Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Inlocuitor paine

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019
Priviti acest film

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IrStg3cn2u0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pe scurt,tipul zice ca painea face rau pentru ca nu mai este ca painea care se tot facea de milioane de ani pentru ca painea care se face azi are tot felul de chimice si faina are erbicide.
Eu sunt om de stinta si nu pun botul la orice apare pe youtub deci vreau sa testez pe viu adica sa nu mananc paine timp de 14 zile.Eu de obicei manc foarte multa paine cam 2-3 paini din acelea mari boieresti de la velpitar ca aia fac cea mai buna paine.
Cu ce as putea inlocui painea in acest timp? Ca e clar ca nu poti manca nimic fara paine ca parca nu te saturi si atunci mananci mai mult si te ingrasi

#2
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sunt lucruri contrare in postarea ta.Afirmi ca esti om de stiinta,dar scrierea ta e putin corecta.Apoi afirmi ca acel fabricant face cea mai buna paine.Si in cele din urma afirmi ca fara paine nu te saturi si atunci maninci mai mult si te ingrasi.Iar aiurea,ingrasatul e datorat unei balante calorice defectuoase,adica intre ce ingerezi si ce consumi.

#3
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Paine alba si mai ales paine cu ameliorator ne imolnaveste incet si sigur. Eu mananc 300g de paine pe saptamana iar asta numai din faina integrala si fara ameliorator de panificatie.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 papagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

....
Cu ce as putea inlocui painea in acest timp? ...

Cu mamaliga Posted Image

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu consum paine sau produse de patiserie de vreo 3 ani. Ma simt foarte bine, nu mai am balonari, am energie mai multa, a disparut acneea, etc.

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 mcd2020, on 30 iunie 2021 - 10:41, said:

Sunt lucruri contrare in postarea ta.Afirmi ca esti om de stiinta,dar scrierea ta e putin corecta.Apoi afirmi ca acel fabricant face cea mai buna paine.Si in cele din urma afirmi ca fara paine nu te saturi si atunci maninci mai mult si te ingrasi.Iar aiurea,ingrasatul e datorat unei balante calorice defectuoase,adica intre ce ingerezi si ce consumi.
Unde ai vazut tu om de stiinta un papagal ?
Painea e un aliment proteic, glutenul, si apoi  adaugi in alimentatie si alte tipuri de proteine din cele  cateva sute de mii de tipuri.
Alimentatia in functie de necesitati e cea mai recomandata cale. Insa vorba lui isus,"omul nu traieste numai cu paine (mancare) ci orice Cuvant al lui Dumnezeu ", adica viata spirituala te aseaza mai presus de hrana trupeasca.

#7
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 papagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

Cu ce as putea inlocui painea in acest timp? Ca e clar ca nu poti manca nimic fara paine ca parca nu te saturi si atunci mananci mai mult si te ingrasi

Mai întâi ar trebui să te gândești de ce anume simți nevoia să înlocuiești pâinea? Poți înlocui cu alți carbohidrați, paste, orez, cartof, linte, fasole. Dar nu scapi neapărat de problemele prezentate în video.

Nea' Berg ăsta e un promotor al dietei keto. Deci el acolo bate și cu clipul ăsta, să renunți la carbohidrați, că sunt bau-bau.

În plus, Nea' Berg nu e "Dr" în sensul medical, ci e chiropractician, conform încadrărilor americane. Nu este nutriționist, nu deține vreo diplomă în domeniul nutriției, eliberată de vreo instituție serioasă. Scrie asta chiar în disclaimer la videoclipurile lui. Așa că aș fi rezervat în a lua tot ce spune de bun.
Mai întotdeauna când ai genul ăsta de persoane, interesate într-o singură direcție (keto în cazul ăsta), vei avea și foarte mult cherry picking, vor ignora anumite studii, cât timp nu le satisfac agenda, și vei avea, în general, "flawed science".

Edited by SmurfK, 30 June 2021 - 10:59.


#8
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 papagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

Eu sunt om de stinta si nu pun botul la orice apare pe youtub deci vreau sa testez pe viu adica sa nu mananc paine timp de 14 zile.
Stimate om de știință, eu nu consum pâine de ani de zile. Uite, că sunt viu și scriu pe forum.

Quote

Ca e clar ca nu poti manca nimic fara paine ca parca nu te saturi si atunci mananci mai mult si te ingrasi
Pentru un om de știință, m-as fi asteptat să cunoști faptul că:
1. Pâinea, în special cea albă, e plină de carbohidrați cu digestie rapidă. Deci te îngrașă și după puțin timp iar ți-e foame.
2. Singurul nutrient care provoacă senzația de sațietate este proteina. Aia e o legendă de doi lei că "daca nu mananc cu paine, nu ma satur". Singurul lucru pe care-l face pâinea e să-ți umfle burtoiul. Atât.

Edited by Lipsum, 30 June 2021 - 11:01.


#9
papagalul_ganditor_2027

papagalul_ganditor_2027

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 262
  • Înscris: 11.08.2019

 SmurfK, on 30 iunie 2021 - 10:58, said:

Mai întâi ar trebui să te gândești de ce anume simți nevoia să înlocuiești pâinea? Poți înlocui cu alți carbohidrați, paste, orez, cartof, linte, fasole. Dar nu scapi neapărat de problemele prezentate în video.

Nea' Berg ăsta e un promotor al dietei keto. Deci el acolo bate și cu clipul ăsta, să renunți la carbohidrați, că sunt bau-bau.

În plus, Nea' Berg nu e "Dr" în sensul medical, ci e chiropractician, conform încadrărilor americane. Nu este nutriționist, nu deține vreo diplomă în domeniul nutriției, eliberată de vreo instituție serioasă. Scrie asta chiar în disclaimer la videoclipurile lui. Așa că aș fi rezervat în a lua tot ce spune de bun.
Mai întotdeauna când ai genul ăsta de persoane, interesate într-o singură direcție (keto în cazul ăsta), vei avea și foarte mult cherry picking, vor ignora anumite studii, cât timp nu le satisfac agenda, și vei avea, în general, "flawed science".

Pai de aia vreau sa verific ce spune.Daca dupa 14 zile ma simt tot asa inseamna ca minte

#10
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

 papagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

Eu sunt om de stinta

Am râs. Posted Image

 papagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

Ca e clar ca nu poti manca nimic fara paine ca parca nu te saturi si atunci mananci mai mult si te ingrasi

Am râs, iar... Posted Image

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 papagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 11:02, said:

Pai de aia vreau sa verific ce spune.Daca dupa 14 zile ma simt tot asa inseamna ca minte

Nu neapărat. Ține de mai mulți factori.
O parte din beneficii pot fi chiar autoinduse psihologic. Anxietatea, iratibilitatea, nervozitatea, durerea, memoria, dureri de cap, chiar și inflamația, te poți convinge că le ai chiar dacă nu au vreo cauză fizică.

Pentru majoritatea persoanelor care nu se uită la dietă, mănâncă "românește", cum am fost educați de părinții noștri, reducerea carbohidraților vine cu o serie de beneficii, dar pur și simplu pentru că consumăm prea mulți. Pâinea nu are nimic special, reziduurile de pesticide sau substanțe adăugate sunt în cantități mici, dar e o sursă de carbohidrați. Poți renunța la prăjituri, ai avea același efect, poate chiar mai drastic, dacă mănânci multe prăjituri.

Edited by SmurfK, 30 June 2021 - 11:08.


#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,534
  • Înscris: 16.03.2007
mâncā frate pâne, ca e buna.

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
BTW: Dr. Eric Berg is a chiropractor and health educator who is an expert in Healthy Keto and intermittent fasting.

Acum faceti loc pe topic ca au venit si ceilalti "oameni de stiinta" :))

#14
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
Lipie libaneza integrala  ...

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Inlocuieste cu mamaliga, orez, sau paine facuta din alte cereale, de exemplu hrisca. Cumpara-ti o masina de paine si-ti faci singur paine fara amelioratori folosind faina bio.
https://www.5fructe....-de-hrisca--i38

#16
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Orice produs facut sa fie comercializat e facut sa se castige prin vanzarea sa.Deci scopul e castigul si nu sanatatea cumparatorului.

#17
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 papagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

Eu sunt om de stinta
De-aia ai fost la inchisoare, din cauza stiintei ?

#18
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Exista si oameni de stiinta ce au facut puscarie,neintelesi,in majoritate.Ideea e cum il ajutam pe initiator?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate