Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Inlocuitor paine

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

pentru ca nu mai este ca painea care se tot facea de milioane de ani

Cam cate milioane, asa, plus minus? Nu de alta, dar cele mai vechi semne care indica consumul de paine au 13-14.000 de ani.

View Postmcd2020, on 30 iunie 2021 - 11:25, said:

Ideea e cum il ajutam pe initiator?

Ii luam tastatura.

#20
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Sa manance alimente care nu ar trebui consumate cu paine: cartofi, orez, hrisca, naut.

#21
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Nu mai mananc paine de cativa ani, facand exceptie, cand imi mai pun cate un sandwich cu mine, cam rar dar pateul si branza topita nu prea ai pe ce sa le pui :-D si de ce nu, o paine calda o data la cateva luni cu slanina ceapata telemea? why not :-D

Nu pot zice ca ma simt mai bine din cauza asta, pentru ca incerc sa fac si cat mai mult sport, dar, ce pot zice sigur, e ca mancarea are alt gust fara paine, mie unul asa imi lasa impresia, parca simti altfel gustul mancarii, gen mult mai buna :-D

#22
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Pâinea caldă e mai periculoasă decât consumul regulat în sine.

#23
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Eu mananc doar paine neagra. Imi place mai mult la gust.
Intr-o vreme am cochetat cu ideea de a-mi cumpara masina de facut paine si sa folosesc eu diverse tipuri de faina, dar cum mananc destul de putina paine, ar fi fost mai mare deranjul.

Demult am incercat sa renunt la paine complet si cu multe mancaruri a mers de minune. Chiar si azi mananc diverse feluri fara paine. Dar la altele, nu. Ma rezum la a manca mai putina, asa cum m-am obisnuit.

Daca vrei sa renunti 14 zile la paine, desi nu vad cine stie ce beneficii intr-un timp asa scurt, poti incerca rondele de orez din comert. Dar ai asigurarea ca sunt bio, naturale, si n-au aceleasi presupuse substante din paine? Nu.

#24
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
rondelele de orez sau cereale au si ele calorii si nu toate sunt biologice...Si ce diferenta de compozitie e intre ele si piine?Posted Image Singurul avantaj e ca rondelele sunt facute cam doar din ce declara fabricantul...

#25
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

Ca e clar ca nu poti manca nimic fara paine ca parca nu te saturi si atunci mananci mai mult si te ingrasi

Facem pariu ca e posibil sa traiesti perfect fara? Painea s-a mancat dintotdeauna pentru ca multi nu-si permiteau altceva, carnea era scumpa, painea a fost intotdeauna mancare de umplutura. Ca unii considera ca masa nu e masa daca nu baga in ei o franzela la fiecare farfurie de ciorba, asta e altceva.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003
Intr-adevar masa fara paine nu e masa... painea e elementul central al unei mese de restaurant Posted Image
Deasemenea este absolut necesara la micul dejun unde trebuie sa tartinezi.

Painea cea mai buna este cea cu densitate mica, adica franzela cu amelioratori si afanatori, nu degeaba are doar 300 grame... se taie usor iar felia are gramaj mai mic decat echivalentul celor neafanate.

Edited by andreic, 30 June 2021 - 11:47.


#27
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

painea care se tot facea de milioane de ani pentru ca painea

Am să contrazic și această afirmație. Indiferent ca vorbim despre Hommo Sapiens sau despre stramosii lui de acum 500.000 de ani sau de acum cateva milioane de ani, hrana naturala a fost mereu formata din: fructe, legume, oua, carne, radacinoase, produse ale apelor. Nu din cereale. Cerealele au apărut de abia în urmă cu 10.000 de ani. Și mulți ani au trecut până s-a și făcut agricultură cu ele. Deci omul nu mânca pâine.

View Postandreic, on 30 iunie 2021 - 11:42, said:

Intr-adevar masa fara paine nu e masa... painea e elementul central al unei mese de restaurant Posted Image
Deasemenea este absolut necesara la micul dejun unde trebuie sa tartinezi.
Sigur, și un consumator de droguri nu își va putea începe ziua fără o doză, așa.. să-și regleze jocul. Doar că și pâinea provoacă dependență.

Quote

Cerealele si produsele derivate provoaca un tip de dependenta asemenatoare din anumite puncte de vedere cu dependenta pe care o inregistreaza consumatorii de droguri.
Suna extrem, nu? Hai sa vedem de ce medicii vorbesc despre un astfel de fenomen.
„Cand este digerat, glutenul din cereale produce exorfine – substante care pot duce la dependente asemanatoare celor induse de heroina”, sustine profesorul doctor  Joseph Mercola.
Mai mult, acesta sustine ca „exorfinele ii spun creierului tau sa ceara in continuare alimente care contin gluten, ceea ce poate duce intr-un final la tulburari ale apetitului si chiar la tulburari de natura mentala. Exorfinele, endorfinele si morfinele „functioneaza” prin receptorii opioizi care se gasesc in diverse tipuri de celule din corp, dar in special in zonele nervoase a intestinelor si in musculatura lor neteda”.
Din acest motiv, Mercola sustine ca atunci cand se consuma alimente care contin gluten, receptorii de la nivelul intestinelor „declanseaza o stare de euforie, fericire, usoara somnolenta si senzatie de prea-plin”.


#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLipsum, on 30 iunie 2021 - 11:48, said:

Sigur, și un consumator de droguri nu își va putea începe ziua fără o doză, așa.. să-și regleze jocul. Doar că și pâinea provoacă dependență.
Putem face orice comparatie, nu inseamna ca e si buna. Painea inseamna glucide si proteine, o combinatie foarte buna.

View PostLipsum, on 30 iunie 2021 - 11:48, said:

Nu din cereale. Cerealele au apărut de abia în urmă cu 10.000 de ani.
Si cerealele sunt la fel de naturale. Nu conteaza cand a invatat omul sa le foloseasca, ele au existat dintotdeauna in natura si la un moment dat au fost cultivate extensiv si optimizate prin hibridizare sa scoata calumea. DIn cate stiu doar porumbul a fost aproape inventat, tot asa prin hibridizare a iesit special.

Edited by andreic, 30 June 2021 - 12:34.


#29
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postandreic, on 30 iunie 2021 - 11:50, said:

Painea inseamna glucide si proteine, o combinatie foarte buna.
In teorie, în practică majoritatea proteinei din pâine este glutenul care favorizeaza instalarea bolii celiace, si de acolo si intoleranta digestiva, balonare, constipatie etc.
Si-n practica, ca s-o dovedim, propun o chestie: punem fiecare (si tu, si eu) o poza cu abdomenul propriu. Tu consumi paine, eu nu. Vedem ce zic colegii.
Te bagi?

Edited by Lipsum, 30 June 2021 - 11:55.


#30
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Sistemul digestiv al omului primitiv era conceput pentru ce a spus Lipsum.Cerealele si zaharul au aparut ulterior, odata cu ele si obezitatea,dereglarile metabolice,diabetul,etc...

#31
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

paini din acelea mari boieresti de la velpitar ca aia fac cea mai buna paine. Cu ce as putea inlocui painea in acest timp?


Cu pâine mojicească de astă dată. Aşa, mai fără propionat.

Edited by clasica, 30 June 2021 - 11:59.


#32
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Maria Antoantena propusese cozonacul ca inlocuitor.

#33
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Painea , exceptand situatiile de saracie lucie, este consumata doar pentru savoare. Valoarea ei nutritiva este foarte scazuta.

Cum naiba sa mananci branza topita, unt sau dulceata fara paine? Mie imi vine sa vomit daca le consum fara o felie de paine Posted Image

View Postmcd2020, on 30 iunie 2021 - 11:55, said:

Cerealele si zaharul au aparut ulterior, odata cu ele si obezitatea,dereglarile metabolice,diabetul,etc...

Si cariile, tot odata cu ele au aparut. Este confirmat de descoperirile arheologice.

Omul vanator-culegator nu facea carii.

Edited by razor01, 30 June 2021 - 12:23.


#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmcd2020, on 30 iunie 2021 - 11:55, said:

Sistemul digestiv al omului primitiv era conceput pentru ce a spus Lipsum.Cerealele si zaharul au aparut ulterior, odata cu ele si obezitatea,dereglarile metabolice,diabetul,etc...
Sistemul digestiv e omnivor si in general evolueaza odata cu omul. El converteste in glucoza orice forma de zahar, e forma principala de energie a corpului. Zahar in forma carbo e in aproape orice aliment natural, in cartofi e amidon, in falole e oliozaharide, atat ca in forma naturala cristalina omul nu a avut e vremuri si ii place acuma ca are. Zaharul din trestie e cea mai usor digerabil aliment, practic se desface inca de la saliva.

View PostLipsum, on 30 iunie 2021 - 11:55, said:

Tu consumi paine, eu nu. Vedem ce zic colegii.
Eu am abdomenul mare de peste 20 ani... asa ca nu am cum sa plec de la zero sa ne comparam Posted Image Te asigur ca orice creste e oki si natural, ce strica este doar excesul. Cam 80% din oameni consuma paine. Cei care nu o fac sunt ori aia cu intoleranta la gluten ca nu gasesc dinaia speciala ori pur si simplu nu s-au obisnuit de mici cu ea. Nici eu nu mananc in orice moment, la micul dejun de ex daca-mi fac omleta cu cartofi (specific francez) nu mai pun gura pe paine ca nu am de ce. La pranz si seara rare ori.

Sa nu uitam, painea este baza sandwitch-urilor, a gustarilor.

View Postrazor01, on 30 iunie 2021 - 12:23, said:

cariile, tot odata cu ele au aparut. Este confirmat de descoperirile arheologice.
Omul vanator-culegator nu facea carii.
Ba da, facea de la fructe. Vezi ca asta cu cariile e un mit vechi debunked pe net.
Majoritatea descoperirilor arheologice si paleontologice sunt indivizi tineri, cariile nu afecteaza serios in tinerete ci mai incolo.

Edited by andreic, 30 June 2021 - 12:48.


#35
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postandreic, on 30 iunie 2021 - 12:45, said:

Ba da, facea de la fructe.

Fructe gasea doar cateva luni pe an si oricum nu reprezentau decat o mica parte din caloriile zilnice. Fructele crescute in salbaticie sunt diferite.

Dupa trecera la agricultuaa cerealele au reprezentat 90% din caloriile zilnice, cel putin pentru aia mai saraci.

Edited by razor01, 30 June 2021 - 12:56.


#36
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

Priviti acest film

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IrStg3cn2u0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Aiureli de tip grain brain, keto, anti-gluten.

View Postpapagalul_ganditor_2027, on 30 iunie 2021 - 10:37, said:

...
Eu sunt om de stinta si nu pun botul la orice apare pe youtub deci vreau sa testez pe viu adica sa nu mananc paine timp de 14 zile...
Un om de știință adevărat nu face experiment cu un subiect și acel subiect nu va fi niciodată chiar el.

View PostLipsum, on 30 iunie 2021 - 11:55, said:

In teorie, în practică majoritatea proteinei din pâine este glutenul care favorizeaza instalarea bolii celiace...
Boala celiacă nu este cauzată de gluten. Adică dacă mănânci mult gluten nu îți crește riscul să faci boala asta.
Există un preparat - seitan - care este gluten (aproape) pur și cei care mănâncă așa ceva nu fac boala celiacă din cauza lui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate