Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Card vs. cash

* - - - - 11 votes
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#37
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcostaan, on 12 iulie 2021 - 06:47, said:

nu chiar
Întreabă orice magazin cat plateste lunar tranzactiile cumparatorilor.
Ai sa realizezi ce sume frumusele iau bancile pe un patratel de plastic....sume ce se regasesc de obicei in pretul produselor.
Așa că vă bucurați pe banii voștri....cand e "gratis" tranzacția.
Si daca vei plati cash crezi ca pretul va fi mai mic? Posted Image
Este normal sa fie comisioane, nimeni nu face munca voluntara. Plata cu cardul este un serviciu ca orice alt serviciu si are un cost.
Cost care, cu cat sunt mai multi cei care folosesc serviciul (plata cu cardul) cu atata va fi mai mic.
Stiu ca nu e cazul tau (ca altfel nu ai posta asa ceva) dar cei care au/au avut POS la firma, sa isi aduca aminte cat costa sa ai POS acum 10 ani si cat costa acuma. Ca sa nu mai amintim ca supermarketurile (companiile mari in general) au negociate comisioane foarte mici comparativ cu un comerciant mic (din motive evidente).
Eu intotdeauna (unde se poate) platesc cu cardul chiar si daca e o apa de 2 lei. Din obisnuinta. Dar tin si cash la mine in general (pentru diverse cazuri cand nu pot plati cu cardul).

Edited by jm2010, 12 July 2021 - 07:49.


#38
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005

View Postmodoran, on 12 iulie 2021 - 06:56, said:



Corect. Daca ar pune astia comision suplimentar, vizibil, valabil doar la plata cu cardul, atunci s-ar termina povestea cu cardurile la noi in Romania, toti ar folosi numerar.   Norocul bancilor e ca multi nu stiu de acest comision inclus in pret.

Intreaba magazinele mari cat platesti pentru transportul cu blindata.
Intreaba-te cat timp pierde un casier in plus la procesarea cu cash fata de cea cu card...
Stiu ca multi "patroni" nu se gandesc la asta, dar si drumul ala la banca sa depui bani, sa stai in trafic si la coada, costa.
Sau cat costa statul sa emita/inlocuiasca cash-ul.
Sa puna comisioane vizbile la toate, si vedem apoi cine  renunta la ce.

#39
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 11 iulie 2021 - 20:28, said:

Practic orice nasoala ar veni peste omenire,razboi,vulcan,criza economica mare,cutremur mare,cometa,eruptie solara,tsunami mare,extraterestri - tu ramai fara bani fix atunci cand ai nevoie mai mare de ei.

Din ce ai scris - criza economica, extraterestri, razboi cash-ul o sa fie afectat la fel. Poate ai vrut sa zici de aur. In scenariile alea cash-ul pierde la greu sau chiar nu are nici o valoare.
Aurul in schimb se mentine, sa le luam pe rand:
1. Criza economica - nici nu are rost sa discutam - este o vorba pe Wall Street - pune 20% in aur si roaga-te ca investitia sa nu fie buna - cine o intelege, o intelege.
2. Razboi - in conflict aurul este cel mai important - natiunea care strange cel mai mult aur castiga intotdeauna. Germanii au jefuit cat de mult aur au putut dar tot nu au reusit sa stranga mai mult ca aliatii si au pierdut in WW2. In WW1 fondul de aur al Antantei a fost mai mare ca al Triplei Aliante  si aceasta a pierdut. Azi China si Rusia vor sa conteste rolul de hegemon al US si in acest scop cumpara masiv aur rezervele lor crescand de la an la an. Doar nu vrei sa contesti hegemonia SUA cu ruble sau renmimbi ca rade lumea de tine. In G7 numai Canada nu are aur - si cam de aceea nimeni nu ii baga in seama pe canadieni. In WW2 germanii cumparu petrol din Romania cu aur - de nu aveau sugeau pul@ mai repede - ca nici noi romanii nu eram asa de prosti sa le dam petrol si mancare pe marcile naziste - care imediat dupa razboi au ajuns zero. In Asia a fost la fel cu dolarii de ocupatie japonezi - cand Imperiul Japonez sa prabusit - toti care au avut milioane de dolari de ocupatie japonezi au ajuns calici. Este o carte faina - chiar daca este literatura - ce surprinde acest fenomen - Changhi  sau Regele sobolanilor. Asa se si termina - un prizonier american care in lagar a trait relativ OK si a acumulat zeci sau sute de mii de dolari de ocupatie - cum a venit eliberarea a constatat ca nu au nici o valoare si abandoneaza "averea" intr-un colt a baracii - teancuri noi noute de dolari de ocupatie
3. Extraterestri - aurul este printre cele mai rare elemente din univers - vezi video pe Youtube despre raritatea lui - deci implicit o sa aiba valoare si pentru ei - cu ce o sa faci comert cu ei? O sa le dai hartii tiparite si o sa le zici ca sunt valoroase?

Edited by AztecWarrior, 12 July 2021 - 08:05.


#40
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postrid, on 11 iulie 2021 - 21:16, said:

Lasati papagalul sa gandeasca!
Ocupatia lui este sa gandeasca fiindca e om de stiinta.

#41
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Sunt un om in varsta, pensionar de ceva vreme.

Nu sustin disparitia cash-ului, dar sincer, de cativa ani 95% din cumparaturi le fac cu... ceasul (adica cu cardul).
Urasc sa car dupa mine borsete sau portofele.
Am un card de debit in fiecare masina si cateva sute de lei in torpedo.

In caz de calamitate, te stergi la coor cu banii fie ca sunt tipariti, fie ca sunt virtuali intr-un cont la o banca are nu mai are curent.

Pentru ca am lucrat in economie mai mult decat au unii de pe aici ani de viata, stiu prea bine de ce cardurile nu prea trec de orase si numerarul e rege.

1. Munca/platile la negru (da, si cand ii dai 200 lei gradinarului, e munca la negru). Banii electronici sunt foarte usor de urmarit, daca se doreste.
2. Micile firme (magazinele satesti) au rulaje mici si registrul de casa e foarte gros (avans spre decontare, pt cei care stiu).
Pentru cei care nu inteleg = plata pe caiet si bani scosi din firma, urmand sa fie aduse facturi.
3. Lipsa bancilor (care isi tot contracta reteaua), lipsa de educatiei a populatiei - indiferent de varsta, conservatorismul ce ascunde in 90% din cazuri prostie/incapatanare pura si sistemele electronice care sunt extrem de prost facute.
ex: Comparati Revolut cu orice serviciu de online banking local.

Pe masura ce POS-ul va deveni omniprezent, numerarul va deveni o amintire, acceptata, dar din ce in ce mai rar folosita.

Edited by Ahasverus, 12 July 2021 - 08:22.


#42
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
In caz de razboi LEII (RONII) tai o sa fie oricum hartie igenica.... Stai, nici macar hartie igenica nu vor fi ca nu sunt din hartie ci din polimer si te zgarie la poponet...

#43
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cautati pe net/youtube ''Drew Binsky Venezuela'' si o sa vedeti acolo cum vor arata leii romanesti intr-o perioada de criza majora, adevarata... cum este sa ai un ruscsac plin cu bani (bolivari) dar acei bani din rucsac sa totalizeze doar 100$.

Personal si referitor la cash, imi aduc aminte de anii '90...  de momentul cand am mers cu o plasa de bani (la propriu) ca sa cumpr o garsoniera
Inainte de 94-95 nu exista sa faci transfer bancar chiar daca tu aveai cont in banca... lumea era speriata si voia sa simta/vada banii in mana, nu avea chef de SF-uri cu transfer-uri bancare si alte cele (se numarau banii la notar cu martori langa tine deci trebuia sa implici si alte persoane, nu era doar vanzatorul si cumparatorul acolo)

Edited by rz, 12 July 2021 - 08:38.


#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcostaan, on 12 iulie 2021 - 06:47, said:

nu chiar
Întreabă orice magazin cat plateste lunar tranzactiile cumparatorilor.
Ai sa realizezi ce sume frumusele iau bancile pe un patratel de plastic....sume ce se regasesc de obicei in pretul produselor.
Așa că vă bucurați pe banii voștri....cand e "gratis" tranzacția.

Este preț difentiat la cash?
Și dacă tu crezi ca banii se iau pe plastic, ești foarte naiv. Se iau pentru cu totul altceva.

Cashul costa și el o mulțime de bani, prin transport, pierderi, furturi, numărare etc

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 12 iulie 2021 - 08:40, said:

Este preț difentiat la cash?

Da, cand ai cumparat benzina "by the gallon" in SUA?

:lol:

#46
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View PostCryTeku, on 12 iulie 2021 - 08:29, said:

Nu, el este om de stinta, un semi-analfabet care a descoperit ca poate scrie toate prostiile pe net.
Cel mai probabil este un om pe la 50 de ani, i-a lasat copilul calculatorul aprins, si-a facut si facebook si se crede mare destept.
Iar eu am crezut ca e doar un troll plictisit.

#47
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Card vs cash e ceva similar cu abonament vs cartela. Ambele variante au avantaje si dezavantaje.
  • cardul e mai usor de blocat in caz de furt si banii mai usor de recuperat in caz de plati eronate sau utilizare frauduloasa, dar numerarul este disponibil imediat, chiar si fara curent (nu astepti in caz de pana de curent)
  • cardul te ajuta la platile in valuta, in sensul ca elimina drumurile la casele de schimb valutar, dar numerarul poate fi schimbat la un curs mai bun (practic preiei tu drumurile pentru schimb)
  • in caz de evenimente nedorite (razboaie, calamitati, etc), e cu dus si cu intors. Numerarul primeaza (intrucat ii ai in buzunar, dar esti o tinta mai usoara pentru ceilalti).
Cam astea ar fi avantajele si dezavantajele majore intre cele doua.

#48
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Bai eu sunt uimit ca inca exista case de schimb valutar!
Cred ca doar prin anii '90 am folosit, in rest fac conversia prin banca, iar mai nou pe Revolut pt platile rapide cu cardul.

#49
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Casele de schimb sunt in special pentru turisti... sunt destul de multi care nu vor sa isi expuna cardurile peste tot - acestia scot de la un ATM sau apeleaza la casa de schimb cat sa aiba pentru o zi sau doua si repeta apoi procedura. Platesc pe terase sau in localuri cu cash si lasa bacsis
Si nu este vorba despre tari inapoiate... in Cehia de ex. este un paradis al caselor de schimb dar si al teparilor! (acolo inca sunt case care tepuiesc, prin comisioane ascunse bine)

Edited by rz, 12 July 2021 - 09:21.


#50
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006

View Postforeverbanned, on 12 iulie 2021 - 08:05, said:

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 15 iunie 2021 - 19:10, said:

Am fost eu in puscarie si cam asa este iti dai seama dupa fata ce au facut.

E si om de stiinta, e si puscarias, sunt sigur ca e si alte lucruri.
Singura concluzie
[ https://starboard-media.s3.amazonaws.com/static/user/avatar-yZlgNegGG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019

View PostAztecWarrior, on 12 iulie 2021 - 08:01, said:

Din ce ai scris - criza economica, extraterestri, razboi cash-ul o sa fie afectat la fel. Poate ai vrut sa zici de aur. In scenariile alea cash-ul pierde la greu sau chiar nu are nici o valoare.
Aurul in schimb se mentine, sa le luam pe rand:
1. Criza economica - nici nu are rost sa discutam - este o vorba pe Wall Street - pune 20% in aur si roaga-te ca investitia sa nu fie buna - cine o intelege, o intelege.
2. Razboi - in conflict aurul este cel mai important - natiunea care strange cel mai mult aur castiga intotdeauna. Germanii au jefuit cat de mult aur au putut dar tot nu au reusit sa stranga mai mult ca aliatii si au pierdut in WW2. In WW1 fondul de aur al Antantei a fost mai mare ca al Triplei Aliante  si aceasta a pierdut. Azi China si Rusia vor sa conteste rolul de hegemon al US si in acest scop cumpara masiv aur rezervele lor crescand de la an la an. Doar nu vrei sa contesti hegemonia SUA cu ruble sau renmimbi ca rade lumea de tine. In G7 numai Canada nu are aur - si cam de aceea nimeni nu ii baga in seama pe canadieni. In WW2 germanii cumparu petrol din Romania cu aur - de nu aveau sugeau pul@ mai repede - ca nici noi romanii nu eram asa de prosti sa le dam petrol si mancare pe marcile naziste - care imediat dupa razboi au ajuns zero. In Asia a fost la fel cu dolarii de ocupatie japonezi - cand Imperiul Japonez sa prabusit - toti care au avut milioane de dolari de ocupatie japonezi au ajuns calici. Este o carte faina - chiar daca este literatura - ce surprinde acest fenomen - Changhi  sau Regele sobolanilor. Asa se si termina - un prizonier american care in lagar a trait relativ OK si a acumulat zeci sau sute de mii de dolari de ocupatie - cum a venit eliberarea a constatat ca nu au nici o valoare si abandoneaza "averea" intr-un colt a baracii - teancuri noi noute de dolari de ocupatie
3. Extraterestri - aurul este printre cele mai rare elemente din univers - vezi video pe Youtube despre raritatea lui - deci implicit o sa aiba valoare si pentru ei - cu ce o sa faci comert cu ei? O sa le dai hartii tiparite si o sa le zici ca sunt valoroase?

Banii cas sunt tot timpul peste card in caz de razboi.
Cand au atacat americanii pe sarbi toti care au avut bani pe card au ramas cu buza umflata.
Cine a avut dinari cas a ramas cu ceva chiar daca a mai scazut dianrul si cine a avut dolari cas era deja bos de bos.
Deci dupa cum vezi teoria ta ca casul pica in caz de razboi nu tine.
Eu recomand cas 40% euro si 60% dolar si pe card sa ti numai cat ai nevoie sa platesti online

Edited by papagalul_ganditor_2027, 12 July 2021 - 09:19.


#52
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 12 iulie 2021 - 09:19, said:

Banii cas sunt tot timpul peste card in caz de razboi.
Sigur cas si nu branza sau cascaval ?

Edited by foreverbanned, 12 July 2021 - 09:32.


#53
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 12 iulie 2021 - 09:19, said:

Eu recomand cas 40% euro si 60% dolar si pe card sa ti numai cat ai nevoie sa platesti online
Si o saltea king size.

#54
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Daca tot se prefera banii fizici, eu as folosi aceasta moneda: [ https://wompampsupport.azureedge.net/fetchimage?siteId=7699&width=375&url=https%3A%2F%2Fcdn.jmbullion.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2013%2F09%2Fkrugerrand.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Bate la cur orice $ sau Euro.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate