasta problema cand foloseam mansoane de firma tari. nu am avut inainte problema, cand am folosit mansoane tot de firma, ergonomice, moi.
le-am scos pe cele tari si le-am inlocuit cu uneme moi-medii, ieftine, vreo 30-40 lei. celelalte costasera peste 100 perechea. dar sant foarte multumit de astea, nu mai amortesc si nu mai ma dor degetele.
alea de burete nu cred ca sant bune, daca sant prea moi. cautati ceva ergonomic, silicon.
https://www.rollfast...-touren-fischer
asta e un exemplu absolut comun. e luat la intamplare. ideea e cam asa sa arate si acest material. daca aveti schimbatorul cu rotire, mansonul din dreapta trebuie mai scurt. se gasesc si din astea fara probleme.

View Postonisifor12, on 31 iulie 2021 - 03:09, said:

Nu trebuie să cumperi nici un alt ghidon. Ia, fii atent la schema asta miraculoasă: ridică ghidonul 5-10 centimetri. Cu plăcere.
Mănuși de ciclism porți la turele astea? Dacă nu, nici nu mă mir.
Altă chestie foarte importantă: poziția manetelor de frână. Îți vine cursiv să frânezi din poziție relaxată a mâinilor pe manșoane? Frânele trebuie să vină în continuarea degetelor, să ajungi la ele în mod firesc. Adică ai întins degetele, ai ajuns la manetă lejer fără să trebuiască să-ți „sucești” mâinile.

daca pot completa ideea, unele ghidoane se pot ridica doar schimband pipa. eu asa am facut, am luat o pipa reglabila.
faza cu amorteala poate fi de la incordare. eu cand m-am angajat lcram cu autogenul si am avut vreo 3 luni (fara exgerare) degetele amortite. acum, dupa multi ani, il tin cu 3 degete. sigur, nu recomand prinderea superficiala a ghidonului!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate